Работа, CV-та, HR-и, съвети - 88

  • 25 799
  • 743
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 1 668
Ako дамата с паническите атаки има подходящи консултанти, може да докаже, че поради здравословното си състояние (влошено напоследък по една или друга причина ...), не може да изпълнява служебните си задължения и трябва да напусне веднага без предизвестие.
Свързва се със службата по трудова медицина, предоставя документи, епикризи, становища, изследвания и т.н.
Това по мои много смътни спомени е член 327, но абсолютно не гарантирам за точност. Специалистите тук моля да потвърдят или отрекат.

От друга страма - според мен дамата не само, че не трябва да крие болестта си (то не е точно болест), но ако иска да напусне трябва да го засипе работодателя си с болнични, комисии, Инспекция по Труда, и всичко каквото се сети и което може да докаже. Сам ще я помоли много любезно да напусне и може и да я почерпи дори...

# 706
  • Мнения: 30 119
Вие продължавате да упорствате за разкриване на лекарска тайна...!!! На запад за такова нещо можете в затвора да влезете (съвсем сериозно)!!!
Когато има медицинско свидетелство, там се описва какво е противопоказно и, ако на въпросния колега му е било "чисто", няма право да отказва работа. Ако пък е пишело, че не може да работи еди какво си, просто не го назначават.

# 707
  • Melmak
  • Мнения: 3 487
Мисля, че би следвало да се уведоми ако диагнозата е заразно заболяване и има риск за служителите. Аз лично бях болна от ковид с отрицателен тест. Обаче не бях ходила в офис и съответно никого не съм заразила. Ако имате колега с хепатит, дали ще ви е приятно да се скрие? Според мен пухи имаше това предвид. Иначе съм напълно съгласна, че здравето е конфиденциално и не бива да се разкриват диагнози, да се коментира с колеги и въобще тайната си е тайна.

# 708
  • Мнения: 2 239
Епилепсията и другото дойде после.
Аз коментирам освен натъртването, че може да е Ковид, ей това:

"Дори да става въпрос за мисед - откъде знаеш, че работодателят не иска да е по-внимателен със съответната, да преразпредели работата, да има предвид, че може да отсъства по-дълго... А тя да тръгва по презумпция напред със скандал, че й ровят в личното пространство."

Първо: личното пространство затова е лично, за да може всеки лично да прецени доколко да въвежда другите в него.
Второ: разумен довод презумпцията да е , че ще искат да й осигурят по-добри условия?

Нали си давате сметка, че работодател, ако има достъп до здравното досие на кандидатите, веднага ще отсее тези с високо кръвно и други с хронични заболявания, с епилепсия,  с проблеми в бъбреците, ония със скъсаните коленни връзки и т.н. Кандидатите по-добре да бъдат наредени в редичка, строени да им разгледат зъбите и да бъдат оценявани така.

# 709
  • Мнения: 5 174
И туберкулозните ли да крият? Като им е толкова тайна болестта, в къщи.

# 710
  • Мнения: 15 292
Аз говоря принципно за заболявания, иначе за ровене в неща, които не те засягат, естествено съм против.

# 711
  • Мнения: 30 119
При заразни болести има процедури, които се задействат. Не е току така да си ходиш на работа с хепатит. Туберкулозата, доколкото съм информирана, е изкоренена почти. Дали има вероятност да се разболееш в офиса? Още повече, че всички сме ваксинирани против тази болест.

Тук става въпрос за ненужно и подсъдно разгласяване на чужд здравен статус.

# 712
  • Мнения: 2 239
Нали правите разлика между остри заразни и хронични заболявания?

# 713
  • Мнения: 1 668
.... Нали си давате сметка, че работодател, ако има достъп до здравното досие на кандидатите, веднага ще отсее тези с високо кръвно и други с хронични заболявания, с епилепсия,  с проблеми в бъбреците, ония със скъсаните коленни връзки и т.н. Кандидатите по-добре да бъдат наредени в редичка, строени да им разгледат зъбите и да бъдат оценявани така.
Я моля пак обясни, че не успях да разбера. Като ги строи в редичка и дискриминира заради проблемите с бъбреците, после какво ще му се случи дали знаеш. Ще им намали заплатите ли или ще ги уволни? И после?
Аз съм с ТЕЛК 60%. В медицинското ми го пишеше изрично. Онкологично заболяване от преди 10 години и 23 дни.
На никой не съм му казвала по време  на кандидатстването това, не са ме и питали, не е важно ако имам медицинско, че съм здравословно способна да работя. Никой думичка не ми каза, като получиха медицинското за работа, взеха ме като топъл хляб.
Допълвам.
От другата страна - ако си със сериозни психични заболявания - властите не известяват ли работодателя?

Моя приятелка в чужбина падна в заледен подлез и си удари главата. Взеха ѝ шофьорската книжка за 6 месеца и ѝ я върнаха след подробни тестове после.

# 714
  • София
  • Мнения: 17 930
Не, важно е керванът да си върви
Как стигнахме от аборти до туберколоза Joy

# 715
  • Мнения: 5 174
Колега на мъжа ми е с туберкулоза, две седмици в болница и после хапчета за вкъщи.Дават им една година ТЕЛК без право на работа и после могат да се върнат.Ама той може да е излекуван и да е бацилоносител.Дали ще искаш да си в близост?

# 716
  • Мнения: 156
Не, важно е керванът да си върви
Как стигнахме от аборти до туберколоза Joy

А епилепсията откъде дойде? 😂

# 717
  • Мнения: 423
Много сте писали, но бях започнала по-рано:) За болничните за мен е неуместно да се изисква повече от болничен лист до администрация/ЧР. До кое звено точно зависи и от организацията във фирмата. 

Последен опит в голяма фирма с отдел ЧР, процедури и т.н. Издаде ли се болничен трябва да информирам мениджърите ми откога докога ме няма, за да се организират. Болничният лист се изисква да стигне само до ЧР за администриране. В него пише диагноза и период, толкова. За мен това е ОК. Няма на какво отгоре тоя документ да се разнася или  някой да изисква още амбулаторен лист и други. Там може да има допълнителни симптоми, анамнеза, терапия, което влиза в графа лична здравна информация.

Добрата фирмена култура обаче не е панацея. Не е веднъж в случай на болничен за домашно лечение според колко е натоварено да последва уж небрежен, но настоятелен въпрос от шефа дали ще поработваме от вкъщи, ама докога, ако мине.  Ако са деликатни причини - проблеми заради стрес, паник атаки и т.н., работната среда може също да е фактор, служителят да опитва да вземе мерки да се справя, а разгласяването само да му лепне етикет. В сериозна фирма да кажем няма да има власт да те махне за това, но може да се окажеш в 9-та глуха понеже си "лабилен". А в не толкова сериозна може и да намерят начин да те махнат.

Затова не му е работа на шефа да ми знае диагнозата, че да преценява дали е съвместима с работа за общото благо, да упражнява натиск и др. Ако има добри отношения и служителят иска да сподели ОК, но има право да не го разпитват.  Тук изключвам примерите за животозастрашаващи състояния, с риск от злополуки, несъвместими с длъжността и т.н.

# 718
  • Мнения: 2 239
.... Нали си давате сметка, че работодател, ако има достъп до здравното досие на кандидатите, веднага ще отсее тези с високо кръвно и други с хронични заболявания, с епилепсия,  с проблеми в бъбреците, ония със скъсаните коленни връзки и т.н. Кандидатите по-добре да бъдат наредени в редичка, строени да им разгледат зъбите и да бъдат оценявани така.
Я моля пак обясни, че не успях да разбера. Като ги строи в редичка и дискриминира заради проблемите с бъбреците, после какво ще му се случи дали знаеш. Ще им намали заплатите ли или ще ги уволни? И после?
Аз съм с ТЕЛК 60%. В медицинското ми го пишеше изрично. Онкологично заболяване от преди 10 години и 23 дни.
На никой не съм му казвала по време  на кандидатстването това, не са ме и питали, не е важно ако имам медицинско, че съм здравословно способна да работя. Никой думичка не ми каза, като получиха медицинското за работа, взеха ме като топъл хляб.
Допълвам.
От другата страна - ако си със сериозни психични заболявания - властите не известяват ли работодателя?

Моя приятелка в чужбина падна в заледен подлез и си удари главата. Взеха ѝ шофьорската книжка за 6 месеца и ѝ я върнаха след подробни тестове после.

Сарказъм, FB680797BGM! Направо не мога да повярвам, че ми се налага да го обяснявам.
Осмивам идеята работодателите да имат право на пълен достъп до здравното досиое на служителите си.

# 719
  • София
  • Мнения: 17 930
А аз как ще знам дали съм в близост, ако не съм мениджърът? Нали ще е сведено до знанието само на прекия ръководител и ЧР.

Иначе, не съм съгласна с укриване на заразни заболявания. Но това трябва да става открито и от самия човек. Мен така ме заразиха с варицела на стари години.

Общи условия

Активация на акаунт