Замразени ембриони

  • 807
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7
Здравейте, момичета. Имам нужда от препоръка и малко подкрепа.
Опитвам се да забременея откакто бях на 27. Когато бях на 30 се появи киста - ендометриозна, бързо растяща. Последва лапароскопска операция, лечение със зол@декс и спонтанно забременяване, завършило с мисед аборт. Оказа се, че отново има киста, която за отрицателно време нарасна до 15 см. Отново операция, която заради много сраствания от лапароскопска премина в отворена. Тръбите бяха силно нагънати и труднопроходими. Лекарят ме насочи към репродуктивен специалист. Избрахме лекар (в Надежда), консултирахме се и съответно пристъпихме към действие. Явно стимулацията не беше много сполучлива. Извадихме три яйцеклетки негодни. Лекарят предположи, че проблемът е с тръбите. Последва операция за отстраняването им. Отново стимулация и в резултат четри яйцеклетки, две с приемливо качество, но оплодени не се развиха. След това дойде ковид...   След ковид сменихме клиниката и успяхме да извадим читави яйцеклетки и имахме шест прекрасни ембриона. С първите два след свеж трансфер се стигна до бременност, но завършила с мисед отново. Следващите бяха на замразен трансфер и юни се роди нашият прекрасен син.
Та тук идва и дилемата ми. Имаме два замразени ембриона, които се съхраняват вече две години (остават максимум три, но си влошават качеството с времето). Аз съм почти на 40, мъжът ми на 45 (няма за къде да се бавим). Според инвитро клиниката не е проблем почти веднага след като ми дойде цикълът да пробваме замразен трансфер. АГ специалистът, при когото ходя (работи в МД) от 10 години е твърдо против да пробвам отново, защото се притеснява за здравето ми. Като все пак казва, че е "обременен" от проблемите ми и ме съветва да се консултирам с някой трети страничен лекар. Имам доверие и на двамата лекари и тази противоположна крайност в мненията ме обърква.
Твърдо знам, че друга стимулация няма да правя, просто сърце не ми дава да унищожим тези ембриони...
Бихте ли ми препоръчали някой лекар, с когото да направя консултация.

# 1
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 017
Аз бих се консултирала с още едно АГ.
Имам почти същия казус-аз съм на 40,ММ на 45,имаме две деца,между тях два миседа,общо 11 арт процедури, докато се роди малкия.Имам 1 замразен ембрион, който не искам да унищожаваме,ще ми го пазят до ноември2025.Имам тромбофилия,прогестеронова недостатъчност,отключвам инсулинозависим гестационен диабет и изобщо не трябва да се пробвам,но аз искам.И ще направя този последен ЗЕТ.Може да ме забременея,но поне ще знам,че съм опитала.А при бременност съм готова ако се наложи да съм в болницата през цялото време (и с бременността с малкия имах такава готовност,но ми се размина)...

# 2
  • Мнения: 8 819
Не е ли много бързо след раждането, само три месеца са минали и пак бременна? Кърмиш ли бебето?

# 3
  • Мнения: 482
Моя приятелка роди този Април на 46 от замразени ембриони. Не съм чувала такова нещо да казват, особено в Надежда че им се влошавало качеството.. А в Надежда не искате ли да се консултирате с някой от техните специалисти?. А АГ от МД какво точно се притеснява за здравето ви, че пък и твърдо против е ? Какво би ви станало при бременност според него?

# 4
  • Мнения: 7
Pepina, да, кърмя. Всъщност няма да са три месеца, а когато ми дойде цикъла и реално на следващия казаха, че е възможно.
 Sivona, в България има наредба, която регламентира съхранение на ембриони максимум 5 години точно заради влошаването на качеството. Иначе точно в Надежда не желая да ходя, заради лошите спомени от неуспешните стимулации.
Моят лекар от МД се занимава основно с гинекологични патологии и се притеснява след поредицата операции как би реагирало тялото на поредна хормонална подготовка за бременност, за матката (която много се беше увеличила от бременността и трудно се сви) и при потенциална бременност образуванията в матката (миомни възли и др) как ще се развият, защото според него това че сега не се е случило не е гаранция за еднотипно протичане на бременността...

# 5
  • Мнения: 482
Не знаех наредбата. Иначе мои близки имат 6 или 7 годишни ембриони и мислят скоро да прави жената трансфер.
Въпреки че в моите случаи аз не съм се допитвала до доктор Сигридов ( защото просто не успях да се добера ), ако искаш можеш да се консултираш с него. Пожелавам ти успех ♡♡

# 6
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 017
По закон в България се пазят 5 години,но мисля че има и вратичка за по-дълго съхранение.И не съм съгласна,че с времето качеството им се влошава,иначе в Америка нямаше да трансферират такива замразени преди 20-25 години и от тях да се раждат дечица

# 7
  • Мнения: 1 130
Всъщност няма забрана да се съхраняват и над 5 години. Ето извадката от закона, където е посочено:
Скрит текст:
Чл. 24. (1) Яйцеклетките, сперматозоидите и зиготите се съхраняват чрез криоконсервация след предварителна обработка в среди, съдържащи криопротективни вещества.
(2) Криоконсервацията и съхранението се извършват в подходящо етикетирани контейнери (пейети, криоепруветки и др.).
(3) Процесът на криоконсервация в зависимост от избраната методика за замразяване може да изисква или не специална апаратура.
(4) Етикетираните контейнери със замразени яйцеклетки или зиготи се съхраняват при минус 196 °C в течен азот или при температура, ненадвишаваща минус 130 °C на парите на течния азот.
(5) Сроковете за съхранение се определят от пациентите в декларация за информирано съгласие, като се препоръчва те да не надхвърлят 5 години.
Ако някой в клиниката ви каже, че по закон трябва да ги унищожат след 5 години, да си знаете, че не е точно така. Препоръка не е равно на задължение.

# 8
  • Мнения: 150
Здравейте, момиче!
Ще споделя моя опит. Имам лапароскопска операция за отстраняване на миоми преди 8 години. Следва золадекс 6 месеца и забременях веднага. Имам дете на 7 години. Повече от 2 години и половина се опитвам да забременея с второ неуспешено. През това време правих изследвания. Откриха тромбофилия, една мутация, от която трудно усвоявам фолуева киселина.
Подготвям се за инвитро. Чувала съм, че ако е стимулирано, миомите се увеличават. Аз съм с нисък АМХ и висок ФСХ, но ще опитам. На 41 години съм. Аз също не останах доволна от "Надежда" . Сега се насочва към друг репродуктивен.
Последно ще кажа, че моята майка е имала много тежка бременност с мен. Лежала е 9 месеца на легло. После решава да има второ и така се ражда сестра ми. Лекарите са й  препоръчва да си остане с едно. 
Здравейте, момичета. Имам нужда от препоръка и малко подкрепа.
Опитвам се да забременея откакто бях на 27. Когато бях на 30 се появи киста - ендометриозна, бързо растяща. Последва лапароскопска операция, лечение със зол@декс и спонтанно забременяване, завършило с мисед аборт. Оказа се, че отново има киста, която за отрицателно време нарасна до 15 см. Отново операция, която заради много сраствания от лапароскопска премина в отворена. Тръбите бяха силно нагънати и труднопроходими. Лекарят ме насочи към репродуктивен специалист. Избрахме лекар (в Надежда), консултирахме се и съответно пристъпихме към действие. Явно стимулацията не беше много сполучлива. Извадихме три яйцеклетки негодни. Лекарят предположи, че проблемът е с тръбите. Последва операция за отстраняването им. Отново стимулация и в резултат четри яйцеклетки, две с приемливо качество, но оплодени не се развиха. След това дойде ковид...   След ковид сменихме клиниката и успяхме да извадим читави яйцеклетки и имахме шест прекрасни ембриона. С първите два след свеж трансфер се стигна до бременност, но завършила с мисед отново. Следващите бяха на замразен трансфер и юни се роди нашият прекрасен син.
Та тук идва и дилемата ми. Имаме два замразени ембриона, които се съхраняват вече две години (остават максимум три, но си влошават качеството с времето). Аз съм почти на 40, мъжът ми на 45 (няма за къде да се бавим). Според инвитро клиниката не е проблем почти веднага след като ми дойде цикълът да пробваме замразен трансфер. АГ специалистът, при когото ходя (работи в МД) от 10 години е твърдо против да пробвам отново, защото се притеснява за здравето ми. Като все пак казва, че е "обременен" от проблемите ми и ме съветва да се консултирам с някой трети страничен лекар. Имам доверие и на двамата лекари и тази противоположна крайност в мненията ме обърква.
Твърдо знам, че друга стимулация няма да правя, просто сърце не ми дава да унищожим тези ембриони...
Бихте ли ми препоръчали някой лекар, с когото да направя консултация.

# 9
  • Мнения: 10
Здравейте! Искам да попитам тези от вас, които са използвали замразени яйцеклетки или ембриони. На 40 г.съм и през август родих първото си дете, което е заченато ин витро. Понеже раждането беше секцио, за да имам второ дете трябва да изчакам 1.5-2 години, но дотогава не се знае дали ще имам някакъв резерв (преди ин витрото АМХ беше 1.4, сега не съм го изследвала). Та въпроса ми е дали дотогава да замразя яйцеклетки или направо ембриони? При кое има по-голям шанс да оцелеят? Знам, че шма рискове и при двете, но все пак вие как сте практикували?

# 10
  • Мнения: 482
За сведение, имах тежко вертикално секцио този Февруари. Сега съм бременна в 23 г.с. Simple Smile. Така че това с толкова време чакане, аз не го изпълних. Иначе ако ще замразявате, по-добре ембриони. ♡♡♡

Общи условия

Активация на акаунт