Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 33

  • 33 161
  • 805
  •   1
Отговори
# 180
  • Бургас
  • Мнения: 6 224
Същия риск, какъвто и на българин небежанец - и той може днес да е тук, утре да го няма, да направи поразии, да изчезне, да не плаща и т.н....
Наемател сам мъж не е добър вариант от хигиенна гледна точка според мен, макар че има и изключения. Даже според мой приятел софиянец, мъжете напоследък били по-чисти и точни от момичетата.
Последните ми наематели са украинци, но са семейни с дете.
От моята брокерка, която вече има много клиенти-украинци, разбирам, че плащат редовно и се стараят да са в добри отношения с наемодателите, защото много трудно намират квартира.

# 181
  • Мнения: 386
Мен по-скоро ме притеснява, ако реши да не плаща дали ще мога да го извадя от жилището. Иначе е съгласен да предплаща наема. Т.е. ако изчезне, на2ма ще е платен. Не ми е проблем, че може да е краткосрочно. Въпросът е ако изчезне в какво състояние ще бъде жилището
Според мен това да го изведете от жилището не би следвало да е проблем, ако трябва с полиция ще стане, ама само защото е бежанец не значи, че може да ви отнеме жилището. А за състоянието - и местен може да остави страшна свинщина, сами може да се уверите от коментарите тук.

# 182
  • Мнения: 440
Аз съм отдавала апартаменти на сами живеещи мъже, дори и в момента имам такива наематели. Много добре поддържат жилищата, коректни са със сметките и при възникване на дребни повреди изобщо не ме занимават.

# 183
  • Мнения: 249
Да за състоянието е ясно. Притеснението ми беше заради статута, като бежанец и няма къде да отиде, да съм принудена да го държа в апартамента, докато държавата му намери къде да го настани. Благодаря все пак.
А след като е с работа или поне така твърди, имам ли право да му поискам да докаже доходи?

# 184
  • Бургас
  • Мнения: 6 224
Значи въобще забравяш, че е "бежанец и няма къде да отиде и държавата трябва да го настани". Щом търси жилище под наем, казва, че работи и има доходи, значи не е социално слаб и не следва да разчита на държавата. Процедираш така, както би процедирала с наемател-българин. Предполагам, че го е довел някой брокер? Или сам се е свързал с теб? Разпитваш най-детайлно: къде работи, какви са му доходите, може ли да си позволи да плаща, задължително искаш двоен депозит, особено ако отдаваш добре обзаведено жилище, снимаш му паспорта и разрешението за пребиваване (временна закрила, статут на бежанец и т.н.). Подписваш железен договор и се молиш всичко да е наред.
И имай предвид, че и българин може да не можеш да изнесеш. Като ти каже "нямам пари", отиде, та се не видя.
Но пък можеш да спреш тока на жилището Simple Smile

# 185
  • Мнения: 386
Трябва да види дали има законно право да иска всички тези документи, понеже подозирам, че за част от тях поне няма право да снима или борави като цяло с тях. Може би е добре при юриста, чрез който ще се сключи договора да се погледне това.

# 186
  • Мнения: 2 276
Легално погледнато те не са бежанци. Имат право на статут на временно пребиваващ, при определени условия.
Моята украинка си замина за Киев преди десетина дни. Наложи се, за седмица се организираха нещата и замина. Аз ѝ бях казала още от началото обаче, че няма проблем, когато трябва - просто тръгва.
Трябва да го регистрирате в местното районно като живущ чужденец на вашият адрес, в срок от три дни, но това май важи за всички чужденци. Поне би трябвало, доколкото разбирам масово не се прави.

Изобщо никакви документи няма право да снима, какви са тези глупости?

# 187
  • София
  • Мнения: 16 195
Lexdi, имай предвид, че задължително трябва да го регистрираш адресно в общината. А не всички българи държат на това.
Аз бих изчакала някой българин да се кандидатира за имота ми.

# 188
  • Мнения: 6 512
Ако ще кандидатства за няквакъв вид уседналост - адресната регистрация поне в Сф е на мария луиза

# 189
  • Мнения: 9 937
Тези чужденци, които идват и работят оттук, често фирмата им плаща и наем, и здравни застраховки, и брокери, дори карти Мултиспорт. За работещия и семейството.
Но адресна регистрация ще трябва, това е ясно.

# 190
  • Мнения: 249
Чрез нашият брокер се случват нещата. Момчето се е свързал с него. Работел като фрийлансер, така че не е назначен. Иначе жилището е чисто ново и напълно обзаведено. Все още никой не е ползвал нищо там. Той бил казал, че не държал на адресната. Понеже съм отдавала друг апартамент на българи и си знам, че адресната си е нормална процедура, плюс прехвърлянето на партидите на наемателя на името. Отделно винаги сме взимали копие на лична карта на човека, който наема жилището. Това, че задължително трябва да го регистрирам в общината като чужденец не го знаех. Много ви благодаря на всички за отговорите. Бяха полезни.

# 191
  • София
  • Мнения: 6 739
Бих казала, че сам мъж чужденец, който живее в жилището в момента го поддържа в пъти по-добре от семейството с 2 малки деца, които бяха преди него. Почти не готви, не забелязвам и да мърси особено при ежемесечните посещения, човекът основно работи и май се храни навън. Да, имам някакви забележки по почистването, но не е нещо, което след него да не може да се почисти лесно, със сигурност няма и следа от изхабяване, замърсяване от много готвене и т.н.

# 192
  • Мнения: 2 114
Няма статут на бежанец, очевидно.

Мен най-много ме обезпокои това, че не му трябвал адрес.

Възможно е, да го ползва реално за много кратко, а може и да остане - въпрос на много фактори.
Два депозита даже не се коментират, даже се замислям за три. Да се окажете в търсене на нови наематели преди Коледа и  Нова година, си е преживяване. Това в случай, че иска да наеме нещо докато проучи, дали тук ще му допадне и пр. Трудно намират и взимат първото жилище, където някой им се съгласи.
Ако освини и напусне - трудно и несигурно от кого ще си търсите обезщетението. Същото важи и за определена група българи, до известна степен.
Може и да е чист и старателен - никой не може да прецени дори без да го е видял.

# 193
  • София
  • Мнения: 6 739
Моите предишни наематели - българи, семейство, с добри професии и 2 малки деца напуснаха, като не си спазиха 1-месечното предизвестие, оставиха ключовете вътре. Имах един депозит, неактуализиран. Оставиха сметки за 1,5 месеца неплатени. Горе-долу депозита стигна за сметките, ремонта не беше покрит изобщо (а щети имаше много).

# 194
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 803
Здравейте  имам следният въпрос. Какви рискове крие отдаване на апартамент на украински бежанец. Бях в по-старите теми, но там основно се коментираше за отдаването на жилища без пари с цел да им се помогне. Става въпрос за младо пълнолетно неженено момче, работещо в сферата на Ай Ти, т.е. онлайн от вкъщи и желаещо да наеме апартамента.
Аз дадох моя апартамент в Разсадника на украинка, възрастна жена, наемали са друг по-голям апартамент, със сина си, и сега той е заминал някъде.
Доведе я брокер, който също беше украинец, но говорещ добре български. Тя си има регистрация от предишното място, където е живяла, и български документ.
Каза, че мъжът й я издържал и й пращал средства да си плаща разходите тук. Общо взето не изглежда като мошеничка, на 65 години е и ми се видя приличен човек.

Общи условия

Активация на акаунт