Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 28 920
Какво е "спешно състояние" според закона:
..
Цитат
. медицинския стандарт по спешна медицина, според който спешно е това състояние, което има потенциал да доведе до смърт или до тежки или необратими морфологични или функционални увреждания на жизненозначими органи и системи, в това число критични нарушения в жизненоважните функции, загуба на функция на орган или на част от тялото, временна или постоянна инвалидизация, ако не се предприемат незабавни медицински действия.
Болка в гърлото очевидно не е такова и съвсем логично трябва да се плати. Ако искаш безплатно, да беше отишла при ЛЛ или в кабинета, с който той е сключил договор.
Пълният текст – https://www.zdrave.net/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/%D0% … 0%BD%D0%BE/n25150

# 16
  • София
  • Мнения: 13 638
Наредба N10/04.11.2016 г.
уточнява кои са спешните УНГ състояния:
1. открити травми от УНГ произход
2. дихателна недостатъчност от инспираторен тип
3. кървене от ларинго-ото-рино органите
4. чужди тела в дихателните пътища и хранопровода
5. вътречерепни или орбитални усложнения от УНГ произход
6. внезапна загуба на слух

Между другото авторката може да понесе административни отговорност за отказа си да плати за извършен преглед. Да не говорим, че в темата цитира името на лекарката.

Последна редакция: сб, 14 окт 2023, 11:43 от bubanka

# 17
  • Мнения: 36 115
Моля да се придържате към добрия тон, нет етикета и правилата на форума, за да не бъде заключена темата.

# 18
  • Мнения: 5
Моето лично мнение е, че госпожата/госпожицата наистина попада във графата "спешен случай"! Самият факт, че е приета след това Пирогов, говори че наистина е така. И наистина благодаря за наредбата, явно специалистите в Пирогов работят по наредбата, щом са я приели веднага!
Пожалавам и бързо оздравяване!
И аз съм имала проблеми с доктори-търговци, за това и съчувствам!
Благодаря ви!

# 19
  • Мнения: 6
Какво е "спешно състояние" според закона:
..
Цитат
. медицинския стандарт по спешна медицина, според който спешно е това състояние, което има потенциал да доведе до смърт или до тежки или необратими морфологични или функционални увреждания на жизненозначими органи и системи, в това число критични нарушения в жизненоважните функции, загуба на функция на орган или на част от тялото, временна или постоянна инвалидизация, ако не се предприемат незабавни медицински действия.
Болка в гърлото очевидно не е такова и съвсем логично трябва да се плати. Ако искаш безплатно, да беше отишла при ЛЛ или в кабинета, с който той е сключил договор.
Пълният текст – https://www.zdrave.net/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/%D0% … 0%BD%D0%BE/n25150
През ноща, след като ми изписаха в ИСУЛ инфлуцид за лечение, а не антибиотик. започнах да се задушавам, тъй като гърлото вече беше много подуто. Можеби това не е животозастрашаващо? Можеби първо трябваше да чакам да се задуша за да ме приемат и да така стана, за това след 7 часа ме приеха по СПЕШНОСТ в Пирогов! И изведнъж от не спешен станах спешен случай! Написаното в тези коментари искренно ме огурчава и ме кара да си търся правата на всички инстанции!

# 20
  • София
  • Мнения: 28 920
"Може би" за пръв път чета в темата, че си се задушавала. Досега четох само за силни болки в гърлото.

Мда, ето какво си написала в първи пост:
Цитат
...Нали са  спешен кабинет, аз идвам с ужасни болки тук, здравно осигурена съм мога да отида и при личен лекар, но съм дошла в спешното тъй като болката е непоносима и не се повлиява от никакви аналгитици! Отговорът беше цитирам:  Ами вие не сте спешна, тук не е кабинет “гърло”! Тук идват само задушаващи се, умиращи и кървящи!
Тогава не си ѝ казала, че се задушаваш, сега изведнъж се сети за това. Повярвах ти. По време на прегледа в ИСУЛ не е имало никакво задушаване. Тогава състоянието не е отговаряло на условията за спешност.

Последна редакция: сб, 14 окт 2023, 12:34 от milenaka

# 21
  • София
  • Мнения: 13 638
И сега започна да променяш историята, за да докажеш, че си спешен случай.
В първия пост пишеш точно обратното.
И какво се опитваш да кажеш, цитирайки мнения, без да отговаряш?
За това, че може след това да си станала спешен случай, никой не спори.
Ако в началото беше казала, че се задушаваш, можело е още тогава да те приемат, но пък си имала време да се разправяш, после да ходиш в аптеката и т.н. Ако се задушаваше, защо просто не го каза на лекарката. Досега описваше само жестоки болки. Сега, понеже не ти харесват коментарите, смени тезата.

Обеля, личното мнение не е от значение, когато има правила и лекарите ги следват. Може много да съчувстват, може да обърнат внимание (те и това са направили - пише ясно, че са я прегледали и са констатирали възпаление,след което да предложили да плати задълженията си и да я лекуват). Те са длъжни да спазват протокола. Ето, на следващия ден е почнала да се задушава и вече е станала спешен случай, но това дали може да се предвиди няма как да знаем.
Най-интересното е, че твърдиш как нямаш общо с авторката, но ти първа подхвърли идеята за задушаването.

# 22
  • Мнения: 19 352
Черна станция, това е било преди години предполагам. Тогава не плащаше никой. За забито парченце пластмаса в окото се плаща. Случай от миналата година.
Както и да е, в случая за болящото гърло не мисля, че има две мнения. По-тъпото е, че не са разпознали моното и са щели да дадат Аб. Безсмислен преглед.

# 23
  • Мнения: 4 219
Боледувала съм от тежка мононуклеоза в студентски години. Полежах си и в инфекциозна б-ца. Всички студенти ми зяпаха в гърлото и ми опипваха черния дроб, пълна, разгъната клинична картина. Да, увеличени сливици, трудно преглъщане.
Не съм имала болки в гърлото!

# 24
  • Мнения: 5
И сега започна да променяш историята, за да докажеш, че си спешен случай.
В първия пост пишеш точно обратното.
И какво се опитваш да кажеш, цитирайки мнения, без да отговаряш?
За това, че може след това да си станала спешен случай, никой не спори.
Ако в началото беше казала, че се задушаваш, можело е още тогава да те приемат, но пък си имала време да се разправяш, после да ходиш в аптеката и т.н. Ако се задушаваше, защо просто не го каза на лекарката. Досега описваше само жестоки болки. Сега, понеже не ти харесват коментарите, смени тезата.

Обеля, личното мнение не е от значение, когато има правила и лекарите ги следват. Може много да съчувстват, може да обърнат внимание (те и това са направили - пише ясно, че са я прегледали и са констатирали възпаление,след което да предложили да плати задълженията си и да я лекуват). Те са длъжни да спазват протокола. Ето, на следващия ден е почнала да се задушава и вече е станала спешен случай, но това дали може да се предвиди няма как да знаем.
Най-интересното е, че твърдиш как нямаш общо с авторката, но ти първа подхвърли идеята за задушаването.
Моля ви, каква идея за какво задушаване ?! Аз прочетох цялото мнение, без да изваждам неща от контекста, направих си извод, който споделям. Личното ми мнение тежи толкова, колкото вашето. А то е че с тази жена е постъпено неправилно, точно според наредбата, защото, разбира се я знам. И съм точно толкова компетентна колкото Вас.
Изразявам съчувствие, защото и аз съм страдала. Отново се повтарям. Тази жена явно е имала проблем още на първия преглед, но тъй като са и искали пари, са я изгонили.
Просто чета цялата първа статия  и не вадя от контекста а си правя правилна преценка. Моля прочетете я и вие!
Жената е била за спешно отделение. За спешно състояние не се искат пари! Поне са я приели в Пирогов! Пожелавам бързо оздравяване!

# 25
  • София
  • Мнения: 13 638
Нека не си мерим компетентностите.
В случая аз коментирам наличието и спазването на наредбата, а не лично мнение или съпричастност.
От написаното в първия пост нищо не отговаря на изискванията на наредбата, а и лекарят е потвърдил, че не съответства.
Вече как и дали е лесно да се установи мононуклеоза не знам и не коментирам. Коментирам само, че нищо от написаното в първия пост не съвпада с изискванията на наредбата за квалифициране на случая като спешен.
Това, че впоследствие е станало спешно не променя първоначалните факти.

# 26
  • Мнения: 19 237
Какво е "спешно състояние" според закона:
..
Цитат
. медицинския стандарт по спешна медицина, според който спешно е това състояние, което има потенциал да доведе до смърт или до тежки или необратими морфологични или функционални увреждания на жизненозначими органи и системи, в това число критични нарушения в жизненоважните функции, загуба на функция на орган или на част от тялото, временна или постоянна инвалидизация, ако не се предприемат незабавни медицински действия.
Болка в гърлото очевидно не е такова и съвсем логично трябва да се плати. Ако искаш безплатно, да беше отишла при ЛЛ или в кабинета, с който той е сключил договор.
Пълният текст – https://www.zdrave.net/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/%D0% … 0%BD%D0%BE/n25150
През ноща, след като ми изписаха в ИСУЛ инфлуцид за лечение, а не антибиотик. започнах да се задушавам, тъй като гърлото вече беше много подуто. Можеби това не е животозастрашаващо? Можеби първо трябваше да чакам да се задуша за да ме приемат и да така стана, за това след 7 часа ме приеха по СПЕШНОСТ в Пирогов! И изведнъж от не спешен станах спешен случай! Написаното в тези коментари искренно ме огурчава и ме кара да си търся правата на всички инстанции!

Търси си правата, ама защо само в България ги търсиш? В чужбина нямало как да реагираш веднага, а тук се очаква да ти постелят червения килим безплатно, без оглед на протоколи и пр.?

# 27
  • Мнения: 8 324
Какво е "спешно състояние" според закона:
..
Цитат
. медицинския стандарт по спешна медицина, според който спешно е това състояние, което има потенциал да доведе до смърт или до тежки или необратими морфологични или функционални увреждания на жизненозначими органи и системи, в това число критични нарушения в жизненоважните функции, загуба на функция на орган или на част от тялото, временна или постоянна инвалидизация, ако не се предприемат незабавни медицински действия.
Болка в гърлото очевидно не е такова и съвсем логично трябва да се плати. Ако искаш безплатно, да беше отишла при ЛЛ или в кабинета, с който той е сключил договор.
Пълният текст – https://www.zdrave.net/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/%D0% … 0%BD%D0%BE/n25150
През ноща, след като ми изписаха в ИСУЛ инфлуцид за лечение, а не антибиотик. започнах да се задушавам, тъй като гърлото вече беше много подуто. Можеби това не е животозастрашаващо? Можеби първо трябваше да чакам да се задуша за да ме приемат и да така стана, за това след 7 часа ме приеха по СПЕШНОСТ в Пирогов! И изведнъж от не спешен станах спешен случай! Написаното в тези коментари искренно ме огурчава и ме кара да си търся правата на всички инстанции!
И антибиотик да ти бяха изписали пак за един прием нямаше да се повлияеш и пак щеше да получиш спазим.
Забавила си лечението, като си се стискала да отидеш на преглед в чужбина.
Каквито искаш права търси, но реално не си спешен случай. А още по-реално заради такива пациенти никой не иска да работи на спешен кабинет.

# 28
  • Мнения: 5
Нека не си мерим компетентностите.
В случая аз коментирам наличието и спазването на наредбата, а не лично мнение или съпричастност.
От написаното в първия пост нищо не отговаря на изискванията на наредбата, а и лекарят е потвърдил, че не съответства.
Вече как и дали е лесно да се установи мононуклеоза не знам и не коментирам. Коментирам само, че нищо от написаното в първия пост не съвпада с изискванията на наредбата за квалифициране на случая като спешен.
Това, че впоследствие е станало спешно не променя първоначалните факти.
Коментирайки тук в този форум, вие изразявате лично мнение, което е за спазването на наредбата.
Според фактите, които аз чета, жената е била за спешност точно според наредбата - Още на първия преглед. Отново казвам - вашето мнение тежи точно толкова, колкото моето!

# 29
  • София
  • Мнения: 13 638
Аз ще си повторя въпроса, който зададох по-рано.
Защо авторката е чакала 3 дни да се влоши в чужбина, а не е посетила лекар още тогава?
И защо тръгна да пътува със сериозни симптоми, застрашавайки здравето на други хора и собствения си живот?
Ако беше реагирала в началото, можеше изобщо да не се усложниш толкова.

Обеля, цитирането на наредбата и базирането на написаното от самата авторка не е лично мнение.

Общи условия

Активация на акаунт