КГБ = Клуб на Готините Баби - 217

  • 24 884
  • 747
  •   1
Отговори
# 660
  • София
  • Мнения: 8 485
Привет, красавици!
МАМСИ, ЧЕСТИТ ЮБИЛЕЙ НА МИЛАТА БАБА МИМИ! ДА Е ЗДРАВА, ДА ИМА СПОКОЙНИ БЪДНИНИ, ВИЕ НА НЕЯ ДА СЕ РАДВАТЕ, А ТЯ НА ВАС. НАЗДРАВЕ НА ЦЯЛАТА ВИ ГОЛЯМА КОМПАНИЯ. Като се видим на срещата ще разкажеш как сте изкарали.

След обяд се разходихме до бебе Алис, да се запознаем. Връчихме подаръците, поговорихме, посмяхме се, погостиха ни и по живо, по здраво се прибрахме. Беше много приятно.
АЙША, в договора пише, че нито то ще си ходи, нито семейството й ще идва. За празниците щерката заминава с трите деца при другата рода. Ако имаше още легла, зетко и сватята щяха да дойдат при нас. Сега момичетата ще отидат там. Ние ще сме с децата на сина и с него на Бъдни вечер и Коледа. За Новата година имаме покана от приятели, но ние май искаме да сме сами и да си отдъхнем поне два дни. Внуците ще си заминат при мама.
КАГ, гостенчето не проявява интерес към готвенето. Нашите момичета понякога изхвърлят торбите с боклука или ходят на пазар, но него не го караме да прави нещо. Докато се разберем, аз ще свърша работата. Отсервират си чиниите и приборите, някой път сами си сервират, закуската си приготвят сами - Мюсли, зърнени закуски или сандвичи. Обичат козунак с масло на фрайера, а понякога закусват плодове. Имат пълна свобода и трите.  Включва пералната и си простира дрехите сама, сменя си спалното бельо, чисти си стаята с прахосмукачката. Тези деца са със статут на слушатели. Какво слущат, като не разбират езика ни, не знам. Участва активно в часовете по немски, естествено. Щерката й купи няколко книги от Сиела и я виждам, че чете книги. Започна да прави изречения на български и се опитва да влиза в разговорите.
ГЪБКЕ, добре сте си изкарали на прасешкото тържество. Крамът, който ни написа, вече е в тефтера ми. Изглежда ми много добре. Утре обещавам да напиша няколко крема, които ползвам. Могат да се консумират и само като кремчета за десерт.
Внучката се прибра от Щраусовия виенски концерт и е много доволна.
Отивам да спя, че днес много емоции ми се събраха, а и сутринта рано станах.
Лека и спокойна нощ, прекрасни! HugKissing HeartHeart

# 661
  • Мнения: 5 380
Гъбка, благодаря за рецептата! Записах си я. Искам да попитам за сметаната. Аз съм ползвала само сметана на прах,която разбивам с малко прясно мляко. Течна сладкарска не съм ползвала . Тя се разбива направо без нищо друго, така ли? Всъщност има ли значение дали суха или течна?

Бо_ряна , няма да се предаваме още.  Нали идват внуци и  трябва да сме в кондиция заради тях. И мен си ме мързи и то доста често, но пък като се разработя, нямам  спиране.

Айша, бързо  възстановяване на твоя М !
Фло,  хубаво е, че  момичето си пере и чисти стаята, а  липсата на интерес към готвенето не е толкова  важно.

Последна редакция: сб, 09 дек 2023, 22:28 от K.A.G.

# 662
  • Мнения: 18 903
Не съм казала че ме мързи, не мога ,точно това казвам и въпреки че не мога се трепя. Когато каже , че ме мързи е да съм позитивна и да не се оплаквам.
 Докато ме повикат горе ,мъжът ми обеща и се бАви вече доста.

# 663
  • Мнения: 5 380
При мен си е точно мързел.  Като ме хване канапът, мога по цял ден да не стана от леглото. Но пък като се разработя, съм като фурия.

Последна редакция: сб, 09 дек 2023, 22:37 от K.A.G.

# 664
  • Мнения: 2 030
Грети,течната сладкарска сметана е в кутии в различни разфасовки.
Разбива се с миксер,сгъстява се и прилича на смес  като за целувки.

# 665
  • Вила Великула
  • Мнения: 2 112
Ето ме и мен, два дни не съм влизала в темата. На патерици да честитя имените дни на всички, който празнуват св.Анна, както и рождения ден на майката на Мамси. Дали е харесала интересния подарък, който и изплете?
При мен нищо ново. Въртя се в къщи, изчистих, изпрах и междувременно поработих. Днес правим сметка за обяд да се поразходим до Перник. Да видим как е украсен града и да хапнем нещо там.
За кремовете за торти - щях да напиша същия като Гъбката. С маскарпоне стана уникален. Аз понякога съм комбинирала маскарпоне, течна сметата и заквасена сметана. Зависи от вкуса, който искам да постигна, или прибавям разтопен бял или черен шоколад, или пък може нарязани на ситно ягоди или други плодове, които са подходящи за торта и няма да пуснат много вода. Може и замразени горски плодове, но преди това да се отцедят добре. От маскарпонето вкуса на креда става уникален. Същия крем см правила само като крем в купичка, като редувам един ред с бял шоколад, един ред с черен и един с ягоди. Става леко кремче, много вкусно и красиво.

# 666
  • София
  • Мнения: 16 243
Пипи ме подсети, че до днес замразените вишни са на прИмоция в Лидл - около 3.20 лв. за опаковка. Аз вече унищожих една, друга ме чака в камерата.
КАГ, за мене най-добрата сметана е животинската от Лидл. Не е сладка, въпреки плодчетата на опаковката. Ползвам я и за сосове и за сладко, и за кафето сутрин.
 

не успях да обърна снимката. Абстрахирай се от ХХЛ отстрани. Най-често е без него.
Не ми гледайте ноктите, маникюр няма. А и сутринта се къносах и може да има петна.

Последна редакция: нд, 10 дек 2023, 12:15 от Aisha

# 667
  • София
  • Мнения: 8 485
Привет, красавици! След цял предиобед подскачане около печката, дойде време за почивка.
Снощи ви обещах рецепти за кремчета, та изпълнявам обещанието.

Скрит текст:
БАВАРСКИ КРЕМ
30 гр. желатин се накисва в 100 мл. вода да набъбне. В 1 л. затоплено прясно мляко се слагат 300 гр. захар и се бърка, докато захарта се стопи. Добавя се и желатинът и пак се бърка, докато и той се стопи. Слага се в хладилника, да желира. 500 мл. готварска сметана се избива на крем. Избива се и желирания крем до гладка смес. Към него се добавя малко по малко от сметаната. Получава се крем, към който може да се добавят сладко, ядки, шоколад. Може да се използва за намазването на торта, руло или само като крем в купички, гарниран по желание.

КРЕМ МАРИЖАН
1 л. прясно мляко и 6 суп.л. захар се слага на котлона да заври. 100 гр, брашно се разтваря в студена вода и се изсипва към млякото. Бърка се, докато се сгъсти. Оставя се да изстине съвсем. 250 гр. масло се разбива със 100 гр. захар на пяна, до пухкав крем. Към маслото лъжица по лъжицз се прибавя от изстиналия млечен крем и се продължава с разбиването. Подходящ за пълненето на еклери или само да се консумира като крем, гарниран по желание.

КРЕМ ДИПЛОМАТ
2 суп.л. желатин с връх се слагат да се накиснат в половин чаена чаша вода. (може да се добави още малко вода), час и половина предварително.6 жълтъка се разбиват със 100 гр. захар и 6 равни супени лъжици брашно. Изсипват се в половин литър прясно мляко и се вари на тих огън, при непрекъснато бъркане, до сгъстяване. Когато е готов кремът, се прибавят една супена лъжица масли и 2 ванилии и стопения желатин. Оставя се да изстине. 8 белтъка се разбиват на гъст сняг и се прибавят към изстиналия крем. Обърква се леко. Разделя се на две части. Към едната част се слагат 2 суп.л. какао. Може да се насипе в чаши, като се редуват двата цвята крем, или в тортена форма, или в ел. тенджера. като се сложи чашката в средата. Престоява в хладилника 5 часа.

ЦАРСКИ КРЕМ
В тенджера се карамелизират 4 суп.л. захар с малко вода ( за да не прегори захарта и карамелът да стане много тъмен). Прибавя се половин л. прясно мляко и се бърка, до стопяване на карамелаПрибавя се още половин чаша захар и пак се бърка до разтваряне. 3 жълтъка се разбиват заедно с 2 суп.л. брашно и малко прясно мляко на гладка каша. Изсипва се към карамелизираното мляко. Вари се на тих огън и се бърка непрекъснато до готовност. Оставя се да изстине. Прибавят се стафиди, нарязани бадеми, нарязани на ситно фурми. Белтъците се разбиват на сняг, прибавят се към крема и внимателно се объркват. Сервира се в чаши.

КРЕМ ПАТИСЕРИ
В купа се разбиват 6 жълтъка + 220 гр. захар, 100 гр. нишесте и 50 мл. прясно мляко. Разбъркват се добре. В тенджера се кипва 1 л. прясно мляко и на тънка струйка се изсипва към желтъчената смес. Разбива се на слаба степен с миксера. Връща се в тенджерата и се слага на слаб котлон до сгъстяване. Добавят се 1 ванилия, настъргана лимонова кора и 100 гр. меко масло. Покрива се със стреч фолио и се оставя да се охлади. Преди да се сервира се разбива с миксер на високи обороти - получава се пухкав крем.
ПП. Този крем съм го дегустирала, но аз все още не съм го правила.
Сега вече мога и да полегна. Приятна почивка и на вас. Hug

# 668
  • Мнения: 18 903
Сложих кремовете в готварската страничка, ако някой пита, да напомним, който помни, не като мен забравана.

# 669
  • София
  • Мнения: 1 755
Мамси,честит рижден ден на майка ти! Нека да е здрава,да се радва на спокойни и щастливи години,заобиколена от вашата обич!
    Момичета,много хубави рецепти за торти споделяте.Само като ги чета и усещам как ще наруша диетичното хранене.Добре,че нямам нищо нарушително в къщата.Точно заради такива случаи купувам само плодове за десерт.
Скрит текст:
1520 г. – Религиозният реформатор Мартин Лутер публично изгаря папската була.
1768 г. – В Англия е основано Британско кралско научно дружество (Royal Society).
1799 г. – Франция става първата страна в света, която въвежда метричната система, основана на метъра и килограма.
1817 г. – Мисисипи става 20-ият американски щат.
1845 г. – Британският инженер Робърт Уилям Томсън патентова пневматичната гума
1848 г. – Първите президентски избори във Франция са спечелени от племенника на Наполеон Бонапарт – Луи Наполеон Бонапарт.
1868 г. – В Лондон заработва първият в света уличен светофар.
1869 г. – В щата Уайоминг жените получават право да гласуват.
1877 г. – Руско-турска война (1877–1878): Битка при Плевен: Руските войски превземат Плевен след 3-месечна обсада.
1878 г. – Основана е Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ в София.
1880 г. – Съставено е четвъртото правителство на България, начело с Петко Каравелов.
1898 г. – В резултат на договор между САЩ и Испания, Куба става независима държава.
1900 г. – Съставено е двадесетото правителство на България, начело с Тодор Иванчов.
1901 г. – Раздадени са първите Нобелови награди: за физика – на Вилхелм Рьонтген; за химия – на Якоб Вант-Гоф; за физиология или медицина – на Емил Беринг; за литература – на Рене Сюли Прюдом; за мир – на Фредерик Паси и Жан Анри Дюнан.
1906 г. – Американският президент Теодор Рузвелт спечелва Нобелова награда за мир и става първият американец спечелил Нобелова награда.
1915 г. – Българската армия пресича Дрим в хода на ПСВ и навлиза в албанските земи.
1921 г. – В СССР е извършена денационализация на дребните предприятия – до 10 наети работници.
1941 г. – Втората световна война: Японската армия унищожава 2 британски военни кораба, загиват около 800 моряци.
1941 г. – Втората световна война: Японската армия завладява американския остров Гуам.
1943 г. – Втората световна война: Трета бомбардировка на София от британско-американската авиация.
1945 г. – Правителството на САЩ дава съгласие за изграждане на главна резиденция на ООН в Ню Йорк.
1947 г. – Шестото велико народно събрание избира Георги Димитров за министър-председател и му възлага да състави правителство на Отечествения фронт.
1948 г. – Общото събрание на ООН приема Всеобща декларация за правата на човека.
1956 г. – Философът Тодор Павлов е преизбран за председател на БАН.
1964 г. – Френският писател Жан-Пол Сартър отказва да приеме присъдената му Нобелова награда за литература като израз на пацифистките си убеждения и против откритието на Алфред Нобел.
1975 г. – Активистът Андрей Сахаров е награден с Нобелова награда за мир, приета от неговата жена.
1977 г. – В чест на 100-годишнината от освобождението на Плевен от османска власт в града е открита панорамата Плевенска епопея.
1981 г. – Общото събрание на ООН одобрява предложението на Пакистан за създаване на зона свободна от ядрени оръжия в Южна Азия.
1989 г. – В Чехословакия е избрано първото некомунистическо правителство, а президентът Густав Хусак подава оставка.
1999 г. – По време на срещата на ръководителите на държавите от ЕС в Хелзинки е взето решение за преговори с България за присъединяване.
2001 г. – Открит е спътникът Автоноя от екипа астрономи Скот Шепърд, Дейвид Джуит и Ян Клайн.
2009 г. – Състои се премиерата на филма „Аватар“.
Ежегодно – връчване на Нобеловите награди в Стокхолм и Осло.

# 670
  • Вила Великула
  • Мнения: 2 112
Яжке, и аз така. Сега като съм на режим, а и в бъдеще, надявам се - сладичкото трябва да го огранича. Наскоро ми откриха инсулинова резистентност и се налага да пия глюкофаж, така че поне с това трябва да се съобразя. Иначе кремчето с маскарпоне, заквасена сметана и течна сметана си го правя и без захар, ако сложа малко плодове вътре става супер.

# 671
  • Габрово / но е чистокръвна старозагорка/
  • Мнения: 4 552
Скрит текст:
Пипи ме подсети, че до днес замразените вишни са на прИмоция в Лидл - около 3.20 лв. за опаковка. Аз вече унищожих една, друга ме чака в камерата.
КАГ, за мене най-добрата сметана е животинската от Лидл. Не е сладка, въпреки плодчетата на опаковката. Ползвам я и за сосове и за сладко, и за кафето сутрин.
 
не успях да обърна снимката. Абстрахирай се от ХХЛ отстрани. Най-често е без него.
Не ми гледайте ноктите, маникюр няма. А и сутринта се къносах и може да има петна.
Айша идвам на помощ. Изтеглих си късметче за деня и реших да ви нагледам.
Весели празници на всички пишещи момичета!  Flowers Four Leaf Clover

# 672
  • Мнения: 5 380
Много благодаря за споделените рецепти за кремове! Запазих всички!  Първо ще пробвам   този с маскарпоне и сметана.

Сега, за да се  реванширам, ви представям рецепта за Шербет- сладкиш, прочетен в Интернет.  Прилича на реване,но не съвсем.
Скрит текст:
За по-голяма  тава:
Правят се 2 смеси
Тъмна смес: 5 яйца, 5 с.л.захар, 2,5 с.л.брашно,  половин пакетче бакпулвер, 1ванилия 80 г настърган шоколад., 2,5 с.л. грис, 200 г смлени орехи. бърка се като кекс и се пече за 10 мин.   на 200 градуса,в предварително загрята фурна .
Жълта смес- същото, но БЕЗ шоколад и  орехи.
Тази смес се изсипва върху тъмната и се пече още 25 - 30 мин.на 170 градуса.  
Изважда се и се оставя да  поизстине. Нарязва се на квадрати или ромбоиди.
Сироп: 600 г захар, 800 мл вода и сок от лимон. Охладеният сладкиш се залива  с топъл  сироп.
За по-малка тавичка - половината от продуктите.  

Сега ще го пробвам и ще ви кажа резултата.

Последна редакция: нд, 10 дек 2023, 19:24 от K.A.G.

# 673
  • Кубрат/ Пишурка
  • Мнения: 4 332
Тутии, как се сети за нас след толкова години! Малее, колко се изненадах и зарадвах! Да не казвам, че 3 пъти се връщах на името ти - не можех да повярвам! Ами добре си се завърнала!
Какво стана с внучката, къде е? Кой знае каква красавица е станала!

# 674
  • София
  • Мнения: 16 243
Тутии, как се сети за нас след толкова години! Малее, колко се изненадах и зарадвах! Да не казвам, че 3 пъти се връщах на името ти - не можех да повярвам! Ами добре си се завърнала!
Какво стана с внучката, къде е? Кой знае каква красавица е станала!
   
Цитирам, че да не се повтарям с въпросите.
Тути, явявай се по-често, не ни забравяй.
Ако трябва ще пускам още криви снимки.

Общи условия

Активация на акаунт