Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално - тема 76

  • 30 583
  • 749
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 2 679
Очевидно има кой да ги купува и се купуват, дотогава цени на имоти няма как да паднат.
Е там е разковничето де - докога е това "дотогава"?
Докато се качват, има кой да купува, защото парите му не се губят - догодина ще продаде на друг по-скъпо и ще спечели.
Когато спрат да се качват, каква е ползата да купуваш имот, който не ползваш - нито живееш в него, нито можеш да го продадеш по-скъпо догодина.
Значи казваш "ще се качват, докато се качват". И докога е това - докато станат по 10 хил.евро кв.м.?
На практика нищо не се качва в стабилна и права линия, а върви на цикли. Всеки цикъл си има инфлексна точка. Аз мислех, че ще сме я достигнали при 2-2500 евро (за София, среден квартал), но може и повече да е - кой знае. Но стигнем ли я, където и да е тя, трябва да почнат да падат.

# 676
  • Мнения: 9 462
Въпрос на културна особеност. Във Франция например,също всичко важно е концентрирано в столицата Париж
Ех, сега научавам как Ривиерата е в Париж, и Страсбург и той, и още разни неважни неща, а извън Париж се шири сахарската пустиня Stuck Out Tongue Winking Eye
Извън Париж животът е замрял. Всичко важно се случва в Париж.

За парите в Германия. Немските банки може да имат пет пъти повече пари от българските,но тези пари са на банките,а не на германците/българите.
Факт е че днешното поколение млади германци получава с 25% по-нисък доход в сравнение с поколението от преди 40 години. Освен това германската държава и частен бизнес инвестират в чужбина като луди! (Което обяснява защо младите германци имат по-ниски доходи от предишните поколения.) Германците купиха американската Монсанто,въпреки че продажбите на ГМО храни спадат.

# 677
  • Мнения: 2 679
Оф, ще ме уморите - Франция била само Париж. Иди се разходи из Франция, шофирай из страната и ще видиш как цялата е обработена, навсякъде отглеждат храни и технически култури, имат заводи за какво ли не (автомобилни в Рен, Нант, Сошо и мн. др.; самолетни в Тулуза), туристически райони на юг в Ница/Кан, както и световно-известни зимни курорти в Алпите, винарски региони, и всичко друго, което можеш да помислиш. Вярно, последните години индустрията запада в сравнение с Китай, но е абсурдно да се каже, че Франция е само Париж. Достатъчно е да видиш къде са им разположени атомните централи, за да разбереш има ли в останалите региони индустрия, население и т.н. - производството на енергия хората са си разположили там, където се потребява:


За парите в Германия. Немските банки може да имат пет пъти повече пари от българските,но тези пари са на банките,а не на германците/българите.
А тук пък си направо в когнитивен дисонанс. Парите в банките никога не са на банките, а на хората/фирмите, които са ги вложили там. Това, което е на банката, е капиталът й (според Базел 3 трябва да е 7% от активите, а другото е на хората/вложителите - то е пасив за банката, а активите й са заемите, които отпуска).

# 678
  • Мнения: 3 326
Няма евтини имоти в хубавата чужбина. Ако някой ви говори друго, ви лъже.

Сигурно и аз мога да изровя апартаменти в Детройт или Северна Дакота, но защо да ви губя времето.

И да, вмирисана панелка в Дианабад е по ликвидна от талашитена колибка на 40 мили от Тампа.
Наскоро от чисто любопитство реших да прегледам парцели, попаднах на Fort Myers, Florida. Имаше безброй парцели за строителство в диапазона 40-60к долара. Като под "за строителство" визирам - има изградени улици вече, чакат се само къщите да се появят. Някак това изглежда в пъти, ама в пъти по-достъпно, отколкото нашите парцели в регулация, без изградена все още инфраструктура, около градовете!

Средна заплата в САЩ е около 55к долара на година, което означава, че с една годишна заплата (грубо), може да се купи парцел. Средната годишна заплата в София (например) е 32,400 лв, което е ~16.5к евро. В същото време парцел около София под 60к евро НЯМА. Да не говорим за парцел граничещ с асфалтирани улици.

Ти като човек живеещ в САЩ - как би коментирала?
За начало защо се сравнява София с Америка, а не държава с държава или град с град?
Цифрите за София са верни, това е брутна заплата.
За Америка обаче не са, много отдавна е била 55к, според Гугъл сега е 89к.

# 679
  • Sofia
  • Мнения: 2 375
Видно е, че хубави имоти, макар и скъпи, не се задържат на пазара. Очевидно има кой да ги купува и се купуват, дотогава цени на имоти няма как да паднат. Колко пък да вдигнат този данък, и двойно да го вдигнат - какво от това? Хора плащат каско по 2000 лв. на година, няма да платят 200 лева за данък.
Е, да е, ама нали това е тезата сега, че цените в чужбина са ниски защото след това цената за притежание е високо.

Един вид всеки месец ти плащаш средно, примерно, по 1000 евро за да притежаваш имота и при сегашните цени за наем е по-изгодно да нямаш собствено жилище, какво остава по няколко апартамента просто да събират прах и да не се ползват.
А ако се дават под наем, то това е плюс - ще има конкуренция за наемателите.

# 680
  • Мнения: 535
Също айде да сравняваме с държава и столица, които имат 30% заключени необитаеми имоти. Това също би оказало влияние в някакъв момент на нашия имотен пазар, дори и да не е точно сега. На запад може да са високи данъците, но когато купиш имот, или живееш в него или го отдаваш, ако е за инвестиция, за да не плащаш едни хиляди евро/долари всяка година, иначе не си струва. Тук понеже си струва, хората ги държат празни, което според мен доста изкривява пазара и нуждата от имоти, тъй като ако разглеждаме само от инвестиционна гледна точка, няма инвестиция, която да не е циклична. Ама според вас имотите са цветя и рози. Та ака спихне пазарът, сами ще сме си виновни. Според мен лично с толкова много ново строителство, което тепърва започва и то на огромни сгради в големите градове в България и в частност София/Варна, в един момент пазарът ще се насити. Вие представяте ли си строителството да продължи със същите темпове следващите 10 години? Да, ама не.

# 681
  • Мнения: 126
Преди около година и половина направих прогноза, че средната цена на кв. в София ще стане 3000 евро. Смятам, че през 2025 това ще се случи.
Незнам как има очаквания за спад на цените при следните фактори:
Постоянен растеж на минимална и средна заплата
Рекордно ниско ниво на безработица
Рекордно ниско ниво на лихви по ипотеки
Приемане на еврото.
Дефицит на качествени завършени имоти, предлагането все още е по малко от търсенето.

Като прибавим, че хората искат имот СЕГА , а не след години, като се "обезлюдим" и, че попринцип Българите купуват имоти, не виждам за съжаление никакви предпоставки за спад.

# 682
  • Мнения: 1 102
Преди около година и половина направих прогноза, че средната цена на кв. в София ще стане 3000 евро. Смятам, че през 2025 това ще се случи.
Незнам как има очаквания за спад на цените при следните фактори:
Постоянен растеж на минимална и средна заплата
Рекордно ниско ниво на безработица
Рекордно ниско ниво на лихви по ипотеки
Приемане на еврото.
Дефицит на качествени завършени имоти, предлагането все още е по малко от търсенето.

Като прибавим, че хората искат имот СЕГА , а не след години, като се "обезлюдим" и, че попринцип Българите купуват имоти, не виждам за съжаление никакви предпоставки за спад.

Явно сте бодър, вдъхновен младеж, гледащ вперено светлото бъдеще на дълги светлини. Непреживели серия кризи и разочарования. Дано да сте прав и никога да не ги преживявате/ме. Изобщо не коментирам имотите и цените им, за другите неща пиша, които сте описали като причини за НЕпоевтиняването. Дерзайте!

# 683
  • Мнения: 337
Чакам пицата на парче да стане пак левче,а баничките 0,80 лв ...Има свръхпредлагане.....Да,ама не...

# 684
  • Мнения: 250
Извинявам се ,но влизам рязко с един бърз въпрос. Ако се даде стоп капаро и след това кредитът не бъде отпуснат,капарото ще бъде ли върнато?
Брокер ме убеждава ,че няма да си загубя стоп капарото в случай ,че не се стигне до сделка и ще ми го върнат.
Аз мисля,че е логично да си го приберат,тъй като може да им спра реален купувач,докато аз действам по кредита.
Благодаря предварително за отговорите.

# 685
  • Мнения: 2 679
Смела прогноза!
При положение, че всички казват как имотите не се купували от заплата, а ходели хора с куфарчета и купували по 10 в брой, не виждам каква роля играе заплатата. Тя е (за София) 2700 лева бруто официално, така че апартаменти по 250-300 хил. евро и нагоре са недостъпни със заплата.
Лихвите сега са ниски, но са плаващи и никой не знае догодина ще останат ли ниски. То в цял свят няма такива лихви в момента (който не вярва, да провери). А ако наистина приемем еврото, те ще трябва да станат колкото лихвите в евро (основна лихва на ЕЦБ 4.5%, а по кредити ще е с надбавка).

Дефицита на имоти бих се съгласил, ако говорим за 2012-2018, но в момента ето данни за строежите в София - отпреди няколко страници:

Сивото са започнатите строежи. Тези от 2020-2022 г. ще излизат на пазара 2023-2025.

# 686
  • Мнения: 41 947
Извинявам се ,но влизам рязко с един бърз въпрос. Ако се даде стоп капаро и след това кредитът не бъде отпуснат,капарото ще бъде ли върнато?
Брокер ме убеждава ,че няма да си загубя стоп капарото в случай ,че не се стигне до сделка и ще ми го върнат.
Аз мисля,че е логично да си го приберат,тъй като може да им спра реален купувач,докато аз действам по кредита.
Благодаря предварително за отговорите.

Тук няма закон, както се договорите, така. Аз, ако съм продавач, ще искам да се запише, че стоп капаро не се връща, защото нали това е целта - да спра да предлагам имота на други и ако не ви отпуснат кредит това си е ваш проблем и ваш риск. Стоп капарото служи да покрие моя риск.
Но ако го искат брокерите кой знае, може и да върнат, но трябва да е записано.

# 687
  • Мнения: 1 102
Чакам пицата на парче да стане пак левче,а баничките 0,80 лв ...Има свръхпредлагане.....Да,ама не...

Аз го дочаках - олиото 2008 год. https://news.bg/economics/100-rast-na-tsenata-na-slanchogleda.html и сега са на една цена. Пък заплатите бяха (поне моята 10 пъти по - ниска) както и минималната заплата. Горивата също бяха 2008 год на тази цена, каквито са и днес . (пропан бутан, бензин). И преди и сега е имало телевизори, перални, печки по 500-600 лв. Искам да кажа, че някои стоки може да са със същите цени, каквито са били и преди, което разбира се не важи за всички стоки, както и за имотите.

# 688
  • Мнения: 25 895
Извинявам се ,но влизам рязко с един бърз въпрос. Ако се даде стоп капаро и след това кредитът не бъде отпуснат,капарото ще бъде ли върнато?
Брокер ме убеждава ,че няма да си загубя стоп капарото в случай ,че не се стигне до сделка и ще ми го върнат.
Аз мисля,че е логично да си го приберат,тъй като може да им спра реален купувач,докато аз действам по кредита.
Благодаря предварително за отговорите.

Ще важи записаното в предварителния договор, или разписката за капаро.

# 689
  • Мнения: 2 679
Аз ако давам такова капаро, бих записал условия, при които се връща. Основно по чия вина не са одобрили кредита.
Например: ако съм излъгал за дохода си и затова банката не ме е одобрила, нормално е да изгубя капарото.
Ако ли пък продавачът нещо е скрил по документи и собственост и затова банката не е одобрила имота - тогава е нормално да го върне, че и в двоен размер.
Най-тънкият въпрос е ако банката не одобри размера на кредита, който зависи от оценката на имота. Това вероятно е по договаряне.

Общи условия

Активация на акаунт