Политиката в България - Тема 5

  • 494 199
  • 18 099
  •   2
Отговори
# 17 940
  • Варна
  • Мнения: 18 079
Ясно ми е за какво говорим. Казах как се осигурява лоялност.
То пак е платен в известен смисъл вот, когато си назначен на позиция над границата на твоята компетентност, например (дори не е задължително)
Естествено. Но ако върнеш началото на разговора, говорехме за маргинални групи, които гласуват само срещу кеш. Те ще гласуват за който даде повече, не дължат лоялност никому.
В този смисъл не бих ги считала за яхнати.

# 17 941
  • Мнения: 18 674
Предлагам да коментираме прогнозите на Алфа Рисърч

И така - големите печеливши вероятно ще са Герб и ДПС и особено - ДПС.  Герб стабилизират. Допустим е лек спад - имаха 26,4, сега БД дава 25,4 т.е. един процент нагоре.
Разликата обаче с ПП-ДБ нараства чувствително - преди година те бяха  24,9 сега БД има дава 17,5, а други социолози дори ги доближават до 15,5
Възраждане също вдига, макар че забавя тренда. бяха 14,1,към 18 април тази година са били - според Маркет Линкс - 14,4, сега са 14,6 според Алфа Р.
ДПС могат само да викат УРа - преди години са били 13,7. Ако сега вземат  14,9 ще се сътезвата с Възраждане дали те да трета партия.. ИТН също печелят  - от 4,1 на 5,2 е сериозен успех. Това да са в опозиция им се отразява добре. Предвид, че СТ се кандидатира очаквам да вдигнат още.
БСП замира...бавно и постепенно.

Притесненията могат да са в няколко посоки - първо съмнявам се да са отчетени гласовете от чужбина. Това значи да очакваме още около 15 -20 000 гласа за ПП, поне още 40 000 за ДПС и да речем още 10-15 000 за Възраждане. Ако съм прав, знчи ДПС ще вдигнат близо 2 процента още. Това значи, че ПП-ДБ още ще се сближи с ДПС и Възраждане. Дори да остане втора сила, тяхната тежест рязко пада. На практика става невъзможно да се сформира правителство без поне една от двете партии - Герб или ДПС - да участва в него. А вероятно - и двете. Нарастването на влиянието на Възраждане също е притеснително.

Последна редакция: ср, 08 май 2024, 13:06 от Лорд Сняг

# 17 942
  • Мнения: 327
За Ваня Григорова какви са процентите?
То Пеевски я пусна да открадне част от вота на Възраждане, ама дали ще успее ще видим.

# 17 943
  • Мнения: 18 674
намерих още по-пълно данни на АР в ДНевник.
национални избори
Герб -  25,4
ПП-ДБ - 17,5
ДПС - 14,9
Възраждане - 14,6
БСП - 8,5
ИТН - 5,3
Солидарна България-  2,6 процента
Дясна България - 2,5

Левицата - 1,9
Български възход - 1,3
Други - 8,9
Според данните от проучването резултатът на ДПС и "Възраждане" е "на кантар" - 14.9 срещу 14.6%. Боряна Димитрова подчерта, че предизвикателството за ДПС е да накара твърдото си ядро избиратели да отидат до урните. "Възраждане" пък имат потенциал да привлекат още гласоподаватели.

Григорова взима, горе-долу колкото очаквах около 2,6. Таванът ѝ според мен е 3 процента, предвид че я подкрепят Манолова и синдикатите.
2,5 процента за Дясна България е много добре (преди година взеха 0,3), надявам се тук да се роди нещо. Ако не сега - септември.

и за евроизбори


Герб - 25,1
ПП-ДБ - 18,5
Възраждане - 14,8
ДПС - 14,4
БСП - 8,0
ИТН - 4,8
Синя България - 2,4 (над Григорова)
Солидарна България - 2,3
Български възход 1,2
Други - 6,6

Последна редакция: ср, 08 май 2024, 13:13 от Лорд Сняг

# 17 944
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 984
Резултатите са такива, каквито някои смятахме, че ще се получат генерално - който се хване с ГЕРБ пропада надолу. Нищо изненадващо.

# 17 945
  • Мнения: 810
Борисов има особена страст към политически "бизнес" със санкционирани от Запада руски и наши политици, с ясното послание, че санкциите не са причина той да не работи с тях. Както и щете да го оценявате, но това е признание, че САЩ и Великобритания са му чужди, а руските и наши санкционирани са му свои.
Решетников бе саннкциониран още 2016 година, но Борисов се срещна с него.
Александър Бабаков - бе санкциониран през 2017 година, но той се среща с него много пъти за да реализира проекта Турски поток през България.

Сега прави предизборната коалиция /необявена, но ясна и за децата/ със санкционирания Пеевски. Преди това беше назначил по-късно санкционирания Румен Овчаров за представител на държавата в Лукойл /уж не се разбираше с БСП, пък като стане дума за разбирателство с Лукойл през Москва всичко може/. Има пряк принос за назначаването на Илко Желязков - енергийния лейтенант на Пеевски и Доган на висши длъжности в енергийни дружества, след което те странно започваха да губят огромни пари. Да не говорим за шефа на АЕЦ Козлодуй - Николов, който пак беше негово политическо назначение. Да не забравим и черешката на тортата - Владислав Горанов - ковчежника му.

Та въпросът ми е - след като почти няма човек от санкционираните по Магнитски у нас, който да няма свързаност с Борисов /дори русофила Малинов поддържаше такава връзка/, то може ли да се приеме, че да има вземане-даване с  Борисов е основание да бъдеш санкциониран по Магнитски. И тъй като явно му е по-трудно да се разбере с американците, сега се връща към старата си "любов" - Кремъл и бизнеса с него.


Илиян Василев

# 17 946
  • Варна
  • Мнения: 18 079
Голяма драма за американските санкции.

# 17 947
  • Мнения: 5 667
Даже ако трябва да се отбележи в най-новото проучване липсва интригата за 2-3-4 място, а само за 3-4. ППДБ леко са отлепили от 15те проценти.
Главчев е издънка след издънка, та Ванчето може да пообере доста от Възраждане, ИТН и ГЕРБ от тези, които не са на хранилката им.

# 17 948
  • Мнения: 12 367
Голяма драма за американските санкции.

Драмата май е, че не излиза нов списък, от което е твърде вероятно да следва, че на ББ никак не му е трудно да се разбере с американците и за момента точно това е успял да направи.

# 17 949
  • Мнения: 5 667
Голяма драма за американските санкции.

Драмата май е, че не излиза нов списък, от което е твърде вероятно да следва, че на ББ никак не му е трудно да се разбере с американците и за момента точно това е успял да направи.
Е, Магнитски не е посветен на България специално, че Борисов да има да се разбира с някого.
Пък и Горанов като влезе, ясно е, че е бил в комбина с Борисов и това е дебел намек, че индиректно и той е там, но това не отказва българинът да си избира ГЕРБ....

# 17 950
  • Мнения: 18 674
Дори ПП-ДБ да вдигнат още малко нагоре, а Герб да паднат с половин-един гроцент (поради гласовете в чужбина), пак разликата между Герб и ПП-ДБ е осезаема. Припомням, че само преди три години двете партии ПП-ДБ имаха общо 34 процента, а Герб - 22-23. Как се извъртяха нещата.
2,5 процента за КОД, при положение, че само преди година за тях е имало 0,3 процента (7000 души), а през есента - 5,6 процента за София е супер добра новина. За мен това говори за явен отлив от ПП-ДБ. Ако септември има избори не се знае знае ли се.
На Григорова според мен там някъде ѝ е тавана. Тя взе чисти мажоритарни 37 000 гласа (82 000 минус 45 000), което  с някои уговорки е 1,6 процента. Левицата взимаха 2 процента, преди Манолова да се отдели, да кажем половината са били от нея - айде 2,6. Със синдикатите най-много 3,0 да станат, не повече. Не че е малко, но за амбициите на двете леви популстки - е

Според мен като дойдат гласовете от чужбина и ДПС и Възраждане ще дръпнат още нагоре, а Герб, БСП и Григорова ще паднат малко.

# 17 951
  • Мнения: 12 367
Голяма драма за американските санкции.

Драмата май е, че не излиза нов списък, от което е твърде вероятно да следва, че на ББ никак не му е трудно да се разбере с американците и за момента точно това е успял да направи.
Е, Магнитски не е посветен на България специално, че Борисов да има да се разбира с някого.
Пък и Горанов като влезе, ясно е, че е бил в комбина с Борисов и това е дебел намек, че индиректно и той е там, но това не отказва българинът да си избира ГЕРБ....

 Струва ми се, че ББ се разбра и още как, а  ПП-ДБ много му помогнаха.  Демонстрираха, че тук няма друг партньор със стабилно присъствие освен ББ, а ако отвън го и държат с нещо - съвсем добре. Лошото е, че на чужбинските ни другари изобщо не им дреме какви ги върши тук, стига да не си играе с Русия.

ПП Списъкът със санкционирани по Магнитски българи е посветен специално на България.

# 17 952
  • Somewhere...over the rainbow - where troubles melt like lemon drops
  • Мнения: 2 722
За Ваня Григорова какви са процентите?
То Пеевски я пусна да открадне част от вота на Възраждане, ама дали ще успее ще видим.

Пеевски я пусна точно как?
На коленце ли му е седяла?

# 17 953
  • Мнения: 13 515
Да осигури държавата възможност да специализират завършилите медици, тогава да има изискване да остават в България. А и не е съвсем безплатно обучението, Лорд Сняг.
как може някой да ме задължи какво да работя и въобще да работя някаква работа, независимо, че ми е платила обучението? няма да напускам БГ, може да работя всичко друго, но не и лекар.

Разбира се, че може - изплащаш парите за обучението и си свободен като птичка. Иначе има много начини държавата да те накара да правиш някои неща - да те даде на съд за таксите, да те лиши от някои административно услуги ... абе има как.
ставаше въпрос за свободно завършили медицина, а не за тези по държавна поръчка.
за държавната поръчка писах друг пост - ще работя като лекар имитирайки се че работя. с кеф да се откажеш от мен. Smiley  ще изминат 2-3 год. задължение и тогава започвам същинскага работа като свободен лекар.


Няма да ти се получи, ако искаш да специализираш нещо, с това имитиране на дейност. Реално три години работа на млад лекар нищо не са - дават им дейности, които много не касаят лекуването на пациенти. Наскоро бях в една университетска болница - един такъв младеж го бяха сложили да пише в системата и да обучава сестрите какво да пишат, когато приемат пациент.

# 17 954
  • Мнения: 18 674
Според мен борос.бг бърка Григорова с Йончева.

Общи условия

Активация на акаунт