Пазарувате ли информирано и отговорно?

  • 2 916
  • 44
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 257
Тук не става въпрос дали четете съдържанието на храните, състава на дрехите или материалите на останалите вещи. Искам да обсъдим въпроса, интересува ли ви кой е производителят на стоката, на светло ли е бизнесът му, плаща ли справедливи заплати на работниците си, използва ли нелоялни практики, защитава ли добре личните данни на клиентите си, какво е отношението му към екологията, рециклирането, местните суровини. Бихте ли купили по-евтин продукт, ако знаете, че производителят му укрива данъци, експлоатира работниците си, част е от корупционни схеми, или бихте дали по-висока цена за стока на производител, който е изцяло на светло, ангажиран е с различни социални и екологични инициативи?
Смятате ли пълният бойкот за некупуване за успешна мярка за регулиране на пазара и изчистването му от некоректни производители и търговци? Какво би ви спряло или мотивирало да се включите в такъв?
Много имена могат да се споменат тук, през годините са избухвали какви ли не скандали със световни или местни производители. Но общо взето всичкото чудо е за три дни. Аз лично доста марки съм "задраскала" и продължавам да задрасквам, но разбира се нито една от тях не е фалирала от това Smile Но пък е полезно за личната ми съвест и принципи.
Споделете вашите разсъждения и наблюдения по темата. Но нека опитаме да не превръщаме темата в "черен списък", и цитираме имена на фирми само доколкото обясняват вашите действия спрямо продуктите им.

# 1
  • INFJ
  • Мнения: 9 417
Не, нямам време да ровя и да се интересувам толкова подробно за всяко нещо, което съм решила да си купя. Не мисля, че има и начин да знаеш толкова подробности за нечий бизнес.
Интересува ме единствено да не се експлоатират деца, и да не се тества върху животни.

# 2
  • Мнения: 6 491
Нямам времето и нервите да проверявам всеки продукт, който купувам за
Цитат
кой е производителят на стоката, на светло ли е бизнесът му, плаща ли справедливи заплати на работниците си, използва ли нелоялни практики, защитава ли добре личните данни на клиентите си, какво е отношението му към екологията, рециклирането, местните суровини. Бихте ли купили по-евтин продукт, ако знаете, че производителят му укрива данъци, експлоатира работниците си, част е от корупционни схеми, или бихте дали по-висока цена за стока на производител, който е изцяло на светло, ангажиран е с различни социални и екологични инициативи?
.

НО! да, интересува ме и има сайтове, които бойкотирам и не поръчвам никога от тях, също концерни производители, чиито продукти никога не купувам. Точно поради описаните причини. Наясно съм, че доста хора смятат това за поза или глезотия.

# 3
  • Мнения: 4 018
Нямам нито време, нито желание за да проверявам такива неща. Не пазарувам неща от определени магазини, защото вътре стоките са некачествени и/или обслужването/чистотата са под всякакво ниво.
Или примерно Кока-Кола не пия, не защото марката не плаща добри заплати и е голям замърсител и събира данни на потребители в апликацията си, а защото просто не пия Кола. Ако пиех кола - нямаше да я спра, защото в Бангладеш на работниците им плащат в плик под масата да речем.
Така че според горните примери съм абсолютно неотговорен купувач.

# 4
  • Мнения: X
Избягвам определени продукти и марки на концерни по етични причини - заради скандали, използване на детски труд, нехуманни условия на труд. Разглеждала съм им разклоненото дърво с марки и ги знам, но не проверявам фанатично всеки нов производител. Търговски имена няма да споменавам, знаят се "обичайните заподозрени". Осъзнавам, че това са first world problems и надали моят личен бойкот се отразява на приходите на мегаконцерни, но въпросът е по-скоро принципен. По възможност подкрепям fair trade марки, както и малки производители с добри инициативи и по-високи цени.

# 5
  • France
  • Мнения: 12 906
Да. Не купувам продуктите на Michel et Augustin,  защото са анти абортите и дават част от печалбата си на про лайф организации. Никога няма да купя нищо от D for care, заради думите на шефката им. Не, че по принцип купувам разни добавки. Също не купувам от фаст фешън марките като HM, Zara, Mango и тн. Може приносът ми да е малък, но държа на него.

# 6
  • Мнения: 158
Не мисля, че е възможна теорията да има производител или търговец без никакви от описаните забележки. Просто не мога да си го представя. Естествено, че има марки и магазини, от които не пазарувам, заради подобни на горните гледни точки. Но съм сигурна, че и нещата, които пазарувам имат кусури и то много. Иначе трябва да се замонаша някъде в балкана.

# 7
  • Melmak
  • Мнения: 3 147
Аз съм “за” да се консумира отговорно. Има марки, продукти и фирми, които бойкотирам и не харесвам.

Не харесвам тестването на козметика върху животни и се опитвам да намаля до минимум тази козметика.

Но всичко е много трудно и сложно. Никой ресторант почти не плаща осигуровки на реалните пари на служителите си. Но няма как да спрем да ходим на ресторант, заведение и тн.

Като цяло се интересувам, каквото мога правя, но не мога да прекратя всички лоши практики. Не ми харесва безотговорното и консуматорско мислене на хората, които не се интересуват какво купуват и как това влияе на хората, природата и тн.

# 8
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 259
Бихте ли купили по-евтин продукт, ако знаете, че производителят му укрива данъци, експлоатира работниците си, част е от корупционни схеми
Такива неща знаят ли се открито от всички?

# 9
  • Мнения: 54 613
Пазарувам от големи производители, за да съм сигурна, че храните са преминали КК. От частници и от пазари не. Не съм фен на домашно произведени неща. За експлоатацията и заплатите - при големите производители със сигурност се спазва КТ и заплатите са на реални осигуровки. От личен опит го знам.

# 10
  • София
  • Мнения: 3 176
То това е което мога да направя аз като потребител. Гласувам с портфейла си, така да се каже.
Не са много нещата, които бойкотирам, но въпросът е принципен. Градус и всичко произведено от тях, и едни сергии до нас. Те пък не стига че са завзели целия тротоар по безумен начин, а и цените са според както преценят клиента. Май това са ми твърдите НЕ. Не бих си дала парите на тези хора, пък ако трябва ще си усложня малко ежедневието.
За работниците в Бангладеш не знам много, но ако нещо конкретно достигне до мен, също бих бойкотирала.

# 11
  • Мнения: 9 776
За да пазаруваш отговорно по-описания начин би следвало да проучваш всяка фирма  предварително и да имаш достъп до вътрешна информация по отношение на използвани продукти, заплащане на труд, данъци и т.н. Това на практика е невъзможно.
Ако конкретна фирма води маркетинг кампания, която не одобрявам като Баленсиага, например, бих я бойкотирала а удоволствие.
Или продукт като долният, който рекламира секс обучение от ранна възраст и се продава с презерватив вътре
Скрит текст:

# 12
  • Мнения: X
Аз не проучвам специално фирмите-производители - по-скоро като се появи някаква информация е пресата, някакъв скандал или гледам репортаж, бойкотирам концерна. По този начин съм бойкотирала Амазон, като брутално експлоатираха служителите си, но в последствие си подобриха условията на труд. Nestle Group пълен бойкот! Една фирма-продуцент на кашу също, след като научих как африканци остават без пръсти в процеса на добива.

# 13
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 259
Или продукт като долният, който рекламира секс обучение от ранна възраст и се продава с презерватив вътре
Скрит текст:

(>ლ)🤣Рекламира комедийно шоу, много популярен игрален сериал, вече има няколко сезона. Вътре няма презерватив, а и в чужбина бонбонките не са насочени само към малки деца, а и към пълнолетни.

# 14
  • Мнения: 12 848
Не се занимавам да издирвам информация за всеки производител, защото човек ползва множество стоки и практически няма как да знае всичко за всички.
Но разбира се, ако е станал някой скандал, тогава да, гледам да избягвам производители с лоши практики. Неприятният момент е, че даже и да имаш информация за някой от тях, може да се окаже, че няма алтернатива. Конкурентите му, които предлагат по-лошо качество на по-високи цени, праведни ли са или просто не знаеш, че правят същите или други прегрешения?
Общо взето, не мисля, че ако човек си направи труда да проучва, чете и съди по слухове от интернет, ще промени нещо. Контролът на такива лоши практики все пак би трябвало да е от съответните власти, които наистина имат цялата информация и това им е работата.

Общи условия

Активация на акаунт