Пазарувате ли информирано и отговорно?

  • 2 917
  • 44
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 18 572
Или продукт като долният, който рекламира секс обучение от ранна възраст и се продава с презерватив вътре
Скрит текст:

(>ლ)🤣Рекламира комедийно шоу, много популярен игрален сериал, вече има няколко сезона. Вътре няма презерватив, а и в чужбина бонбонките не са насочени само към малки деца, а и към пълнолетни.
Не мога да намеря видеото на супер бясна дама, която ги показваше в Теско, с и не ми се търси. Текстът на задната страна на опаковката беше доста показателен. В коя страна бонбонките са само за възрастни?

В много страни обаче децата под определена възраст не пазаруват сами бонбонки. А като достигнат възрастта да пазаруват сами, още поне няколко години рядко имат възможност да се шляят по магазините, да пазаруват бонбонки. След това пък и да получат някой презерватив, няма да им е излишно.

# 31
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 283
Скрит текст:
Или продукт като долният, който рекламира секс обучение от ранна възраст и се продава с презерватив вътре
Скрит текст:

(>ლ)🤣Рекламира комедийно шоу, много популярен игрален сериал, вече има няколко сезона. Вътре няма презерватив, а и в чужбина бонбонките не са насочени само към малки деца, а и към пълнолетни.
Не мога да намеря видеото на супер бясна дама, която ги показваше в Теско, с и не ми се търси.
Текстът на задната страна на опаковката беше доста показателен. В коя страна бонбонките са само за възрастни?
За какво е показателен?  "Секс обучение" е заглавие на комедиен сериал, дори си пише Нетфликс, не реално обучение по секс. А бонбонките са кръгли като парички с удебелено ъгълче, което е тип форма опаковка презерватив, не че има истински презерватив в пакетчето, това е реклама на сериала. В много западни държави бонбоните са насочени към възрастни и се знае, че не са полезни за децата защото захарта разяжда зъбите, в супермаркети не пазаруват сами малки деца и т.н.

# 32
  • Мнения: X
Понеже аз първа споменах примера с Амазон, да си кажа. Не очаквам да се събере някаква критична маса от потребители, които да го бойкотират и да му нанесат финансови загуби, просто не желая с парите си да подкрепям нечовешно отношение към служителите както тяхното. Но това си е лично моя позиция, нито я афиширам, ако не ме попитат, нито агитирам други хора да правят като мен.

Лично не ми е никакъв проблем след работа или уикенда да се разходя до съответния магазин от търговската верига и да закупя продукта лично. Едно на ръка, че лично е по-приятно, консултират те на място, друго подкрепям местните търговци, а не концерните в САЩ, което е добре за развитието и благополучиетно на региона. Повечето неща, които търся, намирам в магазините, ако не, питам и често даже да го нямат налично, могат да го поръчат, както и правят. Ако съвсем не мога да намеря даден артикул никъде другаде, освен в Амазон, поръчвам и там в краен случай.

# 33
  • Мнения: 11 144
Не купувам почти нищо от глобални конгломерати, освен бяла козметика (френска и швейцарска) и перилни и почистващи препарати (на DM и Лидл).
На злодеите Нестле купувам едни-единствени бисквити, произведени в София, защото десетина години търсене в няколко околни страни не ме срещнаха с други обикновени бисквити без свръхдоза захар.
Дрехи от мол не купувам, а предимно български, гръцки и турски брандове с малки магазини, извън масмаркета.
Единствено лаптопите не мога да избегна да са китайски, имам 3-4 (за сметка на това, не ползвам смартфон), но те са оръдие на труда.
Изобщо, мразя излишъка на вещи и избягвам да купувам. Харча си парите за пътувания и за качествена храна.
Не пазарувам онлайн, освен понякога книги и учебници.

# 34
  • София
  • Мнения: 1 634
Каква е драмата със Спотифай?

Отказаха да "канселират" Джо Роуган, който пък канеше в подкаста си разни гости, които се осмеляваха да твърдят, че светите ваксини са гола вода. Подкастът на Роуган се излъчва единствено в Спотифай и затова бяха подложени на голям натиск от кресливата миноритетна тълпа (по Нарциса), но те се запънаха и не го свалиха, Имаше възмутени, огорчени и припаднали, но светът още се върти.

По темата - не, не пазарувам отговорно в смисъла от първи пост. Старая се да ограничавам консуматорството, по възможност избирам малкото и локално производство пред това на световните мегаконцерни, за които имам крайно лошо мнение, но дотам. Продуктите ме привличат с качество, здравина, функционалност, визия и т.н., абсолютно не ме интересува кой колко хомоскесуални служители има и дали раздава ваучери за електрически велосипеди.

# 35
  • France
  • Мнения: 12 935
Като се вземе предвид, че повечето държави в развития свят достигнаха 90% ваксинирани, кресливата миноритетна тълпа не е тази, която се предполага. И въпреки прогнозите за апокалипсис светът продължи да се върти.

# 36
  • Мнения: X
Проблемът на Спотифай е и с печалбите на музикантите. Няма директни договори Спотифай - творци и звукозаписните компании касират по-голямата част от печалбата на музикантите. Но това винаги е било така, още от времето на CD-тата. Даже може да се каже, че Спотифай върнаха част от печалбите отново при компаниите/-артистите, тъй като пиратският download беше навсякъде преди Спотифай. И сега си го има все още, но не в такава степен.

Последна редакция: чт, 09 ное 2023, 20:27 от Анонимен

# 37
  • Мнения: 25 707
Каква е драмата със Спотифай?

Отказаха да "канселират" Джо Роуган...

Много благодаря, Flip, пропуснала съм новината.

# 38
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 283
Оказа се, че нито Спотифай, нито масата му потребители са разбрали за бойкота и канселирането Satisfied

# 39
  • Варна
  • Мнения: 519
Определено има брандове, които не подкрепям поради информация, на която съм попадала и не ми допада, но нямам време да проучвам съвсем всичко, което е на пазара и да се вманиачвам, а и има някои корпорации дето са толкова големи, че практически няма как да ги избегнеш на 100% дори и с проучване.

# 40
  • Мнения: 13 199
То трябва да следим производителите, магазините, в които продават, страна на производство и къде ли не може да има нещо притеснително. Но на практика най-важен е продукта - доколко ни трябва и дали е качествен.

# 41
  • Мнения: 654
Случвало се е да се откажа да купувам продуктите на даден производител или да не използвам дадена услуга, ако разбера за лоши практики. Социалната и екологична ангажираност е плюс за мен, така че бих предпочела подобни производители. Но честно казано не задълбавам, нямам желание лично да отделям чак толкова време да проуча всяка една марка. Ако чуя нещо по новинарските канали или от познати, тогава се информирам по-подробно.

# 42
  • Мнения: 97
Най-големият принос от моя страна е, че пазарувам много по-малко от преди години и се старая да се грижа за мебели, дрехи, техника и т.н. за да мога да ги ползвам с години.

Не пазарувам от али експрес, shein, temu. Но пък пазарувам от амазон, където има понякога същите неща на по-висока цена.
Спрях да пазарувам от Примарк, но по-скоро защото качеството е ужас. Но все още пазарувам в Зара, ХМ, Манго - старая се да е 2-3 пъти в годината и неща, които ще нося с години.
Имах желание да пробвам други магазини за дрехи, но би било пълен работен ден да се проучват, както и да се намери марка, която покрива критериите, но и тениските не струват 200лв.

# 43
  • Мнения: 57
Може би малко встрани от темата са автомобилните горива, но въпреки това смятам за уместно да ги спомена. Избягвам да зареждам автомобила си на бензиностанции свързани с руски компании, не защото мразя самите руснаци, а защото не желая индиректно да финансирам варварската политика на Путин и неговото обкръжение. Не ме интересува колко се „минавам“ финансово със зареждане на бензин от Shell например. Не съм се интересувал от подробности свързани с търговците на горива – как те се грижат за работниците си или колко замърсяват природата.

Автомобилното гориво за мен е изключение – в общия случай нямам нито информация за производителя/доставчика на стоката нито имам значителна финансова свобода да избирам. Тук мога да спомена, че според проучване на НСИ над ¾ от хората през първото тримесечие на 2023-та са изпитвали затруднения да покрият ежедневните си разходи – https://www.nsi.bg/sites/default/files/files/pressreleases/HBS2023q1_8T1HXJ7.pdf (страница втора) .

# 44
  • Мнения: 13 199
То другите, печелещи от автомобилни горива са истински ангели. Добре че не ги познаваме.

Общи условия

Активация на акаунт