Как да избера какво да уча след 12 клас

  • 3 481
  • 41
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1
Аз съм 12ти клас и завършвам след 6 месеца и не знам какво искам да кандидатствам. Не съм се занимавал с нищо конкретно до сега и нямам интерес към нито една от дадените сфери на образование в университетите.

Последна редакция: пн, 20 ное 2023, 18:41 от Не се сърди, човече

# 1
  • Мнения: 265
Хвърляй боб.

# 2
  • Мнения: 1 228
В такъв случай защо изобщо искаш да учиш висше? То не е задължително.
А кой предмет в училище ти е лесен, макар и не интересен? Питам, защото може да избереш специалност, свързана с него, а интересът и желанието ти да дойдат впоследствие. Понякога апетитът идва с яденето.

# 3
  • Мнения: 25 610
При тези обстоятелства нямаш особен избор. Кандидатстваш за: работник автомивка, работник бензиностанция, сервитьор, барман, общ работник на строеж, продавач в магазин, хамалин... И т.н. неквалифициран труд. Пък където те вземат...
Успех!

# 4
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 079
Ми като нямаш интерес към университетските сфери кандидатствай за работа, в областта на Чистотата винаги търсят нови хора и не се изисква да имаш никакви предварителни интереси. 

# 5
  • Мнения: 408
Ако родителите ти разрешават, направи gap year. Ако можеш да си го позволиш - иди в друг град, поработи, срещни нови хора. Ще пораснеш, ще научиш неща за себе си и умения за живота. Ако не можеш - поработи малко в твоя град, помагай със сметките на вашите, виж как ще се чувстваш. Мисли. Опитвай. Чети. Когато се потопиш в живота можеш по-лесно да вземеш решение. Но задължително прави нещо!

Ако родителите ти настояват да учиш, направи няколко кариерни теста, за да те насочат или се свържи с кариерен консултант. Мисля, че има такъв във форума.

Не е лесно решение, но ако сгрешиш не е и фатално. Аз лично съм прекъсвала два пъти различни неща, преди да намеря моето. Има хора сменят профила си в университета втората година, други завършват различна магистратура, трети се преквалифицират на 40. Ако не улучиш първия път, се прахосва времеви и финансов ресурс, но не свършва света. Опита също учи. Не всеки се е родил с ясно изразени таланти и знае какво иска на 18. Даже повечето хора не знаят.
 Бъди любопитен и смел.
Дано имаш късмет!

# 6
  • Мнения: 25 610
Не всеки се е родил с ясно изразени таланти и знае какво иска на 18. Даже повечето хора не знаят.

Така е. Но и са малцина тези, които на тази възраст нямат никакви интереси. Обикновено е обратното – имат толкова много и в толкова различни сфери, че се чудят по кой точно път да поемат.
Такава липса на интереси като на автора могат да си позволят само тези, чиито родители имат семеен бизнес и бъдещето им е предрешено.

# 7
  • Мнения: 408
Не всеки се е родил с ясно изразени таланти и знае какво иска на 18. Даже повечето хора не знаят.

Така е. Но и са малцина тези, които на тази възраст нямат никакви интереси. Обикновено е обратното – имат толкова много и в толкова различни сфери, че се чудят по кой точно път да поемат.
Такава липса на интереси като на автора могат да си позволят само тези, чиито родители имат семеен бизнес и бъдещето им е предрешено.

Ако наистина имат бизнес, няма да е трудно да му намерят работа.

# 8
  • София
  • Мнения: 7 990
Висшето образование не е задължително. Излишно губене на време и пари е да се запише специалност, към която нямаш никакъв интерес и отношение. Започваш да работиш обща работа и ако ти дойде прозрението, тогава записваш.

# 9
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 079
Ако имат бизнес направо да си иска издръжка докато възникне някакъв интерес и да реши какво да прави нататък с живота си.

# 10
  • Мнения: 5 275
Отваряш jobs bg и виждаш какво се търси в твоя град, какви са заплатите. Ако решиш да се местиш в друг град, правиш същото.

# 11
  • Мнения: 29 342
Какво си учил досега? Съвсем никакви интереси ли нямаш?

Както са те посъветвали, направи си gap year, поработи, така ще придобиеш по-добра представа за реалния живот.
Моята gap yеar беше няколко години и ми помогна да осмисля и реша какво точно и как да го уча.

# 12
  • Мнения: 5 004
В каква гимназия или техникум учиш, каква специалност?Има и много добре платени работи за среднисти, ако имаш занаят.

# 13
  • Мнения: 29 342
Висшето образование не е само, за да работиш супер платената работа. Променя мироглед, развива те като личност, отделно получаваш знания, диплома и специалност.

# 14
  • Мнения: 5 004
Всички ако станат вишисти,кой ще работи? Хартия и флашки не можем да ядем и обличаме, отделно трябва и да живеем някъде, и колите да се поддържат и други такива прости неща.

Общи условия

Активация на акаунт