Гъбички! Писна ми… почвам да се лекувам сама - 15

  • 11 174
  • 316
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 9 093
Добре, ще опитам за трети път да се изкажа, дано ми се получи: тъй като (явно) лекуваш хронична БВ, е по-добре да направиш дълъг курс от 7 глобули, вместо кратък от 2 глобули.

# 301
  • Мнения: 1 949
Зависи от количеството гарднерела ще е и продължителността на лечението. Просто си подреждам от сега примерната схема, после да действам бързо.
Не виждам смисъл от дългият курс, при положение, че и 20дни да слагам, тя ще се върне ако средата е предразполагаща да се връща. Вярвам, че две глобули стигат. Превенцията и поддръжката са най-важните. Просто до сега не знаех защо, как и кога. То кой да каже. Визирам лекар. А аз като не знам, че дадено нещо съществува, как да питам за него...

# 302
  • Мнения: 547
А гъбички и гарднерела могат ли да съжителстват заедно? Или едното взима превес. Аз правя гъби често, някой път минават от само себе си, друг път слагам глобули. Онзи ден след цикъл сложих донафил и на сутринта - о, ужас, яко гъби вътре. Вече и аз ще се гръмна. А на теста с лентичката за ph излиза нормална среда. Тинтириминтири...

# 303
  • Мнения: 2 481
Гъбите могат да живеят във всяка една среда. Кисела, алкална, неутрална. Те са супер приспособими.
Силвия, само по течение, особено след глобула не може да се каже дали са гъби или не. Тъй че не се шашкай. Нормално след глобула вътре да има секрет, бял и пресечен като гъби. Това не е меродавно. Трябва да минат поне няколко дни влагалището да се изчисти от всичко, за да се видят гъби. Но ако не си правила превенция за тях, докато си лекувала БВ - все пак се пият и/или слагат АБ - може да си направила гъбички.
Затова - изчакваш минимум 5 дни от глобулата и отиваш за контролна МБ, за да видиш актуалното състояние.

# 304
  • Мнения: 547
Не, аз БВ не съм имала. Просто гъби цял живот. И без секс и със секс - гъби. Това е!

# 305
  • Мнения: 2 481
Аа, ясно. Добре е, че поне БВ не си имала 😀, че е голяма гадост.
Както съм писала неведнъж - аз съм супер склонна към гъбички навсякъде. Имам себореен дерматит, разноцветен лишей (и двете се причиняват от гъбичка Маласесия), гъби по ноктите на краката, вагинални, чревни, аман. И на фона на всичките лекарства, които пия - ужас.
Та - някои хора са склонни да правят гъбички. Те не са сексуално преносими, твои са си, просто ги обострящ след секс.
За да се отървеш трайно и да ги държиш под контрол - тук вече ти си наред. Има фактори, които ги провокират и трябва да разбереш кои - дали ще са лекарства, хормони, диета, нещо в хигиената, стрес - ти си тази, която трябва да открие. Писала съм по-назад в темата доста обширно по този въпрос.
А за да предотвратиш рецидиви, трябва ти поддържащо лечение месеци наред. Хапчета по схема, глобули по схема и т.н.
Иначе с еднократни курсове - виждаш, не става.

# 306
  • Мнения: 547
Аа, ясно. Добре е, че поне БВ не си имала 😀, че е голяма гадост.
Както съм писала неведнъж - аз съм супер склонна към гъбички навсякъде. Имам себореен дерматит, разноцветен лишей (и двете се причиняват от гъбичка Маласесия), гъби по ноктите на краката, вагинални, чревни, аман. И на фона на всичките лекарства, които пия - ужас.
Та - някои хора са склонни да правят гъбички. Те не са сексуално преносими, твои са си, просто ги обострящ след секс.
За да се отървеш трайно и да ги държиш под контрол - тук вече ти си наред. Има фактори, които ги провокират и трябва да разбереш кои - дали ще са лекарства, хормони, диета, нещо в хигиената, стрес - ти си тази, която трябва да открие. Писала съм по-назад в темата доста обширно по този въпрос.
А за да предотвратиш рецидиви, трябва ти поддържащо лечение месеци наред. Хапчета по схема, глобули по схема и т.н.
Иначе с еднократни курсове - виждаш, не става.

Търсих на първа страница информация, но не намерих схемата. Може ли линк?

# 307
  • Мнения: 2 481
Ох, не съм го писала на първа страница, а може би трябва.
Както и да е, някъде назад е, обаче къде и аз не знам ☺.
Ще обобщя:

*Лекарства - АБ, кортикостероиди, орални противозачатъчни, ето и аз открих - ИПП - правят гъбички в червата
*Хормонални - при менопауза, различни дисфуннкции на яйчниците, при повишен инсулин и КЗ (ИР)
*Хигиенни - ароматизирани тоалетни хартии, превръзки, тампони, стегнато бельо, прашки, изкуствени материи, неправилно избърсване, сапуни и душ-гелове, които не са съобразени с нормалното ph, пране на бельото на ниски температури
* хранителен режим - прекалено много въглехидрати
*имунологични - компроментирана имунна система
*стрес

Сигурно има и още, но това са основните, за които се сещам.

# 308
  • Мнения: 547
Да, това е ясно. Питах за схемата с глобулите и тримесечната терапия. 🥰

# 309
  • Мнения: 2 481
А, няма как да напиша такова нещо, защото то си зависи от гъбата и на какво е чувствителна. Има различни схеми, обикновено с хапчета Флуконазол или Итраконазол примерно веднъж в месеца по време на цикъл. Аз правя и някакви примерно 1-4-7 ден, после веднъж седмично за месец и после 3 месеца по 1 месечно.
Това вече лекар трябва да си го изпише и да се следят чернодробни ензими.

# 310
  • Мнения: 20
Здравейте, видях, че в Цибалаб предлагат четки Евалин, с които можеш сам да си вземеш проба вкъщи и да си направиш Фемофлор и други изследвания, някой да се е възползвал от тази услуга?

# 311
  • Мнения: 2 481
Писах преди няколко страници, пиша и сега. Гледах ги тези четки, от любопитство.
Принципно като идея не е лошо, обаче пак ще повторя - идеята на взимането на проба от АГ или там каквото и да е медицинско лице е да се вземе със спекулум. Иначе има риск от замърсяване на пробата.
А пък за самостоятелно взимане на цервикален секрет, просто съм 🤦🏻♀.
А що се отнася до лабораторията - след като Цибалаб ме изкараха болна от лупус, повече никога, ама никога няма да си пусна изследване там. Съкратиха ми живота, докато не го повторих изследването в съвсем друга лаборатория, но за целта чаках месец да ме хоспитализират и се бях побъркала. Лично мнение, но все пак тук сме, за да даваме такива.

# 312
  • Мнения: 28 513
Самостоятелно взимане на секрет за мен е абсурд. Казвам го най отговорно като биолог. Дори за микробиология трябва да се вземе по специфичен начин да не се замърси пробата. За цитонамазка съвсем. Има дори Аг та които си позволяват да взимат с памучен тампон, което е недопустимо за цитонмазка. Трябва да е с четка и да се вземат/изстъргат клетки от цервикалния канал. В клетките се гледа вече промяна на ядрата, което показва има ли ранни стадии на онкология.

# 313
  • Мнения: 20
Писах преди няколко страници, пиша и сега. Гледах ги тези четки, от любопитство.
Принципно като идея не е лошо, обаче пак ще повторя - идеята на взимането на проба от АГ или там каквото и да е медицинско лице е да се вземе със спекулум. Иначе има риск от замърсяване на пробата.
А пък за самостоятелно взимане на цервикален секрет, просто съм 🤦🏻♀.
А що се отнася до лабораторията - след като Цибалаб ме изкараха болна от лупус, повече никога, ама никога няма да си пусна изследване там. Съкратиха ми живота, докато не го повторих изследването в съвсем друга лаборатория, но за целта чаках месец да ме хоспитализират и се бях побъркала. Лично мнение, но все пак тук сме, за да даваме такива.
За цервикалния секрет съм абсолютно съгласна, за другия не точно, защото многократно ми се е случвало да ми взимат проба без спекулум, по мое желание когато съм много възпалена, защото не мога да го изтърпя, включително и когато съм била тийнейджър и не съм водила полов живот и винаги си е показвала каквото има.

# 314
  • София
  • Мнения: 493
Момичета, лекувах гъбична инфекция с клотримазол глобули 6 дена и клотримазол крем по предписание на лекар. Проблемът беше, че имах сърбежи по срамните устни и клитора, червени петна по краката извън бельото. Не ми е взимал микробиология. После си самоназначих лечение с капсули бетадин и крем ломексин, 2-3 пъти мазах и с бетазон. Остана като последно усещане леко пощипване по окосмените части на срамните устни, леко нещо като гъделичкане - може ли някой да даде съвет, мнение. Червените петна по краката се скриха. Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт