Инсулинова резистентност и отслабване с НВ-ВМХ, кето - Тема 76 (м. декември и м. януари)

  • 52 263
  • 1 930
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 32 573
Никога не ги пишат тия неща, те май и нямат право да изпляскат така на някоя фирма името. Спомни си подобни статии за фалшиво сирене, масло и незнамсикакво - в тях също така общо бяха писали, никога с имена.

С трябва Нати, трябва да се казва марка и магазин.
Така ще се превъзпитат алчните тарикати.

# 91
  • Мнения: 13 990
Трябва, ама... ако се случваше всичко дето трябва, щяхме да живеем в много по-различен свят, нали?

MariyaHris, основно на НВ зеленчуци ми звучи като глад и мизерия, но ти си знаеш. За мен това не е начинът да се отслабва, не искам да си представям като калориен прием как изглежда, а за протеини не смея и да питам. Не че няма по принцип дори и веган кето, обаче ми е трудно да си представя там как се набавя всичко нужно. Със сигурност е много по-сложно и трудно, отколкото ако човек е всеяден. Коледните пости са май към 40 дена, не са шега работа ако реши човек да ги спазва целите. 40 дена недохранване поне на мен ми звучи зле. Особено при вече налични проблеми с щитовидната, да я тормозиш още.
Не съм лекар, разбира се, нито имам право да ти казвам какво да правиш и какво не. Но давам малко материал за размисъл, с най-добри намерения.
Ако сметнем общо свалените килограми на всички ни тук в темата, съм сигурна че ще се получи някакво нелепо число, дето ще е трудно за вярване. Не сме го постигнали с недохранване обаче. Даже напротив, доста често и добавки сме включвали, за да наваксаме липсите. Това освен че се храним добре.

# 92
  • София
  • Мнения: 475

И на въпроса "Колко ти е захарта?" аз кое от двата показателя трябва да отговарям, че ми е?

При въпроса обикновено се има предвид кръвната захар, измерена след ставане, след изпикаване, на гладно (и жадно 😀) и след поне осемчасова абсолютна пауза от последния прием на храна или напитка, различна от вода. И тук се имат предвид включително хапченца, добавки и подобни Simple Smile. Ако такъв е случаят с меренето Ви в 8 часа, значи това Ви е показанието за глюкоза на гладно за тоя ден. Ако преди да отидете в лабораторията сте си взели хапчето за нещо хронично, не е съвсем. Затова първо с глюкомера вкъщи и после всичко друго Simple Smile. Но ендокринологът Ви по-скоро ще пита “колко ти е гликираният хемоглобин”, за да прецени състоянието, така че не се фиксирайте толкова в глюкозата на толкова ранен етап от режима.

# 93
  • София
  • Мнения: 6 055
Честито на имениците днес!
Много ми харесва алабаша. Ям го в салата или директно на парченца. Има вкуса точно на кочан на зеле. Става и в супи и печен. Ще имаме кулинарен коледен конкурс в офиса. Дайте ми идея за режимно подходящо ястие?

Наденички или кебапчета. Simple Smile Майтапът настрана, но преди години беше голям хит таралежът от кюфтенца.

Лошото е, че въпреки, че се чувствам мн по-добре и някакси ми се успокои и понижи апетитът, си стоя на 70 кг и не падам надолу. Това не е голям проблем краткосрочно, но дългосрочно бих искала да смъкна и килограми все пак. Днес със сигурност ще ям риба и обмислям, ако не тръгна надолу, да спирам постите и да включвам ежедневно риба, освен в сряда и петък, които да са ми постни.
Честит Никулден на всички!

Мария, напиши едно меню за 3 дни, за да видим какво ядеш.

# 94
  • Мнения: 780
Бърз въпрос инсулин на гладно дават реф. Стойност максимална 25... Моя е 20. В норма ли е висок ли е, какъв е?

# 95
  • Мнения: 13 990
Зарежи тая норма до 25 че хич не е нормална, виж в началния пост на темата какви числа пише.
На гладно трябва да е едноцифрен, в идеалния случай до към 5. Някои медикаменти и терапии, както и бременност също могат да го повишат, та само на едно голо число гледам да се въздържам от мнение.
При теб кое наложи изследване на инсулина? Не е от най-рутинно изследваните неща, та обикновено има причина за изследването.

# 96
  • Мнения: 862
Елора мислих те.  Добре че писа ❤
Нищо не разбрах честно казано. Защото и не знам какви изследвания ти правят. Дано се изясни напълно проблема при теб.
Аз днес ми стана лошо. Ама лошо ви казвам. Пътувам с асансьора сякаш часове се качвах от паркинга до моя си етаж. По едно време ми стана горещо. А по принцип днес градусите са минус 3 и аз съм нахлузила едно поло. Спортно облечена нямам дела. После взе да ми става още ро топло бе, усещам, че ще припадам 😁
Краката ми омекнаха.бях закусила в къщи обаче ме обзе страшен глад .  От типа ако не ям нещо,припадам 😂
Не помня как стигнах на етажа как излязох  но помня че някой ми даваше вода. Друг ми даде чаша с кафе май🙄
Боже по едно време се освестих😁

# 97
  • Мнения: 997
Дара, това прилича на хипогликемия. Получавала ли си такива друг път?

# 98
  • Мнения: 4 249
Дара, провери ли от какво е  - ниска захар или кръвно?

# 99
  • Мнения: 780
Зарежи тая норма до 25 че хич не е нормална, виж в началния пост на темата какви числа пише.
На гладно трябва да е едноцифрен, в идеалния случай до към 5. Някои медикаменти и терапии, както и бременност също могат да го повишат, та само на едно голо число гледам да се въздържам от мнение.
При теб кое наложи изследване на инсулина? Не е от най-рутинно изследваните неща, та обикновено има причина за изследването.
Аз съм с ИР. Не са ми издали рецепта още за глюкофаж и правих хормонални изследвания и пуснах и инсулин. Заради това питам. КЗ на гладно ми е 5.4. След ядене се вдига до 5.7

# 100
  • Мнения: 625
С такъв инсулин едва ли има значение, според мен. А наистина както е казала natka тази референтна стойност не е реална. Това не е измишльотина на групата,  а потвърдено от всички лекари, на които ходя по различни причини.

# 101
  • Мнения: 13 990
Ако няма някакви други фактори, много си е за на гладно. Понеже се споменават хорманални изследвания и да не би да има намесени процедури по асистирано забременяване го споменавам.

# 102
  • Мнения: 896

И на въпроса "Колко ти е захарта?" аз кое от двата показателя трябва да отговарям, че ми е?

При въпроса обикновено се има предвид кръвната захар, измерена след ставане, след изпикаване, на гладно (и жадно 😀) и след поне осемчасова абсолютна пауза от последния прием на храна или напитка, различна от вода. И тук се имат предвид включително хапченца, добавки и подобни Simple Smile. Ако такъв е случаят с меренето Ви в 8 часа, значи това Ви е показанието за глюкоза на гладно за тоя ден. Ако преди да отидете в лабораторията сте си взели хапчето за нещо хронично, не е съвсем. Затова първо с глюкомера вкъщи и после всичко друго Simple Smile. Но ендокринологът Ви по-скоро ще пита “колко ти е гликираният хемоглобин”, за да прецени състоянието, така че не се фиксирайте толкова в глюкозата на толкова ранен етап от режима.
pisho , благодаря за изчерпателния отговор!
Аз имах предвид от обозначените в моите иследвания, които са направени съгласно препоръките на гладно, жадно и без медикаменти

Имам глюкоза, имам и IRI / и не знам кое да гледам и да отговарям в крайна сметка/

В добавка витамини, щитовидни хормони и други

Консултирах се с д-р и ми потвърди, че XR се взима само вечер. Като изпия XR-a ще си взема от обикновения....как подвеждат в аптеките само Sad въпреки, че ми е изписан не XR, са ми дали XR...
Грешката си е моя, разбира се. В крайна сметка съм го пила 2 седмици не по правилния начин.

# 103
  • Мнения: 625
Днес ходих по друг повод до лаборатория и реших да пусна и един инсулин и глюкоза.  Нямах време да поседна и тичах до там, така че беше по-висока от глюкомеряа вкъщи, но пък съм ги изравнила  - 5,4 глюкоза 5,40 инсулин 😃
Рецептите за руска салата ме изненадата страхотно,  но в Лидл няма алабаш. Може ли да добавя и малко краставици без захар (ако намеря), ще се върже ли с алабаша? А рецептата със сьомга е точно за нова година, ще пробвам със сигурност.

# 104
  • Мнения: 28 071
Радост, извинявай, че се забавих. Ето ги изводите ми след експеримента с постоянния сензор.🙂 Слагам пак графиките ми:

Сензорът беше Libre Freestyle 2 от сайта на Abbott UK, а приятелка, която се върна от Лондон, ми го донесе.🙂
Изненадващо за мен, КЗ ми се вдигаше често с около единица при преминаване от една стая към друга, където е по-студено. Примерно от 4,2 на 5,3 или от 4,8-4,9 на 5,9-6,11...Та това ми беше голямата изненада. Понеже аз си пия хормоните за ЩЖ в кухнята, а преди това минавам през ВЦ- и в двете помещения е по-хладно- доскоро си мислех, че се будя с по-високата стойност, отчетена от глюкомера. Също така си мислех, че от хормоните за ЩЖ ми се вдига КЗ- и това се оказа, че не е така. Аз от известно време пия хормоните за ЩЖ около обяд някъде, понеже и без това не ям почти никога преди това или, ако съм закусвала, то по обяд са минали вече доста часове от храненето...Та ще забележите на графиките ми между 11ч и 13ч едни връхчета (там преди връхчето КЗ е на гладно и жадно все още)- та там влизам или във ВЦ, или в кухнята на по-хладно.😅 Като казвам хладно, имам предвид дори и температури, при които на мен не ми е чак толкова студено, но пък веднага се отразяваше в КЗ. Хубавото е, че КЗ си спадаше до стойността на гладно (т.е. тази преди покачването заради температурата) много бързо след като ям режимна храна или пия мазно кафе.😉
Другото, което забелязах- когато започвах да огладнявам, КЗ ми се вдигаше бавно, постепенно, с малко (т.е. тялото ми отнякъде си е мобилизирало енергия и нямаше хипогликемии)- и пак след режимно хранене КЗ си спадаше. Много често след режимна храна нямах почти никакво покачване на КЗ, а имаше и случаи, когато директно КЗ спадаше.😉 Нямаше нито рязък пик на КЗ, нито рязък спад, само стабилност.
Първо, да подчертая, че много се радвам, че моята КЗ е чувствителна към храните, които не са ми ок и си се покачва, когато някоя храна не е за мен. Иначе нямаше да мога да "хвана" разликите в КЗ и нямаше да са особено изразени. Подчертавам, че това са изводите за мен, друг човек може да реагира различно на същите храни. При мен за КЗ са ок всички видове режимни палачинки, които правя, заквасена сметана, горски плодове, тъмен шоколад, кашкавал с масло и моцарела (за кашкавала имах съмнения), режимни зеленчуци (малко фин грах също не ми се отразяваше по-зле от зелен фасул или карфиол примерно- не знам как би било с по-нишестения грах, вероятно не така добре, но аз си харесвам на вкус финия). Също така, малко количество печена тиква Матилда, съчетано с маскарпоне/заквасена сметана и с кето палачинка също не ми се отразяваше зле. Това с уговорката, че аз за експеримента изядох 100 грама печена тиква, 70 грама заквасена сметана и две кето палачинки.😆 Т.е. сместа от тиква и заквасена сметана реално беше поне 2-3 пъти повече от палачинките, а при нормални обстоятелства бих намазала палачинките по-тънко.🙂 Реагирах доста добре и след тортата за рд на детето (около 12 грама вгх имаше в парче)- КЗ се "покачи" до около 6- това, като се има предвид, че преди да ям печено бутче със салата от айсберг и зелени чушки и парче луканка, бях много гладна преди да се прибера, а и беше доста студено навън. Т.е. КЗ още преди да ям ми беше някъде от порядъка на 5,5 благодарение на тези два фактора- глад и студ. Тортата я ядох след бутчето, луканката и салатата. За съжаление, около половин час след тортата, сензорът ми "умря"😅, но тенденцията беше към плавно понижаване на КЗ. Около час след тортата мерих КЗ с глюкомера- 5,2, малко по-късно- 5,0.
Голямата НЕизненада- не сме приятели с плодовете извън горските и замразените вишни: 100 грама райска ябълка (това дори не е един цял плод, не беше и от добре узрелите, т.е. не беше от най-сладките, ГИ 50), изядени след омлет /не на гладно/ ми държаха базовата линия на КЗ по-висока 3 дни след това!🤪 За сравнение, в една ябълка или круша има и повече вгх, и повече захари...И още по-смущаващо след стоте грама райска ябълка- имах някакви необясними, нелогични покачвания на КЗ (че и многобройни) в произволни часове и на гладно също- през нощта, през деня на гладно...Тъкмо КЗ падаше почти до нормалното ниво и после изненадващо пак беше нагоре...Аз и преди с глюкомера съм наблюдавала "странни" стойности на КЗ след плодове дори ден-два след като съм яла плод (грубо казано, и тогава към 3 дни имах последствия за КЗ). Но постоянният сензор много отваря очите, защото ти показва какво се случва минути, часове и дни по-късно! А с глюкомера е само една моментна снимка и реално с него може изобщо да не се хване пика в КЗ.
А, носене на тежко (съчетано с движение- примерно обикновено пазаруване- аз съм пешеходец) също ми повишаваше КЗ.
Сензорът ми изчисли гликиран хемоглобин между 4,9% и 5,0%- всъщност си беше твърдо 4,9%, преди да изям стоте грама от "невинната" райска ябълка...😉 В моя случай това съвпада и с измерения в лаборатория гликиран хемоглобин 4,95%.
П. П. Графиките са по-скоро за ориентир. Примерно, в момент, когато съм била с КЗ около 100 (5,55), черната линия често е на ниво около 104-105. Но все пак да не забравяме, че сензорите са измислени за хора с диабет и това са много несъществени разлики в КЗ. Освен това, аз си заложих доста ниска горна стойност на КЗ- 5.55. Или зелената ми зона е 3,9- 5,55 (75% от стойностите ми са били в тази зона- естествено, райската ябълка много "помогна" и тук😆). При горна граница 110 (което е 6,11), 95% от измерванията ми попадат в зелената зона. За другите 5% пак благодаря на райската ябълка и на студа!😅 Като това са измерванията и на гладно, и след хранене. Което считам, че е доста добре- като се има предвид как КЗ ми скачаше с около единица само заради промяната в температурата.😄
*Ще допълня после с малко графики на недиабетици. За да се види колко голямо значение има какво се яде...и колко по-големи пикове на КЗ може да има при т.нар. недиабетици.🙂
**Допълвам с малко графики на недиабетици (последната всъщност май е на човек с преддиабет):







Разбира се, има още много графики онлайн и могат да се потърсят и видят.
Ето и средната ми КЗ по часове, както и още една графика (черната линия е средната стойност на КЗ, тъмносинята зона е колко ми е била най-често КЗ (в какъв диапазон), а бледосинята зона е зоната с най-големите отклонения, т.е. най-редките):

Последна редакция: чт, 07 дек 2023, 18:51 от dolce miele

Общи условия

Активация на акаунт