Помощ! Тръгнахме на ясла.

  • 1 925
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Здравейте мили мами,
Пиша с надежда някоя от вас да ми помогне, защото вече не се издържа. Имам момченце на 2г и 2 м. Миналата седмица тръгнахме на ясла. Първи и втори ден горе долу добре. Не беше хапвал но беше спал. Вторият ден беше поспал и хапнал малко. От трети ден започна кошмара. Не желае да ляга да спи нито там, нито у дома. Реве, тръшка се, дърпа се и не става. Оставях го и на плаче, не помага. Имам чувството, че ще откача. Тази седмица по съвет на учителките си го вземам в 12 на обяд. Ами той и у дома не желае да спи. Вечер щом види, че започваме да се оправяме да спим е рев. В край на сметка го приспиваме с детски или в колата. По друг начин е невъзможно. Чудя се вече какво да правя. Това е кошмар. Моля ви за съвет

# 1
  • Мнения: 388
Може би детето не е готово за ясла, аз бих отложила с 1-2 месеца, ако имате възможност разбира се.

# 2
  • София
  • Мнения: 4 301
На 2 години и 2 месеца вече би следвало да е готов за ясла.
Според мен спирането не е удачно решение, понеже ще свърже, че с това тръшкане и плачене той се отървава от яслата. А тепърва му предстоят градински години.
Вероятно не смее да заспи, за да не се случи нещо. Може би в яслата е сънувал кошмар и оттогава не смее. Но е странно да не му се доспива, след като и на обяд не е спал. Слагайте го по-рано, за да се натръшка спокойно и когато му се доспи, ще заспи.

# 3
  • Мнения: 46 518
На 2 са си още бебета, не всяко е готово за ясла. Ако продължава и имате възможност да се гледате вкъщи, отложете.
За спането - на тази възраст моето дете вече нямаше дневен сън. Ако там го насилват да спи, може и това да е фактор. Дъщеря ми тръгна на градина 3 г., не спеше на обяд, учителките не я караха и всичко беше наред.

# 4
  • Мнения: 747
На 2 са си още бебета, не всяко е готово за ясла. Ако продължава и имате възможност да се гледате вкъщи, отложете.
За спането - на тази възраст моето дете вече нямаше дневен сън. Ако там го насилват да спи, може и това да е фактор. Дъщеря ми тръгна на градина 3 г., не спеше на обяд, учителките не я караха и всичко беше наред.
Моето от още по-рано спря с дневния сън, на 1,8г. Така си реши, преди това се измъчих, то приспиване два часа, за да дремне 15-на минути. Мъчих се, мъчих се, минават дни, седмици, не иска и не иска да спи на обяд това бебе и това е. И се съобразихме. То само се изнервяхме всички, нищо друго не ставаше,  и взех да го слагам директно вечер. Сега друг е въпросът, че продължи да ме разиграва и през нощта, нищо че нямаше дневен сън и все мрънкаше за нещо. Доста време още мина преди да започна да спя като нормален човек. Хубаво е да се спи на обяд, но не всички мъничета спят. Аз с моето на глава не можах да изляза.

# 5
  • Мнения: 12 780
Няма какво друго да направите, освен да се съобразите с него. Иска да заспива с детски - да заспива с детски. Той е шефът.
Не го драматизирайте толкова, изменят се. От голямата промяна да е без мама детенцето нещо се бунтува. Трябва му време и това ще мине. И ще го замени нещо друго. Wink

# 6
  • София
  • Мнения: 3 414
Нормално е да е крив и да има нужда от време да свикне с нов режим, нови хора, ново място. На някои деца им трябват дни, на други месеци. То възрастен като почне нова работа и му трябва време за напасване, а какво остава за дете.

Говорите ли му за яслата? Обяснявате ли какъв е режима там, че си играе с деца, има занимания? При нас помогна много да четем и гледаме книжка за градината и да обясняваме спокойно как ще има и други деца. Не може на всяка трудност да се дава крачка назад, защото в даден момент се учат, че могат да се налагат за неща.

И съвет - не гледайте телевизия преди сън. Нито за възрастни, нито за деца е ок. Прочетете малко какво се случва с нервната система и мозъка преди лягане когато е гледана телевизия и колко зле влияе цялостно на качеството на съня. Играйте тихи игри, четете книжки, разказвайте си приказки по картинки, рисувайте нещо. Намерете начин да успокоите мозъка и тялото да влезе в режим, че е време за сън. При системно недоспиване или лошо качество на сън ще заспива все по-трудно и няма да успява тялото да си отпочине и мозъка да отработи всички емоции от деня.

# 7
  • Мнения: 3
Здравейте,
Благодаря ви за съветите и отделеното време. Много са ми полезни думите на всяка една от вас! По принцип избягваме телевизия, обаче това беше единственият начин да заспи, макар и трудно последните 10 дена. Спра ли телевизора край. Започва удряне, търкаляне, ритане. Беше много изнервен. В градината не плаче. И явно емоциите от там ги носим и изливаме вкъщи.
Цяло лято и цяла есен му показвах градината всеки ден. Даже бяхме няколко пъти до там. Много беше щастлив. Не знам защо си мисля, че там не успяха да го предразположат лелите. Не очаквам някой да го носи на ръце по цял ден, но като за първи дни да не го оставят по цял ден в ъгъла да наблюдава. Но това е друг въпрос. Намирам грешка и в себе си, че не започнах с адаптация а ми го взеха за цял ден и аз го оставих. Сега вече е по-спокоен. Втора пълна седмица ходи, макар и тази да си го вземам на обяд. Непознатото много го изплаши и сега даже не иска много, много да си го вземам на обяд и ще опитаме вече да спинка там. Благодаря ви от сърце за съветите. В такъв момент, човек се чувства безсилен. 💖

# 8
  • Мнения: 1 252
Детето ти страда, не е готово за ясла, то не може да ти каже ясно какво е, но показва чрез реакцията си, не то мъчи, търси решение за няколко месеца.

# 9
  • Мнения: 3
С
Детето ти страда, не е готово за ясла, то не може да ти каже ясно какво е, но показва чрез реакцията си, не то мъчи, търси решение за няколко месеца.

Вече нещата се нормализираха. Трета седмица започнахме на ясла там заспива и у дома си спинка. С удоволствие бих я отложила.. обаче за да запазя работата си и да не го лишавам от нищо ми се налага да работя. А и той е много енергично дете. Постоянно реве за навън и като е студено цял ден пред телевизора. Тези игри и играчки у дома му омръзват много бързо. Смятам, че там ще се научи на някаква самостоятелност и с децата виждам, че вече много му харесва. Но беше адски трудно около 10 дена. Отново ви благодаря! Всеки ваш коментар ми вдъхваше надежда. 💖

# 10
  • Мнения: 46 518
Вече нещата се нормализираха. Трета седмица започнахме на ясла там заспива и у дома си спинка.

Общи условия

Активация на акаунт