Как да разкажем на детето, че Дядо Коледа не съществува

  • 5 018
  • 100
  •   1
Отговори
  • Мнения: 142
Както всяка година, с наближаването на коледните празници кипи трескава подготовка. Децата пишат писма до Дядо Коледа и чакат с нетърпение поръчаните подаръци, а възрастните се опитват да изпълнят желанията им, да ги опаковат красиво и да ги сложат навреме под елхата.

Но с порастването си детето започва да задава все повече въпроси за Дядо Коледа. И родителите са изправени пред трудния избор: да съхранят магията възможно най-дълго и да изчакат децата сами да разберат всичко или да им кажат истината. Ако сте от тези, които избират втория вариант, ето някои важни неща, които трябва да вземете предвид.

Кога да кажем истината за Дядо Коледа?

Категорично не, докато детето още ходи на детска градина. То непременно ще сподели с другите деца, че Дядо Коледа не съществува, и дори може да провали коледното тържество. Освен това, в ранна възраст за децата е полезно да вярват в приказки. Психолозите твърдят, че това помага за когнитивното и емоционалното им развитие, учи ги да мислят нестандартно.

Международно проучване, ръководено от професора по психология Крис Бойл от университета в Ексетър, установява, че средната възраст, на която децата спират да вярват в Дядо Коледа, е 8 години. На 6-7 години детето може да чуе от своите приятели или познати, че Дядо Коледа не съществува и да поиска от родителите си да потвърдят, че добрият старец все пак ще донесе подаръци за празника. До 10-11-годишна възраст децата вече престават да вярват в приказни герои.

Въпреки това, психолозите съветват да започнете разговора само когато вашият син или дъщеря има съмнения и подозрения. Ако детето се обърне към вас с директен въпрос, това е сигнал, че моментът е дошъл.
Главното правило е да не казвате нищо, докато само то не ви попита.


Как да разкажем истината за Дядо Коледа?

•   Създайте правилната атмосфера

Ако детето започне да задава въпроси насред търговския център, това не означава, че цялата истина трябва да бъде казана веднага. Обещайте му, че ще говорите за това вкъщи и задължително го направете.

Опитайте се да създадете комфортна среда за разговор: изберете най-уютното кътче в дома, пригответе чай с вкусни бисквитки и поставете телефона си на безшумен режим, така че нищо да не ви разсейва.

•   Разберете причината за съмненията

Може би детето е чуло нещо в училище или в детската градина и иска да получи повече информация. Или пък има логични въпроси за съществуването на Дядо Коледа, основани на лични наблюдения. Попитайте го защо е любопитно и какво точно го притеснява. Разбирането защо детето се съмнява ще ви помогне да структурирате правилно разговора си.

•   Наблюдавайте емоциите на детето

Много е важно да следите с какви чувства детето задава въпросите си и как реагира на получената информация. Дали за него е по-важно да научи истината, или има нужда да разсеете съмненията му?

Ако видите, че то се притеснява или се страхува да разбере истината, трябва да осъществите физически контакт с него – да го прегърнете, да погалите по главата.

•   Оставете детето само да си направи изводите

Ако детето обича да нарежда пъзели и отгатва гатанки, оставете го да задава въпроси, а вие се опитайте да отговаряте по такъв начин, че то само да стигне до правилните заключения.

Например на въпроса „Дядо Коледа не съществува, нали?“ можете да отговорите с "А ти какво мислиш?".  Или детето ви пита: „Как Дядо Коледа успява да раздаде подаръци на всички само за една нощ?“, вие му върнете въпроса: „Мислиш ли, че това на практика е възможно?“.

•   Разкажете му историята на празника

Смята се, че прототипът на съвременния Дядо Коледа е млад мъж на име Николай, живял през 3-4 век в римската провинция Ликия. Когато родителите му починали, той раздал огромното си наследство на бедните и станал свещеник, а след това и епископ. Той продължил да помага на нуждаещите се и да проявява щедрост и доброта към другите, при това тайно. Заради добрите си дела е бил много обичан и почитан от хората.

Разкажете на детето си за Свети Николай и му обяснете, че дори Дядо Коледа да не съществува, личността на светеца изобщо не е измислица.


•   Бъдете откровени

Разговорът за Дядо Коледа е добра възможност за обсъждане на личните вярвания и семейните ценности. Попитайте детето си какво точно символизира добрият старец за него. Споделете мислите си какво означава той за вас и в какво вярвате самите вие. Говорете му за това как нашите вярвания и убеждения влияят на реалния свят около нас.


•   Създайте нови традиции

Запазете духа на празника и обяснете на детето си, че Дядо Коледа не е просто вълшебник, който радва децата в празничната нощ. Той е олицетворение на щедростта, добротата и грижата за другите. И че всеки от нас може да стане Дядо Коледа.

Точно тази идея използвала учителката от Тексас Лесли Ръш. Когато синът ѝ бил на около 7 години и у него се появили първите съмнения, тя провела с него следния разговор. Казала му, че вероятно е чул от приятели, че Дядо Коледа не съществува. Но това означавало само, че те все още не са готови да бъдат магьосници, а той вече бил достатъчно голям, за да стане самият той Дядо Коледа.

Лесли поверила на сина си „тайна мисия“: да избере един човек, да разбере какъв подарък би искал да получи и дискретно да му го даде. Момчето избрало съседка, която зад гърба ѝ всички наричали вещица. Един ден той забелязал, че тя взима сутрешния си вестник боса, и решил да ѝ подари чехли. На Коледа момчето внимателно наблюдавало реакцията на съседката си. Според Лесли синът ѝ бил невероятно щастлив, когато видял, че жената е била обута с неговия подарък.

Той е ставал таен Дядо Коледа повече от веднъж и помогнал на майка си да каже „цялата истина“ и на по-малкия му брат. Момчетата изобщо не се почувствали измамени, защото им е била разкрита тайната как сами да се превърнат във вълшебници, които радват хората.

Ценният житейски урок, който образът на Дядо Коледа ни дава е, че не е нужно да си магьосник, за да създадеш чудо около себе си. Достатъчно е да проявиш емпатия и внимание към другите.

Същността на Коледа e да бъдем добри и да даряваме щастие.



А вие кога и как разбрахте, че добрият старец не съществува?

Вашите деца знаят ли вече истината за Дядо Коледа, или още вярват в него?

Разкажете как се справихте или как планирате да се справите с тази задача във вашето семейство.

Последна редакция: ср, 06 дек 2023, 09:18 от Рaдост

# 1
  • Мнения: 8 218
А защо защо трябва да му я казваме? И каква точно е истината за Дядо Коледа?

# 2
  • Мнения: 9 703
Откъде го преведохте това?

# 3
  • Мнения: 1 582
Някои деца на 10-11 години имат менструация и се целуват.
Сто процента вярват в дядо Коледа!

Наистина не разбирам защо са тези напъни за превод на статии, при положение, че темата наистина е актуална и може да се оформи дискусия или да се обмени опит.
Мен лично ме интересува.

# 4
  • София
  • Мнения: 13 153
За мен Дядо Коледа си съществува и хич не искам да си развалям магията. Чувала съм, че не съществува, ама така казват и за Бог, пък религиите имат силно влияние над хората.
На никое от децата си не съм разкривала "истината", пък някои вече до свои деца стигнаха и без подобни разкрития.

Последна редакция: ср, 06 дек 2023, 19:50 от Fever Ray

# 5
  • Мнения: 1 582
Аз разбрах по един подарък, намерих го, преди това вече се носеше мълвата в училище, да съм била първи клас и хич не ми стана приятно.
Години наред ме беше яд на нашите, че не се бяха постарали повече и ми се ще ние да реагираме малко по-шик.

# 6
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 085
И какъв е смисълът да развалиш празника на детето, да го разочароваш и разплачеш?

# 7
  • Мнения: 2 081
Моето дете е на 9 и си вярва в Дядо Коледа . Не смятам да му казвам , че не съществува.

# 8
  • Мнения: 8 883
Никога не съм вярвала, че Дядо Коледа съществува и не съм имала драма с това. Нямам намерение да лъжа детето нито по отношение на белобрадия старец, нито по отношение на религия. Това, което за мен е правилно е да се обясни, че има такава легенда и вярвания сред хората и съответните традиции. Но не и да играя цирка кой влиза през комина и кой бил разпънат на кръст и възкръснал три дни по-късно.

# 9
  • Мнения: 10 805
Какво са ви направили децата, че да им разваляте магията на Коледа? Grinning Щом милиарди могат да вярват в Господ, не виждам нищо лошо децата да вярват в Дядо Коледа. А и той си съществува реално, има си цяло градче във Финландия Wink

# 10
  • София
  • Мнения: 13 153
Между другото ние сме ходили в Рованиеми 2 пъти. Веднъж с двете големи дъщери, после с третата дъщеря и с големия син. Вярно,че той беше бебе, но имаме много снимки. Права е Ели-Мели, че него поне съм го видяла и пипнала.

# 11
  • Мнения: 8 883
Е, то и много религиозни храмове има. Това не прави Зевс реален, нито Христос. Просто са човешки проекции.
Всеки избира в какво да вярва или не. Аз не съм фен на фабулата - Ако слушаш цяла година, Дядо Коледа ще ти донесе подарък, нито на Ако обръщаш и другата буза, ще отидеш в Рая. Смятам, че мотивацията на човек трябва да е друга.

# 12
  • Мнения: 10 805
А то, щото децата слушат цяла година заради един подарък Grinning

Фивър, благородно завиждам за посещението при Дядо Коледа.

# 13
  • Мнения: 12 780
Ама какви ги пишете сега... как така не съществува? WearySobCold Sweat

# 14
  • Мнения: 8 218
Е, то и много религиозни храмове има. Това не прави Зевс реален, нито Христос. Просто са човешки проекции.
Всеки избира в какво да вярва или не. Аз не съм фен на фабулата - Ако слушаш цяла година, Дядо Коледа ще ти донесе подарък, нито на Ако обръщаш и другата буза, ще отидеш в Рая. Смятам, че мотивацията на човек трябва да е друга.


В училище, още по времето на соца учехме, че Христос е бил историческа личност.


Ама какви ги пишете сега... как така не съществува? WearySobCold Sweat

Спокойно съществува, недей да плачеш.

Общи условия

Активация на акаунт