Цените в България и в чужбина

  • 26 309
  • 846
  •   1
Отговори
# 585
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 978
Добре де,а Силвестър Сталоун защо са оправи зъбите в Еодент?
По същата причина поради която Джордж Клуни пие Неспресо.

# 586
  • Мнения: 1 494

Привет, Sephora. Струва ми се, че имаме доста различен модел на мислене, защото и аз не разбирам твоя Simple Smile
Това, което казвам аз е, че за живеещите в чужбина лечението в България е просто още една опция, от която те да избират. По какви критерии - цена, качество, език, бързина, избор на лекари, това си преценява всеки за себе си. Защото да, имат го и другия избор - да се лекуват там, където живеят, с това, което касата им плаща - т.е нерядко безплатно. И ако това не им харесва, да търсят алтернатива в лицето на Бг.
За разлика от тях, за живеещите в България такъв избор не съществува. Защо - защото безплатно лечение на практика няма, независимо днес или след 3-6 месеца. Цените на изследванията и лечението все още са по-ниски от тези на частно навън (където ги има), но пациентът си плаща абсолютно всичко - което да, в други държави просто не е така. В България здравният модел се измества все повече в посока на американския такъв, със здравни застраховки под формата на ДЗО, но това е нещо различно.

Относно стоматологията, там винаги е малко по-различно и предполагам оттам идва усещането за противоречие. Защото за разлика от другите здравни грижи, стоматологичните често се плащат от пациента дори в чужбина (да, да, зависи от държавата, зависи от касата, зависи от плана, зависи от спешността... така е. Говоря общо.). Стоматологичните услуги в Бг се превърнаха в хит, защото бяха по-евтини и по-качествени, в сравнение с тези в западните държави. Това, което казвам и в предното си мнение е, че цените в последните години се изравняват тук и там, за качеството.... спорно и според зависи, отново. И да, и аз имам примери за изключения и частни случаи, всеки има. Не в това е идеята.

Относно пък пенсионерите - мога да дам моментално пример с поне една държава от ЕС, чиито пенсионери имат пълно, 100% покрито лечение в ЕС така, все едно са си в държавата. Т.е буквално могат да си избират в родната си държава ли ще се лекуват/оперират или в друга, без допълнителни застраховки - само на база здравните си осигуровки като пенсионери в родната си страна. За българите в чужбина това не съм сигурна дали е така (наистина не знам, ако някой знае, ще се радвам да каже). Но поне за една, т.е вероятно и за повече страни от ЕС - със сигурност.
Т.е пак имат избор, и ти сама го пишеш - могат да се върнат в държавата си и/или да разчитат на това, което тяхната здравна каса ще им покрие/изплати (това важи и за зъбите, м/у другото). В България, на българите, никой нищо не им изплаща (ако, пак казвам, нямат застраховка/ДЗО).

Последното, за коректността, не го разбрах. Както и да е.

За да онагледя нещата, ще дам пример.
Държава Х (от ЕС):
- посещение при лекар специалист - безплатно. Срок за изчакване - зависи от много неща, може да е от 1 седмица до 4+ месеца. Посещение при друг лекар от същата специалност - само платено.
- лекарства и изследвания, предписани от лекар - безплатни - вкл. антибиотици. Но антибиотик се изписва трудно, не за всяка хрема.
- профилактичен преглед при зъболекар - безплатен. Включва безплатно необходимите рентгенови снимки (!). Рентгеновия кабинет е на същия етаж, т.е с едно посещение се прави всичко.
- фотополимерна (бяла) пломба на 1 зъб - ок. 110 лв към 2024. Включва работа на сестра, зъболекар, работа под микроскоп (в същия кабинет).

Държава България:
- посещение при лекар специалист - може би безплатно, според зависи (дали работи с НЗОК и приема без никакво доплащане). Срок за изчакване - зависи, може да е може да е от 1 седмица до 4+ месеца. Посещение при друг лекар от същата специалност - във всеки един момент, срещу заплащане. .
- лекарства, предписани от лекар - всички са платени. От опит мога да кажа, че цените в Бг са по-високи от тези, на които аз съм купувала същите лекарства навън.
- профилактичен преглед при зъболекар - не зная по каса дали се плаща - на мен винаги са ми искали да си го платя. Рентгенови снимки - 45лв панорамна (към 2023), 10-15 лв всяка следваща (понякога се правят и по няколко). Рентгеновия кабинет обикновено е някъде другаде (друга сграда, може дори друг квартал) - т.е добавяме най-малко загуба на време, към тази на парите.
- фотополимерна (бяла) пломба на 1 зъб - ок. 100 лв към 2023. Включва работа на зъболекар (няма сестра), ако се наложи работа под микроскоп се пази час в друг кабинет, при друг лекар, на когото трябва да се плаща допълнително (да да, частни случаи...)

Та, длъжко стана, но - зъболекарските услуги конкретно, в момента, в България, не са - според моя опит и виждания, по-евтини и по-качествени спрямо тези в централна Европа. Други изследвания и поставяне на диагноза - човек има шанс (!) да го получи, както и 2ро+ мнение, по-бързо в България, отколкото в Ц. Европа. При равни други условия и разчитане само на здравна осигуровка обаче, Бг пациентът плаща в пъти повече от този в чужбина.

Съотнесено към темата на темата Simple Smile все пак - аз твърдя, че да си българин-пациент в България е по-неизгодно, отколкото да си емигрант или чужденец. Алтернативите са по-малко, разходите - като абсолютна стойност и като отношение разход/заплата, са по-неизгодни. Т.е "откривам топлата вода", че здравната с-сма в Бг, за живеещите в Бг, е зле и куп народ-български емигранти не иска да се прибира И заради този факт. Е, открих я Simple Smile
Нещо с теб се разминахме в комуникацията, но поне има конструктивен диалог  Абсолютно съм съгласна, в България реално много неща не се плащат, дори се чудя ако нямаш пари, какво правиш?

Под коректност имах предвид, зъболекаря в България изравнил цените с немските, без кабинета му да отговаря на същото ниво, като в Германия.

Иначе здравната карта би трябвало да покрива здравните услуги в ЕС, българската европейската  здравна карта в чужбина много, много не я искат, защото българската здравна каса не плаща дължимите суми.

# 587
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 639
По повод здравните услуги. ММ страда от коксартроза 20 години. Не се решаваше на операция. Първо не беше належаща, после се страхуваше да не го оставят да куца, но много го спъваха и 10-те хиляди, които му искаха за става, избор на екип и каквото там се сетите. В Испания го оперираха на третата година от идването ни, от първия преглед при личната лекарка до операцията изминаха около 6 месеца. През това време снимки, ЯМР, ортопеди, травматолози, следваха си някакъв канален ред. Излишно е да казвам, че не е платил и цент, за нищо. На втория месец вървеше без помощни средства, на третия се върна на работа( тежъък физически труд). Толкова за цените и здравеопазването.

# 588
  • Мнения: 25 916
Аз от щатите за цени на здравеопавазване да се включа ли?
За стоматологични услуги без заатраховка?
За бърза помощ, цена линейка да дойде на адрес...настръхват ми космите в ушите.

# 589
  • Мнения: 3 975
Аз от щатите за цени на здравеопавазване да се включа ли?
За стоматологични услуги без заатраховка?
За бърза помощ, цена линейка да дойде на адрес...настръхват ми космите в ушите.

Никой няма да ти повярва.
Така като гледам посоката е да е за се изкара колко е зле и скъпо в България. И какви цветя са навън.
Да се чудиш като четеш българи в чужбина как си запазват час за преглед при специалист тук, защото в чужбина не може. И операции си правят тук, че е по-бързо.

# 590
  • Мнения: 3 475
Аз от щатите за цени на здравеопавазване да се включа ли?
За стоматологични услуги без заатраховка?
За бърза помощ, цена линейка да дойде на адрес...настръхват ми космите в ушите.
Щом преди 5-6 години братът на мъжа ми си дойде от Щатите специално да си направи 5 зъба......

Всички наши приятели и роднини, които живеят в Германия, Англия, Испания, САЩ, скандинавските държави, като си дойдат лятото първата им работа е да тръгнат по лекари и зъболекари.

# 591
  • Мнения: 257
За мен лично смисълът на темата не е в чесането на езици или меренето кой колко е хитър. Единствения смисъл, който аз намирам в нея, е в информацията - колкото се може по-конкретна и коректна. Защото да, всеки си избира за себе си какво, къде и как да направи, но е добре да прави и да сверява тези избори именно с информация, не с мнения.
Та в този ред на мисли, ще ми е интересно ако So Lucky реши да пише за Щатите. Мисля, всички сме чували по нещо за пословичната там соц. и здравна политика, но - информацията "отвътре" си е информация Simple Smile
Само все пак, сравнявайки, нека не изпускаме един дребен елемент от поглед. В единия случай сравняваме държава с претенции да бъде социална (България), с други социални държави (ЕС, към който дори принадлежим и политиките би трябвало да са изравнени). В другия - България с държава, нямаща никакъв стремеж (и никога не е и имала) да се представя за социална (САЩ). Та, всеки си избира (отново) кое да гледа - това, че все още плащаме по-малко за лечение, отколкото в САЩ или това, че фактически, макар най-бедни в ЕС, плащаме много повече от ЕС.

Това, което аз съм чувала за Щатите (без да съм живяла там):
- прилична средна заплата 10-12 000 долара месечно
- наем (за семейна къща в неголям град/предградие) - ок. 4000/месец
- детска градина за едно дете - 2000 на месец
- социални и здравни застраховки всеки си сключва/избира сам и се плащат от заплатата (като в примера на JennyBG), не знам работодателя задължен ли е за някакъв минимум
- идване на линейка до адрес - последно чух за 100-150 долара/еднократно посещение
- колата е абсолютно задължителна (съотв.разходите по нея -?) - градски транспорт по-скоро не съществува такъв, какъвто е в Европа
- при прекратяване на трудов договор няма социална защита (няма срок на предизвестие, обезщетение, помощ от бюро по труда и т.н. Прекратява се днес за утре, което значи и от днес за утре край на дохода)
Сметките за болнично лечение или раждане от по стотици хиляди долара ще приема като възможна легенда, докато не ги потвърди някой от опит (макар че, ако е имал възможност за лечение в Бг аз се съмнявам, че ще има нормален българин да си е направил такъв експеримент Simple Smile).

Всеки си прави изводите и изборите - кое иска, кое му харесва и му върши работа на него лично. Според информацията, която имам, аз бих искала да живея в България като в Европа, не като в Щатите.

# 592
  • Швейцария
  • Мнения: 1 901
Аз да се включа може би за цените на ресторантите в Швейцария. Редовно ходим и сметката за 4 човека е между 250 и 270 франка. Включва салата, основно, и десерт за всеки + голяма бутилка минерална вода, бутилка вино и едно кафе за мен.

# 593
  • Мнения: 3 333
Аз да се включа може би за цените на ресторантите в Швейцария. Редовно ходим и сметката за 4 човека е между 250 и 270 франка. Включва салата, основно, и десерт за всеки + голяма бутилка минерална вода, бутилка вино и едно кафе за мен.
Не ми се струва много скъпо, на фона на най-високите минимални заплати в света.

В България тези неща ще са грубо около 250лв или само на 50%.

# 594
  • Мнения: 3 783
Не са легенда сметките от стотици хиляди долари в САЩ.
Дъщерята на колежка завърши висше и се установи там, съпругът и е местен. Проблемна бременност, завършила със спешно раждане с усложнения  - сметката беше към 350 хиляди долара, и това преди десетина години. Платиха само десетина хиляди, застраховката покри останалото.
Без застраховка в Щатите си жив зян. Работодателят е длъжен да начисли само данъците върху дохода - федерален, щатски и градски. Всичко останало е въпрос на договаряне.

# 595
  • Мнения: 3 333
Точно там е работата, че реално абсолютно никой не плаща тези измислени суми в САЩ. Или имаш застраховка или умираш, това е.
Или се спасяваш в друга страна, ако можеш.
Със застраховка се плаща много малка част или нищо.
Може да пише и 1млн за нещо, какво от това?

# 596
  • Мнения: 3 783
Въпросът не е в "какво от това", а в "или - или". Каква файда от здравеопазване на високо ниво, ако то не е достъпно.

# 597
  • Мнения: 3 333
И у нас, ако нямаш здравни няма да минеш без пари за операция, а които нямат здравни са малко, както и в САЩ.
Какво от това дали нещо струва 10к лв или 110к лв. И в двата случая няма да се плати от този нямащ здравна застраховка и тук и там.

# 598
  • Мнения: 3 783
У нас си внасяш осигуровките за пет години назад - в размер на няколко хиляди лева - и получаваш статус на здравноосигурен. Не е малко за човек без доходи, но и не е някаква загробваща сума.
В Щатите умираш.

# 599
  • Пловдив
  • Мнения: 14 932
Друго за Щатите не мога да кажа, но средната им заплата в никакъв случай не е 10-12 хиляди долара месечно (не мисля, че има държава с толкова средно, освен общо за двойка работещи; дори Швейцария), а "прилична средна" не знам какво е.

А, извинявам се, проверих - в Швейцария според Гугъл била равностойна на около 10 хиляди долара в момента.  В Щатите е по-малко.

Последна редакция: нд, 31 мар 2024, 12:32 от Магдена

Общи условия

Активация на акаунт