Термин Август 2024 ♥ - тема 3

  • 24 370
  • 731
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 8
Бебенцата в момента са толкова мънички, че не им трябва много храна, набавят си всичко необходимо и без ние да се храним редовно. И аз така малко се бях притеснила с първото дете и АГ ми обясни, че бебето си взима, каквото му трябва.

На мен на прегледа когато установихме бременноста лекарката ми каза  "няма нужда да ядете като за двама" Grin . Аз ,например, цял живот не закусвам, но сега гледам да прихапна сутрин нещо - я бананче, някоя препечена филийка. И на месото съм много злояда и майка ми ме критикува, че аз може да не искам, но за детето е полезно. Като цяло вярвам, че бебоците ни си набавят необходимото и ако нещо не им хареса ще ни "сигнализират" да променим нещата.

Иначе и аз се наредих сред грипавите Sad свалях температурата с бабини илачи, омирисах къщата на оцет, каната прегря да прави чайове, но най-гадно беше с носа.

И един офф въпрос - казахте ли на работодателя за бременността вече и как реагираха?

# 91
  • Мнения: 1 914
За съжаление не работи точно така - аз съм с доказано железен дефицит (на границата и малко над според две кръвни изследвания) и си мислех точно по този начин - че тялото ще ми сигнализира какви са ми нуждите. Да, обаче най-омразната ми храна напоследък е месото. По принцип си ям месо, въпреки че обичам и много постни неща, но от няколко седмици имам непоносимост към месо. С нищо не си обяснявам това. Желязото си го вдигнах с препарат

# 92
  • Мнения: 198
Аз съобщих на работодателя още началото на януари, веднага щом ми мина първата фетална. Според мен тогава е удачен период да се каже. Казах първо на мениджъра ми, след което на главния директор на фирмата и входирах с писмен мейл към административен отдел. След 1 фетална не отлагайте да казвате и задължително писмено, колкото и доверие да си имате, важно е да си го има черно на бяло за всеки случай.

# 93
  • Мнения: 1 290
Какви документи трябва да се представят на работодателя, за да се входира? Трябва ли да са от лекар, работещ с НЗОК?

# 94
  • гр. София
  • Мнения: 492
Най-после смогнах да ви изчета. Hug

Симбо, не си сама. И на мен не ми се яде сладко ама грам, а по принцип много обичам. Не че ми се гади или нещо такова, просто не ми се яде. Само солено ми се яде и то основно тестено. Grinning Значи разбих мита за сладкото при бременност с момиче. Grinning

Не съм се мерила скоро, защото нямам кантар вкъщи. Grinning Може и да се стори странно на някои, но никога не съм имала. От много години съм си все едни и същи кг. Меря се основно на лекар като отида или на гости на нашите. Grinning В четвъртък съм на преглед и ще разбера.

Мама2288, за 2-ро момичешко име и ние много умуваме. Grinning
Първото си го намислихме още като се роди синът ни, малко на майтап, защото на мен ми хрумна, че искам каквото и да е второто ни дете, да е със същата буква като брат си (А). За момче ни е по-трудно, но за момиче веднага избрахме още тогава.
Но вече за второ женско с А се затрудняваме, имаме 3 варианта, но са малко странни (за БГ поне)
и се притесняваме как ще се възприемат.

А момичешки покупки още не смея да правя, чакам си 100%-вото потвърждение и тогава. Но пък съм набелязала дооста неща, включително и количка в розово (на Baby Monsters, ако не се лъжа Марбела препоръча марката, дано не бъркам).

# 95
  • Мнения: 1 838
Аз препоръчах bugaboo , но масово близнашките майки да доволни от mountain buggy и baby monster , просто да по-теснички от нашата.Но особено ако живеете в блок ,ще е по-добре да са по-тесни , за да влизат в асансьор.

# 96
  • Мнения: 1 720
Ох, как отново ме уцели с буквичката. И ние имаме батко с А, второто момичешко по принцип може също с А, но има съображения против, или може би съпротива. Не сме проучили при близнаци и кръщаване на починал как стоят нещата, дали е проблем... И тук имахме позиция за не, но... Нямаме много варианти, без да излезем от първоначалните си намерения. Успокоявам се с това, че има много време и вярвам, че ще решението ще си дойде. Аз си мисля, че при пулс 170 и 180, процентите на пола ще се вдигнат. Вие вярвате ли в това?

# 97
  • Мнения: 198
Какви документи трябва да се представят на работодателя, за да се входира? Трябва ли да са от лекар, работещ с НЗОК?
Аз входирах амбулаторен лист от преглед, на който пише установена бременност с подпис и печат от следящия ми Аг, от работа дори не ми го искаха, но аз настоях и си го прикачих в мейла към администрация. Чисто правно така е най - сигурно. Изцяло се следя иначе на частно, така че това със НЗОК не е изобщо фактор,важното е да е издадено от лекар. Реално не съм изисквала конкретен лист, а всеки от текущите прегледи би ти свършил работа.
Прикачам полезен линк с инфо от познати адвокати.
https://dh-law.bg/prava-na-bremennata-rabotnichka-sluzhitelka-po … l8oZcyIOEUrEd3BME

Последна редакция: нд, 28 яну 2024, 22:53 от archimind

# 98
  • Пловдив
  • Мнения: 13 625
В нашата фирма няма проблем с бременности, първия път като съобщих на мениджърката ми, баш шефа е знаел /нямаме контакти и комуникация с него, ако се засечем случайно няколко пъти в годината пак бива/.
Да не говорим, че когато съобщих бях в изпитателния срок на договора.
Сега ще им съобщя началото или средата на февруари. Има вероятност да не търсим някой да ме замества, защото жената, която навремето ме заместваше остана на постоянен щат, а и да търсим имам време да го обучим, защото ако всичко е наред пак до финала ще си ходя на работа.

Ако входирате трябва да направите копие и за вас с мокър печат.

# 99
  • Мнения: 34
Работата ми е свързана с даване на нощни дежурства, затова, още при потвърждаването на бременността от АГ, говорих с отговорника за графиците, а останалите разбраха скоро след това. За мен беше важно да се знае, за да може и колегите да го имат предвид (основно с надеждата да ми кажат, примерно, ако усещат, че се разболяват). Те самите се зарадваха много, шефовете са толерантни към закъсненията ми поради преглед и нямат против да излизам в по-дълги болнични или отпуски, безкрайно съм им благодарна за подкрепата. Не съм подавала никакви официални документи.

# 100
  • Гр. София
  • Мнения: 186
Sunny_smile_88, за Аугментин - правя предположение - пробвай в аптека Лина срещу Александровска. Там съм намирала поне два пъти супер дефицитни хормонални препарати. Дано успееш да намериш.

Сещам се за неща, които забравих да споделя. За моите бебета каза, че едното е с предна, а другото със задна плацента. И аз още не знам какво ще означава, но тепърва ще се осведомявам. Докторът не го видях притеснен от нещо.

Лекувайте инфекциите, моля, защото съм се начела на... не искам да го казвам. Аз си имам Лактажин в хладилника превантивно вече няколко месеца, но все нищо ми нямаше и не съм го ползвала. Ще видим. Срещнах и думата секс тук ☺ и да коментирам и това. Ние сме правили много малко секс от ноември насам. Само преди трансфера една седмица стояхме в хотела в очакване на датите за прегледи и процедури. Та там леко поизкъртихме спалнята, да натрупаме малко аванс и след това суша от страх. Преди първия преглед декември една неделя мноого вече бяха ескалирали хормоните и така - аха, една половинчата работа 😄 колкото да спаси положението. И после наскоро малко се поотпуснахме, ама само още 2-3 пъти в събота или неделя. Надявам се да нямам гъби или други гадинки, но се чувствам добре. Имам чувството, че въздържанието ме 'пази' и от това.... Просто споделям.

Mama2288, много благодаря за насоката, ще потърся в тази аптека.

Относно секса, и ние го караме съвсем предпазливо, а откакто хванахме инфекциите, разбира се, не сме правили 🙂 Но и мъжът ми е на Аугментин, понеже малко преди да си пусна микробиология, имахме контакт. Но да, като цяло и мен ме е страх. 🙂

Не съм от София, бих ти съдействала, мога да ти изпратя

Sunshine202, благодаря ти за готовността да помогнеш! Ако не успея да намеря, ще ти пиша. Благодаря сърдечно още веднъж! 🌷

Update:
Sunshine202, успях да си намеря Аугментин. Още веднъж благодаря за предложената помощ! 🌟

Последна редакция: вт, 30 яну 2024, 00:09 от Sunny_Smile_88

# 101
  • София
  • Мнения: 265
archimind, много полезна статия, благодаря!

Моя колежка, която излезе майчинство миналата година, представи медицинско удостоверение (помолила е лекаря да й го издаде), за да не си дава амбулаторен лист от преглед. Мисля и аз така да направя, тъй като на амбулаторните листи пише и придружаващи заболявания, данни за бебето и т.н., които не ми се иска да давам на работа, но при нас липсва всякаква конфиденциалност, та затова. От колежката знам, че трябва задължително да има потвърдена бременност, подпис, печат и дата на термин, по която после изчисляват 45 дни, в които излизаш в болничен преди раждане.

# 102
  • Мнения: 1 290
Досега на нито един амбулаторен лист от Марковс не са ми писали дата на термин. Явно ще трябва изрично да ги помоля да ми дадат такъв.
А тази молба, с която давате амбулаторния лист, свободен текст ли е или имате шаблони в предприятието?

# 103
  • Мнения: 1 914
Живот и здраве след ФМ в петък ще ги уведомя официално за причината за отсъствието ми, като им представя болничен лист, в който е посочено, че съм бременна...
Мама, много харесвам именната традиция, моите деца са кръстени на баби и дядовци. В някои краища на България има традиция да не се кръщава на починал, но аз не го усещам така. Ние черпим енергия от предците си, независимо дали са живи или починали. Кръщаването на някой от тях е един вид затвърждаване на връзката и отношение. В Израел например традицията е точно обратната - там кръщават децата на починали роднини. С името трябва да си го усетиш, понякога просто не можеш да приемеш някое име за такова на детето ти. По повод пулса - преди 3 седмици бяха измерили пулс 185 и аз много четох в интернет доколко е нормално това (нормално е). В чужди форуми много често беше застъпено това, че по-високите пулс е на момиче, но бяха писали и много, чиито бебета са с висок пулс и се оказват впоследствие момчета

# 104
  • Мнения: 824
Казах вече на работодателя. Както и очаквах , ще ме пусне в отпуска, за да я изчистя.
Чакам с нетърпение да си остана вкъщи, защото ранното ставане и ходене на две работи до вечерта вече започна да ме изморява, а постепенно ще намаля и следобедната си работа.

Общи условия

Активация на акаунт