Медицина след бакалавър - възможно ли е да е държавна поръчка?

  • 2 263
  • 48
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5
Здравейте.

 Бих искала да попитам дали бих имала право на обучение по Медицина по държавна поръчка след завършена бакалавърска степен.
 Не успях да намеря отговор на въпроса си с търсене във форума, нито в Google. И имам и втори въпрос, касаещ студентски кредит, по който също се надявам да има някой запознат във форума.

 Мислех, че понеже специалността "Медицина" е магистърска степен (макар с прием след средно образование), би трябвало придобитата бакалавърска степен да не е пречка за прием държавна поръчка. Консултирах се с познат, работещ в учебен отдел на СУ, и той ми каза, че държавата финансира само една образователна степен след средно образование - независимо дали бакалавър ли магистър. Това е нещо, което за пръв път чувам и се надявам да не е вярно.
Не намерих подобно уточнение в Закона за висшето образование, но може и да съм пропуснала нещо.
Дали е възможно да е някаква промяна, въведена относително наскоро?
Чувала съм за няколко момичета, завършили Медицина държавна поръчка след бакалавър по държавна поръчка , но става дума за приети за студенти преди повече от 10 години.

В случай че се налага приемът да е платен (наясно съм, че в различните медицински университети таксите са между 10 и 12 хиляди лева), бих ли имала право на студентски кредит, гарантиран от държавата?
(Доста) под 35-годишна възраст съм и имам придобита бакалавърска степен, нямам придобита магистратура и не съм записвала такава.

Благодаря предварително на всеки, решил да отдели време да коментира.

# 1
  • Мнения: 4 581
Учила съм две висши образования бакалавър, държавна поръчка и двете. Сега уча магистратура, която се записва след 4 години бакалавър. Специално за тази магистратура вече си плащам пълни такси. Но двете висши са си били държавна поръчка за по 4 години. Никой не е правил и намек да плащам. Отделно,вземах стипендии заради успех и втория път - защото съм с малко дете.

# 2
  • Melmak
  • Мнения: 3 024
Държавата покрива само 1 образование държавна поръчка след средно. Някои специалности са 5 г, примерно право и някои инженерни, там след средно излизаш директно магистър, а не бакалавър.

Според мен няма как да запишеш държавна поръчка, имаш право само веднъж.

Не знам как съфорумката е изкарала два бакалавъра държавна поръчка, може би трябва да уточни кога се е случило това.

# 3
  • Мнения: 4 581
В рамките на повече от десет години. Напълно различни специалности. И двете съм била приета по обичайния ред.

# 4
  • Мнения: 29
Здравейте.

 Бих искала да попитам дали бих имала право на обучение по Медицина по държавна поръчка след завършена бакалавърска степен.
 Не успях да намеря отговор на въпроса си с търсене във форума, нито в Google. И имам и втори въпрос, касаещ студентски кредит, по който също се надявам да има някой запознат във форума.

 Мислех, че понеже специалността "Медицина" е магистърска степен (макар с прием след средно образование), би трябвало придобитата бакалавърска степен да не е пречка за прием държавна поръчка. Консултирах се с познат, работещ в учебен отдел на СУ, и той ми каза, че държавата финансира само една образователна степен след средно образование - независимо дали бакалавър ли магистър. Това е нещо, което за пръв път чувам и се надявам да не е вярно.
Не намерих подобно уточнение в Закона за висшето образование, но може и да съм пропуснала нещо.
Дали е възможно да е някаква промяна, въведена относително наскоро?
Чувала съм за няколко момичета, завършили Медицина държавна поръчка след бакалавър по държавна поръчка , но става дума за приети за студенти преди повече от 10 години.

В случай че се налага приемът да е платен (наясно съм, че в различните медицински университети таксите са между 10 и 12 хиляди лева), бих ли имала право на студентски кредит, гарантиран от държавата?
(Доста) под 35-годишна възраст съм и имам придобита бакалавърска степен, нямам придобита магистратура и не съм записвала такава.

Благодаря предварително на всеки, решил да отдели време да коментира.

Здравейте!

Можете да се обучавате в степен, която е по - висока от вече придобитата, т.е няма пречка да кандидатствате. Кандидатствате си по каналния ред, наравно с останалите кандидати. Ако балът Ви е недостатъчен и има наличие на места в платена форма на обучение - можете да се запишете.
По въпроса с кредита - не съм наясно как точно стои. Над 25г.в. университетът спира да покрива здравните осигуровки на обучаващите се. Не знам дали би имало отношение по темата “студентски кредит”,визирам някакви възрастови ограничения, но все пак го споменавам, въпреки че не вярвам да има такива. Все пак кредитите са обвързани с банки, така че не мисля, че би имало пречка да се възползвате от такъв.
Успех!

# 5
  • Мнения: 29 407
Не мисля, че може да се учи магистър медицина след бакалавър в друга специалност. Не разбрах авторката какво е завършила, но подозирам, че е друга специалност, понеже медицина не излизат бакалаври, доколкото знам.

# 6
  • Мнения: 753
Две висшета имам, коренно различни специалности, следвах ги едновременно, и двете бяха държавна поръчка. На 18г. записах едното и на 20 г. започнах да карам едновременно трети с първи курс, четвърти с втори и т.н  Едното ми е директно магистратура, не може по-малко да се учи, такава е специалността, а другото ми е бакалавър. Някога единици бяха способни на такова нещо от 4 хиляди в университета. Учеше се много сериозно, не като сега, с няколко държавни накрая/ устни и писмени/ плюс дипломна работа. Изпитите също бяха много сериозни, очи в очи с професорите, друго ниво бяха университетите и училищата. Медицина след друга специалност не може да запишете. Необходимо е медицинско образование първо и то се надгражда с по-високите степени. Явно искате да запишете някаква измишльотина от рода на: / не знам точно как са наименувани, горе-долу нали пиша, за ориентир/ здравни грижи, здравен мениджмънт… Това не е медицинско образование. Магистратурите са чист бизнес, но вие си знаете, не искам да ви се бъркам. Каква е тази сума от 12 000 лв., за едни три семестъра, нещо не е наред тук. Медицината е 6 г. учене, само ученето имам предвид, медицинските сестри са с бакалавър.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 1 858
Ако по време на първато висше държавна поръчка запишете друга специалност може да е също държавна поръчка.
Ако вече имате завършен бакалавър и тогава искате да запишете друга специалност, тогава вече не може да е държавна поръчка.
Единствено след завършен бакалавър можете да продължите в магистърска степен в държавна поръчка. Съответно за 2,3 или 4 семестъра, ако е в друго професионално направление.

# 8
  • Мнения: 5
Здравейте.
Благодаря на всички за отделеното време и отговорите.
Simple Smile
Завършила съм бакалавър филология с два относително редки езика.
Имам по моите разбирания добре платена работа като за човек без голям стаж (3600 бруто) и макар да работя в аутсорсинг, не работя с клиенти и ежедневието ми е доста спокойно. Разбира се, ще се наложи да напусна работа ако ме приемат, дори скоро обмислям да мина на 6 или 4 часа, за да мога да отделям повече време за учене. Но няма да бързам преди да се консултирам с кредитен консултант за студентски кредит.

От сравнително скоро имам собствено самостоятелно жилище (еднолична собственост по нотариален акт) и имам и малко спестявания. Без първия фактор не бих се осмелила да се впускам в ново следване предвид всичките проблеми и стрес, свързани с квартири, с които се сблъсках през бакалавърската степен.

Не съжалявам за специалността, която завърших, защото си я харесах в хода на обучението, а без финансовата подкрепа на родителите нямаше как да запиша медицина. Когато бях 12 клас, се бях готвила близо 1 година, когато баща ми каза да не продължавам, защото вече не ме подкрепя. Най-ценни за мен от цялото следване бяха средата и познанствата с колегите, защото език може да се научи и на курсове.

Медицината обаче ми беше мечта. Родителите ми не ме подкрепиха да следвам това след гимназията, но от година и половина водя разговори с баща си и е съгласен да ме издържа 6 години докато уча медицина, стига да ме приемат и да се справя психически по време на следването. Осъзнавам, че е възможно да не издържа на натоварването психически или просто академично да се окаже, че не съм способна.

Прием платено обучение почти със сигурност означава прием с по-нисък бал, което ме обнадеждава, защото няма да имам 2-годишната рутина на решаване на задачи по химия.
В случай че не ме приемат тази година, вероятно ще пробвам и догодина.

Финансово ситуацията изглежда по следния начин.
Разписвам го, защото подозирам, че е възможно тази тема да е актуална и за някой друг потребител на форума.
Знам, че платено обучение избират и хора със средно образование, които не са били приети държавна поръчка поради недостатъчно висок бал.
Годишната такса миналата година (2023) в МУ София  е била 11 834 лв. В СУ е била 9 790 лв.
Годишна такса от приблизително 12.000 лв (МУ София). 6 години х 12.000 = 72.000.
10 години срок за изплащане след гратисния период на равни месечни вноски при 7 % лихва (такава е за студентските кредити при всички банки). Според онлайн кредитен калкулатор, това означава месечна вноска 835.98 лв.

Успокоявам се с това, че дори да ме приемат и да се проваля след първата година, ще изгубя около 12.000 лв, а не 72.000, защото таксите се изплащат от банката директно на висшето учебно заведение при записан семестър.

Определящо за мен ще бъде дали ще ми бъде отпуснат студентски кредит. В най-скоро време ще отида да се консултирам в офис на банка.

Отново благодаря на всички за отговорите.

Ще напиша в последващо мнение каква е била развръзката в банката - дали при завършен бакалавър може да бъде финансиран студентски кредит за специалност, водеща до магистър след средно образование.

Поздрави Simple Smile

# 9
  • Мнения: 19 036
Не е възможно.

# 10
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 406

Явно искате да запишете някаква измишльотина от рода на: / не знам точно как са наименувани, горе-долу нали пиша, за ориентир/ здравни грижи, здравен мениджмънт… Това не е медицинско образование. Магистратурите са чист бизнес, но вие си знаете, не искам да ви се бъркам. Каква е тази сума от 12 000 лв., за едни три семестъра, нещо не е наред тук. Медицината е 6 г. учене, само ученето имам предвид, медицинските сестри са с бакалавър.
Какво е било преди години вече не е актуално, затова е и питането на авторката.
Въпросите и са точно за специалност Медицина, платената форма е 12 000 лв.на година.

Сметките са едно, но да знаете че преди 3 г. за година цената на платената форма подскочи 2 пъти в рамките на календарна година и от 7000, първо стана 10 000, а за следващата учебна година мина 12 000 лв. Неща като заварено положение няма, вдига се и за първокурсници и за петокурсници. Но да, платено се влиза по-лесно, дори женски балове има формирани от оценки на изпитите 2 х 3 и малко отгоре.

# 11
  • Мнения: 753
Авторката, въпреки че е филолог, се изразява много неясно. И не само аз не съм я разбрала какво точно пита, както се вижда от коментарите. Така че, преди да нападнете някого, първо вижте добре как са оформени изреченията в дадената тема. Разбирам, тези без сериозните знания ще ги вземат, заради парите. Няма разлика, и навремето имаше държавно и частно платено, аз се преборих за държавното, при страшно силна конкуренция. Не съм била наясно с другия вариант, родителите ми ми отказаха дори частни уроци, на които другите съученици ходиха по две години, имам предвид отличниците. Отказаха ми да кандидатствам и в други градове, остана само един университет, но успях в тези обстоятелства. Медицината е много тежко нещо, запозната съм, с работа не ми се вярва да успеете. Минала съм я университетската програма, и не само, много повече учебници над нея съм запаметила, доста трудно е, дори при много силна памет. А като я следвате официално, ще имате и практики… Не се отказвайте, пробвайте, човек трябва сам да се убеди, не да приема чуждото мнение, но ви трябват пари и свободно време едновременно. Няма да стане иначе. Да допълня, че и учебниците са скъпи, повечето. Има разбира се и на нормални цени, но определени достигат цена от 250 лв.

# 12
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 406
Кой се заяжда?
Доколкото виждам всички сме разбрали какво пита авторката. Аз със сигурност я разбрах, макар че имам само едно висше, но повечето не знаем  какво да я посъветваме. Според известната  информация от последните години, след едно висше  държавна поръчка, няма право на второ държавна поръчка, без значение бакалавър, или магистър  щом новото образование не е продължение в по-горна степен на първото.

Най-скъпите учебници на сина ми за първи курс бяха 2 анатомични атласа, на цена общо към 200 лв. Купихме и още два за тази година, че са на Синелников и не знаехме предвид демонизирането на всичко руско дали няма да изчезнат от книжарниците. Общо около 400 лв. На година не давам повече от 300 лв за учебници, почти не се издаават такива за специалността, но пък се намират в ОЛХ. Дори в училище съм давала повече пари само за учебници по езици, Има интернет и всичко може да се намери там, атласи, учебници, тестове. За изпитите, предвид, че много малка част от необходимите знания се получават в училище, в този смисъл и тройките от изпитите са ценни. .
Големите пари за учебници са за специализациите - към 300-400$ с поръчка от Амазон, но е бял кахър в сравнение с търгуването на специализациите ...
.

# 13
  • Мнения: 927
Ако си завършила балкалавър държавна поръчка, би трябвало да можеш да запишеш медицина, защото тя е магистър, в закона за висшето образование е записано, че не можеш да завършиш същата ОКС или по-ниска. А медицината е магистърска степен.  За най-сигурно се обади в МУ и питай, ако те не знаят, защото обикновено разни патки работят там, консултирай се с адвокат.
Право на студентски заем имаш, ако не си навършила 35 г.
Ползвай гугъл, бг мама не може да замести гугъл.

Ето ти една декларация за записване в университет:
ДЕ К ЛАРАЦИЯ
Долуподписаният(ната) ...
декларирам, че кандидатствам за първи път в образователно-квалификационна степен
„Магистър“ /държавна поръчка/.
Информиран(а) съм, че ако съм завършил(а) висше образование, субсидирано от
държавата, с образователно-квалификационна степен след средно образование, не мога
да кандидатствам за второ висше образование, субсидирано от държавата в същата или
по-ниска ОКС.
Така, че оправдания нямаш, залягай над учебниците.

Последна редакция: сб, 27 яну 2024, 23:25 от Tina*

# 14
  • Мнения: 29 407
Основното е, че освен, че не може да запише държавна поръчка, не може да учи медицина магистратура след друга специалност бакалавър. Съгласни ли бихте били да ви преглежда учителка с една-две години магистратура? Айде, не!
Медицина се учи 6 години и после 5 години специализация. Не е току така - днес искам икономика, утре медицина.....

Общи условия

Активация на акаунт