Професия учител - 18

  • 48 910
  • 736
  •   3
Отговори
# 570
  • Мнения: 5 070
Ние също даваме доклад колко кредита имаме, какви обучения сме минали и караме ли ПКС.

# 571
  • Мнения: 1 121
Колеги, 12.06 ще бъде ли неучебен ден за учениците от X клас?

# 572
  • София
  • Мнения: 643
Здравейте,  за V ПКС до кой месец се взема стажа, включително с юни месец ли? Имам притеснения, че отново няма да ми стегне изискуемият стаж.

# 573
  • Мнения: 449
Колеги, 12.06 ще бъде ли неучебен ден за учениците от X клас?
Учебен ден е за всички ученици, за десетокласниците също.  Учениците, поне в гимназията на сина ми, ще започнат учебни занятия след изпита. Това се отнася и за десети клас- имаме съобщение в Школо.

# 574
  • European Union
  • Мнения: 1 943
Здравейте,  за V ПКС до кой месец се взема стажа, включително с юни месец ли? Имам притеснения, че отново няма да ми стегне изискуемият стаж.
Гледа се препис от трудовата книжка, който ще ти направят във вашето училище. Ако си поискаш преписа след 20 юли, ще ти броят стажа към тази дата. Не е задължително да е кръгъл месец. Можеш и на 31 юли да си подадеш документите, ако тогава ще ти стига стажът.

# 575
  • Мнения: 12 720
Здравейте!
Чисто информативно искам да попитам, кога подписахте постоянен ТД?  В училището където започнах работа разбрах, че три поредни години се подписва срочен и след това вече постоянен. Има обаче колежка, която само 1 година е била на срочен и е подписала постоянен.
Моят стана за неопредлено време веднага след изпитателния срок.

# 576
  • Sliven
  • Мнения: 267
Здравейте!
Чисто информативно искам да попитам, кога подписахте постоянен ТД?  В училището където започнах работа разбрах, че три поредни години се подписва срочен и след това вече постоянен. Има обаче колежка, която само 1 година е била на срочен и е подписала постоянен.
Аз бях назначена на 1 септември по чл.67 и след изтичане на изпитателния срок от 6 месеца не подписах нищо и автоматично стана постоянен. В нашето училище директора няма лошата практика както на много места да наема в рамките само на учебната година, а в другото време борса.

# 577
  • Мнения: 1 871
По отношение на колежката, която питаше дали може да излезе учител по биология, ако завърши специалност Екология - не, не може. Не и с ниво "бакалавър". Ако иска да е учител трябва после да записва магистратура или следдипломна квалификация. За учител по биология трябва да си бакалавър по биология или ако няма чиста специалност - хибридна. Най-често биологията върви в комплект с химия, а в някои университети има варианти с география или английски език.

Мнението за ШУ не е добро по принцип, но предполагам, че лесно ще изкласиш. Зависи дали искаш просто диплома или да научиш нещо съществено. В СУ и ПУ има Биологически факултети и там нивото е по-високо от ШУ.

По принцип дипломите от ШУ са предпочитани в района на Северна/Североизточна България. Ако някой е от Южна България и се е записал в ШУ, не се гледа с добро око.

# 578
  • Мнения: 1 243
И все пак е много относително това с университетите. С какво око се гледа от обществеността няма особено значение, по-важно е да не пречи на назначаващия орган.
Познавам (бивш) директор на РУО, който е завършил там, както и директор на училище с няколко петилетки на поста. Така че едва ли точно университетът би бил пречка пред кариерата.

П.П.: В Стара Загора е жега в образователната система.
https://pik.bg/%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%85%D0%B0- … -news1233808.html

# 579
  • Мнения: 1 871
Не казвам, че е пречка, но просто няма статут на престижен университет. Ако за едно място кандидатстват хора с дипломи от СУ и от ШУ предполагам, че директорите ще предпочетат първите.

# 580
  • Пловдив
  • Мнения: 14 767
Никога нямаме предвид университета. Ние държим на бакалаврите и впечатлението от интервюто.

# 581
  • Мнения: 1 243
Не казвам, че е пречка, но просто няма статут на престижен университет. Ако за едно място кандидатстват хора с дипломи от СУ и от ШУ предполагам, че директорите ще предпочетат първите.
Директорите ще предпочетат този, който ще е най-послушен или който е препоръчан от местната партийна централа. Тъжно, но факт.

# 582
  • Karmobat
  • Мнения: 5
Никога нямаме предвид университета. Ние държим на бакалаврите и впечатлението от интервюто.

Ами, явно има и изключения.
Моята учителка по БЕЛ е с бакалавър икономика- учител по икономика и в последствие е изкарала магистър за учител по БЕЛ. Разказвала ни е своята история- колко много е обичала литературата, но само, за да угоди на родителите си е записала икономика. Тя, дори е кандидатствала икономика с БЕЛ. Е, няма такъв харизматичен човек и добър учител, благодарение, на който почти 80% от класа, на матурата по БЕЛ имаме над 5,50. Аз имам 5,90.
Добре, че някой на времето й е дал шанс да започне работа в нашето училище, а не е гледал само бакалавър ли е, магистър ли е!

# 583
  • Пловдив
  • Мнения: 14 767
Изключения винаги има. Но има и правила, които в повечето случаи важат. Няколко пъти го писахме - не може да има сравнение на учител, който е учил 4 години за това с такъв, който е учил 2 семестъра.

# 584
  • Мнения: 1 273
За неспециалистите (т.е магистратурата не е по направлението от бакалавъра) магистратурата е мин. 4 семестъра, а НУП е 5 за неспециалисти, изключение има за математиката, ако си покрил определен брой кредити от инженерно образование, с икономическо рядко се случва, т.к. математиките са по-малко от при инженерите, или за подобни случаи - учил хиляда химии в ХТМУ за инженер-химик, ама няма педагогика и си кара магистратура, за да стане учител. Не виждам логика бакалаврите да са по-подготвени от магистрите, особено като се има предвид че обикновено магистратурата се записва след като си поработил и си видял какво точно те влече, а за бакалавър повечето са доста неориентирани. До скоро бакалаври педагогики влизаха всички, които никъде другаде не ги приемаха.

Общи условия

Активация на акаунт