Пазарът на недвижими имоти в БЪЛГАРИЯ, какво се случва реално - тема 78

  • 33 559
  • 745
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 552
Обаче чисто математически, няма как един сектор да расте безкрайно с повече от общата инфлация, защото в един момент ще обхване цялата икономика.
Ако всички активи са един пай, и едно парче от този пай има година след година ръст над средния то става все по-голям дял от пая и след време целия пай ще се състои само от това нещо.
Немалко финансови експерти точно това обясняват, като дават пример именно с ипотеките и пазара на имоти.

# 721
  • Мнения: 41 387
Разбира се - ако нещо е поскъпнало с повече от общата инфлация, значи си спечелил ако си вложил в него. Особено ако не си го платил с кеш, а с кредит, лихвата по който е също под инфлацията.
Който хванал този момент - хванал.
Обаче чисто математически, няма как един сектор да расте безкрайно с повече от общата инфлация, защото в един момент ще обхване цялата икономика.
Ако всички активи са един пай, и едно парче от този пай има година след година ръст над средния то става все по-голям дял от пая и след време целия пай ще се състои само от това нещо.

Ама тя икономиката (паят де) непрекъснато се променя. Много отдавна 90% от икономиката е била производство на храна и облекло. Днес това са 5%, но са се появили нови сектори. В момента повече от половината икономика се пада на услугите. Утре кой знае какво ще бъде. И затова богатите фамилии с многовековна история на богатство непрекъснато сменят браншовете и инвестициите. Животът не позволява застой, а е непрекъснато състезание. Не знам защо очакваш да има застой, или едно нещо да е вечно изгодно. Няма сигурност, няма спокойствие. Днес имотите са доходни, утре ще е друго, други ден трето...

# 722
  • Мнения: 2 522
Не знам защо очакваш да има застой, или едно нещо да е вечно изгодно. Няма сигурност, няма спокойствие. Днес имотите са доходни, утре ще е друго, други ден трето...
За мен имотите вчера бяха доходни, а днес и утре ще е нещо друго, но това е според мен.
Аз съм се позиционирал съответно, пък други хора нека се позиционират в имоти, щом предпочитат.

# 723
  • Мнения: 41 387
Не знам защо очакваш да има застой, или едно нещо да е вечно изгодно. Няма сигурност, няма спокойствие. Днес имотите са доходни, утре ще е друго, други ден трето...
За мен имотите вчера бяха доходни, а днес и утре ще е нещо друго, но това е според мен.
Аз съм се позиционирал съответно, пък други хора нека се позиционират в имоти, щом предпочитат.

Точно така - всеки да си преценя Simple Smile И аз не залагам на имоти, но така се случи, че намазах инвестирайки в точния момент. Иначе не ми харесва идеята за срив, защото имам да наследявам достатъчно имоти, а фамилията има само един наследник и той не иска да се занимава с имоти в България. Та всичко ще трябва да се обръща в пари и ми е предостатъчно, че да инвестирам и в допълнителни имоти. Но и не очаквам (траен) срив, по-скоро застой. И мога да си позволя да чакам.

# 724
  • Мнения: 2 522
имам да наследявам достатъчно имоти, а фамилията има само един наследник и той не иска да се занимава с имоти в България. Та всичко ще трябва да се обръща в пари
Това е една от причините да не ме блазнят имотите в БГ.
Не само ти, а много други хора имат по 1 дете, най-много 2, и то много от тях отиват към чужбина и не им трябват имоти тук.
А имат от баби и дядовци по един, от родители някой ден по един, доста от тях имат вече и на тяхно име купени от родители.
Най-много раждания е имало 1975 г - 144 хил. 1980 са 128 хил. 1985 са 118 хил. 1990 са 105 хил.
И оттам нататък падат главоломно. Сега са по 55-60 хил. годишно.
Хората, които правят семейства и купуват имоти са минали пика си, демографски. Идващото поколение е много по-малко, а пък имоти имат бол за наследяване. Едва ли ще купуват много.
Моите деца също едва ли ще си купят. Аз ще им оставя този като се гътна, или се оттегля на село при пенсиониране. От моите родители някой ден ще им дойде един. На жена ми от родителите също. И за какво да купуват? Ако има някакъв промеждутък докато наследството се получи, могат да наемат, едва ли ще имат деца и семейства дотогава, като гледам как късно се женят сега хората.
А пък може и направо за чужбина да хванат.

# 725
  • Мнения: 41 387
Да, в дългосрочен план и на мен ми изглежда ненадеждно. Но в краткосрочен мисля, че София ще устиска Simple Smile

# 726
  • Мнения: 1 035
Айде още едно "предимство" изтъквано постоянно за панелните комплекси се изпари - мислени премисляни, имали страхотни отстояния и зеленина . Инвеститорският гений няма спирка. Социалистическото строителство и мислителство е в пълна разруха с новите проекти Simple Smile. Честито на всички от 1 до 4,5 ти етаж от блока, варненско :

Последна редакция: пт, 29 мар 2024, 19:50 от Seiko7075

# 727
  • Мнения: 41 387
Това просто не може да бъде... Кажи, че е фотошоп!
разбирам да не се спазят отстояния но няма закон, по който да запушиш директно прозорци на сграда.

# 728
  • Мнения: 1 035
Това просто не може да бъде... Кажи, че е фотошоп!
разбирам да не се спазят отстояния но няма закон, по който да запушиш директно прозорци на сграда.

Ами първо помислих и аз че е, гледайки сенките на панелката отзад, виждат се ослънчени и първите етажи. Но прочетох и коментари, в които твърдят че си е и наживо така - живеели в този район. Нека някой запознат варненец каже. Това е така, според мен всичко идва от ракурса на снимката, разстоянието е поне 10 метра, ако не и повече между сградите. Но вече си става като в застрояванията в Малинова и Манастирски - колкото през пътя.

# 729
  • София
  • Мнения: 325
Последните няколко страници ги пропуснах и не видях назад дали е пускана статистиката на БНБ от 28.03., може и да съм пропуснал, че едва гледам. На пръв поглед увеличение на кредитите на домакинствата за февруари, но не съм в състояние да чета повече, И за депозитите данните ги има.  Blush
Ако се наеме някой да резюмира най-важното, на сутринта да го прочета, благодаря Blush

https://www.bnb.bg/bnbweb/groups/public/documents/bnb_download/2 … s_press_a1_bg.pdf

# 730
  • Мнения: 14 705
Цитат
И като цяло не разбирам как може да си брокер и да не си запознат със строителните фирми, историята им, кой как строи и тн., но явно имам някакви нереалистични очаквания Simple Smile дето се вика - за няколко хиляди комисион - толкоз.
Сигурно само в Бг е така и страни от третият свят.Всеки може да стане брокер.Трябва само да може да чете,писането може и да с грешки.Най-важното качество,да е нагъл и всичко е наред.
Много странно,че повдигате темата за имотите в дългосрочен план.От 2017г насам колкото пъти да съм задавала този въпрос,последно до миналата година все получавах отговор,че цената на имотите ще се вдига.Добре,всеки има по няколко бройки,после какво?Мигранти.Да ама все не идват плажеспособни.Тези,които очакваме идват,за да живеят на помощи за наша сметка.

# 731
  • Мнения: 295
Нека някой запознат варненец каже.
Така си е, най-прецакания панелен квартал е "Кайсиева градина", скоро не съм обикалял там, но се сещам как на завой на леко натоварен път се построи сграда засенчваща панелка.

Но забелязвам и в други квартали подобна практика. Това в квартал "Възраждане"

Първата снимка е преди 4г,само ограден парцела.
А преди година вече има основи бъдещата сграда, мисля, че няма 10м от панелката.

В момента е на 4-5 етаж строежа, продават апартаменти.

Пп  Иначе съм съгласен с chris78, ако преди 4г купуваш двустаен апартамент на зелено и сега продаваш,дали ще е двойно или тройно по-скъпо няма значение ако се инвестира пак в имот,защото печалбата е нулева. Освен ако с тия пари не се купят два двустайни апартамента в същия район.

Последна редакция: пт, 29 мар 2024, 23:42 от Huku23

# 732
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 342
Няма никаква драма в показаните по-горе картинки, нормално отстояние. То и в Манхатън много прозорци не виждат слънце, но пак се търси. Търсенето на панелки също не е намаляло, въпреки непрекъснатото им одумване тук. Факт.

# 733
  • Мнения: 4 687
Exter, назад пусках статистиката на БНБ в economic.bg. много силен ръст на годишна база на ипотечните кредити и все  по-големи средни суми.

# 734
  • Мнения: 2 840
Подклаждането на народопсихологията към имотите до голяма степен става от банките. То се вижда какъв е резултата, но и по-зле ще става. По принцип когато сигурен актив се превърне в спекулативен, всичко по стълбицата нагоре става по-спекулативно и рисково. На пазара се появяват все повече лоши играчи, които имат корисна цел и дестабилизират пазара, водени от чиста проба алчност и краткосрочни намерения. Това никога не свършва добре за обикновения човек. Ето защо аз съм против банките и техните политики (да не ме разберете погрешно, нямам против теглене на кредит с цел лични нужди). Ние вместо да отиваме на запад, ние отиваме на изток и то назад във времето. Колко такива като сейко има, за които не знаем? Колко такива като брокерите му флипъри има? Със сигурност са много. Измамените често си мълчат от срам, а измамниците от страх.

Ето ви дефиниция за гето от строителен предприемач и от учебниците. Ако липсва инфраструктура значи е гето.
https://youtu.be/K3j3AwkFMLs?si=n0IBx1mWMnN_osry
Преценете сами дали в София липсва инфраструктура или качеството й е лошо и си направете извод дали е гето или не. В интерес на истината баш Люлин, който го водят за гето е доста инфраструктурно уреден.

Общи условия

Активация на акаунт