Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 35

  • 35 083
  • 853
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 14 800
Много странна клауза.....повечето са с предварителна уговорка,както е нормално да бъде.Все пак ако и по предварително посочена дата от наемодателя,ако наемателя има ангажимент има право да откаже,но да посочи близка дата.
Цитат
. Мъжът ми в момента е на проект в Амстердам и ползва квартира, наета от фирмата му - къща с 2 спални, кабинет, дневна с бокс, гараж, разни сервизни помещения и мини дворче. Обзаведена е икейски. Наемът е 3000€.
Това не е скъпо и е в околностите на града.Може да се води по зип код Амстердам,но е далече от центъра,широк център.Къщи с гаражи в самият град (почти) няма.Направено е да е скъпо да имаш автомобил в големият град.Велосипед стига.Такива цени в центъра за стари жилища,вече са актуални за двустайни апартаменти.

# 676
  • Варна
  • Мнения: 5 419
Не знам доколо е странна за тамошната практика, но за нас - българите, определено е интересна.
Иначе квартирата естествено че не е в центъра, но е в самия град, в квартал в западната част. Гаражът си го ползват за колелетата. Дадох примера не заради цената, а за да покажа, че не всички квартири там са някакви изтърбушени дупки.

# 677
  • Мнения: 6 555
Факт, в договорите най-често е фиксирано че са валидни година и не могат да бъдат продължавани.
Има глоби ако си поканиш гост с преспиване, ако не изхвърлиш боклука в уречения ден..
След всички глоби има дори това:
“Tenant is compelled to pay a fine of € 25,- per day in case any term of this rental agreement is violated. The fine is due without any lawful interference, for each day that the violation takes place.”

# 678
  • Мнения: 9 946
Тоест, излиза че за да поканя приятел с преспиване трябва да платя 25. Така ли? А можеш ли да предупредиш предварително, ще бъде ли прието? Това ми е.. някакво извиване на ръце, честно казано. Все едно си им някакъв крепостен селянин

# 679
  • Бургас
  • Мнения: 6 240
И на мен ми е прекалено.
Когато искат да си канят моите наематели, само шум да не вдигат и да не трошат Simple Smile

# 680
  • Мнения: 6 555
Търсенето определя закрепостяването Simple Smile
Има право с предв.предупреждение до 2 дни на посетител.
Но пък :
1.3 Without written agreement from owner, tenant is not allowed to give any other purpose to the
accommodation as described in art. 1.1 of this rental agreement. If the accommodation is inhabited by
 more than 1 person, which is in conflict with art. 1.2 of this rental agreement, tenant will be charged with a fine of € 50,00 each day that this violation of the agreements takes place.

# 681
  • Мнения: 6 393
Точно в Амстердам съм била в едно Airbnb, много приятно място и с много приятна хост, обаче след като се настанихме тя най-неочаквано каза: Да знаете, че къщата не е моя, под наем съм и не би трябвало да преотдавам, така че ако ви питат съседи, кажете, че сте ми приятели на гости за 2 дни. 😱🤣
Това беше преди доста години и ако тази практика е плъзнала и се е разпространила, как да не пишат подобни клаузи.

# 682
  • Мнения: 4 474
Но съм озадачена, наистина ли имоти се отдават и седят с месеци (за София говоря)? Мислех, че търсене си има… 😳
Съвсем наистина.
Много хубаво и    с мисъл направени желан  наем 1000-1100 лв  са проблем. Дори и да бъдат наети след няколко месеца се появяват отново. Т.е наемателите се местят в по-лоши условия, но с по-нисък наем при първа възможност. Близка едвам отдаде  70 кв НС с акт 16 с  вградени мебели правени по поръчка , най-висок клас уреди, хубав етаж и изложение, хубави стаи, чисто ново на 1000 лв и то на четвъртия месец с агенция  
За това пък за седница-две изчезват 600-700 лв без значение от състоянието, стига да е жилище , а не мазе/партер.
 Панелна гарсониера в спретнат соц вид се продаде за седмица и се отдаде  до седмица след пускането на обявата  в същия вид на 700 лв. Познавам собственика.
 Не съм съгласна с мнението, че вероятно имали проблем ''застоялите''жилища. Част следя още от времето, когато са били на пазара за продажби. Единствената причина е цената.
Въобще не коментирам  и не гледам студия/ателиета. Говоря за жилища.

Последна редакция: ср, 24 апр 2024, 09:40 от mamamari

# 683
  • Мнения: 4 969
За повечето наематели плащането на 300 лв всеки месец отгоре, за да имат вградени уреди висок клас и поръчкови мебели не е оправдано. Да не говорим, че мнозина не готвят, така че въобще не им пука колко скъпа печка са им сложили.

Един казус, ако някой се е сблъсквал и го е решил успешно: близка позната реши да дава под наем жилище, за да не стои празно (наследствено е). Намери наемател, в началото добре, преди няколко месеца го предупреди, че иска да го ползва и няма да подновява договора след изтичането му. Обаче човекът е фалшифицирал договора все едно уж е удължен с нейния подпис, сменил е ключалката, не я пуска, не иска да се изнася, твърди, че е с две деца и няма къде да живее. Подала е жалба в полицията, откъдето обаче отказват да отидат и да го изгонят, вероятно ще води дело, вече е говорила с адвокат. Дотогава - може ли нещо да направи? Ако завари жилището празно, със счупени уреди и мебели? Може ли да иска от съда предварително изпълнение?

Наемателят е таксиметров шофьор, едва ли доходите му са официални.

# 684
  • София
  • Мнения: 3 480
.....
Но съм озадачена, наистина ли имоти се отдават и седят с месеци (за София говоря)? Мислех, че търсене си има… 😳
Не, съвсем. Но има и нещо такова.

Да си призная имам близки, които не се справят с тази разбота добре. Нямат познания и опит и често ме молят за съдействие по следния начин- "ама твоя апартамент е на наем хикс, искам и аз". Ама апартамента не е пипан двайсет години, дограмата е стара дори и вътре е заринат с боклуци, които, според собственика са ценни. Давам само пример, който е мултиплициран в сайтовете за обяви, някой го обясни по-рано това. А- и не иска да се рекламира никъде, не иска брокери и посредници и не иска да плаща комисион. От видното по-горе не иска дори да изчисти и да изхвърли старите мебели /е, накрая изчистихме/. Това е един пример. Ако се даде за 700 лв - ще замине за секунди, но аз го дадох за 1000. Нае го майка с три деца и коте, интелигентна жена, но отне време- около два месеца. Според мен няма да се изнесе скоро. Без моя помощ с години щеше да стои, не с месеци. Платих и комисион на едни от моите агенти, разбира се.

Иначе съм напълно съгласна с линията от 700 лв. Има такъв праг и за жалост на наемателите ще им се наложи да преглътнат новите реалности в пазарните наемни нива и да се адаптират. Точно както и на наемодателите им се наложи да се адаптират и да приемат, че трябва да се отдават чисти, спретнати, ремонтирани и комфортни жилища.
Както и да се регулират механизмите за спазване на договорите и ползването на адвокати.

За повечето наематели плащането на 300 лв всеки месец отгоре, за да имат вградени уреди висок клас и поръчкови мебели не е оправдано. Да не говорим, че мнозина не готвят, така че въобще не им пука колко скъпа печка са им сложили.

Един казус, ако някой се е сблъсквал и го е решил успешно: близка позната реши да дава под наем жилище, за да не стои празно (наследствено е). Намери наемател, в началото добре, преди няколко месеца го предупреди, че иска да го ползва и няма да подновява договора след изтичането му. Обаче човекът е фалшифицирал договора все едно уж е удължен с нейния подпис, сменил е ключалката, не я пуска, не иска да се изнася, твърди, че е с две деца и няма къде да живее. Подала е жалба в полицията, откъдето обаче отказват да отидат и да го изгонят, вероятно ще води дело, вече е говорила с адвокат. Дотогава - може ли нещо да направи? Ако завари жилището празно, със счупени уреди и мебели? Може ли да иска от съда предварително изпълнение?

Наемателят е таксиметров шофьор, едва ли доходите му са официални.

Уви, моментално ще трябва да ангажира компетентен адвокат и да води дело. Даже не едно. Полицията няма да дойде без съдебно решение. И тя да не прави нищо на своя глава- скоро говорихме за това- води се самоуправство всяко действие, свързано с влизане в имота, вадене на вещи със свидетели и прочее съвети, които съм слушала тук и чела в договорите.

# 685
  • Мнения: 4 474
Близък приятел види такова дело с години за много скъп  и голям имот в много престижен квартал и едвам си го върна. Чиста случайност да се увлекат  и да дублират няколко фалшиви разписки ответниците.
Имам само един съвет. Като си го върнат да си завъртят ключа и да не си търсят белята повече. Не си струват 800-900 лв /месец , а и няма да му покрият нито рисковете, нито ядовете на собственика.
Такива неща тепърва ще се случват... по много причини. И институциите няма да се намесват...по същите причини.

# 686
  • Мнения: 69 284
Адвокатът ви е обяснил вероятно за бързото производство по вадене на наемател.

# 687
  • София
  • Мнения: 5 321
Чак пък толкова?! 🙃
Всеки може да се опари по някакъв начин и вероятно всички тук сме в някакъв момент и някаква степен.
Има риск, но да заключиш не е решение. Хората са инвестирали в тези жилища, в ремонти и обзавеждане. И съвсем не задължително с готови пари, а с такива чието връщане си тече.

# 688
  • София
  • Мнения: 3 480
Близък приятел види такова дело с години за много скъп  и голям имот в много престижен квартал и едвам си го върна. Чиста случайност да се увлекат  и да дублират няколко фалшиви разписки ответниците.
Имам само един съвет. Като си го върнат да си завъртят ключа и да не си търсят белята повече. Не си струват 800-900 лв /месец , а и няма да му покрият нито рисковете, нито ядовете на собственика.
Такива неща тепърва ще се случват... по много причини. И институциите няма да се намесват...по същите причини.
Имаме такова дело за такъв имот, писала съм тук за това. Казусът влезе в лекциите по право даже и събра 7 членен състав на ВАС. Имаше фалшифициране на суми - една бележка за платена държавна такса за едно от десетките дела и контра-дела бяха внесли 500 лева и бяха дописали сумите отгоре, нещо подобно.
Но при такива имоти материалния интерес е огромен, поне при нашия беше така- наемателят го преотдаваше и събираше огромни суми от наеми, с които финансираше делата и адвокатите, издържаше си семействотои прочее.  Решените вече казуси дават добра съдебна практика по въпроса, едно на ръка, второ, аз никога не бих се отказала.
Имотит са бизнес и е крайно време, да се научат хората да не се правят нито на брокери, нито на адвокати.

В този ред на мисли, при горния казус, веднага си представих някой умен съвет, тип- влизаш със свидетели, сменяш ключалката и вадиш багажа на таксиджията. След това стават големите бели, ако някой е осведомил таксиджията за въпросната особеност на нормативната уредба и хоп- собственика автоматично се трансформира в престъпник, извършил самоуправство. И хоп- веднага няколко искови молби и ето ти проблем и дела с години. Незнанието на закона не е извинение, дами.

Последна редакция: ср, 24 апр 2024, 10:24 от Azzy

# 689
  • Варна
  • Мнения: 5 419
То пък колко струва да те осъдят за самоуправство... Нека ме осъдят. Няма да вкарат обратно наемателите, я... нали собствеността е моя. Бих го преглътнала, вместо да ме правят на глупачка всеки месец в продължение на години за имот за стотици хиляди, с наем хиляди... Не виждам финансовата логика от такива разточителни дела.

Общи условия

Активация на акаунт