Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 35

  • 34 651
  • 853
  •   2
Отговори
# 840
  • София
  • Мнения: 6 709
При предишните наематели оставих протектори за матраците, изчезнаха с тях, купих нови пак.
Освен шалте за спалнята и тези протектори друго няма.

# 841
  • Мнения: 688
На всеки по нещо му изчезва! Може да е малко, но все пак струва пари. Това е и причината да се изискват предварително по два депозита.

# 842
  • Мнения: 9 897
В случая със спалното бельо и възглавниците, както и домакинската посуда, не е въпросът в парите, а в това нужно ли е да ги има при дългосрочните наеми.
За мен не е нужно - всеки наемател да си ги набавя. Аз спя на много високи възглавници, по 2-3 си слагам, но това не означава, че други хора спят на високо. Може да спят на ниско, може да обичат меки или твърди възглавници. Няма как да знам какво ще им е удобно. И няма смисъл да слагам - всеки да си купи/донесе негова/нейна възглавница. За спалното бельо - почти същото. На едни едно им харесва, на други - друго. Няма смисъл.
Посудата пък съвсем - аз откъде да знам дали и какво готвят и ядат. Може да предпочитат да притоплят готови яденета и да ползват еднократни чинии, за да не мият.

# 843
  • Мнения: 9 915
А моят мъж директно ще ги разкара, защото е гнуслив. С 300 зора ползва при аирбнб, като си мие чашата за кафето 5-6 минути предварително:-) И аз вече не оставям, нека всеки си купи и донесе. Наследихме едни пластмасови кутии за сол, пипер .. сещате се. ЕДВАМ се съгласи да ги ползват децата за моливници

# 844
  • Мнения: 4 458
Щом държат на фурна, котлони и съдомиялна, не ще да са от феновете на готовата храна и приборите за еднократно ползване.
Истината е че при по-голямо предлагане и по-малко търсене  кастингите за наематели ще остават в миналото и паралелно с това ще се отваря място за такива детайли в борбата за реализация на по-скъпи имоти в по-централните части.
От друга страна все по-често забелязвам в някои  обяви , че липсват осветителни тела, а има само крушки.  Без щори и пердета. Забелязвам и имоти с обзавеждане, но без матраци. Забелязвам, че изчезват и то доста бързо обяви с ремонтирани, но не обзаведени жилища. Доста по-бързо от много хубаво обзаведени такива в същия район.

# 845
  • Мнения: 9 897
Мои познати в момента търсят 3-4 стаен, на 20-30 мин. пеша от площад Славейков (ориентировъчно). Обзаведен. Ако е 3-стаен, предпочитат със старото разпределение, т.е. отделна кухня. Ако е 4-стаен, едната спалня им трябва за офис, т.е. не е нужно да е много голяма. За около 750 евро на месец. Засега не са намерили подходящо за тях.

Щом държат на фурна, котлони и съдомиялна, не ще да са от феновете на готовата храна и приборите за еднократно ползване.

Кой държи на фурна, котлони и съдомиялна? Не се сещам да е писано в темата в сегашната дискусия.

# 846
  • Мнения: 6 342
Мои познати в момента търсят 3-4 стаен, на 20-30 мин. пеша от площад Славейков (ориентировъчно). Обзаведен. Ако е 3-стаен, предпочитат със старото разпределение, т.е. отделна кухня. Ако е 4-стаен, едната спалня им трябва за офис, т.е. не е нужно да е много голяма. За около 750 евро на месец. Засега не са намерили подходящо за тях.

Щом държат на фурна, котлони и съдомиялна, не ще да са от феновете на готовата храна и приборите за еднократно ползване.

Кой държи на фурна, котлони и съдомиялна? Не се сещам да е писано в темата в сегашната дискусия.

Не са много този тип големи жилища в тази част на града. Големите са били за "специални" другари и другарки. И цената ми се вижда ниска, но ако не е ново ремонтиран и обзаведен, може да намерят. То преустроените на тристайни са по около 650-700 евро от раз.

# 847
  • Мнения: 4 458

Кой държи на фурна, котлони и съдомиялна? Не се сещам да е писано в темата в сегашната дискусия.
Наличието на някои уреди  в предлаганите жилища, дори без мебели, се е превърнало в норма, но всеки наемодател е в правото си  да се опита да предлага имота си както намери за добре.Flowers Rose Ще бъде  ни интересно после да сподели опита си .

# 848
  • Мнения: 8 989
Как ви изчезват предмети, нямате ли Приемно-Предавателен протокол, там си пише, какво сте дали и какво имат да ви върнат? Как приемате жилищата си?
Ключовете кой ви ги връща?

# 849
  • Мнения: 9 897

Кой държи на фурна, котлони и съдомиялна? Не се сещам да е писано в темата в сегашната дискусия.
Наличието на някои уреди  в предлаганите жилища, дори без мебели, се е превърнало в норма, но всеки наемодател е в правото си  да се опита да предлага имота си както намери за добре.Flowers Rose Ще бъде  ни интересно после да сподели опита си .

Наистина не ме разбра. Та ще обясня.
Обсъждаме дали да се оставя спално бельо и кухненски прибори и посуда за наемателите. Изведнъж ти се включваш с умозаключението, че щом наемателите държат на кухненски уреди, значи готвят. Това умозаключение не произтича по никакъв начин от дискусията. Това, че в жилището има пълния набор уреди не означава, че наемателите или поне някои от тях готвят или готвят често. Има и такива мнения на реални наемодатели, помня пост от реален хазяин, че наемателят-младеж почти не готви, съдейки по състоянието на котлоните и фурната.

И понеже тъчпадът ми прави номера и ми маркира и трие написани неща, ще напиша това, което ми се изтри в предишния пост.

Печка (или котлони и фурна), хладилник и пералня са на практика задължителен инвентар дори и в неремонтираните от времето на соц-а жилища под наем. Разликата с ремонтираните е само в годините и марката на уредите. Въпроси дали да се сложи съдомиялна и сушилня (или комбиниран уред) задават тези наемодатели, които наскоро или в момента ремонтират жилищата. Сигурно половината домакинства в София и големите градове все още карат без съдомиялна и сушилня. Подобни питания е имало и за микровълнова, кана за вода, тостер и кафе-машина (ама от евтините).

Пак казвам, пределно ясно - възглавници и чаршафи, прибори за хранене и чинии не виждам смисъл да се осигуряват на наемателите, поне за масово предлаганите жилища, ремонтирани без да са лукс. Както аз мога да купя от Джъмбо прибори за хранене, чаши и чинии, чаршафи от Юск или от Женския пазар, така и наемателите могат да го направят, ако нямат вече налични, според нуждите и предпочитанията си. Аз да купувам разни евтинджоси е за мен отбиване на номера, никаква принадена стойност няма за отдаваното жилище. Както моят бюджет няма да потъне, ако ги купя, така и бюджетът на наемателите не би трябвало рязко да намалее от подобни разходи. Не ми казвай, че трябва да им осигуря и завивки. Защото тогава ще те попитам какви точно завивки са стандарт - олекотена от Юск, пухена зимна или пухена лятна, или комбинирана зимно-лятна?

И в тон с дискусията да споделя - наемателка поиска щора за единичен прозорец. Добре, отидох и купих такава, която не изисква дупчене на дограмата (ПВЦ Шуко, за протокола Laughing). Отделих 2 часа за ходене до магазин и половин час в почивния ден да разучавам инструкцията, как се сглобява. Писах й на Вайбър дали е удобно да дойда да монтирам щората. Мълчание. На следващия ден отново питах по Вайбър. Пак мълчание. Отидох направо при нея и позвъних на вратата, защото се чуваха звуци отвътре. Е, отвори ми и каза, че не могла да ми отговори, нещо не била в настроение. Това в 2 поредни дни, през уикенда. Но ако съм искала, да вляза да слагам щората. Казах й, че няма да е този уикенд, другият. Отговорът беше - Е, то и без това тази седмица цялата ще вали (т.е. няма да пече слънце в прозореца)!
Оплака се също така, че й се е отлепил частично и корниз (перваз) на стената, от стиропор, не знаела какво да прави. В тази ситуация все още обмислям дали, като отида да монтирам щората, да я насоча към 2 железарии на 5 мин. пеша да си купи тубичка с лепило и да си залепи сама корниза (перваза). Иначе принципно смятах аз да го оправя.

Пепина, кой описва вилици и лъжици, чаши и чинии, изключвам варианта да са от китайски порцелан?

# 850
  • Варна
  • Мнения: 5 361
А моят мъж директно ще ги разкара, защото е гнуслив. С 300 зора ползва при аирбнб, като си мие чашата за кафето 5-6 минути предварително:-) И аз вече не оставям, нека всеки си купи и донесе. Наследихме едни пластмасови кутии за сол, пипер .. сещате се. ЕДВАМ се съгласи да ги ползват децата за моливници
Много имтересно. А чаршафите в хотелите пере ли ги по 5 - 6 пъти или си носите собствени навсякъде? Като сядате на заведение, влиза ли зад бара да си изплакне старателно чашата, и в кухнята - да си дезинфекцира всичко, що има досег до храната му?

По дискутирания въпрос - преди като наемател никога не ми е минавало през ум да изисквам посуда и спално бельо. Дори когато за първи път излязох на квартира с първото ми гадже и нямахме много неща, първата седмица примерно правех салата в тенджера, защото нямахме купа. Постепенно си накупихме всичко необходимо и като дойде момент да освобождаваме, бяхме със значително повече багаж, отколкото при наемането. В следващите квартири пък вече си имахе почти всичко и наличието на чужди вещи по шкафовете само би ми пречело, защото е за сметка на мястото за моите.
Сега като наемодател оставих само няколко чаши, защото и двете жилища, които отдавам, си бяха ползвани от нас преди, имахме много в излишък и не успях да намеря кашони за пренасянето на всичко. При подписването на договорите казах ако им трябват, да ползват, не ги водя на отчет. Ако им пречат, щях да ги изхвърля. Дали ще ги откраднат или изпочупят - все ми е тая.

Ще пусна нова тема след малко, но по принцип всеки може да пуска, щом е време. Аз понякога с дни не влизам във форума.

# 851
  • Мнения: 9 897

Ще пусна нова тема след малко, но по принцип всеки може да пуска, щом е време. Аз понякога с дни не влизам във форума.

Традиция да си ти...

# 852
  • Варна
  • Мнения: 5 361
Изобщо не държа... Satisfied

От таз темошната анкета можем да заключим, че имоти най-успешно се отдават и наемат чрез помощта на брокерски услучи.

НОВА ТЕМА:
https://www.bg-mamma.com/?topic=1658585.new#new

# 853
  • Мнения: 1 282
В моя приемо-предавателен са описани само големите мебели. Не съм описала колко броя лампи, колко круши, калъфки, кърпи за ръце, пердета, чаши и тн има. Не вярвам някой да се съгласи да се подпише на чак толкова подробен опис, че и после да търси отговорност защо ми я няма чашата или пепелника или чаршафа

Общи условия

Активация на акаунт