Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 46

  • 24 206
  • 599
  •   1
Отговори
# 315
  • София
  • Мнения: 499
А има ли подпочвени води, сега пълни ли се изкопа с вода?
Абсолютно сух е.

# 316
  • София/Варна
  • Мнения: 1 450
Изолация по стените и добър дренаж ще Ви върши работа, не се притеснявай

# 317
  • Мнения: 151
Слънце888 интересно какво е наложило хидроизолационна вана. В кой проект, коя част е заложена и има ли предвидена топлоизолация на основите. Покажете за да помогнем.

# 318
  • София
  • Мнения: 499
Слънце888 интересно какво е наложило хидроизолационна вана. В кой проект, коя част е заложена и има ли предвидена топлоизолация на основите. Покажете за да помогнем.

В част архитектура е.
•   Битумна хидроизолационна мембрана (за сутерени) - полага се в основите на сградата на два пласта под нивото на фундаментите (положена върху подложния бетон) и се обръща по стените на фундаментите и рандбалките до 50 см над нивото на моделирания терен. Хидроизолацията в хоризонталните участъци се защитава с подложен бетон 10 см, върху която се изпълнява обратния насип между основите. По стените битумната мембрана се защитава с изостуд. Всички повърхности да се грундират с битумен грунд преди полагане на мембраната. В контактната зона на вертикални и хоризонтални повърхности при необходимост се оформя откос (холкер) с катет от 5 до 10 см.
•   XPS 8 см - Полага се над армираната бетонова настилка, която граничи със земя. Над XPS да се положи полиетиленово фолио и да се защити с армирана циментова замазка.

# 319
  • Мнения: 151
Принципно са написани верни неща, не става ясно от какво са продиктувани. Аз бих използвал водоплътен бетон за основите и хидроизолация само по периферията на сградата заради атмосферните води щом няма подземни такива.

# 320
  • Мнения: 3 753
Здравейте, четох за озеленяването, някой може ли да ми обясни, знам ,че имаме проект за озеленяване, но не съм го снимала. Какво горе долу се изисква като озеленяване на практика как се изпълнява, благодаря.

# 321
  • Мнения: 151
От моя личен опит прилагането на част ПиБ може да бъде от една крайност до друга.
В някои общини одобряват ИП и без нея.
В други, при определени обстоятелства, ти търсят дори кашпите с четирилистни детелини изпълнени по проект за получаване на акт 16.
Питайте консултанта си или органа издаващ УВЕ.

# 322
  • Мнения: 599
В парцела, който наследих, има къща на три етажа, която съществува в кадастъра, но се води барака на един етаж. От общината съветват да я съборя ( в окаяно състояние е). Архитект ме съветва да узаконя чрез търпимост и да правя нов строеж като реконструкция.
Вашето мнение?

# 323
  • Мнения: 191
От моя личен опит прилагането на част ПиБ може да бъде от една крайност до друга.
В някои общини одобряват ИП и без нея.
В други, при определени обстоятелства, ти търсят дори кашпите с четирилистни детелини изпълнени по проект за получаване на акт 16.
Питайте консултанта си или органа издаващ УВЕ.
В нашия случай искат всички дървета, засадени, по вид и брой, както са в проекта . Тревната площ по определената квадратура, също.

# 324
  • Мнения: 3 753
Благодаря,ще разуча, странно ми е защото в къщите до нас ,едната е с малки храстчета , а другата с палми в саксии, дървета няма.

# 325
  • Мнения: 191
Благодаря,ще разуча, странно ми е защото в къщите до нас ,едната е с малки храстчета , а другата с палми в саксии, дървета няма.
Много зависи от това, къде се намира имота. При нас изискването е 59%от общата площ да е зелена. От тези 50% 40 да са висока растителност. Дърветата се изчисляват на квадратура по обема на короната, в оптимално състояние. В нашия случай на половин декар, имаме 8 овощни дървета и един бор. В първоначалния вариант бяха 5 и бор, но петте бяха върба, липа, орех и подобни огромни. Възпротивих се и преработиха, с овощни.

# 326
  • Мнения: 4 898
В парцела, който наследих, има къща на три етажа, която съществува в кадастъра, но се води барака на един етаж. От общината съветват да я съборя ( в окаяно състояние е). Архитект ме съветва да узаконя чрез търпимост и да правя нов строеж като реконструкция.
Вашето мнение?

А вие искате ли да строите нова къща на три етажа в сегашните граници? Възможно е, но ще имате ограничение. Роднини направиха така - те обаче си имаха законна къща, узаконена е много отдавна, по някогашните правила за търпимост, не знам точно как е ставало, къщата беше много стара, в много лошо състояние. Събориха я, основите на новата са точно в рамките на старата къща, единствено едно външно стълбище прибавиха. За вътрешно нямаше място. В общината бяха разбрани, не са им правили проблем, обаче не съм сигурна навсякъде ли е така.

# 327
  • Мнения: 151
В парцела, който наследих, има къща на три етажа, която съществува в кадастъра, но се води барака на един етаж. От общината съветват да я съборя ( в окаяно състояние е). Архитект ме съветва да узаконя чрез търпимост и да правя нов строеж като реконструкция.
Вашето мнение?
Тази хватка с реконструкция на съборетина се прави ако е необходимо строежът да има отклонения от правилата и нормативите за застрояване. В противен случай няма никакви предимства, напротив носи само негативи след себе си.

# 328
  • София
  • Мнения: 313
Здравейте, сега погледнах, че повече от година е минала, откакто съм писала... Документи, ПУП-ове, визи, изходни данни оправяхме... Но най-сетне инвестиционния проект е внесен в общината и е минал на експертен съвет Simple Smile
Предполагам, че ако нещо не е наред, ще се свържат с мен, нали?

Вече, имайки готовия проект и количествени сметки, съм в търсене на строителни фирми, от които да вземем оферти. Ще съм ви много благодарна, ако имате препоръки за коректни такива!
Къщата ще е монолитна, двуетажна, с РЗП 196 кв.м. и в случая е необходимо строителя да е регистриран в камарата. Става въпрос за София-Област, посока Бургас по подбалканския път. Предпочитаме да сключим договор за цялостното изпълнение (кажи-речи до ключ) с един изпълнител, ако такъв може да се намери, разбира се.
Предварително ви благодаря за препоръките и нямам търпение да се включа по активно, вече на фаза строеж Simple Smile

# 329
  • Мнения: 74
Привет,

Бригадата по слагане на изолация е изцапала с лепило за изолация дограмата, идеи как да го почистят максимално щадящо?

Общи условия

Активация на акаунт