С какво ви дразнят свекървите? – 154

  • 24 595
  • 746
  •   1
Отговори
# 60
  • Другата България
  • Мнения: 37 591

А мако дори няма свекърва, за да е толкова настървена в съветите.

Не само няма свекърва, но и никога не и имала. Един ден, живот и здраве, ще стане обаче свекърва и тогава ще стане интересното. Обещала съм си да го доживея.
Е как, нали има “бившИ свекървИ“.
Скрит текст:
Мери, изобщо не е по всеки казус. Даже наскоро ми се сърдиха, че на оплакването на потребителка нищо не съм била написала. Ти може да четеш темата от месец, аз обаче съм в нея от 7-8 години или повече. Много по-често за мен мъжете са виновни за конфликтите м/у снаха и свекърва, отколкото самите свекърви. И да, както са ти казали, аз свекърва нямам.
Но подобни проблеми съм имала и с бивши свекърви,  със собствената си майка и със сестрата на мъжа ми. Поради липсата на майка, тя реши да изземе функциите ѝ по едно време.
Скрит текст:
В минало време е написано, защото такива проблеми вече нямам. Не е от неприязън, лично неудовлетворение или друго,  а съветите са от личен опит, когато нормалните начини НЕ работят. Какъвто е настоящия казус. Незапознатите с темата обикновенно ме провокират, че няма да изпълня собствените си съвети, но аз (пиша го сигурно на стотния нов в темата) прекратих достъпа на собствената си майка до детето, като беше под годинка. Та да, за мен има неприемливи положения и никога няма да съм на страната на този, който прекрачва тези граници. Отношенията в семейството, гледането на детето, общите им решения, покупки или друго си е само тяхно и никой, ама абсолютно никой, дори родител, няма право да прекрачва тези граници и да се меси там. Да, семейството е двама души живеещи заедно или отглеждащи заедно децата си. Другото е рода. Всеки който кара някого от двойката да се съобразява повече с него, отколкото с партньора му, от мен адмирации не може да очаква. Общо взето това са ми принципите и както се отнасят за мен, така и за действащите лица във всеки казус. Най-често се коментира намеса или в техните отношения или за гледането на детето и няма как да съм на страната на свекървата. Смятам, че изобщо нямат думата там и не са въпроси по които да вземат отношение. А натрисането когато ти е удобно не е нищо друго, освен намеса. Не само собственото си дете принуждаваш да се съобразява с теб, а и чуждо, което с нищо не ти е длъжно. Какво е ако не намеса?
Със зълвата също, поради липса на свекърва.
Това за мен обяснява всичко. Явно съм на съвсем прав път.
Няма лошо, но както казах, личните драми изкривяват обективната преценка за чуждите казуси.
Искала, искала, ама само за гости, демек някой нея да я гости, пои и развежда, а не да даде нещо от себе си - гледане на дете.

Скрит текст:
Относно новия казус, пак същата нахална свекърва явно се задава. Стават все повече, но наистина мъжа ти трябва да сложи границата и ако той не може вече си ти.
Свекърва ти не  е длъжна да ти гледа детето, когато го проумееш, животът ти ще стане по-лесен.
Това дете има и баща, като е болно, да го гледа таткото.
А като не искаш да “поиш и развеждаш“ натрапницата - не я пускай в дома си, елементарно е. Ама ти ѝ го кажи, не го искай от сина ѝ.

# 61
  • при късмета
  • Мнения: 24 052

А мако дори няма свекърва, за да е толкова настървена в съветите.

Не само няма свекърва, но и никога не и имала. Един ден, живот и здраве, ще стане обаче свекърва и тогава ще стане интересното. Обещала съм си да го доживея.
Ето така се правят неверни твърдения и то от чуждо име. Точно както мъжа ни Римона от името на майка си. Имала съм бивши свекърви. Да, това ми е първи брак, но мъжа ми не е първата ми дълга връзка или съжителство. Сега ще се хванеш за подписа, но не, не това прави двойката семейство. Ако хората живеещи на семейни начала, за тях са семейство, значи и роднините им са същите, като на подписалите. И за ти пожелавам да доживееш аз да стана свекърва, щом ти е толкова важно

Мери, не си на прав път. Изобщо. Проблемите ми от този характер са решени преди повече от десетилетие. Изобщо не стоят. Зълвата се изявява от време, свекъра и той, ама повече се смея отколкото да се ядосвам. Мъжа ми парира всякакви проблеми от тях, преди изобщо да стигнат до мен

# 62
  • Мнения: 3 623
Аз свекърва никога няма да стана. Но ако някой ден чуя/прочета подобни на споделените тук определения за майката на съпруга ѝ от моята дъщеря, сериозно ще се замисля къде точно сбърках в отглеждането и възпитанието ѝ.

# 63
  • при късмета
  • Мнения: 24 052
Аз свекърва никога няма да стана. Но ако някой ден чуя/прочета подобни на споделените тук определения за майката на съпруга ѝ от моята дъщеря, сериозно ще се замисля къде точно сбърках в отглеждането и възпитанието ѝ.
Искаш да кажеш, че колкото и да я дразни свекърва ѝ няма право да се оплаква? Ако свекървата само повтаря, че като се пенсионира ще гледа детето, пък след пенсионирането изобщо няма такива планове, няма право да я нарече лъжкиня ли? Няма ли да е вярно? Каква трябва да е според теб реакцията на дъщеря ти при откровенни лъжи и манипулации? Да я поздрави може би, че да продължава в същия дух, а тя да си търпи. Това е объркано възпитание, не ако направи всичко възможно да го прекрати или най-добре изобщо да не го допуска. Аз бих решила, че съм сбъркала във възпитанието, ако сина ми търпи някакъв дискомфорт без да пророни и дума

# 64
  • Мнения: 3 623
Не знам в каква среда живеете. Но определено в нашите отношения с близки и дори не толкова, няма лъжи и манипулации. И когато се оплакваме не сме лишени от емпатия и нормален изказ.
Мнението над моето е достатъчно показателно за този, който го е написал. Търпението няма общо с това което ясно изразих.

# 65
  • Мнения: 3 419
Важното е да се намери "златната среда" и да се поставят здравословни граници и това става като си отвориш устата, а не като мълчиш и преглъщаш всичко с цел да не разрушаваш семейният мир.

# 66
  • Другата България
  • Мнения: 37 591
МаКо, ти правиш същото. И не само с този участник в дискусията.
Но да, гроздето обикновено е кисело.
Важното е да се намери "златната среда" и да се поставят здравословни граници и това става като си отвориш устата, а не като мълчиш и преглъщаш всичко с цел да не разрушаваш семейният мир.
Факт.
Само че колкото повече пише съфорумката, толкова повече според мен излиза, че тя мълчи не за да не разрушава семейния мир, а по други причини. За които свекървата няма никаква вина.

# 67
  • при късмета
  • Мнения: 24 052
Тайс, защо трябва да имам свекърва за да преценя дали да гледам мъж или внуче? Или да се изказвам по зададен казус? Може и да нямам, но това означава ли, че не знам какво е свекърва, че не мога да преценя дадени действия дали са коректни или не? Дали ще ме излъже свекървата или друг, за мен е без значение, действието е едно и също и моите също биха били. Трябва да имам различно отношение към лъжите от свекървата ли? Защо? Само ти не беше вадила до сега този несъстоятелен аргумент и не го очаквах, честно. Както казах, в този казус по някаква причина си необективна и неаргументирана. Не знам каква е, няма и да питам, нито да правя изводи.
И пак старо питане да задам: за свекърите трябва ли отделна тема, защото такъв имам. Миленака също използва темата за примери с него, свекърва и тя не е споменавала тук

# 68
  • Мнения: 6 970
Сигурно повече са свекървите със свободно време в крайна сметка, защото видимо темата отдавна не е "С какво ви дразнят свекървите?" Голямо начукване на канчета пада.
При това съм 100% убедена, че тук на никого не би било приятно (с бебе или без) да му се натрисат непоканени хора без да ги е очаквал от нищото, когато може да има други планове или просто да иска да си почива на спокойствие. Или да се самопоканват честичко. Пък били те майки или свекърви, или свекъри. Няма значение, аз на майка ми, ако правеше подобни самоволни гостувания, също щях да й скръцна със зъби, защото МП не е длъжен да е на пета в собствения си дом постоянно.
Спомням си баба му как правеше същия номер докато бяхме на квартира. Честно казано, адски харесвах бабето и си имахме приказка, и ми липсва сега, но точно тия изпълнения ми изпъваха нервите до последна струнка. Легнала съм си, боли ме корем, чета книжка и чакам да ми подейства лекарството и съм се завила, защото ме втриса... типична неделя сутрин в кофти ден. И хайде юруш, баба му решила да дойде пък решила да пренареди едно друго, тука дивана не й харесвал... само дето ушите ми не изпушиха. 1-2-3 пъти и поставих на въпрос. Почивните ни дни не са били много, искали сме да пътуваме, време за нас, разходки, ако щеш и релакс на спокойствие. По гости и с гости - с покана или при неотложност. С бебе би важало х 10.

# 69
  • Мнения: 1 830
Не разбирам,защо всяко мнение по темата се приема като начукване на канчето.Стана дискусия и има какво да се научи и приложи.
Ако оплакващите се искат само да си помрънкат,да си го кажат,ние хорово ще възклицаваме:
"Ах горката,ти си светица,свекървата е вещица,"  и всичко ще свърши до там.

# 70
  • Мнения: 6 852
... Ако свекървата само повтаря, че като се пенсионира ще гледа детето, пък след пенсионирането изобщо няма такива планове, няма право да я нарече лъжкиня ли? ...
Не му е работата и задължението на никой да ти гледа децата. Обаче всеки може да си приказва каквото си иска. Живеем в свободна държава. И аз на моите деца им разправях , че днес ще правя пица, но нещо ме домързя за пица и ще метна един боб.
ма ко това че на вас ви е трудно и че имате нужда от помощ не прави другите длъжни, виновни, измамници и пр.
Правиш си живота по-тежък ако се настройваш така.
Според мен или си съкрати раб. време или отдели повече пари за частни занимални за децата и ще ви е по-лесно.

# 71
  • Варна
  • Мнения: 36 715
Ако оплакващите се искат само да си помрънкат,да си го кажат,ние хорово ще възклицаваме...

Ами те точно това искат. И темата е точно за това. Която иска акъл за конкретна ситуация, казва си го.

# 72
  • при късмета
  • Мнения: 24 052
... Ако свекървата само повтаря, че като се пенсионира ще гледа детето, пък след пенсионирането изобщо няма такива планове, няма право да я нарече лъжкиня ли? ...
Не му е работата и задължението на никой да ти гледа децата. Обаче всеки може да си приказва каквото си иска. Живеем в свободна държава. И аз на моите деца им разправях , че днес ще правя пица, но нещо ме домързя за пица и ще метна един боб.
ма ко това че на вас ви е трудно и че имате нужда от помощ не прави другите длъжни, виновни, измамници и пр.
Правиш си живота по-тежък ако се настройваш така.
Според мен или си съкрати раб. време или отдели повече пари за частни занимални за децата и ще ви е по-лесно.
Може ли съвети да се дават, когато са поискани? На мен не ми е трудно и моето дете е отгледано, направи 15 скоро. Не работя при това. Сега разбираш ли колко са грешни изводите ти, съответно неадекватни съветите ти? А иначе не, не може всеки да си говори каквото иска. Ако човек носи отговорност за нещо, то е за собствените си думи и действия. Никой друг не може да носи отговорност за това. Ти така ли възпитаваш децата, че не е важно какви ангажименти са поели и не е важно на кой какво са казали? Но съвети на килограм раздаваш.

# 73
  • Мнения: 363
Дразни ме, че не проявява никакъв интерес към внуците, пасивен човек, съди отстрани само…един път не е предложила тя нещо.
Изобщо не разчитам, че с нещо ще помогне или ще погледа децата, е може да купи дреха, но не ме грее това…
С времето го приех някак си, но пак ми е болна тема.

# 74
  • Мнения: 723
Аз искам да кажа само, че кучето скача според тоягата както казват старите хора. В мойта къща никой не идва без покана абсолютно никой. Но това го извоювах по трудния начин. Не разчитам на никого за нищо. Даже и за пет минути да ми гледат детето. Абсолютно никой не си позволява да дава не поискани съвети. Семейство сме аз мъжа ми и децата. Вече съм и свекърва. За мой късмет имам златна снаха. Не се бъркам за абсолютно нищо. Не питам нищо ,даже не съм стъпвала в жилището им. Те идват тук когато ги поканя и когато искат те. За мен това са перфектните отношения. Ако ми звънят винаги се отзовавам и съм готова да помогна ако имат нужда. Може да не звучи добре ,може да изглежда странно от страни, но това е моя начин на живот. Който ме устройва напълно.

Общи условия

Активация на акаунт