Борбата с рака на гърдата - духовно оцеляване, физическо преодоляване 84

  • 43 164
  • 889
  •   1
Отговори
# 720
  • Варна
  • Мнения: 888
Здравейте,
Прочетох преди време, че BRCA тестовете могат да са безплатни, ако са назначени от лекуващия лекар. Кой е този лекар- онколога ли? Ако някой е бил така би ли споделил къде го е правил?
Тестовете са безплатни само за тройнонегативен.В Трансхеликс ги правят.Др.Борис Петров.Аз звънях да питам за PIC3CA защото той е важен за лечението,но в момента нямат програма.Някой ,ако знае в друг град,да  ги правят безплатно,да пише.

# 721
  • Северозапада
  • Мнения: 5 492
На мен ми направиха само кръвен тест за BRCA мутации. Назначи ми ги лекуващия онколог в Надежда и са взели от кръвта, която бях дала за редовните изследвания. Отрицателен ми излезе. Чудя се дали да не си платя за второ изследване, въпреки че не всеки тройно негативен тумор е в следствие на дефект точно на тези гени.

# 722
  • Мнения: 1 763
Аз съм тройно позитивна, демек няма да е безплатен.
AntG, колко време ти отне да излезе резултата и колко ти излезе?

# 723
  • Мнения: 1 081
jjjenq, аз съм ходила при Елена Атанасова( психоложка е в КОЦ-а, но има и частен кабинет). Можеш да се свържеш и с екипа на 1 от 8.

# 724
  • Северозапада
  • Мнения: 5 492
Аз съм тройно позитивна, демек няма да е безплатен.
AntG, колко време ти отне да излезе резултата и колко ти излезе?
Повече от месец.

# 725
  • Мнения: 504
Женя, много старанна работа, как не се засича, пък е дало разсейки. Може би някакво по-сериозно образно трябва да се направи - ЯМР с контраст, сцинтимамография или по-добре ПЕТ скенер, че ще даде яснота дали има по-далечно разпространение?

Аз в понеделник бях на ПЕТ скенер, още вчера ми излезе резултата. Има малко нещо за проследяване, та да ме държи нащрек.

Скрит текст:
Находка:
Не се скенира патологична метаболитна активност в мозък.
Не се скенира патологична метаболитна активност в глава и шия.
Не се скенира патологична метаболитна активност в торакални лимфни възли.
Не се скенира патологична метаболитна активност в белодробен паренхим вкл. по
интерлоба вляво. Нови субплеврална / в 6 -ти/ и субсолидна 4 мм лезия в 10 сегмент в
ЛБД, верояно поствъпзалителни- за проследяване.
В ДМЖ в ГЛК -не се скенира патологична метаболитна активност. Ретромамиларно в ЛМЖ се
скенира линейно уплътнение с надфонова активност-верятно постоперативно.
Черен дроб - без данни за огнищни лезии суспектни за вторични.Не се скенира
патологична метаболитна активност в слезка НБЖ и панкреас.
Бъбреци - без дренажни смущения и конкременти.
Не се скенира патологична метаболитна активност в мезентериални и ретроперитонеални
лимфни възли.
Костни структури - няма данни за огнищни лезии суспектни за вторични.
Заключение: липсват убедителни ПЕТ/КТ данни за разпространение на основното
заболяване.

Последна редакция: ср, 15 май 2024, 11:29 от Корен

# 726
  • Мнения: 2 682
jjjenq, според мен точно ямр ти трябва сега, за да се види откъде идват тези разсейки в лв. Много странна ситуация, но гледай да се успокоиш, защото трябва да вземаш решения за лечението и паниката е лош съветник.
Вземи си непременно слабо успокоително, та ако ще и мента, глог и валериан да е.
Обади се на фондацията 1 от 8, ако не могат да говорят с теб в момента, ще ти запишат час, в който да се обадиш и да поговорите. Те са се сблъсквали с много случаи, може да знаят и за подобен на твоя, а и знаат какво да кажат, че да те укпокоят малко.
Касво каза д-р Иванов? Каква операция според него трябва да се направи или още не се ангажира с мнение преди да е излязъл резултатът от ямр?
При всички положения се успокоявай, че все пак вече се знае за проблема и скоро ще го махнат, а няма да стои в теб и да се развива още. Не е късно, нищо че има разсейки в лв.

# 727
  • Мнения: 524
Реално аз още нямам епикриза, трябвало да мине комисията с този резултат. Междувременно вторник ще ида на ямр. И като стане Епикризата ще ми пуснат направление за пет скенер също. Анесох си и блокчетата за второ мнение и друго не знам какво да правя...

# 728
  • Мнения: 504
Най-вече да подходиш със спокойствие, докато чакаш резултатите и решението на комисията. Имали сме и ние по някой и друг заразен възел, плашещо е, но не е необратимо.

Последна редакция: ср, 15 май 2024, 13:41 от Корен

# 729
  • Мнения: 524


Нищо не разбирам от тези букви и цифри... Ако някой може да ми по обясни ще съм благодарна

# 730
  • Мнения: 504
Хормонален (естрогено и прогестеронозависим), с добро повлияване от хормонална терапия, ХЕР2 рецепторът е отрицателен, КИ67 не е високо - това е добре. Често срещан вид рак, лечим. (Моят е същия с по-високо Ки)

 ГАТА3 е непознато за мен и не мога да коментирам дали това, че е + усложнява нещата или не.

Последна редакция: ср, 15 май 2024, 15:52 от Корен

# 731
  • Мнения: 365
Jenq, теоретично, доколкото знам, имунохистохимията може да покаже дали е метастаза от карцином или самият карцином.   ЯМР се води най-точното изследване за конкретен орган. ПЕТ скенерът пък дава представа за цялото тяло. Чакането си е най-гадната част.
Корен, за мен това е чист скенер. 🙂 Както казваш, колкото да не се отпускаш и да следиш.

# 732
  • София
  • Мнения: 6 746
Корен, и според мен ти е хубав скенера. Simple Smile
Ти лъче правила ли си - възможно ли е да е от това? На мен ми пишат такива заради лъчето.

# 733
  • Мнения: 504
Още от първия скенер по време на ХТ ми описват нодул в бял дроб с вид на интрапулмунален и той си присъства във разчитането на всеки КТ. След лъчето почнаха да ми описват и фиброзни промени, като последица. И аз си мисля, че може да са същите неща.

# 734
  • Мнения: 645
Аз днес си взех втората имунохистохимия, нещо се бях филмирала и бях решила, че са ми объркали рака, четох разни истории за объркани резултати и колко ми трябваше да се паникьосвам ...в Трансхеликс потвърдиха всичко, очаквах голяма ревизия на ки67, щото ХЕР положителния рак е много агресивен, моето беше 25, сега са го видели 30. Все същото е. Аз очаквах 60-70.  Другата седмица ще ми излезе БРКА резултата, изръсих се 1400 лв, но поне ще знам какъв ми е статуса.
Корен хубав скенер. ❤️
Женя, ЯМР отчита най добре, ако има нещо в гърдите, там ще светне. Може да са малки фокусчета, 2 мм, например и трудно да се улавят от ехограф. Успех и спокойно. Медицината е напреднала, всички тук сме с диагнози, пишем, живеем, лекуваме се.

Общи условия

Активация на акаунт