В момента чета ... 89

  • 20 932
  • 400
  •   1
Отговори
# 135
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 479
Сигурно единственото фентъзи което съм чела, е Хари Потър Simple Smile О, и Властелинът, разбира се, но това са класики за мен. Не е моят жанр и не знам как "искам да се влюбя във фентъзито" може да стои на дневен ред пред някого. Или се влюбваш, или не, за мен страстта към даден жанр не е лесно да се култивира. ММ чете изключително и само фентъзи и фантастика от малък, нищо друго не отваря. Това на мен не може да ми се случи, аз съм доста всеядна, изключвайки обаче неговите предпочитани жанрове.

# 136
  • Мнения: 323
Фантастика четях навремето доста, напоследък по-рядко. Фентъзи само Властелина, Колелото на Времето и Песен за огън и лед.
Вчера приключих с Лешояди на Дан Симънс, нещо като съвременна фантастика или фентъзи - за ментални вампири, които могат да контролират хората, да им заличават личността, да ги дресират и тн. По този начин се хранят и подмладяват.
Днес започнах със Заразата на Гилермо дел Торо, пак е за вампири, но от друг вид - стригои. Сериала беше добър, дано и книгата я бива.
Любопитно ми е до колко ще има паралели между двете книги.

# 137
  • Мнения: 273
Сигурно единственото фентъзи което съм чела, е Хари Потър Simple Smile О, и Властелинът, разбира се, но това са класики за мен. Не е моят жанр и не знам как "искам да се влюбя във фентъзито" може да стои на дневен ред пред някого. Или се влюбваш, или не, за мен страстта към даден жанр не е лесно да се култивира. ММ чете изключително и само фентъзи и фантастика от малък, нищо друго не отваря. Това на мен не може да ми се случи, аз съм доста всеядна, изключвайки обаче неговите предпочитани жанрове.

И у нас е така Simple Smile Даже не съм чела всички Хари Потър, за Властелинът на пръстените да не говорим, аз филма не можах да изтърпя. Но попаднах без да искам на Хрониките на Девабад, което е трилогия фентъзи и като се появиха едни джинове, същества разни се усетих, че е фентъзи, но я дочетох и чак ми хареса. Мъжът ми чете такива и трилъри, но предимно фентъзи. Абъркромби е на почит.

# 138
  • Мнения: 10 306
Историите с вампири не ме влекат. Историите с дракони могат да бъдат много интересни, стига да са добре написани, а има добре пишещи автори и други, които стилово не се различават от средношколници.
Обаче се изненадах, че определено ми допадна Абъркромби (като изключим някои елементи), както и особеното му чувство за хумор:
Скрит текст:
Цитат:

“- Мъртъв- изсумтя напълно ненужната си констатация Северард.
- Така става обикновено, като ти забият стрела в гърлото - каза Глокта”

Но и не само вмъкнатия хумор ми харесва, ето друг цитат:
“Ако човек иска да промени света около себе си, първо трябва да го опознае”.

Последна редакция: нд, 21 апр 2024, 00:19 от fenyx

# 139
  • Мнения: 1 498
Аз също не мога да чета фантастика, освен това и такъв тип филми не харесвам.
Сестра ми, обаче, искам да пробва всичко, за да си намери любими жанрове. На 10 години е. Можете ли да ми препоръчате нещо подходящо за нея, освен Хари Потър?

Все още чета “Вдовицата на времето”. Никак не е лоша, но толкова ми се чете някое криминале, че малко се понасилвам да чета и други книги. 😂

На Сторител слушам “Шерлок Холмс” от Артър Конън Дойл.

# 140
  • Мнения: 1 613
Сестра ми, обаче, искам да пробва всичко, за да си намери любими жанрове. На 10 години е. Можете ли да ми препоръчате нещо подходящо за нея, освен Хари Потър?
Корнелия Функе и Лине Кобербьол (за дракони пише) препоръчвам. От по-женските, подходящи за възрастта - "Ан от зелените покриви", "Малки жени" примерно.

# 141
  • Мнения: 1 840
Фентъзи не чета.
За съжаление тръгнах с голямата кошница към Пат Конрой и тя ще си остане празна. На юг от Брод стрийт е книжката. Бързо се чете, но е някак наивна и доста американска в не-добрия смисъл на тази дума (принципно харесвам американски писатели).

# 142
  • Мнения: 215
За феновете на фентъзито препоръчвам В.Е.Шуаб и Лий Бардуго. Харесвам много  Наоми Новик и Джъстин Кронин. След коментариите тук за Ребека Ярос не ми се започват книгите, че ги купих и двете. В момента чета последната част на Сандерсън от "Към небето", малко са ми тийн, но ме увлякоха.  Не съм стигнала до Абъркромби, но Робин Хоб е чудесна.  Прочетох "Ловът " на Луси Фоли - не е лоша, но нищо особено. Мъча се и с "Мадам Екзюпери", но май ще я изоставя, много лековато и наивно написана според мен. И на мен ми се чете повече  фентъзи сега, повечето съм ги изчела, та въобще не знам какво да започна.

Последна редакция: нд, 21 апр 2024, 17:53 от sibila777

# 143
  • Мнения: 10 306
Скрит текст:
Аз също не мога да чета фантастика, освен това и такъв тип филми не харесвам.
Сестра ми, обаче, искам да пробва всичко, за да си намери любими жанрове. На 10 години е. Можете ли да ми препоръчате нещо подходящо за нея, освен Хари Потър?

За десетгодишно момиче мисля, че все още става Феята от захарницата. Бих предложила Кир Буличов - Момиченцето от земята, книги на А.Беляев - Човекът-амфибия, Главата на професор Доуел (някъде на тази възраст ще да съм ги чела) или пък Ян Бибиян.

Колкото до Ярос - на български май е по-добре текстово, отколкото в оригинал, с прочит на първите страници ще разберете дали ще ви допадне. Странно, но при някои автори преводната книга може да се окаже по-добре (а аз все още отлагам да прочета Без теб на Мишел Бюси, колкото и да ми се иска да стигна до нея, но мисля да я чета в оригинал).

Последна редакция: нд, 21 апр 2024, 10:42 от fenyx

# 144
  • Мнения: 1 467
Преди, още като млад читател 😁, мислех, че няма как да ме увличат фентъзита, че просто не е за мен и ги отбягвах старателно. Последните  2-3 месеца обаче чета само това, всъщност повече роментъзи и честно казано съжалявам, че не съм започнала по-рано. Да, не са някаква супер обогатяваща литература, обаче четенето ми носи удоволствие. Simple Smile И този период ще отмине може би, но приключвайки Дворовете, осъзнавам, че героите ще ми липсват и ще очаквам нова книга от поредицата. Simple Smile

# 145
  • Мнения: 10 306
Мислех си до миналата година, че не харесвам този жанр, четях фантастика, една-две фентъзи книги да са ми попадали. Струва ми се, че има какво добро да се намери в този жанр, Абъркромби например сега много ми харесва (като изключвам сцените на насилие, тях като чета попрескачам). От другата тема прочетох една чудесна книга с дракони, а в самия жанр има утвърдени класици, които чисто литературно са на много високо ниво (за Урсула ле Гуин съм срещала чудесни отзиви, някой ден ще стигна и до нейното творчество, четох съвсем малко от книга на Робърт Джордан - допадна ми и той).

# 146
  • Мнения: 3 662
Преди, още като млад читател 😁, мислех, че няма как да ме увличат фентъзита, че просто не е за мен и ги отбягвах старателно. Последните  2-3 месеца обаче чета само това, всъщност повече роментъзи и честно казано съжалявам, че не съм започнала по-рано. Да, не са някаква супер обогатяваща литература, обаче четенето ми носи удоволствие. Simple Smile И този период ще отмине може би, но приключвайки Дворовете, осъзнавам, че героите ще ми липсват и ще очаквам нова книга от поредицата. Simple Smile
На младини четях фентъзи, но много не ме влечеше. По-късно, като поодъртях, ми станаха интересни.
Лично мнение: Новелата и историята на Неста /Двор на сребърни пламъци/ ми дойдоха малко тежко. Можеше и без тях.
Един интересен факт:
Скрит текст:
В двете саги на Маас - "Стъкления трон" и "Двор от...." има кросоувър. Та заради него си мисля, че няма да има продължения.

# 147
  • Мнения: 1 467
Скрит текст:
В двете саги на Маас - "Стъкления трон" и "Двор от...." има кросоувър. Та заради него си мисля, че няма да има продължения.
Аниш, четох статия, в която авторката казва, че следващата ѝ книга ще е от света на Дворовете и ще бъде за
Скрит текст:
историята на Азраел и Илейн.

# 148
  • Мнения: 273
Сестра ми, обаче, искам да пробва всичко, за да си намери любими жанрове. На 10 години е. Можете ли да ми препоръчате нещо подходящо за нея, освен Хари Потър?
Синът ми е на 7, баща му му четеше фентъзи още от 4 годишен, сега си чете сам и много хареса поредицата "Царството на драконите" от Кевин и Кейти Цанг, "Зеландия" на Анна Руе и две поредици на Фют "Детективи с машина на времето" и "Агенция Призраци".

# 149
  • Галифрей
  • Мнения: 4 254
Аз пък мноог харесвам фентази е пълно с прекрасни книги. Всеки с вкуса си. Книгите на “ Светът на Диска” са топ. ❤

Общи условия

Активация на акаунт