Нашите цветя - обща тема 23

  • 25 770
  • 762
  •   1
Отговори
# 660
  • Карлово
  • Мнения: 4 708
Някой знае ли  какво е това по листата на хортензията, някои от тях станаха кафеви и започнаха да съхнат?
Това е мана, гъбички, заради влагата се получава, трябва да се третира с нещо противогъбично.
ММ пръска всичко с бердолезов разтвор. Назад в темата препоръчаха прясно мляко и вода май 1 към 1 да се пръска, може със сода бикарбонат, веро и вода.

# 661
  • Мнения: 13 564
Скрит текст:
Мангото ми изглежда се кани да цъфти, за първи път изкарва такива пъпки. Но тъкмо се канех да го пресаждам, тъй като е в саксията, в която го получих, тясна и висока и вече му е умаляла, а и трудно се подпира да не падне. Дали е твърде рисковано точно сега, да не вземе да си хвърли цветовете? От друга страна, ако не е сега, ще е чак другата пролет, понеже много лесно му загниват корените и есента или зимата не трябва да се пресажда.





Не бих пресаждала сега. Дръвчетата не се пресаждат толкова често като цветята и боледуват доста дълго всяко пресаждане. Щом се чувства добре остави го до другата пролет или реагирай веднага преди да са се отворили пъпките.
За накланянето от тежестта лесно може да  решиш казуса като му купиш саксия, в коят още го пресждаш и го сложиш в нея с работната, в която е в момента, на първо време ще е като кашпа.

Ако намериш конусовидна саксия подобна на работната, кажи, че много търсих нещо подобно от керамика и не намерих и взех компромисен вариант, но си искам такава. Като цяло тесни и високи саксии са кът на нашия пазар, а на теб определено ти трябва висока, но не много широка.
Също ще се радвам, ако ни държиш в течение как се развива.

# 662
  • Мнения: 647
Това от опит знам, че няма да свърши работа, аз съм на върха на ветровит баир и всичко пада, а мангото е много високо. Дръвчето в бялата саксия на ъгъла миналото лято падна десетина пъти.

# 663
  • Мнения: 4 313
Mikkey, много ще ти бъда благодарна! Аз имам червен и мисля да го размножа да дам  на сестра ми. Тя пък има друг цвят и искам да си взема и аз от нейния. Мисля и бял да си купя, бях видяла в Била преди време и много ми харесаха. Ето го моя и мислих да го разделя на две, но леко се страхувам да не го убия.

# 664
  • Мнения: 13 564
Bonetti, имах предвид керамична или бетонна саксия, такива, с каквито си го застопорила. Тях едва ли ще обърне вятърът.

# 665
  • София
  • Мнения: 3 074
Зари,хортензиите трябва да са за сянка( има и за слънце). Ако има от къде да намериш селски,те са много подходящи за сянка.

Малко от моите мушката






И едно сакъзче

# 666
  • София
  • Мнения: 569
Някой знае ли каква може да е причината розите ми,които са в големи саксии, да не може да им се развие папката. То не че има много пъпки, но и една като се появи ,изсъхва. С какво да им помогна? Преди месец си закупих нова, защото искам и много ми харесват, но някъде бъркам. Пръстта е нова,за рози,нямат въшки ,но не се развиват. Благодаря.

# 667
  • Мнения: 4 313
На мен също ми предстои отглеждане на рози в саксии. Жената, от която ги купих ми каза, че в саксии искат много повече грижи, защото обичали добре подхранени почви, а почвата в саксията бързо ги губела. Каза ми, че често трябва да се подхранват май на 2 седмици веднъж, а най-добрите торове били-  Мастербленд, яра мила, NPK 20-20-20.
За почва каза смес градинска и от магазина, а саксията трябва да е висока.

Защо не ти се развива обаче не знам. Някой по запознат да каже.
Да не би да са нови? Тогава им е трябвало повече време докато се прихванат, така прочетох в една група.

# 668
  • Мнения: 14 851
Розите обичат слънце. И трябва да са в големи саксии. Мисля Флокс отглеждаше успешно рози в саксии, дано се включи. Аз също засадих едно мини в саксия, за сега е добре. Да ме пита човек що го мъча...

# 669
  • София
  • Мнения: 569
Ами за сега имам 4 саксии, две са от няколко години, две от тази. По един и същ начин. По една пъпка, и то не винаги успява да цъфти. Мечтая да имам много, защото терасата е много голяма, с п хубав наред. Стига слънце до тях.

# 670
  • Мнения: 7 247
Утре ако се сетя, ще ви снимам една роза, която цъфти в задния двор в работата ми, в голяма саксия. Милата, не е обгрижвана със сигурност, но така е разцъфнала!
С което не искам да кажа, че не трябва да се полагат грижи за розите, но че оцеляват въпреки необгрижването им.

# 671
  • София
  • Мнения: 3 074
Не е достатъчно слънцето само да стига до тях.Трябва да ги огрява поне 5ч да цъфтят.Моите ги огряваше 3 часа и не вървяха.Накрая се отказах от тях.Експериментирам какво ще оживее на моята тераса.Но мушката със сигурност присъстват.

# 672
  • In transit
  • Мнения: 12 068
Mikkey, много ще ти бъда благодарна! Аз имам червен и мисля да го размножа да дам  на сестра ми. Тя пък има друг цвят и искам да си взема и аз от нейния. Мисля и бял да си купя, бях видяла в Била преди време и много ми харесаха. Ето го моя и мислих да го разделя на две, но леко се страхувам да не го убия.
Скрит текст:
Не бързай, виж как трябва да се получи за да става за размножаване.



Виждаш ли стърчащите въздушни корени? Като се сложат във вода, стават дълги и в последствие се слагат в почвата за да се вкорени растението. Антуриума е тропическо растение, подобно на орхидеята (може би не е точно сравнението), но в естествената си среда тези въздушни корени са хоризонтално, не вертикално, както в саксията.
На втората снимка, издънките в ляво и дясно, може да се отрежат, така, че да има няколко въздушни корена, които да потопиш във вода. Моите също са червени, но съм ги отрязала от един много стар антуриум, който наследих от баба и отглеждам вече 30 години. През няколко години, като се издължат много, режа, потапям във вода, след което засаждам. Обзавела съм всичките си приятели с антуриуми. Grinning

Ако твоите са отскоро и са от цветарски магазин, изчакай да порастнат малко и тогава изрежи една от издънките с коренчета. За да цъфти постоянно, антурима иска светлина, редовно поливане и да не се мести.



За брашнена мана последно напръсках с един фунгицид (Дифкор), който миришеше ужасно на нафталин, но пък най-сетне видях цветята си без мана. Преди това пробвах всички домашни методи, всички бяха с кратък и временен ефект. Sad

# 673
  • София
  • Мнения: 569
Благодаря за споделеното за розите. Утре ще ги изнеса на двора.

# 674
  • Мнения: 4 313
Оо, ще изчакам значи. Нямам такива още, няма да бързам. От април го имам от цветарски магазин, не е пораснал още много. Даже май си стои така както е купен.
На прозорец е, поливам като видя, че е суха почвата. Мислих вън да го изкарам.
А може ли да се тори? Онзи ден и него щях да го полея с тор за цъфтящи, но докато стигна до него ми свърши.

Общи условия

Активация на акаунт