Страсти - ясли и градини в София, кампания 2024/2025 - Тема 1

  • 18 722
  • 571
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 1 456
Моля да ме извините за въпроса и да ме насочите ако тук не е мястото.
Моето дете посещава чиста ясла и от септември вече е прието в детска градина.
Уведомяват ме от яслата, че август месец ще е затворена за ремонт, а на първи септември отписват децата, които ще ходят в градина. Възможно ли е наистина да се очаква от мен и мъжа ми да сме отпуска месец и половина??? За резервна ясла директорката е казала, че ще търси някъде нещо за август месец, но със сигурност няма да е в нашата община. Аз обаче съм повече възмутена от "отписването на първи септември". Нима децата, които са в 2 в 1 - ясла и градина, ще ги отпишат на първи септ??? Имам ли някакви права? Кой ще ме пусне отпуска? Госпожите отново ли си търсят дългата ваканция?
Имала съм и такива случаи с другото дете. Аз съм споделяла тук. Госпожата ми звънна да ми каже,  че все пак и те са хора и да не го пускам през август.
Моля за съдействие имам ли въобще някакви права? Аз ако мога да ги гледам, няма да ги пускам на градина въобще! Не е ли така?!

# 541
  • София
  • Мнения: 16 208
Това е положението.
И в градините после ще ограничават лятото, ще пускат по 1 сборна група. А като стане в първи клас и завършат на 24.05 какво ще правиш до 15.09?
Трябва да си търсиш кой да го гледа или да комбинирате платена, неплатена отпуска и болнични. Ако имате здрави баби - екстра.

# 542
  • Sofia
  • Мнения: 6 183
Дете, посещаващо частна ясла/градина и получаващо компенсации може да кандидатства за тях и през лятото, точно това се има предвид с това уточняващо съобщение. Просто е програмирано да се изпраща до всички, защото - забележете, това е поле предимно за “Компенсации”, не толкова за документи. Затова се и визуализира там,  не е бъг. Би могло да е написано по-грамотно, но това е положението, идеята е такава.
Детето ми никога не е посещавало частна ясла или градина.
Учебната 2023/2024 я приеха още на първото класиране (на жребий) в СДЯ. Сега на първото класиране я приеха директно в ДГ с яслени групи. И ми се появи съобщението "Детето Ви е класирано (пише в кое ДЗ) на генерално класиране, поради което може да подадете Заявление за компенсации". 🤔
Не виждам по какъв параграф бих могла да имам право на компенсации : дъщеря ми е кандидаствала два пъти, и двата пъти беше класирана и записана в общинско ДЗ. Никога не е била в частна ясла дори и за ден.

Тази графа е за компенсации И документи. Точно от там си изтеглих заявлението за записване в ДГ (в което пише какви документи трябва да представим) - точно под съобщението, че мога да поискам компенсации.

Или е недомислица или е бъг.

Последна редакция: нд, 26 май 2024, 00:43 от Brin de muguet

# 543
  • Мнения: 1 215
Моля да ме извините за въпроса и да ме насочите ако тук не е мястото.
Моето дете посещава чиста ясла и от септември вече е прието в детска градина.
Уведомяват ме от яслата, че август месец ще е затворена за ремонт, а на първи септември отписват децата, които ще ходят в градина. Възможно ли е наистина да се очаква от мен и мъжа ми да сме отпуска месец и половина??? За резервна ясла директорката е казала, че ще търси някъде нещо за август месец, но със сигурност няма да е в нашата община. Аз обаче съм повече възмутена от "отписването на първи септември". Нима децата, които са в 2 в 1 - ясла и градина, ще ги отпишат на първи септ??? Имам ли някакви права? Кой ще ме пусне отпуска? Госпожите отново ли си търсят дългата ваканция?
Имала съм и такива случаи с другото дете. Аз съм споделяла тук. Госпожата ми звънна да ми каже,  че все пак и те са хора и да не го пускам през август.
Моля за съдействие имам ли въобще някакви права? Аз ако мога да ги гледам, няма да ги пускам на градина въобще! Не е ли така?!

Поне искат да ги отписват горе-долу както е по наредба, защото в някои искат да отписват децата като навършат три.
Може да пробвате да го запишете другаде - може да има места до септември, заради децата, които отписват на три.

# 544
  • София
  • Мнения: 2 432
1. Трябва да има дежурна градина/ясла. Проверете на страницата на вашата община. Ако трябва им звъннете. При нас обаче срокът за подаване на декларацията май е днес или в най-добрият случай до края на месец май. Тази декларация се попълва и се дава на директорът, който представя списък пред дежурната ясла/градина.
2. Това отписване е много странно. Нито за навършването на 3г, нито за 1 септември ми изглежда ок. Масово групите почват от 15.9, като не всички деца почват заедно, а нагласят на етапи за първа градинска… Поне при нас беше така и едвам измолихме нашия да почне на 15.9
3. За по-големи деца има летни занимални, лагери, че дори и ако се наложи и работата го позволява, може да ги мъкнеш с теб на работа.

# 545
  • Мнения: 1 739
Големият ми син беше в самостоятелна ясла преди 7 години. Тогава ми казаха, че на 30 юни ги отписват, лятото не работят изобщо. Поради тази причина още средата на зимата на междининте класирания успях да го преместя в ясла с градински групи. Там си продължават и лятото. За късмет тази градина пък лятото затвори за ремонт но усигури места за всички деца по други градини и детето си ходи плътно цяло лято(освен една седмица дето бяхме на море)
Не знам колко се е променило за последните 7 години, но самостоятелните ясли имат право да отпишат децата лятото, пише си им го в правилника за вътрешния ред.

# 546
  • Мнения: 4 134
Съобщението е до всички и е ок да е така, но можеше да звучи по друг начин - В случай че кандидатствате за компенсации, примерно.

# 547
  • Sofia
  • Мнения: 6 183
Съобщението е до всички и е ок да е така, но можеше да звучи по друг начин - В случай че кандидатствате за компенсации, примерно.
Значи е недомислица.
"Детето Ви е класирано (пише в кое ДЗ) на генерално класиране, поради което може да подадете Заявление за компенсации". "

# 548
  • Мнения: 4 134
Да, тъпо е написано. Приетите на генерално, но получавали компенсация преди това, имат право на такава до септември. Просто самият изказ е един път.

# 549
  • Sofia
  • Мнения: 6 183
Да, тъпо е написано. Приетите на генерално, но получавали компенсация преди това, имат право на такава до септември.
Пак казвам - аз не съм получавала компенсации преди генералното класиране. Изобщо не би трябвало да получавам това съобщение или наистина да пише, че е само до некласираните преди или на генералното класиране.

# 550
  • Мнения: 4 134
Може би е сложно за тях да се отсее, затова най-лесно е да са го написали читаво.

# 551
  • София
  • Мнения: 23 156
Моето дете е в ясла с градински групи и ще почиват през август. Така наречената градина, в която уж ще приемат през този месец децата от нашата е на 4 квартала от там, където ходи и е просто някакъв абсурд. Ще ходи на частно един месец.

# 552
  • Мнения: 4 134
Моето голямо посещаваше градина в район Витоша. Имахме невероятен късмет, че винаги точно тази градина работеше по цяло лято, иначе трябваше да се води по Бояна, Драгалевци или по-зле - Владая. Все места, за които ти е нужен личен автомобил.

# 553
  • Мнения: 11
Моля за помощ .
С 15 точки детето все още не е прието в ясла . Знам , че предстоят още класирания , но се разтърсихме за частна такава .
Места няма , имало списъци с чакащи / сигурно е точно така .
Освен това четох разни списъци дето се въртят из нета / и в които няма кой знае какво съвпадение / на частните детски ясли в София , които дават така желаната точка за класиране в ДГ .
Когато ги попиташ обаче " Получава ли детето  / при условията залегнали в разните му там наредби / точка или не " всички дружно отговарят " Незнаем " .
Как може да си служител на високо ниво в ЧДЯ и да не знаеш ...
Ще се радвам ако някой качи линк към страницата на СРЗИ  където това може да се провери / ако това е мястото със сто процента актуална информация /
Предварително благодаря !

# 554
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 536
Списъкът го има на първа страница, първи пост в тази тема.

Общи условия

Активация на акаунт