Термин Август 2024 ♥ - тема 6

  • 22 470
  • 735
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 1 284
За раждането сме говорили как искам да раждам. При мен ще е секцио и знам в коя седмица моя лекар ги прави, така че имам представа.

А за педиатър - избрали сме поликлиника България. Нито аз мога да обикалям и да търся, нито съпругът ми. Пък и ни е близо, което е голям плюс.
Насочила ли си се към конкретен лекар от там?

Вчера и с техния кол център разговарях и ми разясняваха условията си. Доколкото разбрах те са “групова практика” и нямаш право на избор на конкретен лекар - записваш час и който се падне. Другото скандално е, че всъщност записваш бебето при нормален личен лекар, който обаче преглеждал и бебетата (без да е педиатър) и само ако има някакъв проблем, се давало направление за педиатър (който пак е при тях). Четох и темата тук във форума за тях и тотално се отказах, цените им са скандални според мен, особено пакетната.
Абе с две думи, с тази бременност на собствен гръб разбирам, че “безплатното” здравеопазване е една голяма лъжа 😅 И ако за проследяване на бременност чисто теоретично би могло да се мине само по здравна каса, ако бременната е топ здрава, млада, с късмет и иозбщо не и пука, то най-късно след раждането на бебето се почва с плащането като поп.

My myself & I, съжалявам за резултата. Как ще си промениш храненето и ще си мериш ли КЗ след хранене? Доколкото знам при ГД бременните трябва да мерят КЗ само 1 час след хранене, без след 2 часа  като при нормалния диабет. При теб тази стойност е била в норма, тоест може би все пак не се касае за ГД? Стискам палци да е така!

# 301
  • Пловдив
  • Мнения: 13 611
Не съм съгласна за плащането като поп след раждането.
Както споменах синът ми е при джипито ни. Никога не ми е отказала направление за мен или него.
Единствено съм заплащала такса в кожния диспансер, защото не работят по НЗОК. И болничен престой, защото предпочетох частна болница пред държавната /отчитам го като моя грешка, но не бях наясно колко се е занижило нивото/.
Сега и ортопед ще плащам живот и здраве, защото този, при когото ходим вече също не работи по НЗОК.
Става въпрос за Пловдив, където също са натоварени лекарите и т.н.

# 302
  • София
  • Мнения: 264
При бременност натоварването е за 0, 60 и 120мин само глюкоза (без инсулин) и се гледат стойностите на 0 и 120мин. Ако една (или и двете) от тези стойности е висока се касае за ГД. Иначе стойностите за бременни не са стандартните референтни. На гладно е 6,1, а за бременни 5,1, а на 120 мин - 9, а за бременни - 8,5. Тези неща ми ги обяснява моята ендокриноложка, но ще си ги обсъдите и вие с вашия лекар.

За педиатър и аз съм се отчаяла. Трябва да е личен лекар със специалност педиатър, който да приема нови пациенти - мисия невъзможна. Бях се ориентирала към Поликлиника България, но сякаш се отказвам. Мъжа ми ще може да направи допълнително здравно на бебето и ще си действаме на частно май, май. Живеем в София, но неговите родители са от по-малък град, където често си ходим и си мисля да запиша бебето там, та поне направления да могат да ни дават.. Такива варианти обмислям вече.

Забравих вчера да ви кажа, че попитах и за ваксината против коклюш. Каза ми след 30г.с. и задължително да съм в добро здраве. Дори леки съмнения за настинка или някакво неразположение да имам, да не я слагам.

# 303
  • Мнения: 328
Ако някой живее в района на Болница Вита погледнете там цените на пакетите. Чувала съм страхотни неща за отношението и прегледите, но не съм била с детето. Като цяло болницата ми е близо и какъвто и лекар да съм посетила, рядко съм била разочарована. Там и ще раждам, живот и здраве.

За ГД аз знам, че е проблем ако се проявява - заради тегло на детето, води и тн. Но ако реално всичко е в норма, няма показания и не пращат за обременяване. За това и на малко бременни го изписват.

# 304
  • Мнения: 1 904
Аз точно го правя. Изпих си току що първата глюкоза. Нямам никакви индикации за ГД, но лекарката, която ми дава болничен, ме прати. Не знам дали е стандартно изследване, когато се следиш по здравна каса или просто се застрахова. Честно казано, ще ми е по-спокойно да го направя

# 305
  • Мнения: 92
Момичета, отдавна не съм се включвала, но сте зачекнали тема, която мен ме вълнува миналата седмица.
Лекарят ми на ЖК настоява всека бременна да направи ОГТТ, независимо от показанията. Излязоха ми според мен много странни резултати, които според АГ били просто супер.
На гладно, 0-ва минута: 4,66
На 60-та минута: 3,98
На 120-та минута: 3,76
Спазила съм всичко - правилен разтвор, изпит супер набързо, в пълен покой (стоях 2,5ч в лабораторията), без междинна вода и храна. Защо пада? Не мога да си го обясня.. Иначе на 10-тата минута от изпиването на глюкозата, направо ме удари в петите и ми прималя. Не ми се е гадило обаче.
Някоя от вас да е с подобни резултати?

Другото интересно при мен беше, че направих едно интензивно пътуване - 1 ден: кола 400 км и полет 1 час; 2 ден - сватба на крак цял ден и танци; 3 ден - самолет 1 час и 400 км. Бях ужасно уморена, получих тук-там стягания, но нямаше проблем. И все пак, не бих се хванала вече да пътувам. В 7-ми месец съм.

Снощи сглобявахме скрин от ИКЕА, беше много увлекателно, но и страшно уморително. Днес ще го довършваме, а по-натам и кошарата.

Надявам се всички да сте добре, чета, че при пишещите момичета нещата са ОК и ситуациите се овладяват. Пожелавам на всички да е все по-добре до финал.

# 306
  • София
  • Мнения: 2 656
Момичета, ние ще се местим от София, именно защото с 3 малки деца ще си търсим спокойствието вече. Таткото работи тежка работа и в следващите около две години му предстоят много пътувания. Аз ще съм сама с децата поне 15 дни в месеца ( тъпо стечение на обстоятелствата) и решихме да се преместим в много по-малък град. Поне няма да се чудя за лекари, градини, ясли и разстояния без кола.

# 307
  • Мнения: 241
Привет и от мен!

Минавам да се отчета след днешния преглед. При стандартните неща всичко беше ок - желязо, кръвно, килограми, урина. После ме закачиха да пишат тонове и се започна приключение. Малко след като ме остави сестрата машинката почна да пищи, в същото време усещах как бебето мърда и натиска точно при единия сензор, така че не обърнах особено внимание. Дойде тя след малко, гледа и вика трябва да пиеш вода сега веднага. Хубаво, пих. След малко дойде докторът (с първото нито веднъж не е влизала докторката докато се записват тонове, чак след това ме взима за преглед) и обясни, че сърдечната честота на бебето е много висока, да си изпия цялото шише с вода наведнъж. Ок, слушам и изпълнявам, обаче се притесних малко и почнах само монитора да следя. Още един път дойде сестрата, имах една глътка в шишето, вика цялото го изпивай. Добре де, изпих го, ама то на детето пулса не пада колкото и да пих. А като пия вода го усещам как още повече мърда вътре и машинката съвсем откача (до над 250 отчита). Оставиха ме така да се дозапише и казаха да чакам доктора. Дойде той и ми показва на графиката, че нормалното било 130-160, а моето бебе е 160+ през цялото време. Прати ме в болницата на контрола, каза, че няма смисъл той да гледа на ултразвук като ме праща там и те ще правят, извадиха ми документи и сестрата като ми ги даде каза, че има вътре и направление за контролата и за оставане в болница, ако се наложи. Вече доста се притесних, то достатъчно беше, че докторът изглеждаше притеснен, ама щом очакват да остана в болница, викам оле мале. Отидох си аз в болницата, закачиха ме наново на тонове, при тях излиза малко над 130. Гледа ме докторка на ултразвук, пита ме за първото защо е било секцио, колко е тежал, като казах почти 4кг ме изгледа изненадано и вика мъжът ви сигурно е едър. Викам според мен и двамата сме си нормални. Гледа, мери и вика и това бебе ще е голямо, аз съм 28+1, пък то вървяло седмица напред. На мен това не ми прави особено впечатление, меренето с ултразвук не е точно, ама и да е голямо няма да е изненада. Всичко огледа, каза че всичко си е наред - плацента, води. Гледа и тя тоновете, каза че засега са наред, ама ме остави да се записват още. После още една акушерка идва, гледа тоновете, сне ми пълна анамнеза (мисля че направо за раждането да си имат данните). И трите в болницата коментираха, че толкова рано няма нужда да се записват тонове, за да не се получават такива ситуации, и това било останало от едно време при някои доктори, сега вече се правело само при индикации. В крайна сметка при тях тоновете бяха наред и ме пуснаха да си ходя, всичко било нормално, нямам предписания. При моят АГ за всеки случай ми записаха за другата седмица час да ме видят преди да летим и се надявам всичко да е наред.

Поли, защо се учудваш, че пада стойността? Аз мислех, че това е точно нормалното и очаквано - тялото да освободи инсулин, за да реагира на глюкозата и съответно стойността на захар в кръвта да пада. Иначе и аз съм в 7ми месец вече, другата седмица ме чака малко пътуване и мен, да видим как ще се чувствам. А и на мен ми е увлекателно сглабянето на мебели, точно от бебешките за първото се увлякох, после вече той като порасна един шкаф за разделно събиране на боклук измолих мъжа ми сама да го сглобя, а последно леглото на Макси го сглабяхме тримата. На мен ми е интересно и даже отчасти успокояващо.

П.С. забравих: по повод ваксината за коклюш, казаха, че може на някой от следващите прегледи, щом съм била болна и сега вероятно пак имам нещо, по принцип трябваше с доктора да го обсъдя после пак, но ми се размина прегледа. Другата седмица пак ще питам какво ще каже, пък може и да оздравея до тогава, кой знае.

# 308
  • Мнения: 1 695
Момичета, отдавна не съм се включвала, но сте зачекнали тема, която мен ме вълнува миналата седмица.
Лекарят ми на ЖК настоява всека бременна да направи ОГТТ, независимо от показанията. Излязоха ми според мен много странни резултати, които според АГ били просто супер.
На гладно, 0-ва минута: 4,66
На 60-та минута: 3,98
На 120-та минута: 3,76
Спазила съм всичко - правилен разтвор, изпит супер набързо, в пълен покой (стоях 2,5ч в лабораторията), без междинна вода и храна. Защо пада? Не мога да си го обясня.. Иначе на 10-тата минута от изпиването на глюкозата, направо ме удари в петите и ми прималя. Не ми се е гадило обаче.
Някоя от вас да е с подобни резултати?

Другото интересно при мен беше, че направих едно интензивно пътуване - 1 ден: кола 400 км и полет 1 час; 2 ден - сватба на крак цял ден и танци; 3 ден - самолет 1 час и 400 км. Бях ужасно уморена, получих тук-там стягания, но нямаше проблем. И все пак, не бих се хванала вече да пътувам. В 7-ми месец съм.

Снощи сглобявахме скрин от ИКЕА, беше много увлекателно, но и страшно уморително. Днес ще го довършваме, а по-натам и кошарата.

Надявам се всички да сте добре, чета, че при пишещите момичета нещата са ОК и ситуациите се овладяват. Пожелавам на всички да е все по-добре до финал.

И аз имах подобни, че и по-ниски стойности на глюкозата, но небременна. Та и аз знам, че са хубави. Сега още никой не ми е искал обременяване, но и не са ми гледали старите резултати и не знам дали ще ме пратят. Мисля че нямам проблем, но все пак, ще видим на 29.05.

Как лети времето....

И невероятно, но факт, обаче с няколко дни почивка, стяганията отново се нормализират. Когато съм активна, след това гледам много да почивам. Онзи ден доста се озорих на йогата, гърба в тази изправена, седяща поза много ме боли. Но не става с веднъж на 2 седмици. Ще започна да ходя 2х на седмица и дано вляза в ритъм.

Това от мен 😊

# 309
  • София
  • Мнения: 5 549
GerKa99 , то и преди детето си беше записано към груповата практика, но аз си харесвах лекар от там (д-р Диана Димова,която вече за съжаление не работи там) и си го водех при нея.
Отделно от няколко години не им ползвам годишния абонамент ,като го водя за профилактика и ваксини си плащам административна такса 46 лв на преглед и си ги ползвам, отделно ако се разболее директно записвам при педиатрите специалисти час и после си го осребрявам с фактура.
Иначе да, груповата практика са лекари без специалност мисля ,като детето е болно не разчитам на тях,то и те самите си дават направление за специалистите.
Д-р Мустакова,д-р Радичкова,д-р Опаранова са страхотни специалисти и никога не е имало проблем да се издаде направление за тях,стига да има часове

# 310
  • Мнения: 1
Здравейте, с термин съм началото на август първо дете. Искам да попитам знаещите дами как се процедира когато доктора не изражда, трябва ли да се ходи допълнително при доктор от съответната болница, която съм избрала? Или просто когато дойде времето си събирам багажа и отивам в болницата?

# 311
  • Мнения: 1 904
Атанаска, може би е разумно известно време преди раждането да започнеш да ходиш при доктора, който си избрала за раждането...да има поглед върху теб и бебето
Вики Hug
Момичета, аз след три бременности без, тази съм с гестационен диабет. Първата стойност ми е в норма, втората ми е 11 при референтни за бременни 10, а третата ми е 7.70 при референтни до 7.80. Зълва ми е ендокринолог и един от най-начетените лекари, които познавам. Каза ми, че дори при една отклонена стойност се води гестационен диабет. Дала ми е насоки да заменя бързи въглехидрати с бавни (сега се информирам по въпроса), да меря захар (поръчах си глюкомер), разходка след ядене. Моля се всичко да е наред и да овладеем положението, така че да не се отрази на бебка

# 312
  • гр. София
  • Мнения: 490
Амелин, значи сме заедно в това предизвикателство. Hug Просто при мен е наобратно - втората стойност е ок (7,8), а третата не (9).
Ще се справим! Hands Thumbsup

Герка, благодаря! Hug

Вече започнах с промените, още откакто видях резултата преди 6 дни.
Най-важното е изцяло да се спре сладкото, а останалите въглехидрати да се намалят и да се набляга на бавни такива.
Аз от години купувам за вкъщи само протеинов хляб с много ниско съдържание на въглехидрати (13 гр/100), така че него продължавам да си го ям, но спрях всичко друго тестено като пици, бургери, банички, кроасанчета и подобни, които иначе обожавам.
Картофи и ориз рядко ям и по принцип, там нямам драма.
Сладко много обичам и преди хапвах всеки ден по малко, примерно 2-3 бисквити или малко шоколад или сладолед след някое основно хранене, но вече не. А идва РД на сина ни и ще ми е още по-трудно с всички торти и почерпки, но това е положението. Confused

Иначе да, мисля да си взема глюкомер и да меря КЗ след всяко хранене, но ще изчакам коментар от ендото първо, защото и аз знам, че обикновено диагностицираните си я мерят само на гладно и 1 час след хранене, а в моя случай тези стойности са ок, та не знам как е правилно.
Може и да не се касае точно за класически ГД при мен, но като четох статии от медицински лица, дори и само тази стойност на 120 мин да е над горна граница, пак си го броят за ГД. Може просто да е по-лека форма това. Ще видим какво ще ми кажат, междувременно си спазвам режима, пия много вода и гледам да се движа.

Последна редакция: вт, 14 май 2024, 19:45 от Me, Myself & I

# 313
  • Мнения: 92
Вики, Мама2288,
благодаря за включването по повод на резултатите. Просто покрай мен досега всички бременни са имали завишаване на двете измервания след глюкозата и преди да се консултирам с док, едва ли не си мислех, че е хипогликемия Grinning Че съм близо до 3,80 долна граница. А и наистина изпитах голяма слабост след глюкозата, последните години изобщо не мога да ям много сладко.

По повод на стяганията и пътуванията - търпи се, бях питала АГ дали да взема някакви допълнителни мерки в аванс, но той не каза нищо изрично. Наистина сега 1-2 дни вече го карам по-лежерно и не ми се втвърдява така корема.

Вики, по повод на тоновете, от приятелки знам, че от 8-ми месец почват в БГ да ги викат на тонове, като само ако има стягания и други индикации - евентуално по-рано. Съжалявам за плашещото преживяване. Hug Важното е, че всичко е наред.

Между другото, вече режимът на моето момиче е съвсем различен - мнооого по-активна е, усещам я постоянно. Дали защото има повече сила и е голяма, дали защото спи по-малко или пък че кол-вото околоплодни води започва да намалява и се усеща повече. Heart Много е мило, усещаме и че реагира на силни звуци - примерно определени песни в колата я карат да се вълнува, започва направо да танцува.

И последно по спорната тема за ваксината против коклюш, за себе си вече реших да я сложа. АГ ми я препоръчва, четох статии в pub med, така че разсеях съмненията си. Близките ми всички са скептични, но мисля да взема това решение сама, без да се влияя. Никого не агитирам, просто ви съветвам да прочетете специализирана литература с анализ на резултати от проучвания Flowers Four Leaf Clover

# 314
  • Мнения: 56
В коя, седмица започва слушането на тонове? Всички доктори ли така правят?

Общи условия

Активация на акаунт