Предложения за странни, необичайни и интересни имена! - 43

  • 13 049
  • 575
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 1 460
Днес по радиото чух името на ученичка - Лия-Василиса.

Имена от чужд произход се пишат с -иа, когато не е в края на думата: Диана, Кристиан, Юстиниан и т. н.

Речникът дава като изключения думите християнство и софиянец. Така че Християна се пише с „я".

Вижте тук: https://beron.mon.bg/rechnik/215.

# 271
  • Пловдив
  • Мнения: 14 945
Не видях да пише за имена. Според мен "думи" се отнася до нарицателни съществителни, прилагателни и т.н., но не за имена. Примерите са такива.
Изрично за имена са ни го споменавали в училище, че "по-правилната" форма е иначе - поне за имена като Марияна, Илияна, Юлияна и подобни.  Поне към оня момент.
Май почти само Диана е възприето с А. Е, и Юстиниан също. Wink
Разбира се, името обичайно е както си го напишат родителите, стига да може да се прочете. Wink

# 272
  • Мнения: 1 460
Ето, в сайта за езикови справки на БАН, който издава този речник, пише и за имена: https://ibl.bas.bg/ezikovispravki/vaprosi/grupi-ea-ia-io-ili-eya-iya-iyo-7/760.

Правописът се променя. Този речник е от 2012 г. Имам печатното издание. Когато бяхме ученици, може и да е било по друг начин. Имам и предишния речник от 2002 г., но в момента не е пред мен, за да видя как е било преди.

Периодично се издават нови речници и нерядко правописните правила се променят.

Последна редакция: пт, 24 май 2024, 21:04 от Radilena

# 273
  • Мнения: 4 626
Гледам наградите Аскеер и оттам научих, за Луизабел Николова

# 274
  • Мнения: 389
Репортерката мисля, че не е нито Христиана, нито Християна, а Христиания...освен ако не става въпрос за друга жена.

# 275
  • Мнения: 26
Андрея е било мъжко име у нас допреди сто години. Андрея Ляпчев. На моя приятелка дядото е бил Андрея, а брат и се казва Андрей.

С Я накрая е било, не с А. Иначе знам момче Андреа, българче, вече трябва да е младеж на около 16 г.

Ако говорим за бившият министър-председател Ляпчев, казва се АндреЙ Ляпчев, не Андрея.

# 276
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 904
Можете да разгледате приложените назад документи 😉

# 277
  • Мнения: 507
Попадна ми наскоро - Валдемар Иванов 😆

# 278
  • Мнения: 1 895
Попадна ми наскоро - Валдемар Иванов 😆
Не съм сигурна дали е същия, но за една година, в IV клас, имах Валдемар Иванов в класа.

# 279
  • Мнения: 409
Солуча Аронова ( художничка )

# 280
  • Sofia
  • Мнения: 26 693
Благовеса
Темз
Галиян

Последна редакция: нд, 26 май 2024, 18:15 от Doli

# 281
  • Мнения: 9 542
Пастърмаджиев

# 282
# 283
  • София
  • Мнения: 9 365
Темз е прозвище, не е цялото име, ако става въпрос за ПР-ката на изд. Сиела.

# 284
  • Sofia
  • Мнения: 26 693
Да,същата 👍🏻
А как се казва?

Общи условия

Активация на акаунт