Отговори
# 75
  • Мнения: 8 253
Не разбрах въпроса Thinking какви интеграли 5-6ти клас?Flushed

Ако не съм разбрала, ето нещо за интегрално смятане, ако това трябва
https://youtu.be/f7emUuCNu0Y?si=Mnf7EhE3NZETrpVI

# 76
  • Мнения: 3 495
Не разбрах въпроса Thinking какви интеграли 5-6ти клас?Flushed

Ако не съм разбрала, ето нещо за интегрално смятане, ако това трябва
https://youtu.be/f7emUuCNu0Y?si=Mnf7EhE3NZETrpVI

Благодаря!
Друга учебна система.. практически не учат геометрия, но пък разтягат най базовата тригонометрия 3 години, но ще се справя, само да си припомня за какво иде реч..  😄

# 77
  • Мнения: 8 253
Базова тригонометрия, геометрия и ... интеграли... Каквато ще да е системата, интеграли се учат в края на гимназиален етап в профил и в университетки курс Rolling Eyes
Преди интеграли, друг базов материал с функции трябва да е минат... Честно, не си представям 12 годишни какво биха разбрали от това Thinking

# 78
  • Мнения: 341

Извинявам се - това задачи за кой клас са?

# 79
  • София
  • Мнения: 18 311
11 клас, профил (предвид искането да се определи сечението на дадената равнина с многостена).

# 80
  • Мнения: 9 910
Сигурно се пошегуваха, искат ясно изложено обяснение.

# 81
  • София
  • Мнения: 18 311
И колко по-ясно/детайлно да е? Не видях попиталата за нея Емма да има затруднения с разбирането заради липсваща стъпка. Конкретно  Пенева обясни как се определя сечението, след което аз довърших задачата. Според мен попитаха от любопитство кога се изучава въпросният материал, като може причините да са две, три - стереометрията е любима и се чака идването на такива задачи или  човек иска да чуе кога, уви,  ще го споходи неволята със затрудняващата го пространствена ориентация, или сравнява с това кога същото се учи някъде навън по друга  учебна система. В най-честия случай нагласите са от втория тип и на човек му се иска това време да не настъпи скоро..Wink

Последна редакция: вт, 14 май 2024, 09:40 от пенсионирана русалка

# 82
  • Мнения: 3 495
Базова тригонометрия, геометрия и ... интеграли... Каквато ще да е системата, интеграли се учат в края на гимназиален етап в профил и в университетки курс Rolling Eyes
Преди интеграли, друг базов материал с функции трябва да е минат... Честно, не си представям 12 годишни какво биха разбрали от това Thinking

И аз още се пуля доста изненадана. Да не говорим че децата ги учат като стихотворение без да знаят въобще как изглежда и защо графиката на всяка функция.
Но да, на 12г тригономертия.. 🤷‍♀️

# 83
  • Мнения: 8 253
На 12г. тригонометрия е по-приемливо, но на 12 интеграли е различно Thinking
Формулите за работа с тригонометрични функции са просто формули, които се прилагат (за половин или удвоен ъгъл и т.н.). Знам 2-3 от тях (базовите), другите гледам в табличка с формули или си извеждам, стихотворения не мога да уча наизуст, формули също. Close
Графиките им са доста прости и повтаряеми. Показвала съм ги още с първото учене на метрични зависимости в правоъгълен триъгълник... 6-7 клас. Следващи метрични зависимости в правоъгълен триъгълник се учат пак в 9ти клас.

Ето едни "прости правила" и "Таблични интеграли". Не мисля, че ще се докарате до там, но за информация.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%B0%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D1% … D0%B0%D0%BB%D0%B8

И един съвет Simple Smile Не се впрягайте на ключови думички, следете какво точно учат и как го прилагат. Задачата за възрастни може да изглежда сложна, но обичайно е пряко свързана с настоящия учебен материал Simple Smile
Освен състезателните, де!
Още се пъна на едната от Алиса Joy


Ей тази, мисля 16та беше
1/х+1/у=1/23, х>у, х и у естетсвени числа
търси се х-у,
Стигнах до някъде, но изобщо не знам дали съм в правилната посока...
Скрит текст:
(х+у)х.у=1/23
23(х+у)=х.у
следователно х=23.к, к естествено число, у<23к
(защо не избирам у=23к, не знам, така си реших)

23(23к+у)=23ку
23к+у=ку
23к=(к-1)у
т.е. к-1 дели 23

х-у=23к-23к/(к-1)=23.к(к-2)/(к-1)
това трябва да е също естествено число... т.е. к-1 дели 23, или к, или к-2
варианти:
к-1=1, к=2 , х=23 . 2=46, у=23.2/1=46 , т.е. х=у => не съответства на условието
к-1=23, к=24, х=23 . 24 , у=23 . 24 /(24-1)=24
х-у=23.24.22/23=24 . 22 = 528

Проверявам се 1/х+1/у=1/(23.24)+1/24=(1+23)/(23.24)=1/23

Последна редакция: вт, 14 май 2024, 10:48 от peneva_a

# 84
  • София
  • Мнения: 18 311
peneva, стана ми интересно и виж какво открих  на немски. Но да, пак не са на 12 децата в 8 клас, а на 14..
https://www.youtube.com/playlist?list=PLlXxzjCQJaspOlabovbbvCRpzI4QL3jkt

Последна редакция: вт, 14 май 2024, 10:59 от пенсионирана русалка

# 85
  • Мнения: 1 292
Струва ми се, че има някакъв счупен телефон тук с тези интеграли. Математически анализ в шести клас, колкото и да е иновативна системата... Thinking
Най-вероятно става въпрос за основни тригонометрични функции.

# 86
  • София
  • Мнения: 18 311
Струва ми се, че има някакъв счупен телефон тук с тези интеграли. Математически анализ в шести клас, колкото и да е иновативна системата... Thinking
Най-вероятно става въпрос за основни тригонометрични функции.
Над  поста ти дадох линк за 8 клас Sad А там като тръгват на 6..
Въобще не е повърхностно при това.

# 87
  • Мнения: 8 253
peneva, стана ми интересно и виж какво открих  на немски. Но да, пак не са на 12 децата в 8 клас, а на 14..
https://www.youtube.com/playlist?list=PLlXxzjCQJaspOlabovbbvCRpzI4QL3jkt
Не разбирам немски, но като изгледах това и още няколко свързани видеа, си е обяснено на база на основните функции... и то (според мен) разбираемо. По спомен и немския осми клас вече е поне леко профилиран, т.е. "науки", направо ми се вижда логично след квадратната функция да се вземе това... При нас е: разлагане на многочлени от втора и от по-висока степен, квадратни уравнения... и даже не се споменава, че това е функция, която във всяка точка има някаква стойност, която можем да намерим... Това е по-късно. Няма лошо, както са го подредили, така. Важното е да е последователно с надграждане... Затова осми клас ми е логично , но 5-6 ми е супер нелогично Hands V

# 88
  • Мнения: 3 495
Още не съм купила учебника, но това са примерни задачи от него. За деца на 13г или 12 според у-щето.

# 89
  • Мнения: 30 130
Интеграли сме учили в  11 клас, ако не бъркам и после в университета. На 12-13 години ми се струва прекалено прибързано.

Общи условия

Активация на акаунт