Рим - 28 тема

  • 6 069
  • 137
  •   2
Отговори
# 30
  • Мнения: 993
Здравейте, днес пристигнахме в Рим, бях обменила да имам 100 в кеш но ги забравих.  С виза карт на обб ще ми начислят ли извънземни такси на банкомат ако изтегля? Преди малко до хотела имаше atm такса 3.50 евро но ми ги сметна на 1 лв 0.44 евро?! Така ли е навсякъде?
Теглихме кеш от банкомат на УниКредит с карта на същата банка. Допълнителни такси нямаше.
Присъединявам се към по-горния съвет: просто внимавай банкоматът да е на банка.

# 31
  • Мнения: 22
Здравейте отново, да се похваля че вчера резервирахме и апартамента и вече съм свободна за спокойно набелязване на новите маршрути. Спряхме се на Rosy Appartment в квартал Прати, на 15-тина минути пешеходно разстояние от метростанция Отавиано. Също така искам да обърна внимание на тези, които тепърва ще си резервират настаняването, когато запазвате чрез booking винаги проверявайте на няколко устройства цената, която предлага мястото за настаняване за различните оферти. В нашият случай имаше ваканционна оферта на лаптопа, на телефона и таблета - само за мобилни устройства и, което беше по-учудващото, че беше различна на тел и на таблет при един и същ профил въведен и една и съща оферта. В резултат на което резервирахме на цена 300лв по-ниска от обявената на другите две устройства.
Оттук нататък ще се включвам по-активно в темата с въпроси за площадите, вътрешни дворчета със свободен достъп и интересна архитектура (примерно Galleria Sciarra - https://www.google.com/maps/place/Galleria+Sciarra/@41.9000328,1 … 20wrb39?entry=ttu)
гледки от хълмовете / някоя друга тераса, местенца с останки от Античността (Аврелиановите стени, Апия Антика, Area Archeologica до ди Треви, Домус Ауреа и тн), които сте посетили и са ви направили впечатление(или които смятате, че няма смисъл да издирваме).
Засега обаче започвам с катедралите.
Първо отбелязвам тези, които вече сме посетили и смятаме пак да повторим.
Посетени, но задължително ще разгледаме пак:
Сан Пиетро - Ватикана
Сан Пиетро ин Винколи
Сан Клементе
Санта Мария Маджоре
Санкта Санкторум - доколкото разбирам вече за да се види Санкта Скала е нужно да се плати такса?
Нови:
Ил Джезу - незнайно защо сме я пропуснали при първо посещение
Санта Мария сопра Минерва
Сант Игнацио ди Лойола - тавана на Андреа Поцо
Сан Луиджи деи Франчези - Рафаело
Сант Андреа ал Квиринале (решила съм да си направим тур по следите на Бернини Simple Smile )
Сан Луиджи деи Франчези
Сан Паоло фуори ле Мура / извън стените
Санта Мария дела Витория
Санта Мария ин Палмис / Quo Vadis
Санта Праседе
Санта Кроче ин Йерусалим
Сант Андреа дела Вале
Базилика ди Порта Маджоре
Санта Мария ин Валичела
Санта Мария дела Паче
Сант Агнезе
Сант Агостино
Санта Мария дели Анджели
Санта Мария ин Трастевере
Сан Франческо а Рипа
Сант Андреа дела Фрате
Сант Иво ала Сапиенца

Очаквам вашите насоки - нещо да отпадне / нещо за включване?

# 32
  • Мнения: 94
Гусинка, добре че дните ви в Рим са много. В такъв вид списъкът е направо плашещ. Много внимавайте с работното време на църквите. Масово са затворени между 12,00 и 16,30 часа. На първо четене не виждам Сан Джовани ин Латерано. В Сан Луиджи дей Франчези не помня да има нещо на Рафаело, но пък има Караваджо. Мога да допълня малко по-късно.

# 33
  • Мнения: 22
Cosima, благодаря - да капелата Сан Матео с Караваджо съм имала предвид, така става с дългите постове и редактирането Relaxed. А иначе, Сан Джовани ин Латерано сме били вече, но ще го посетим пак със сигурност. За работното време сме подготвени, правя си файл текстов за всяка базилика отделен с работно време, адрес и какво да не пропуснем вътре Grinning. А също така обмислям да се прибираме за горещините в апартамента за обедна почивка(та ще гледам да ги вместя преди обяд църквите по райони) и след това да излизаме към 16/17 часа за вечерна разходка и нощни снимки.

# 34
  • Мнения: 94
Почти бях сигурна, че сте били в Сан Джовани ин Латерано щом сте били до Санта Скала, ама реших да напомня.
Ето едно предложение като за начало Сант Андрея дела Фрате. По нея е работил Боромини - красива мраморна камбанария, но е по– известна с това, че вътре са два от оригиналните ангели на Бернини дарени на църквата от неговите наследници. Там се намира и гроба на Петър Парчевич. Има красив вътрешен двор с фонтан и рибки кои, лимонови дървета.
ето малко не много хубави снимки от телефона


# 35
  • Мнения: 22
Благодаря за прекрасните снимки Simple Smile, Сант Андреа дела Фрате е в списъка точно заради Бернини. Yellow Heart

# 36
  • Мнения: 94
Не успях да  запомня всички църкви от раз.
Ето друго предложение Сан Силвестро ин капите с интересен и фотогеничен двор.
Скрит текст:


# 37
  • Мнения: 1 866
Santa scala се плаща, информация от първа ръка.

# 38
  • Milano
  • Мнения: 3 705
La Scala Santa (святото стълбище) не се плаща. Плаща се за капелата Sancta Sanctorium, която е най-отгоре.
Да си отвори сайта, пише си всичко.

# 39
  • Мнения: 1 866
На нас ни събраха такса без да ни обясняват за какво е. Просто споделям.

# 40
  • Мнения: 94
Аз да си довършва с църквите:
Сан Карло але куатро фонтане на Боромини
Скрит текст:

Една много стара църква с красива мозайка, която посетих още при първото си посещение в града - Базиликата С. Козма и Дамян
Скрит текст:


На Кампидолио редовно се отбивам в Санта Мария Аракоели или Арачели така и не разбрах как е вярно да се прочете. Запомнила съм я като църквата с полилеите. Там се отбивам в Капелата на бебето Исус да си напиша някое желание. Не че са се сбъднали, ама има време за някои.
Скрит текст:

Ако ходите до квартал Копеде, може да се отбиете до Аржентинската, както я наричам църква. Казва се Санта Мария Адолората. Много близо до нея е пастичерия Грюе, която горещо препоръчвам.
Скрит текст:

На хълма Авентин посетих църквата Санта Сабина.
Скрит текст:

и последно в Трастевере църквата Санта Мария дел Орто.
Скрит текст:


За последните две църкви не съм показала снимки, защото всички които имам са с голям размер, а "урока" с намалянето на размера още не съм го научила. Редактирах колкото да рабера дали съм се справила със големите снимки.

Имам още няколко набелязани, но така и не сколасах да ги видя. Останаха за следващото посещение.
Ако представляват интерес мога да ги споделя.

Последна редакция: пн, 27 май 2024, 07:15 от Cosima

# 41
  • Мнения: 22
Благодаря за новите идеи Flowers Hibiscus, Копеде е в списъка за посещение тъй че ще включа и аржентинската - има интересна фасада. Ще прегледам и другите, които споделяш и ще съм благодарна и новите си набелязани да подскажеш. Nerd

# 42
  • Мнения: 94
Гусинка, някои от тях ги има в списъка ти, а тези които не виждам са
Мавзолея  Санта Констанца
Ротондата Санто Стефано
Базилика и манастир Санти куатро коронати
Църквата Сан Джоакино ин Прати.

# 43
  • Мнения: 84
Здравейте,
 
Относно детските билети за Колизеума - актуална информация от този уикенд. Ние закупихме всички билети онлайн преди 1 месец (включително безплатния билет за детето). Не беше необходимо да се взима друг билет на място.
Като цяло всичко от престоя ни беше прекрасно!
За базиликата Св. Петър опашката в 7 часа сутринта е поносима и върви сравнително бързо - на нас ни отне по-малко от час да влезем. След 10 часа опашките бяха огромни, както и тълпите в самата базилика.

# 44
  • София
  • Мнения: 6 127
Пак да питам, че явно пропуснах , за Ватиканът със запазен билет, се подминава цялата опашка и се влиза в същият вход ли? или как?
 Аз съм ходила , но беше преди години и чакахме на опашката. сега със запазен/купен билет он- лайн и с точен час на влизане не знам как трябва? прережда се опашката ли?

Общи условия

Активация на акаунт