Какво мислите за цените на жилищата в България?

  • 3 962
  • 72
  •   1
Отговори
Ето и моето мнение:Колкото повече гледам във форума за цени на жилища и ремонти и слушам какви пари средно се вземат ми се струва някакъв абсурд. newsm78 Откъде идват тези пари newsm78От чужбина newsm78не мога да си обясня-да родина ни е, но като гледам например в САЩ в определени райони поне какво вземаш за същите пари и ми става безумно несъотвествие. Плащат се луди пари за кухни от пресован материал, даже не дърво, да сега са нови, но нали говорим за малко по дългосрочно мислене, има полски мебели, които пак са от фурнир... и ми се вижда скъпо. Все пак хората не правят толкова пари. Вярно е че в БГ винаги си склонен понякога да дадеш месечна заплата за сервиз за хранене, но все пак ми е чудно откъде доидоха тези цени на жилищата newsm78 Ами все си мисля че Испания и Италия(поне от форума това което виждам като цени) са едни по хубави места за живеене а като че ли цените са много подобни а доходите доста по високи. нарочно побликувам тази тема тук защото ми е интересно какво мислите вие които сте с 'двата крака" извън БГ и оплетени в заеми за къщи и ремонти Laughing но не може да не виждате какво става в БГ. аз  си мисля че тъй като влезнахме в Европейската общност тези цени ще се нормализират малко и даже ще паднат на места. Все пак не са много хората които от БГ могат да си позволят, а и на тези които искат да се жърнат все повече ще боли ако трябва да се върнат със спестени 100000 евро които могат да изчезнат и да не достигнат за жилище.  А относно колко чужденци купуват в БГ-мисля че просто се значт едва ли не поименно-не е да кажеш 10% от населението на БГ да са чужденци купили имоти в БГ.

# 1
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Безумие!!!!! #Cussing out #Cussing out #Cussing out
И то не само да купиш, а и под наем да си. Не мога да си представя как един апартамент от 2 стаи в град като Търново, примерно, ще струва почти колкото да си купиш къща на 2 етажа тук. И тук има безумия, но все пак банките отпускат големи кредити и хората могат да ги изплащат, ако имат работа.

Надявам се да паднат, защото ми се иска да си купя нещо. Като си отида, няма къде да отседна и много ми тежи. Затова и си ходя рядко. Обаче, ако Господин Х продаде на 1 англичанин, всички край него вдигат цените с надежда да дойдат и други англичани да им купят имотите.

По принцип съм против чужденци да купуват имоти, именно поради тази причина.

Въобще има ли някакви закони за определянето на цените? newsm78 newsm78 newsm78 И ако има, каква е?


 

# 2
  • Мнения: 4 451
Безумни са просто! #Cussing out

# 3
  • Мнения: 236
Развитието на пазара на недвижимости се дължи на комплексни фактори.
Не може да се вземе един фактор и да се правят изводи въз основа на него (в случая доход на населението).
Затова и трудно се правят прогнози в тоя бранш. Хората купуват - това е факт. Откъде са парите, те си знаят.
Доста теглят кредити.
Тях не ги касае, че в Зап. Европа или Щатите за същите пари може да се купи и там сносен имот.
По мое мнение, обаче, недвижимите имоти в БГ ще продължат да поскъпват. Колкото и нелогично да ни се вижда това.
Аз лично ако имах средства бих инвестирала.

# 4
  • Мнения: 1 959
В БГ не фирмите правят оценка а собствениците си казват цената ако искаш купувай ако не искаш недей/поне такива са разсъжденията на повечето които продават там/Цените са не за българи а за чужденци щото те купуват постоянно.Цените скоро няма да паднат,а напротив ще се вдигнат както се вдигат цените на дрехи,хранителни продукти и др.

# 5
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Но не може, според мен, тук да има някаква пропорционалност между това каквко изкарваш, какво ти отпуска банката и какво има като имот за тази цена, а в България първо да ти искат да оглеждаш нещо с капаро от стотици евро, след това да те огледат как изглеждаш и чак тогава да чуеш цената.

А защо няма оценки,а хората определят?  newsm78

# 6
Да естествено че е поредица от комплексни фактори и че може би ще поскъпва на определени места, но то и сега е достатъчно скъпо. Колко например струва къща 240 квадрата с изглед към морето? Ами много им здраве! Не може и ние да инвестираме в чужбина където е доста по стабилен пазара и няма нужда да гледам физиономията на Азис Laughing ? Ами какво ще стане с панелките? Чух че държавата ще отпуска субсидии или нещо такова да им удължи живота? Да инвестирам 30-90000 в панелка????? И тук може да си сложиш измислена цена и като мине банката и каже че струва толкова и купувача трябва да изкара даже 50000 ам долара от теб -ха да видим как ще продадеш? мен лично наистина ме интересува откъде са парите? Защото маи това е основния фактор които определя пазара в момента. Ами нека си признаем колко от нас могат да извадят 50000 долара на масата без да ги заболи SickЗначи да сложим заем от 50000 евро за 25 години при лихва 6% са 322 евро на месец-само за заема-хайде зависи къде и колко ти дава този заем? Ами категорично отказвам да съм в едностаина панелка в София или да ида в село "нещо си" и няма и да имам заплата от 322 евро на месец. Как да няма значение доходите???? Интересно ми е има ли официална статистика с колко пари на ръка се купуват жилища, колко са българи  и подобни. Колко от хората са купили с деклариран доход? Наскоро дадоха национална статистика за щатите и само 5% мисля купуват с 10% и повече пари на ръка жилище които са спестени а не от предишна продажба. освен това се чудех и за нещо друго-явно процентно наи-много вървят апартаменти-дали има кооперация основана която събира пари за бъдещи ремонти. Хубаво, нов е апартамента сега но след десет години ако протече покрива на последния етаж кои ще плаща-стават едни разправии-ето това лесно моге да прибави едно 50 евро към заема на месец,нали?

Последна редакция: вт, 20 фев 2007, 22:41 от SimonaMona

# 7
  • Мнения: 1 959
Няма оценка щото хората сами си определят цената отиват в недвижимите имоти и си казват какво искат като цена и така.Примери за това много мога да ти дам.Докато не влязат закони както е в европейския съюз цените ще са винаги високи.
Ние гледахме да купим къща на Албена или по точно на Златната рибка.Наистина къщата направена голяма 180градуса изглед към морето/няма никъкви къщи отпред/за скромната сума от около 240 000 паунда.Е отказахме се поне за сега.

# 8
  • Мнения: 3 098
Безумно и т.п.не мисля 4е са цените.Има търсене и предлагане.Хората си купуват и Ще си купуват жилиЩа.А това,което пове4ето мислят,4е са мноого бедни в България си е направо масова заблуда.Просто хората успешно"реват".
СъЩо така мисля,4е е нормално да се повишават цените.И все така Ще растат.
Някои от вас казват 4е по Европа и Америка за съЩите пари Ще си купят жилиЩа.Това не ми се вярва.Да оставим София настрана и ако погледнем цените по другите градове,Ще разберем,4е не е така.
За Испания Симона Мона съЩо не си права.Тук който купи жилиЩе допреди 4 години е добре,в смисъл месе4ната вноска е по_малка,отколкото да плаЩаш наем.Сега оба4е не е така.Говорим за месе4ни вноски от около 900? месе4но,при положение,4е един работник полу4ава към 1200_1300?.Отделно другите разходи,които съЩо не са никак малко.Познавам хора,които изкараха така по година и се принудиха да си продадат жилиЩето,тъй като биха умрели от глад,след като си платят вноските.Женени за банката.
Комшийката ми търси ве4е трети месец жилиЩе за голямата си Щерка,която е с такава ниска заплата,4е никоя банка не иска да й отпуска кредит.
В Барселона са двойни,4е и тройни цените от Валенсия.Дори 4етох,4е искат за младите хора да ги пооЩрят да купуват жилиЩа да разсро4ват заема за 47 години. #Crazy
А за Мадрид не ми се говори.Миналата година видях как за една стая 2/2 плаЩат по 500? наем и никой не може да си позволи да живее самостоятелно. Crazy
Вярно,4е в България едва ли цената на кв/м при новото строителство излиза на предприема4а толкова скъпо,но така стоят неЩата и по целия свят.
СъЩо така и в градове,които не са икономи4ески развити,жилиЩата ско4иха пове4е,отколкото в развитите такива.ЗаЩото от тези градове са излезнали пове4е емигранти,които впоследствие инвестират в съЩия този град.А Щом има търсене и продаваемост,ествствено и цената се вдига.Както навсякъде.

# 9
  • Мнения: 1 363
Няма оценка щото хората сами си определят цената отиват в недвижимите имоти и си казват какво искат като цена и така.Примери за това много мога да ти дам.Докато не влязат закони както е в европейския съюз цените ще са винаги високи.
Ние гледахме да купим къща на Албена или по точно на Златната рибка.Наистина къщата направена голяма 180градуса изглед към морето/няма никъкви къщи отпред/за скромната сума от около 240 000 паунда.Е отказахме се поне за сега.
За 240 хиляди паунда ще си купиш къща с изглед към морето на Английската ревиера.  Money
Имаш гарантиран наем целогодишно от една силна и стабилна валута, и няма да ти оберат къщата, ако я оставиш без надзор за една седмица.
Цените са безумие и докато има безумни чужденци да купуват така ще останат нещата.
 #Crazy

# 10
  • Мнения: 5 462
Ето и моето мнение:Колкото повече гледам във форума за цени на жилища и ремонти и слушам какви пари средно се вземат ми се струва някакъв абсурд. newsm78 Откъде идват тези пари newsm78От чужбина newsm78не мога да си обясня-да родина ни е, но като гледам например в САЩ в определени райони поне какво вземаш за същите пари и ми става безумно несъотвествие. Плащат се луди пари за кухни от пресован материал, даже не дърво, да сега са нови, но нали говорим за малко по дългосрочно мислене, има полски мебели, които пак са от фурнир... и ми се вижда скъпо. Все пак хората не правят толкова пари. Вярно е че в БГ винаги си склонен понякога да дадеш месечна заплата за сервиз за хранене, но все пак ми е чудно откъде доидоха тези цени на жилищата newsm78 Ами все си мисля че Испания и Италия(поне от форума това което виждам като цени) са едни по хубави места за живеене а като че ли цените са много подобни а доходите доста по високи. нарочно побликувам тази тема тук защото ми е интересно какво мислите вие които сте с 'двата крака" извън БГ и оплетени в заеми за къщи и ремонти Laughing но не може да не виждате какво става в БГ. аз  си мисля че тъй като влезнахме в Европейската общност тези цени ще се нормализират малко и даже ще паднат на места. Все пак не са много хората които от БГ могат да си позволят, а и на тези които искат да се жърнат все повече ще боли ако трябва да се върнат със спестени 100000 евро които могат да изчезнат и да не достигнат за жилище.  А относно колко чужденци купуват в БГ-мисля че просто се значт едва ли не поименно-не е да кажеш 10% от населението на БГ да са чужденци купили имоти в БГ.
Това все едно аз съм го писала !!!! newsm10Цените са наистина безумно високи , а пък за качеството нямам думи просто !!!Вчера гледах в новините репортаж от "луксозните " хотели на Златните построени преди година две ..вече с напукана и изпопадала  външна мазилка ..А проектите им са чудо на чудесата.Стаи(в жилищата ) като клозети, дето ако искаш да си сложиш спалня ще се чудиш накъде точно да я обърнеш.Чудни архитекти и проектанти..направо няма що .Като че ли не могат да преценят че като проектират жилища хората трябва да могат да монтират някоя друга мебел.А като видя жилищна сграда с повече прозорци отколкото стени лошо ми става.И ако си мислят че някой чужденец с пари ще дойде да си хвърли парите за идиотските им проекти съчетани с отвратително качество..многооо се лъжат.
Като станат данък сгради , смет и т.н. др. такси европейски , като им постоят жил. кооперации празни и като почнат да се разпадат ще ги видя за какви пари ще си продадат кенефите...оф като се сетя и побеснявам.

# 11
  • Мнения: 1 959
miravmbd грешката е моя имах предвид евро не паунди сори Peace

# 12
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
и евро да е пак е много Peace
истината е , че не стандарта на живот във България определя цените, а търсенето. има ли купувачи никой не го интересува дали е безумие, ще си повишават цените.
аз и логиката да теглиш кредити и да изплащаш много по-скъпо не я разбирам......
но повечето хора се научиха дори gsm-ми за 40лв да купуват на изплащане.....
винаги като се прибера и видя цените и как месечна средна  заплата във БГ ми се изплъзва за седмица, се чудя как се справят. много неща нямат логика.

# 13
  • Мнения: 5 476
Една любопитна статийка по тази тема.. Wink

THE SUNDAY TIMES: Инвестиционният балон по морето се пука

Инвестиционният балон по Българското Черноморие по морето започна да се пука. Това става ясно от статия, публикувана в британския вестник "Сънди таймс".

В статия на Сара Маркс под заглавие "България? Внимавайте!" изданието предупреждава британските купувачи на имоти по нашето крайбрежие, че могат да се сблъскат с някои големи трудности.

"Мнозина смятаха, че това е прекалено добра възможност, която не бива да се пропуска: имот на брега на Българското Черноморие за 30 000 лири стерлинги. Не само вила, а възможност за желязна инвестиция. Приходите от наема да покриват текущите сметки и плащанията по ипотеката, докато растящите цени на имотите гарантират добра печалба, ако решите да продавате. С тази перспектива посредниците за продажби примамваха хиляди британски купувачи на недвижими имоти през последните няколко години. Това лято обаче последиците от българския "бум" с имотите започват да се проявяват. Безумното строителство доведе до пренасищане с апартаменти в Слънчев бряг, Златни пясъци и други черноморски курорти и застрашава същото да се случи и с планинските курорти Банско, Пампорово и Боровец. Много британци, които си купиха имоти с обещания за възвращаемост поне от 10 на сто с даването им под наем, сега получават половината от това, ако изобщо могат да ги дадат под наем, показва разследване на "Сънди таймс". Междувременно онези, които се надяваха да продадат на печалба откриха, че безмилостното строителство можа де им попречи дори да си върнат парите", пише Сара Маркс.

По-нататък авторката разказва подробно за конкретни случаи на препатили британци. Освен това репортер на "Сънди таймс", представил се за купувач, съобщава как бил убеждаван от британските посредници, че сезонът продължава от май до октомври и че при даване под наем стая с две легла може да му носи по 485 лири на седмица. В заключение авторката цитира една от потърпевшите, 28-годишната Карина Маккензи, учителка от Суонзи, че според нея пазарът е абсолютно "прегрят" и че единственото нещо, което интересува агентите, е бързата печалба.

http://www.monitor.bg/

# 14
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Щом се продават значи цените не са високи Wink. Всичките ми познати и приятели си купиха апартаменти. Интересно е, че софиянци теглят заеми, а примерно колегите ми от университета, които останаха в София, а са от провинцията, купиха апартаменти в кеш. Продадоха ниви, къщи в родните си места и готово. Пък после беден бил българина Wink.
София продължава да е столицата с най-евтините имоти в Европа, така че цените ще се вдигат. Виж за провинцията (като изключим Пловдив и Варна) и аз се чудя как купуват, тъй като там заплатите са по-ниски, а работата по- малко.

# 15
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Безумно и т.п.не мисля 4е са цените.Има търсене и предлагане.Хората си купуват и Ще си купуват жилиЩа.А това,което пове4ето мислят,4е са мноого бедни в България си е направо масова заблуда.Просто хората успешно"реват".


хмм, даа, сериозно запо4вам да имам и аз такива съмнения. ОЩе не мога да си обясня как изобЩо живеят със заплатите, за които се говори, камо ли как се купува и ремонтира жилиЩе.  newsm78
Гледам в другия форум постоянно правят ремонти, сменят мебели... еми, или тук пиШат само преуспели, или?... Thinking

Що се отнася до цените, аз съЩо не се питам как може да са толкова високи, пазара го определя и явно има търсене, което ги оправдава. Питам се, като някой друг по_горе, откъде идват парите? Все пак едва ли всеки е имал земи или къЩи на село, които да продаде, за да стартира.  #Crazy

# 16
  • Мнения: 5 476
Безумно и т.п.не мисля 4е са цените.Има търсене и предлагане.Хората си купуват и Ще си купуват жилиЩа.А това,което пове4ето мислят,4е са мноого бедни в България си е направо масова заблуда.Просто хората успешно"реват".


хмм, даа, сериозно запо4вам да имам и аз такива съмнения. ОЩе не мога да си обясня как изобЩо живеят със заплатите, за които се говори, камо ли как се купува и ремонтира жилиЩе.  newsm78
Гледам в другия форум постоянно правят ремонти, сменят мебели... еми, или тук пиШат само преуспели, или?... Thinking

Що се отнася до цените, аз съЩо не се питам как може да са толкова високи, пазара го определя и явно има търсене, което ги оправдава. Питам се, като някой друг по_горе, откъде идват парите? Все пак едва ли всеки е имал земи или къЩи на село, които да продаде, за да стартира.  #Crazy

 Peace И аз я мисля като Феиам,а за земите ми е интересно колко декара трябва да продадеш...имайки предвид цените на селските имоти,които не са около големи градове или курорти... Crazy
  newsm78  Макар ,че има известна логика  в по-големите възможностите на хората от провинцията- стандарта е по- нисък,а и голяма част от хранителните продукти се произвеждат на семейни начала.Така че ,ако се работи и запалатата е сносна има възможност и да се пести. Peace  Въпреки това едва ли стига при тези цени... #Crazy

  Thinking Тeopr  ,а тази работа с хората от провинцията от край време я е имало,помня и аз като студентка- още времената на социализма  Embarassed,на повечето колеги им накупиха по гарсониера,да не се плаща наем 5 години.. Crazy
 
 

# 17
  • Мнения: 1 959
Преди месец говорих с един познат на когото са предлагали да закупи вила на морето и са му казали,че от морето до планината е само един час обаче никой не му е обяснил,че е един час ама със самолет.
За ремонтите какво да ти кажа правят хората ама и там не е лесно.Ние дадохме пари на майка за ремонт на жилището ама не можем да намерим майстори защото всички са по морето работят по вилите и сега чакаме да се поуспокои че да си намерим майстори.
Цената на земята стига до 400-450 на декар поне по нашия район./това е обработваема земя/

# 18
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Гледам в другия форум постоянно правят ремонти, сменят мебели... еми, или тук пиШат само преуспели, или?... Thinking

Не може да се прави представителна извадка от форумите, разбира се че 90% са средна и над средна класа. Все пак бедния човек, няма време за такива забавления като интернет Wink.
Колкото до цените на земите, ами не знам със сигурност, но на моя приятелка родителите продадоха 10 декара в Сакар за 6000 евро, а това определено не е най-търсения район.

# 19
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Както са написали и моми4етата по_горе цените на жилиЩата в България са безумни и меко казано нереални. Thinking
Ка4еството на новото строителство е под всякаква критика, строи се безразборно и нака4урено едно върху друго и не се спазват елементарни норми и правила.
Българският пазар на недвижими имоти ако изобЩо може да се говори за такъв не се под4инява на никакви закони и не се влияе от никакви нормални принципи.Вси4ко се определя по правилото "едно към гьоторе".
В пове4ето европейски държави цената се определя от продава4а,но след като е направена и оценка от страна на агента по недвижимите имоти и оценка от страна на банката за реалната стойност на жилиЩето на база определени параметри.Тоест ниЩо не е слу4айно.
При отпускането на жилиЩни заеми съЩо важат определени норми за които в България едва ли са и 4ували. Ако лицето Х има деклариран доход У,то не може да вземе заем,4иято вноска да надвиШава мисля беШе максимум половината от месе4ния му доход.Демек ако пе4еля по 300 лв на месец не мога да взема заем,който да ми гълта пове4е от половината доход,заЩото все пак е помислено,4е индивидът трябва да разполага с някакви остатъ4ни средства ,с които да живее нормално и да си покрива останалите разходи.
СъЩо така пак на база декларирани доходи и платени данъци ако лицето Х декларира доходи и съответни данъци за 2000 лв например пък си купи вила за 400 000  евра явно има неЩо дето не е в ред,но това в Бг хи4 не ги интересува. Тоест ако 4овек има пари4ки за пране може съвсем спокойно да ги набута в някой недвижим имот без това да смуЩава никой. Тук тая работа е по4ти невъзможна ( казвам по4ти заЩото всяко правило си има изклЮ4ения ).
Извод: и да имах свободни пари за инвестиране нямаШе да се насо4а към България.Не съм фенка на Дивия Изток  Crossing Arms

# 20
  • Мнения: 7 914
А защо няма оценки,а хората определят?  newsm78
Ами няма оценки, понеже всички в Бг са собственици.... Rolling Eyes.. а тук собствениците са дотолкова собственици доколкото да си правят дупки из къщата Peace ...
И дори истинските собственици тук ако решат да си продадат имота на каквато си искат цена ще са единици и никой няма да им се върже на акЪла...а в БГ.. това си е масово явление.... Rolling Eyes

# 21
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
mcdirock, и в Бг заемите се отпускат на същия принцип. Прави се независима оценка въз основа, на която се отпуска заема, разбира се се взимат в предвид и месечните доходи.
Колкото до ниското качество на строителство и това вече не е така. Съпруга ми е строителен инженер имаме много приятели инженери и мога да твърдя, че нещата не стоят така вече (поне в София).
Не разбирам какво ви се струва толкова скъпо, цената на всички материали използвани в строителството не е по-ниска в Бг от колкото на други места в Европа (или поне не чак 10 пъти), надниците в строителството отдавна не са 5лв на ден. Цената на квадратен метър в София (груб строеж) излиза приблизително същата като в Солун, а продажната цена е- за София м/у 700-1300 евро- за Солун от 2000-4500евро.
Съгласна съм само с неоправдано високите цени на старите жилища, тъй като те не отговарят вече на никакви норми за безопасност и са напълно амортизирани.

# 22
  • Мнения: 5 462
Както са написали и моми4етата по_горе цените на жилиЩата в България са безумни и меко казано нереални. Thinking
Ка4еството на новото строителство е под всякаква критика, строи се безразборно и нака4урено едно върху друго и не се спазват елементарни норми и правила.
Българският пазар на недвижими имоти ако изобЩо може да се говори за такъв не се под4инява на никакви закони и не се влияе от никакви нормални принципи.Вси4ко се определя по правилото "едно към гьоторе".
В пове4ето европейски държави цената се определя от продава4а,но след като е направена и оценка от страна на агента по недвижимите имоти и оценка от страна на банката за реалната стойност на жилиЩето на база определени параметри.Тоест ниЩо не е слу4айно.
При отпускането на жилиЩни заеми съЩо важат определени норми за които в България едва ли са и 4ували. Ако лицето Х има деклариран доход У,то не може да вземе заем,4иято вноска да надвиШава мисля беШе максимум половината от месе4ния му доход.Демек ако пе4еля по 300 лв на месец не мога да взема заем,който да ми гълта пове4е от половината доход,заЩото все пак е помислено,4е индивидът трябва да разполага с някакви остатъ4ни средства ,с които да живее нормално и да си покрива останалите разходи.
СъЩо така пак на база декларирани доходи и платени данъци ако лицето Х декларира доходи и съответни данъци за 2000 лв например пък си купи вила за 400 000  евра явно има неЩо дето не е в ред,но това в Бг хи4 не ги интересува. Тоест ако 4овек има пари4ки за пране може съвсем спокойно да ги набута в някой недвижим имот без това да смуЩава никой. Тук тая работа е по4ти невъзможна ( казвам по4ти заЩото всяко правило си има изклЮ4ения ).
Извод: и да имах свободни пари за инвестиране нямаШе да се насо4а към България.Не съм фенка на Дивия Изток  Crossing Arms
newsm10Тъй като си ужасно права затова и няма просто какво да допълня .Преди известно време имаше такава тема за Цените на имотите в България , където бях писала че тази спекула е един огромен балон който в най скоро време ще се спука с гръм и трясък.Страшно много хора ми скочиха и бях доста уплюта ..но както и да е .Ще поживеем и ще видим кой прав и кой крив.Единствената причина поради която цените може да се запазят в този си вид или покачат е чисто психологическа колкото и да ви се струва странно.Просто този процъфтяващ бизнес не го държи кой да е .Така че напълно нормално е да има такива спекулации за ордите от богати чужденци дето идват в Бг то да си дават парите за кенефи..Като се има предвид какви овце са българите ...нищо чудно .. че постоянно се пускат подобни слухове .И естествено цените да растат нагоре ..щото щом Вуте си е продал имота за XXXX евро що и аз да не го продам за 2 пъти по толкова.Чужденец с пари никога няма да дойде в Бг да купува апартаменти и то на такива цени ..има далеч по приветливи и хубави места където да си купи имот.Тези които идват сме ги виждали по Тв какви мизерници са разпродал си къщата или апартамента в Англия за да живеее с англ пенсийка като лорд сред мангалите по нашенските села.

# 23
  • Мнения: X
Тeopr, спри се малко
и тук из шведско цените са такива на ново строителство, но един работник взима поне 100 евро на ден, отделно работодателят му плаща осигуровките
новите жилища освен изолация имат и специална обработка с гаранция за 5 год срещу гъбички, мухъл и други подобни екстри
да не говорим, че можеш да ги съдиш до дупка и да спечелиш, ако нещо не е както трябва, затова и всичко е перфектно, иначе им излиза много солено
коя строителна фирма в БГ си залага така главата, а?
отделно и фактът, че данъчната тежест ти намалява доста докато изплащаш имота

така че не сравнявай просто от любов от спорта

като стигнете поне половината от това ниво се обади пак

а да споменавам ли и за екологични чистите материали - все ме гложди дали в БГ-то още се използва бетон с радиоактивни смески

а за балона на спекулата - първо го почнаха всички агенти, чули, недочули, че всички на Запад са под наем, горкичките, не могат да си позволят да си купят
ама малко им е известен факта, че наемът им е обикновено една трета от това, което биха плащали, ако изплащат
пример за Дания: месечна вноска за къща - 10 000крони, наем 3000кр
само такива като нас, дето плащаха наем 12 000 кр, биха си изплащали къща, на другите за чий им е?
ама това не им изнася да го казват и резултатът е ясен

ние жилище в БГ нямаме и няма и да купуваме
ако решим, ще строим, но пари за апартамент от мен никой няма да види
не че ще им бръкна някъде, въпрос на принцип

# 24
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Както са написали и моми4етата по_горе цените на жилиЩата в България са безумни и меко казано нереални. Thinking
Ка4еството на новото строителство е под всякаква критика, строи се безразборно и нака4урено едно върху друго и не се спазват елементарни норми и правила.
Българският пазар на недвижими имоти ако изобЩо може да се говори за такъв не се под4инява на никакви закони и не се влияе от никакви нормални принципи.Вси4ко се определя по правилото "едно към гьоторе".
В пове4ето европейски държави цената се определя от продава4а,но след като е направена и оценка от страна на агента по недвижимите имоти и оценка от страна на банката за реалната стойност на жилиЩето на база определени параметри.Тоест ниЩо не е слу4айно.
При отпускането на жилиЩни заеми съЩо важат определени норми за които в България едва ли са и 4ували. Ако лицето Х има деклариран доход У,то не може да вземе заем,4иято вноска да надвиШава мисля беШе максимум половината от месе4ния му доход.Демек ако пе4еля по 300 лв на месец не мога да взема заем,който да ми гълта пове4е от половината доход,заЩото все пак е помислено,4е индивидът трябва да разполага с някакви остатъ4ни средства ,с които да живее нормално и да си покрива останалите разходи.
СъЩо така пак на база декларирани доходи и платени данъци ако лицето Х декларира доходи и съответни данъци за 2000 лв например пък си купи вила за 400 000  евра явно има неЩо дето не е в ред,но това в Бг хи4 не ги интересува. Тоест ако 4овек има пари4ки за пране може съвсем спокойно да ги набута в някой недвижим имот без това да смуЩава никой. Тук тая работа е по4ти невъзможна ( казвам по4ти заЩото всяко правило си има изклЮ4ения ).
Извод: и да имах свободни пари за инвестиране нямаШе да се насо4а към България.Не съм фенка на Дивия Изток  Crossing Arms

съгласна със вси4ко (особено ми хареса последната 4аст за доходи_инжестиции_данъци  Wink), само едно неЩо... както добре знаеШ и тук последните години цените не отговарят толкова на реалната стойност, колкото на търсенето... да прибавим и еврото и да си обясним как ско4иха с пове4е от 50% в последните 5 години.
Та се хванах затова, за да отговоря на това :


...където бях писала че тази спекула е един огромен балон който в най скоро време ще се спука с гръм и трясък.


за съжаление не вярвам, 4е Ще се слу4и, според мен спекулата оЩе по_здраво Ще работи в предстояЩите 3/4 години.

[
Колкото до ниското качество на строителство и това вече не е така. Съпруга ми е строителен инженер имаме много приятели инженери и мога да твърдя, че нещата не стоят така вече (поне в София).
Не разбирам какво ви се струва толкова скъпо, цената на всички материали използвани в строителството не е по-ниска в Бг от колкото на други места в Европа (или поне не чак 10 пъти), надниците в строителството отдавна не са 5лв на ден. Цената на квадратен метър в София (груб строеж) излиза приблизително същата като в Солун, а продажната цена е- за София м/у 700-1300 евро- за Солун от 2000-4500евро.
Съгласна съм само с неоправдано високите цени на старите жилища, тъй като те не отговарят вече на никакви норми за безопасност и са напълно амортизирани.


Теорг, да ме извиниШ, но понеже имам скороШен опит с т.нар. "ново строителство", баШ в София и горе_долу в центъра, та да ти кажа 4естно, хи4 не можеШ да ме убедиШ. Луди мангизи за от4айваЩо изпълнение: АБСОЛЮТНО ВСИ4КО вътре е за оправяне. Няма да се впускам в подробности, 4е не искам да се ядовам допълнително.

Строителните материали и работната ръка смятам, струват все оЩе бая по_малко, отколкото из Европа, та затова съм категори4на, 4е са неоправдано високи.

# 25
  • Мнения: 5 462
mcdirock, Съгласна съм само с неоправдано високите цени на старите жилища, тъй като те не отговарят вече на никакви норми за безопасност и са напълно амортизирани.

Не е нужно някой строителен инженер да ми казва кое е качествено и кое не е качествено .Факт е обаче че жилищните кооперации и къщите са отвратително построени .Където ми е работното място се строи много близо и имам възможност през витрината да наблюдавам кое как се строи .С две думи меко казано калпаво колкото си искаш.По мое е мнение който тръгне да си купува евентуално ново е добре да посещава постоянно обекта до негово приключване .Така ще може да наблюдава кое как е изпълнено.Щото иначе бойдисат ги измажат ги докарат ги на фаца пък отвътре пълна гробница.Относно безопасноста на новото мога да му сложа мнооогооо въпросителни ...?????В някой случаи по добре старо строителство с високи тавани, просторни стаи и антрета а на стаи кубчета като селски кенефи....Относно това съпруга ти , какво му е мнението за мен не е важно ..щото на стр. техници , инженери и пр. това им е част от работата да те убедят че това което те са произвели е на изключително качество .Което в повечето случаи не отговаря на истината.А за критерия за качество на инженери , стр. техници и т.н. мога да съдя по безумните проекти и долнопробното качество на обектите им .И като се има предвид че някой от тях си купуват жилища в такива коптори..значи представи си какво те разбират под качествено.

# 26
  • Italia
  • Мнения: 4 492
mcdirock, и в Бг заемите се отпускат на същия принцип. Прави се независима оценка въз основа, на която се отпуска заема, разбира се се взимат в предвид и месечните доходи.
Колкото до ниското качество на строителство и това вече не е така. Съпруга ми е строителен инженер имаме много приятели инженери и мога да твърдя, че нещата не стоят така вече (поне в София).
Не разбирам какво ви се струва толкова скъпо, цената на всички материали използвани в строителството не е по-ниска в Бг от колкото на други места в Европа (или поне не чак 10 пъти), надниците в строителството отдавна не са 5лв на ден. Цената на квадратен метър в София (груб строеж) излиза приблизително същата като в Солун, а продажната цена е- за София м/у 700-1300 евро- за Солун от 2000-4500евро.
Съгласна съм само с неоправдано високите цени на старите жилища, тъй като те не отговарят вече на никакви норми за безопасност и са напълно амортизирани.


Тео,съжалявам,но няма как да се съглася с теб.По никакъв на4ин. Stop Нито за заемите и банките,нито за ка4еството на строителството и стойността на материалите.4и4о ми е в този бранШ и имам инфо от първа ръка,така да се каже.Имам братов4еди,които са в бизнеса с недвижими имоти и понеже мъжът ми тук с това се занимава сме говорили доста на дълго и на Широко по тези въпроси а и сме ходили да гледаме новопостроени жилиЩа.Истинско безумие. ooooh! И планини от пари да имах пак не бих купила... Дори и да можех да си построя къЩа нямаШе да го направя,заЩото независимо от дуварите по 3 метра дето ограждат новобогатаШките вили като си подадеШ носа навън какво виждаШ....  Crossing Arms
До панелката ,в която живеят наШите има новопостроен блок от година_година и неЩо. Ами фасадата му е ве4е за оправяне. 4увах от една съседка за те4ове и безумни дефекти вътре ( и тук може да се слу4и,но в Бг е просто редовна практика ). За околоблоковото пространство е по_добре да не отварям дума...Ами Ще ме проЩаваШ ама тук не е така   Crossing Arms

# 27
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Както са написали и моми4етата по_горе цените на жилиЩата в България са безумни и меко казано нереални. Thinking
Ка4еството на новото строителство е под всякаква критика, строи се безразборно и нака4урено едно върху друго и не се спазват елементарни норми и правила.
Българският пазар на недвижими имоти ако изобЩо може да се говори за такъв не се под4инява на никакви закони и не се влияе от никакви нормални принципи.Вси4ко се определя по правилото "едно към гьоторе".
В пове4ето европейски държави цената се определя от продава4а,но след като е направена и оценка от страна на агента по недвижимите имоти и оценка от страна на банката за реалната стойност на жилиЩето на база определени параметри.Тоест ниЩо не е слу4айно.
При отпускането на жилиЩни заеми съЩо важат определени норми за които в България едва ли са и 4ували. Ако лицето Х има деклариран доход У,то не може да вземе заем,4иято вноска да надвиШава мисля беШе максимум половината от месе4ния му доход.Демек ако пе4еля по 300 лв на месец не мога да взема заем,който да ми гълта пове4е от половината доход,заЩото все пак е помислено,4е индивидът трябва да разполага с някакви остатъ4ни средства ,с които да живее нормално и да си покрива останалите разходи.
СъЩо така пак на база декларирани доходи и платени данъци ако лицето Х декларира доходи и съответни данъци за 2000 лв например пък си купи вила за 400 000  евра явно има неЩо дето не е в ред,но това в Бг хи4 не ги интересува. Тоест ако 4овек има пари4ки за пране може съвсем спокойно да ги набута в някой недвижим имот без това да смуЩава никой. Тук тая работа е по4ти невъзможна ( казвам по4ти заЩото всяко правило си има изклЮ4ения ).
Извод: и да имах свободни пари за инвестиране нямаШе да се насо4а към България.Не съм фенка на Дивия Изток  Crossing Arms

съгласна със вси4ко (особено ми хареса последната 4аст за доходи_инжестиции_данъци  Wink), само едно неЩо... както добре знаеШ и тук последните години цените не отговарят толкова на реалната стойност, колкото на търсенето... да прибавим и еврото и да си обясним как ско4иха с пове4е от 50% в последните 5 години.
Та се хванах затова, за да отговоря на това :


...където бях писала че тази спекула е един огромен балон който в най скоро време ще се спука с гръм и трясък.


за съжаление не вярвам, 4е Ще се слу4и, според мен спекулата оЩе по_здраво Ще работи в предстояЩите 3/4 години.

[
Колкото до ниското качество на строителство и това вече не е така. Съпруга ми е строителен инженер имаме много приятели инженери и мога да твърдя, че нещата не стоят така вече (поне в София).
Не разбирам какво ви се струва толкова скъпо, цената на всички материали използвани в строителството не е по-ниска в Бг от колкото на други места в Европа (или поне не чак 10 пъти), надниците в строителството отдавна не са 5лв на ден. Цената на квадратен метър в София (груб строеж) излиза приблизително същата като в Солун, а продажната цена е- за София м/у 700-1300 евро- за Солун от 2000-4500евро.
Съгласна съм само с неоправдано високите цени на старите жилища, тъй като те не отговарят вече на никакви норми за безопасност и са напълно амортизирани.


Теорг, да ме извиниШ, но понеже имам скороШен опит с т.нар. "ново строителство", баШ в София и горе_долу в центъра, та да ти кажа 4естно, хи4 не можеШ да ме убедиШ. Луди мангизи за от4айваЩо изпълнение: АБСОЛЮТНО ВСИ4КО вътре е за оправяне. Няма да се впускам в подробности, 4е не искам да се ядовам допълнително.

Строителните материали и работната ръка смятам, струват все оЩе бая по_малко, отколкото из Европа, та затова съм категори4на, 4е са неоправдано високи.

Феиамка,на практика това са принципите на пазарната икономика.Търсенето определя и предлагането  Wink Оба4е както знаеШ тук ако в един определен район неЩо струва тот и някой си Пинко Паллино реШи да го продава за двойно пове4е Щот така му е доШло на акъла,4е може да направи далавера просто нЕма да мине номера понеже цените се движат в някакви определени рамки. А и перитото от банката като каже,4е за него имота ти струва тот,можеШ ли да му опонираШ и да ритаШ среЩу ръжена?  Twisted Evil В Бг такава песен няма.
За еврото нямам какво да коментираме,знаем как се отрази на вси4ко,не само на тухлата...

# 28
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124

В някой случаи по добре старо строителство с високи тавани, просторни стаи и антрета а на стаи кубчета като селски кенефи....

ах, това изпуснах да го кажа по_горе. Майка ми си смени старата панелка за нова тухла. Еми освен ка4еството, за което казах по_горе, абсолЮтно предпо4итах размерите, разположението и таваните на панелката. Така и не можах да и разбера при4ините на майка ми  newsm78



Тео,съжалявам,но няма как да се съглася с теб.По никакъв на4ин. Stop Нито за заемите и банките,нито за ка4еството на строителството и стойността на материалите.4и4о ми е в този бранШ и имам инфо от първа ръка,така да се каже.Имам братов4еди,които са в бизнеса с недвижими имоти и понеже мъжът ми тук с това се занимава сме говорили доста на дълго и на Широко по тези въпроси а и сме ходили да гледаме новопостроени жилиЩа.Истинско безумие. ooooh! И планини от пари да имах пак не бих купила... Дори и да можех да си построя къЩа нямаШе да го направя,заЩото независимо от дуварите по 3 метра дето ограждат новобогатаШките вили като си подадеШ носа навън какво виждаШ....  Crossing Arms
До панелката ,в която живеят наШите има новопостроен блок от година_година и неЩо. Ами фасадата му е ве4е за оправяне. 4увах от една съседка за те4ове и безумни дефекти вътре ( и тук може да се слу4и,но в Бг е просто редовна практика ). За околоблоковото пространство е по_добре да не отварям дума...Ами Ще ме проЩаваШ ама тук не е така   Crossing Arms

и този момент е ужасяваЩ  #Crazy

# 29
  • Мнения: X
и още нещо Тео

в тази цена тук влиза и оборудването на кухнята с последни модели на Електролукс

в Дания имаше и готов зелен килим

човек си взима само леглото и диваните и е готов

и си има стандарти за минимално разтояние до най-близката постройка

и къде е всичко това в БГ питам аз за същата цена

за мен няма нито един добър архитект в БГ - покажи поне една стойностна сграда

всички красиви сгради в София са на по 100год строени от австрийци
пример - сградата на Библиотеката срещу БТК, срината и на нейно място мастодонт от стъкло и алуминий - това ли е признак за добър архитект - не, а за пълен галфон
а тези, проектиращи блоковете, са още по-зле
не знам как са строителните инженери, ама като се знам аз какъв съм инженер, почти ми се изяснява картинката, учили по разни старинни руски стандарти, никога не чули  за новостите в строителството
абе боза

п.с нищо лично срещу теб и съпруга ти, ама това е реалността

Последна редакция: ср, 21 фев 2007, 12:16 от Анонимен

# 30
  • Мнения: 5 462
Мои познати си купиха къща наскоро (преди около година ) в Италия при това в курортно градче в планината , събуваш се и влизаш с градинка с много добро разположение .Много интересен проект който незная как се нарича , но с две думи дадоха пари като за един а пък взеха два апартамента .И в детайли погледнато с страхотно качество , вида и качеството на вложените материали с много хубава дървена дограма ( няма да уточнявам е италианците са ненадминати по обработката на дървото ) имат традиции в тази сфера.С дървени жалузи и многооо други наглед дребни неща които обаче са важни.Високи тавани, просторни и удобни стаи  разделени така че да е безшумно ....Просто много красиво и много качествено.Там няма да видиш ново жилище с изпоцапани прозорци и врати с мазилка, боя и др. строителни материали , че българите сме палачори е всеизвестно и това личи от където и да погледнеш..За 10 год. гаранция  в Италия на имотите също забравих да допълня.
А за България , относно кредите за жилища сега ги дават и много хора си купуват , но нека да видим след година две колко от тях няма да са им ги взели банките обратно.Щото да вземеш кредит не е толкова трудно, трудното идва като трябва да се връща този кредит....

# 31
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Мои познати си купиха къща наскоро (преди около година ) в Италия при това в курортно градче в планината , събуваш се и влизаш с градинка с много добро разположение .Много интересен проект който незная как се нарича , но с две думи дадоха пари като за един а пък взеха два апартамента .И в детайли погледнато с страхотно качество , вида и качеството на вложените материали с много хубава дървена дограма ( няма да уточнявам е италианците са ненадминати по обработката на дървото ) имат традиции в тази сфера.С дървени жалузи и многооо други наглед дребни неща които обаче са важни.Високи тавани, просторни и удобни стаи  разделени така че да е безшумно ....Просто много красиво и много качествено.Там няма да видиш ново жилище с изпоцапани прозорци и врати с мазилка, боя и др. строителни материали , че българите сме палачори е всеизвестно и това личи от където и да погледнеш..За 10 год. гаранция  в Италия на имотите също забравих да допълня.
А за България , относно кредите за жилища сега ги дават и много хора си купуват , но нека да видим след година две колко от тях няма да са им ги взели банките обратно.Щото да вземеш кредит не е толкова трудно, трудното идва като трябва да се връща този кредит....

абе Маркрит, не е толкова идили4нои в Италия, и тук новото строителство предполага кибритени кутийки в по_голямата си 4аст и ка4еството 4ести4ко е критикуемо,  но сравнение не може да става  Peace

# 32
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Феиам ме изпревари,исках да напиШа съЩото неЩо.  Peace
А някой неЩо да добави за лихвените проценти по жилиЩните заеми в Бг ?  Mr. Green Аз бих ги определила като безумни... newsm78

# 33
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Феиам ме изпревари,исках да напиШа съЩото неЩо.  Peace
А някой неЩо да добави за лихвените проценти по жилиЩните заеми в Бг ?  Mr. Green Аз бих ги определила като безумни... newsm78

Какви са?  #Crazy
(е, ако са много високи, това е едно от неЩАта, които ми се струва, ЕС Ще ги принуди да оправят)

# 34
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Феиам ме изпревари,исках да напиШа съЩото неЩо.  Peace
А някой неЩо да добави за лихвените проценти по жилиЩните заеми в Бг ?  Mr. Green Аз бих ги определила като безумни... newsm78

Какви са?  #Crazy
(е, ако са много високи, това е едно от неЩАта, които ми се струва, ЕС Ще ги принуди да оправят)

Имам инфо за неЩо като 10%  Twisted Evil Как ти се струва  Wink

# 35
  • Мнения: 5 462
Аз не изклювам и такава възможност някъде и в Италия да има калпаво направено.Посочих един пример , пък и са виждала и други жилища там и сравнение не мога изобщо да направя нито с цените , нито с качеството ..което е наистина много жалко.Кокретно говорих за северна Италия .Всяко стадо си има и мърша..Но тука в Бг това е масова практика изглупели хорица да хвърлят парите си (къде тяхни къде на нечия банка ) за такива коптори, гълабарници ..но не и домове.

# 36
  • Мнения: 5 462
Има и 14%  #Crazy Sick #2gunfire ooooh!

# 37
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Момичета, не разбирам защо наскачахте така всички Wink. Просто не съм съгласна, всичко да се слага под един знаменател, разбира се, че вече има качествени и хубави сгради и в Бг.
За спекулация не може да се говори на един свободен пазар. Цената е такава, каквато някой е склонен да плати Wink.
PetyaL, хайде сега да не си говорим за материали и радиоактивни бетони. В Бг хората не ядат доматите с колците.
Струва ми се излишно да се драматизира и говори с такъв апломб, все едно само ние, които живеем на вън знаем да живеем Wink.
mcdirock, за заемите съм абсолютно сигурна как се отпускат, зет ми работи в банка и три приятелски семейства изтеглиха жилищен кредит.

# 38
  • Мнения: 5 462
Твърде вероятно е да ги принудят да ги намалят , щото това си е меко казано луда работа.За стандарта в България ебахти и лихвените проценти..къде го има това ....???????

# 39
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Момичета, не разбирам защо наскачахте така всички Wink. Просто не съм съгласна, всичко да се слага под един знаменател, разбира се, че вече има качествени и хубави сгради и в Бг.
За спекулация не може да се говори на един свободен пазар. Цената е такава, каквато някой е склонен да плати Wink.
PetyaL, хайде сега да не си говорим за материали и радиоактивни бетони. В Бг хората не ядат доматите с колците.
Струва ми се излишно да се драматизира и говори с такъв апломб, все едно само ние, които живеем на вън знаем да живеем Wink.
mcdirock, за заемите съм абсолютно сигурна как се отпускат, зет ми работи в банка и три приятелски семейства изтеглиха жилищен кредит.


Тео,аз не съм ти ска4ала,просто продължавам да не съм съгласна с теб за някои неЩа.
Нямах предвид не как се отпускат жилиЩните заеми в Бг а за системата на жилиЩно кредитиране като цяло. И аз познавам хора,взели такива,но няма да ти казвам при какви условия  #Crazy

# 40
  • Мнения: 5 462
Момичета, не разбирам защо наскачахте така всички Wink. Просто не съм съгласна, всичко да се слага под един знаменател, разбира се, че вече има качествени и хубави сгради и в Бг.
За спекулация не може да се говори на един свободен пазар. Цената е такава, каквато някой е склонен да плати Wink.
PetyaL, хайде сега да не си говорим за материали и радиоактивни бетони. В Бг хората не ядат доматите с колците.
Струва ми се излишно да се драматизира и говори с такъв апломб, все едно само ние, които живеем на вън знаем да живеем Wink.
mcdirock, за заемите съм абсолютно сигурна как се отпускат, зет ми работи в банка и три приятелски семейства изтеглиха жилищен кредит.

Много са ти слаби доводите ..егати логиката "Цената е такава, каквато някой е склонен да плати "
Не си ли се замислила че много от хората са принудени да си купят жилище не защото ги имат излишни тия пари ,а поради липса на жилище.Така се принуждават да теглят "високо лихвените кредити "за "да бъдат склони да платят " както ти се изразяваш ......Нямам думи просто ooooh!

# 41
  • Мнения: X
Тео, не скачам, и не преувеличавам
и тук допреди 20год са използвали бетон с радон
как ще ме убедиш, че в БГ е по-различно

хайде, лятото ще взема един брояч и ще пробвам новите сгради и ще докладвам
но ме съмнява, че някъде би се пуснала информация за това, нали се сещаш, че игарят големи пари и интереси, за да се поддържа балона
човек изобщо си няма на представа какви материали са използвани и какви би трябвало да бъдат - ето това е лошото

# 42
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Момичета, не разбирам защо наскачахте така всички Wink. Просто не съм съгласна, всичко да се слага под един знаменател, разбира се, че вече има качествени и хубави сгради и в Бг.
За спекулация не може да се говори на един свободен пазар. Цената е такава, каквато някой е склонен да плати Wink.
PetyaL, хайде сега да не си говорим за материали и радиоактивни бетони. В Бг хората не ядат доматите с колците.
Струва ми се излишно да се драматизира и говори с такъв апломб, все едно само ние, които живеем на вън знаем да живеем Wink.mcdirock, за заемите съм абсолютно сигурна как се отпускат, зет ми работи в банка и три приятелски семейства изтеглиха жилищен кредит.


Теорг, никакво ска4ане, просто явно има някакво разминаване във възприятията. Peace
За спекулация може да се говори при свободен пазар и как оЩе, айде да не влизаме в подробности, мисля, за вси4ки е ясна процедурата.

Мен пък ли4но ми писна да се правя на дръж ми Шапката, за да не ме обвинят в горното.  newsm78
Не става въпрос за кой какво знае да прави, а за стандарти, от които обЩо погледнато, България е бая назад.
(Естествено, ако говорим за хора, разполагаЩи с много от незнайно как средствата, за тях разлика няма, могат всякакъв стандарт да си си позволят.)

пп. понеже скоро не съм си ходила, би ли дала пример за хубава сграда от ново строителство?

# 43
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Ето, ето и въобще ако пуснеш една търсачка в гугъла ще видиш много снимки.
Лихвените проценти по жилищните кредити са до 8,5% в зависимост от годините. На коментирам дали е много или не само давам инфо Wink.

# 44
  • Italia
  • Мнения: 4 492
На фасон Що годе са ги докарали,макар,4е е въпрос на вкус,ама като изпълнение пак ти казвам:това,което съм виждала на живо е мамси джейс. Sick
Тео,ние в момента плаЩаме 3% и неЩо ако се не лъжа за 20 годиШен заем. Прави си ти изводите...

# 45
  • Мнения: 3 423
Цените в БГ са нахално високи.
Малко на гол тумбак чифте пищови.

# 46
Ето, ето и въобще ако пуснеш една търсачка в гугъла ще видиш много снимки.
Лихвените проценти по жилищните кредити са до 8,5% в зависимост от годините. На коментирам дали е много или не само давам инфо Wink.


на мен ми се струват невероятно гросни тези произведения
да не говорим че правят ужасен контраст със съществуващите сгради около тях

# 47
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
mcdirock, в Гърция стигат до 6% в зависимост от това дали е твърд или плаващ лихвения процент. В Бг също ще се променят това е сигурно. Не съм оспорвала качеството на строителството, просто казвам, че вече има и качествено.
PetyaL, не случайно казах, че в Бг не се ядат доматите с колците Wink. Използвал се е радиоактивен чакъл от мините в Бухово, но не за строителство на сгради, а за пътища и това е били преди 30г. Все пак не сме от бананова република Wink, може контрола да е слаб, но не и да липсва напълно за такива сериозни неща.
gioia, около първата сграда няма стари за да прави контраст, втория линк е със снимки на нови сгради около, които също няма стари. Дали от архитектурна гледна точка ти харесват, това вече е въпрос на вкусWink.

# 48
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Ето, ето и въобще ако пуснеш една търсачка в гугъла ще видиш много снимки.
Лихвените проценти по жилищните кредити са до 8,5% в зависимост от годините. На коментирам дали е много или не само давам инфо Wink.


на мен ми се струват невероятно гросни тези произведения
да не говорим че правят ужасен контраст със съществуващите сгради около тях

и аз се замислих Що така не ми се нрвят много, ама не съм архитект, та може естети4еското ми 4увство да е леко затъпено newsm78
Макар, 4е съм дълбоко убедена, 4е голяма 4аст от архитектите са напълно лиШЕни... имам 4увството, 4е пове4ето са неуспели художници, които с извинението за оригиналност правят ужасни работи. (не визирам снимките горе, генерално си приказвах)
mcdirock, в Гърция стигат до 6% в зависимост от това дали е твърд или плаващ лихвения процент. В Бг също ще се променят това е сигурно.

ето в това и аз съм убедена

# 49
Minalata godina iskah da kopuvam jileshte v BG, makar che v BG jiveia tochno dva pyti v godina za po dve sedmici, no nali sega vsichki kazvat che investiraneto v nedvijim imot e nai-dobroto i razni ei takiva izrechenia. V grada ot koito sym veche ima nedostroeni blokove, koito zapochvat da se rushat. Sled niakolko dena na ogled na ne malko obekti reshih da ne kopuvam. Tazi godina si kupih jileshte v Germania (staro), na cenata na koaito shtiah da kupia minalata godina v BG Sad, v momenta pravia remont i sled kato obsyjdam cenite na materialite v BG i cenite tuk pri specialni oferti ili pyk materiali, koito sa v ogranicheno kolichstvo sa na polovin cena i po-malko, vijdam che vsichko mi izliza pochti taka kakto bi mi izliazlo i v BG. Jilishtata v BG syshto se nujdaiat ot dostroiavane, koeto v povecheto sluchai izliza na cenata na samoto jilishte. Ta, neka da obobshtia - dve razlichni strani, ednakvi ceni, i razlikata che tuk vzemam pone 12 pyti srednata BG zaplata v euro. Kyde e logikata na bezbojno skypite apartamenti v BG i to stroeni po pokraininite na gradovete, t.e po poletata

# 50
  • В голямото море...Живот
  • Мнения: 765
Живо безобразие.Не се наемам да давам мнение за на4ина на строителството,заЩото и тук е съЩото положение/в Португалия/.Собственият ми Шеф така бързо и "ка4ествено" строи,бедна ви е фантазията.Та в този смисъл,вси4ко е така както го разбират собственици,инженери,строители.ЛоШото е,4е от това си пати купува4ът/ако не си отваря о4ите;)/

# 51
  • Мнения: 2 907
Наскоро четох, че цените на имотите в град София били точно толкова високи колкото същите тези цени в град Лондон. Източникът е немското списание Фокус. Имаше шокиращи примери като това, че един 3стаен апартамент в панелен блок и в някой далечен от центъра квартал струвал между 80 000 и 12 000 ЕВРО!

Не виждам какво сме се хванали да коментираме.

П.С. Явно в България има доста богати и заможни хора, няма да е толкоз зле както искат да ни накарат да повярваме  Laughing

# 52
Благодаря ви! Само ми потвърдихте моите догадки-че цените са станали европейски без да има организацията на процеса, финансирането куца, необходимите закони и въобще всичко е доста по скъпичко и ти излиза соленичко, да не говорим че маи няма и подкрепа на закони, кооперациите не работят-никъде не чух и не съм видяла нещо за кооперациа и правила. Естествено все още БГ е в период на преход и малко бърза да настигне западна Европа а хич не е за там. Значи една част от парите идват от продадени земи, друга част отвън и много малка част идва от хора които започват с една заплатка от нулата. Отвратителни цени и ако може да се нарече пазар, но това е извън контрол и пълен хаос. Плащат се пари за някакви дизаинерски решения и според мен липсва уют в тях и така се водят повечето хора-всички имат такава кухня и аз и накрая всички са еднотипни евтини шаренки фурнирни, пластмасовки по нищо по добри от старите еднотипни комунистичеки кухнички-само модата се е сменила, всички инвестират в БГ в имоти и аз -докато разумните хора не видят и се сблъскат с истината и се дърпат назад и като отидат на нещо по свястно ти се завива свят от цената. А лошо строителстви има навсякъде, въпроса е как е защитен купувача?

# 53
  • Мнения: 563
Наскоро четох, че цените на имотите в град София били точно толкова високи колкото същите тези цени в град Лондон. Източникът е немското списание Фокус. Имаше шокиращи примери като това, че един 3стаен апартамент в панелен блок и в някой далечен от центъра квартал струвал между 80 000 и 12 000 ЕВРО!

Не виждам какво сме се хванали да коментираме.

П.С. Явно в България има доста богати и заможни хора, няма да е толкоз зле както искат да ни накарат да повярваме  Laughing
леле, ами че аз тогава да не се окажа милионерка в евро с апартамент в центъра и тухла Crazy
тия цифри са върха, нереални колкото си искаш, дали някой ги плаща изобщо ми е интересно.
И тия богати и заможни хора откъде ги вадят тия десетки хиляди евро newsm78
при положение че хората не спират да реват как нямат пари и не плащат сметки за парно с години Rolling Eyesнещо не е както трябва в цялата история май newsm78

# 54
  • Мнения: 2 907
силви, имам приятелка в Страсбург, живее в мизерна квартира, плаща около 600 е вро за нея. Преди две години нейните родители и купили жилище в София, в хубав квартал, за 85 000 евро. Това било преди две години. Сега тя се допитала колко ще върви за продажба и фирмата и казала, че най-малко за 160 000 ще може да го продаде.
Моята приятелка най-сериозно си мисли да го направи, за да може да си купи с тези пари жилище тук, което предполагам ще е по-атрактивно от това в София...
Разбиращ ли за какъв абсурд става въпрос?
Горко им на нормалните българи, които имат честна и коректна работа и трябва да изхранват семейства.

Пак казвам, че темата е безкрайна.

# 55
  • Мнения: 563
силви, имам приятелка в Страсбург, живее в мизерна квартира, плаща около 600 е вро за нея. Преди две години нейните родители и купили жилище в София, в хубав квартал, за 85 000 евро. Това било преди две години. Сега тя се допитала колко ще върви за продажба и фирмата и казала, че най-малко за 160 000 ще може да го продаде.
Моята приятелка най-сериозно си мисли да го направи, за да може да си купи с тези пари жилище тук, което предполагам ще е по-атрактивно от това в София...
Разбиращ ли за какъв абсурд става въпрос?
Горко им на нормалните българи, които имат честна и коректна работа и трябва да изхранват семейства.

Пак казвам, че темата е безкрайна.

#Crazy #Crazy #Crazy ти ми събра очите направо! Това е наистина абсурд! Знаеш ли ще се заинтересувам за цените в нашият кварал обаче, току виж излезе че с парите от апартамента ми там мога да си погася половината, че и повече ипотека Shocked
за нормалните хора и заплати не ми се мисли, тежко им с такива цифри, собствено жилище няма да дочакат Tired

# 56
  • Мнения: 5 462
Ами я вижте това дето и спалня няма ...къде ще се спи идея си нямам..луксозно .........???????? #Crazy
http://imoti.gbg.bg/index.phtml?rd=http://www.imot.bg/perl/main. … 43&f1=details

# 57
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Същото безумие апартамент си купи една позната в  малък град / не си спомян дали беше 70 или 80 000 евро/. И аз си мисля "2 стаи с кухня", а се оказа гарсониера.   Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes А в квартала само блокове г....до г....Гледат си в прозорците и не знам как не ги гони клаустрофобията.  За двойна цена тук ще има това:

http://www.funda.nl/koop/detail_fotos.asp?1=1&my=&vvnav= … 2DD8A4EBC7630C%7D

А това с лихвените проценти, също е пързалка. Рекламира се и се дава първата и втората година ниска лихва, а след това постепенно се увеличава. Но това не се коментира в банката....

# 58
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Ето и още цени на жилища. Средната цена е 1000 евро за квадратен метър.

# 59
  • Germany
  • Мнения: 1 262
Ех, ще стане и от мен милионер, стига да се навия да си продам апартамента в София Wink

Сега за лихвените проценти, някой май беше написал че били 10-12% ама това е много старо инфо. то това било преди 100години, сега нещата са други. В момента лихвения процент за ипотечен кредит варира между 7-8%, което не нещо нечувано и невиждано мисля. Е, вярно че тук в ДЕ е 4%, ама все пак е нещо. И между другото въпреки цените има бум на изтеглени кредити за аппартаменти - тоест не са за оплакване хората, не ги мислете много  - щом изплащат знаци имат. То българина винаги е бил магьосник - аз все се чудя - как с 300лв. на месец и кола си купува и я кара нон стоп, и на море всяка година, че и апартамент изплаща Wink Wink

  bouquet

# 60
  • Мнения: 3 098
То българина винаги е бил магьосник - аз все се чудя - как с 300лв. на месец и кола си купува и я кара нон стоп, и на море всяка година, че и апартамент изплаща Wink Wink

  bouquet
Така де,да си дойдем на думата. Wink
Моя позната в Бг твърди  Mr. Green 4е полу4ава 250 лв.заплата,издържа апартамент,кола,дете сама.Има само баЩа,на който непрекъснато помага.Та с тази заплата отгоре на вси4ки по_горе изброени разходи,плюс оби4айните други,има и гледа4ка за детето. Laughing
Аз тук ако,да ре4ем полу4авам 250?/мес.само за градина няма да ми стигнат. Laughing
Така,4е това са вариантите или са магьосници,или послъгват за пред хората. Wink

# 61
българинът "реве' изключително виртуозно. аз все още/предвид, че от доста години живея в чужбина и само преди няколко часа съм се върнала от Бг/ не мога да я схвана тази хватка- да получаваш 300, да спестяваш 200 и да харчиш 500  Crazy Shocked Mr. Green. мъжът ми каза, че ако го науча тоя номер, милионери ще станем за нула време.
иначе за имотите, почти съм специалист Wink, инвестирала съм солидна сума в недвижими собствености преди време и се радвам, че цената им само зa  2 години се качи на места със 100 %/банка не може да ми донесе тавака лихва от парите ми/.
но честна дума, с ръка на сърцето не го чаткам изобщо-как с лека ръка се теглят заеми, в огромни/за мен лично/ размери и все гледат обзавеждането/и въобще каквото и да е/ да е марково/каквото и да значи това Wink/.

# 62
# 63
  • Мнения: 2 907
сънденсър, уау как звучи на български името ти, статията я прочетох, пълна е с правописни и граматически грешки ( това са българските журналисти, трябваше да си остана в БГ, дефинитли...), та да - май наистина е вярно, че София = Лондон. По цени на имотите.

А твоето име от филмовия фестивал ли идва? ( това е много интимен въпрос, ако искаш не ми отговаряй)  Wink

# 64
  • Мнения: 1 393
Какво мисля ли?  Confused
Идва ми да се гръмна като се сетя, че преди по- малко от 4-ри години продадохме 3-стаен апартамент на пъпа на София (точно над кино 'Витоша", на ъгъла на Витошка и Патриарха)  за...$ 42 000.  Banghead
...но нищо де- имаме и една изостанала панелка, та нея, докато се назлъндисваме дали да я продаваме или не, току виж сме я пазарили и за 100 000 евро.  Crazy

Иначе какво да кажа- ужас. Никога не бих си купила имот в България. Милион други места ще избера преди това (за съжаление), особено пък с тези цени, качество и начин на предлагане.

# 65
http://www.plovdiv24.com/news/24097.html

Тук всички реват колко е скъпо и като погледна излиза 1600евро на кв метър или 200долара на кв ft-грубо-и в момента лухвата е 6% на фиксиран 30 години заем. Цените на всичко друго не виждам да е толкова по-евтино-по скъпо ми се вижда, да не говорим каде са ни заплатите-магъосници неземни са тез в БГ:lol:
MrsG не съжалявай, надявам са че си вложила парите разумно. Съжалявам ам са толкова несравними нещата-чудя се кои американец ще иде да живее в Марково newsm78

Последна редакция: чт, 22 фев 2007, 21:19 от SimonaMona

# 66
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Абе при нас е повече като 3600 евро на кв. м., ама за тия пари поне взимаш всичко готово, измазано, с кухня и баня луксозни, а не нещо, което след това ти трябват още толкова пари, за да го довършиш или ремонтираш.

Аз друго не мога да разбера, като кажат Х евро е цената на кв. м., ама дали е ново/старо/в коя точно част на града, май няма толкова значение. Ей това ме дразни, от имот до имот има страшна разлика, която не е отразена в цената, защото еди кой си взел еди колко си пари, що пък и аз да не искам толкова.

А най-много ме дразни как всъщност няма реална статистика за покупки и продажби, защото всичко живо лъжа, като иде да регистрира сделката. Така без независим външен източник никога не можеш да разбереш къде свършва свободния пазар и къде почва спекулата.

# 67
  • Мнения: 6 390
Преди няколко години си спомням, колко шокирани бяхме, като разбрахме. че фамилна вила в Приморско се продаваше за пари който Мадона беше обявила за нейното имение в Л.А.  -  същия ден го бяхме чели в клюкарски вестник...
без коментар  Crazy

# 68
  • В голямото море...Живот
  • Мнения: 765
Моми4ета,я кажете как стои въпроса когато реШиШ сам да строиШ.Все си мисля,4е така би излизало доста по евтино,поне тук е така.Мъж ми е реШил след време да продаде панелката в провинцията и да построи малка,спретната къЩурка с 3 декара салата отпред.

# 69
Прави сте момичета, че цените са високи, че качеството е ниско, че се перат мръсни пари и т.н., обаче е несериозно да се сравняват с цените в Лондон примерно. Аз живея в Милано. Тук апартаментите са в пъти по-скъпи от Софийските, да не говорим за провинциата.Бих инвестирала в България ако живеех там, или поне ако имах доверен човек да ми върши работата. От далеч не става.

# 70
Аз пък мисля че е сериозно. Защо да не сравняваме?Никога не съм била в Милано, но съм сигурна цхе покупателната възможност е доста по висока, да не говорим че София не може да се сравнява с Милано, нали newsm78Или греша newsm78

# 71
София е най - абсурдното място на което сам пребивавала. Льже се и се краде като за последно. Парите на много са "easy come , easy go" taka 4е не е изненада ,4е много от "новите хора" могат да си купят жилище за  300 000 лева в брой, при средна месе4на заплата от 250 лева. Close

# 72
Аз пък мисля че е сериозно. Защо да не сравняваме?Никога не съм била в Милано, но съм сигурна цхе покупателната възможност е доста по висока, да не говорим че София не може да се сравнява с Милано, нали newsm78Или греша newsm78

ставаше въпрос за номинална стоиност  Stop, поне аз така ги разбрах сравненията

Общи условия

Активация на акаунт