Семейството ми се занимава със земеделие. В землището където обработваме земя, има ниви на които не знаем кои са собствениците. Селото е малко, живеят предимно възрастни хора. Младите са се преселили в градовете. Имам имената на прадядовци , отдавна починали, които са били собственици, но никаква информация за наследниците. Знаете ли как мога да намеря информация- имена , телефони? За да сключим договор за наем на земята. Благодаря!
С това ГДПР не знам как се търсят лични данни... Освен в селото някой да има познати от по-младите, иначе то хубаво в градовете, ама ще има много и в чужбина... Търсихме наскоро служебно за едни парцели, ама не намерихме особено съдействие.. Пробвай да започнеш да обработваш някой парцел, сами ще те намерят ☺️
Мдам, може и такова да е... На близка едни наследствени земи са й ги "купили" селски арендатори, без да са я издирвали изобщо, нито тя е давала съгласие, нито се е подписвала където и да е... Ама това се видя наскоро с електронните регистри и е отпреди 10+ години, така че файда...
Целта ми е сключване на договор за наем или аренда, но имам само имената на прадядовците от един стар регистър. Знам, че колега пише фалшиви едногодишни договори за някои от нивите в това землище, но той е местен и познава по-добре хората, а и има роднини в селото. А предполагам и че някой от поземлената му съдейства.
Една на пръв поглед нестандартна идея - за да привлечеш наследниците да се върнат за 1-2 дена в селото, ако можеш спонсорирай и организирай някакъв празник или родова среща. Добре е да има нещо интересно, малка почерпка с традиционни храни и да отделиш от времето си да го организираш. Като влезеш в контакт - си правиш офертата. Идеята не е моя - на кооперация от източна Германия. Спонсорират празник (като нашите събори), с коктейл. И си предодписват договорите за следващата година. Но - при тях регистрите със собственици са ОК.
Ами и на арендатори им е трудно когато в някой блок са нацвъкани имотчета по средата, сякаш ги е рисувал някой болен от Паркинсон след поредно безумно земеразделяне. При нас обработваха наред за по-лесно после ако някой претендира, може и да се пусне договор със задна дата, или поне да му дадат рента/пари според декарите( това по-отдавна ). Сега незнам, зависи от район, служби по земеделие, общини, фирми.
Наричат се бели петна и се обработва всичко. Няма как някой имот да се заобикаля, да се сеят останалите наоколо, а той не, затова е измислено така, дори и да няма сключен договор, се обработва, и му се плаща рента за бяло петно.
Точно така - бели петна. Това с нивите, които никой не е декларирал в поземлената комисия, че ще ги обработва. В нашето землище от доста години няма нито едно бяло петно. Това не е възможно. Затова подозирам, че колегата пише фалшиви договори за нивите, които никой не е заявил, че ще ги обработва. Издирвам наследниците точно на тези ниви. Белите петна се разпределят по равно между арендаторите и се плаща на общината. Договори със задна дата- не е редно и няма смисъл, защото вече са обявени за бели петна, има си срокове. А на селските събори се събират 20-25 човека, много малко.
Последна редакция: ср, 18 сеп 2024, 05:47 от hristova33
Мисля че на сайтовете на съответната ОСЗ се публикуват заповедите за разпределяне на белите петна за всяка година. Скоро рових за близки, и имаше качени заповеди с номерата на имотите, които се предоставят за обработване. Поверете на сайта на вашата Общинска служба по земеделие. Излизат и едни списъци, с номера на имоти по землища, срещу всеки имот имаше дали е бяло петно, кой арендатор го работи за годината.
Договорите за аренда пък излизат в имотния регистър. От него може да видите данните за собствениците например.