За и-краткото (й) да ви въпросвам

  • 17 952
  • 362
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 2 759
Декоптаж е декупаж
Мисля, че е правописна грешка
             ДекоТПаж бешее  Mr. Green. Но наистина става дума за декупаж.

# 226
  • Мнения: 23 116
Браво за темата. smile3501  Мислех и аз в близко време да пусна подобна,защото много често във форума срещам думите "рожденници", "именници" и много се дразня. Мислех, че само мен ме вълнува правописа, но се радвам, че и на други им прави впечатление как се пише във форума (а и не само). .........................................
Има правописна тема,която тече от месеци наред..Ако не си идвала,заповядай.Но май там само ние си четем и пишем.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=165132.0

# 227
  • Мнения: 1 615
Преди минути мернах тук тема "Имам нужда от Вашият съвет" - понякога желанието да се пише грамотно дава точно обратния резултат, май Wink Егати - една дума 2 грешки!

# 228
  • Мнения: 11 322
Декоптаж е декупаж
Мисля, че е правописна грешка
             ДекоТПаж бешее  Mr. Green. Но наистина става дума за декупаж.
Направо съм го прочела погрешно или по-скоро по диагонал Embarassed

# 229
  • Мнения: 8 999
думата е от гръцки -поли-много и лей -светлина  Heart Eyes

Малка корекция - ЕЛЕЙ - свещи, многосвещник.


Също така ТРЕНДАФИЛ, а не ТРЪНДАФИЛ

# 230
  • Мнения: 920
думата е от гръцки -поли-много и лей -светлина  Heart Eyes

Малка корекция - ЕЛЕЙ - свещи, многосвещник.


Също така ТРЕНДАФИЛ, а не ТРЪНДАФИЛ

Благодаря за подкрепата.

Последна редакция: ср, 07 мар 2007, 17:32 от Г-жа Смутена-Засрамена

# 231
  • Мнения: 656
Преди минути мернах тук тема "Имам нужда от Вашият съвет" - понякога желанието да се пише грамотно дава точно обратния резултат, май Wink Егати - една дума 2 грешки!
Защо 2 грешки?
Може авторът (авторката) да проявява дълбоко уважение към нас...

# 232
  • Мнения: 8 999
Преди минути мернах тук тема "Имам нужда от Вашият съвет" - понякога желанието да се пише грамотно дава точно обратния резултат, май Wink Егати - една дума 2 грешки!
Защо 2 грешки?
Може авторът (авторката) да проявява дълбоко уважение към нас...

Защото в 3то лице мн.ч. притежателното местоимение се пише винаги с малка буква

# 233
  • Мнения: 656
Преди минути мернах тук тема "Имам нужда от Вашият съвет" - понякога желанието да се пише грамотно дава точно обратния резултат, май Wink Егати - една дума 2 грешки!
Защо 2 грешки?
Може авторът (авторката) да проявява дълбоко уважение към нас...

Защото в 3то лице мн.ч. притежателното местоимение се пише винаги с малка буква
Трето лице мн.ч. е "техните"
Вашите е второ лице.
 newsm78
Колкото до притежателните местоимения - не си спомням точно как беше "вашия съвет" или "съветът ви" - кое от двете какво местоимение е?
Но не ми е ясно защо си спомням, че и "Вашия" се пише с главна буква, когато се употребява за 1 човек...
Явно годинките на непрактикуване на правопис в официална форма си показват резултата.

# 234
  • София
  • Мнения: 2 162
Но не ми е ясно защо си спомням, че и "Вашия" се пише с главна буква, когато се употребява за 1 човек...

Правилно си спомняш. Grinning

# 235
  • Мнения: 656
Но не ми е ясно защо си спомням, че и "Вашия" се пише с главна буква, когато се употребява за 1 човек...

Правилно си спомняш. Grinning
Ааааааааааа,
Спирам да ви чета. Само си разбърках съвсем правописа тук. Отивам да чета учебници!

(Сега съм 5ти клас на "сложна дума". Обаче много време и нерви ми костваше да разбера разликата между допълнение и обстоятелствено пояснение, а докато помогна на детето да схване....)

# 236
  • Майничка
  • Мнения: 12 623
А я да питам и аз, че нещо се разтерзах - как би било редно да се пише "анцуг" или "анцунг"?
Че се казва "ханцунг" е ясно Mr. Green.

# 237
  • Мнения: 1 615
(бронхо) племония / плеумония / плевмония... Simple Smile

# 238
  • Мнения: 8 999
Преди минути мернах тук тема "Имам нужда от Вашият съвет" - понякога желанието да се пише грамотно дава точно обратния резултат, май Wink Егати - една дума 2 грешки!
Защо 2 грешки?
Може авторът (авторката) да проявява дълбоко уважение към нас...

Защото в 3то лице мн.ч. притежателното местоимение се пише винаги с малка буква
Трето лице мн.ч. е "техните"
Вашите е второ лице.
 newsm78
Колкото до притежателните местоимения - не си спомням точно как беше "вашия съвет" или "съветът ви" - кое от двете какво местоимение е?
Но не ми е ясно защо си спомням, че и "Вашия" се пише с главна буква, когато се употребява за 1 човек...
Явно годинките на непрактикуване на правопис в официална форма си показват резултата.


Така де! Обърках лицата! ВИ и ВАШ са притежателни местоимения - кратка и пълна форма. За 2л.ед. е с главна буква, когато е в уважителен контекст, но дори и тогава мн.ч. е с малка буква.  Същото е и при личните местоимения - Вие /уважение за ед.ч./ и вие /за мн.ч. със или без уважение/

# 239
  • София
  • Мнения: 4 867
А я да питам и аз, че нещо се разтерзах - как би било редно да се пише "анцуг" или "анцунг"?
Че се казва "ханцунг" е ясно Mr. Green.

анцуг - идва от немското anzug

Общи условия

Активация на акаунт