Майчинството счетоводно - 3

  • 151 526
  • 2 946
  •   2
Отговори
# 300
  • Мнения: 38
Здравейте всички Simple Smile
радвам се, че и аз най-сетне станах член на този небезизвестен (и то само с хубави неща) форум. Ние с мъжа ми също чакаме бебе - през септември. Искам да попитам кога мога да изляза в болничен според новото законодателство, както и какъв ще е размерът на майчинството, което ще получавам. Терминът ми е 02-03.09, а заплатата, на която ме осигуряват последните години е - 600 лв.
Много ви благодаря предварително за отговора. Виждам, че тук има много компетентни хора и специалисти. Разчитам на вас Simple Smile newsm10

# 301
  • Мнения: 9 044
Здравейте Laughing,може и да е задаван такъв въпрос но аз не открих нищо Embarassed.Искам да попитам ако при изтичането на двете години майчински майката бъде съкратена от работа,полага ли и се някакво парично обезщетение(с две думи има ли право да отиде на борсата,колко пари ще взема и за колко време?)Благодаря предварително  bouquet  bouquet  bouquet

Всеки безработен има право на регистрация в БТ. Сумата на обезщетението се определя от дохода ви 9 месеца преди настъпване на безработицата. Срокът, за който ще се изплаща, зависи от годините стаж, които имате.

# 302
  • Мнения: 9 044
Здравейте всички Simple Smile
радвам се, че и аз най-сетне станах член на този небезизвестен (и то само с хубави неща) форум. Ние с мъжа ми също чакаме бебе - през септември. Искам да попитам кога мога да изляза в болничен според новото законодателство, както и какъв ще е размерът на майчинството, което ще получавам. Терминът ми е 02-03.09, а заплатата, на която ме осигуряват последните години е - 600 лв.
Много ви благодаря предварително за отговора. Виждам, че тук има много компетентни хора и специалисти. Разчитам на вас Simple Smile newsm10

Ако терминът ви е на 03.09, тогава болничният ви за бременност и раждане ще започне на 21.07. Освен това имате право на до 180 дни болничен без прекъсване, издаден от лекарска комисия. Което означава, че спокойно сега можете да излезете в болничен и повече да не работите, стига да има кой да ви издава болничните листове.

Лека бременност.

# 303
  • Мнения: 38
Здравейте всички Simple Smile
радвам се, че и аз най-сетне станах член на този небезизвестен (и то само с хубави неща) форум. Ние с мъжа ми също чакаме бебе - през септември. Искам да попитам кога мога да изляза в болничен според новото законодателство, както и какъв ще е размерът на майчинството, което ще получавам. Терминът ми е 02-03.09, а заплатата, на която ме осигуряват последните години е - 600 лв.
Много ви благодаря предварително за отговора. Виждам, че тук има много компетентни хора и специалисти. Разчитам на вас Simple Smile newsm10

Ако терминът ви е на 03.09, тогава болничният ви за бременност и раждане ще започне на 21.07. Освен това имате право на до 180 дни болничен без прекъсване, издаден от лекарска комисия. Което означава, че спокойно сега можете да излезете в болничен и повече да не работите, стига да има кой да ви издава болничните листове.

Лека бременност.
Много благодаря за толкова бързия отговор ZinaSt  bouquet както и за хубавото пожелание накрая  Simple Smile
А по втората част на въпроса дали можеш да ме насочиш - за размера на майчинството?

# 304
  • Мнения: 9 044
Здравейте всички Simple Smile
радвам се, че и аз най-сетне станах член на този небезизвестен (и то само с хубави неща) форум. Ние с мъжа ми също чакаме бебе - през септември. Искам да попитам кога мога да изляза в болничен според новото законодателство, както и какъв ще е размерът на майчинството, което ще получавам. Терминът ми е 02-03.09, а заплатата, на която ме осигуряват последните години е - 600 лв.
Много ви благодаря предварително за отговора. Виждам, че тук има много компетентни хора и специалисти. Разчитам на вас Simple Smile newsm10

Ако терминът ви е на 03.09, тогава болничният ви за бременност и раждане ще започне на 21.07. Освен това имате право на до 180 дни болничен без прекъсване, издаден от лекарска комисия. Което означава, че спокойно сега можете да излезете в болничен и повече да не работите, стига да има кой да ви издава болничните листове.

Лека бременност.
Много благодаря за толкова бързия отговор ZinaSt  bouquet както и за хубавото пожелание накрая  Simple Smile
А по втората част на въпроса дали можеш да ме насочиш - за размера на майчинството?


Обезщетението ще е в размер на около 455 лева на месец, като евентуалното ползване на болничен преди болничния за бременност и раждане няма да се отрази на тази сума.

# 305
ЗДРАВЕЙТЕ!
В момента сам в отпуск по майчинство. Момченцето ми е на 1г и 1 месец. През юли 2005 бях назначена по заместване, на мястото на титуляр, до завръщането му на работа. През юли 2007 титулярът ще се върне на работа и моят договор ще бъде прекратен. Въпросът ми е на какво обезщетение ще имам право като безработна майка до навършване на 2 години на детето ми и колко време ще ми се полага то? Имам трудов стаж - около 5 години.
Ако си намеря работа, след като бъда съкратена имам ли право да прехвърля остатъка от майчинството (около 7месеца) на съпруга ми , който е осигурен и работи на постоянен договор. Има ли право неговия работодател да му откаже такова прехвърляне?
Предварително благодаря.

# 306
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 22 802
ЗДРАВЕЙТЕ!
В момента сам в отпуск по майчинство. Момченцето ми е на 1г и 1 месец. През юли 2005 бях назначена по заместване, на мястото на титуляр, до завръщането му на работа. През юли 2007 титулярът ще се върне на работа и моят договор ще бъде прекратен. Въпросът ми е на какво обезщетение ще имам право като безработна майка до навършване на 2 години на детето ми и колко време ще ми се полага то? Имам трудов стаж - около 5 години.
Ако си намеря работа, след като бъда съкратена имам ли право да прехвърля остатъка от майчинството (около 7месеца) на съпруга ми , който е осигурен и работи на постоянен договор. Има ли право неговия работодател да му откаже такова прехвърляне?
Предварително благодаря.

След прекратяване на договора ти при връщане на титуляра имаш право да се регистрираш на бюрото по труда, като ще получаваш минимално обезщетение за 4 месеца. То е независимо от това, че си майка на дете, ненавършило 2 години. Майчинството можеш да прехвърлиш по всяко време, щом си намериш работа на съпруга ти, или на някой от твоите или неговите родители, ако са осигурени. Работодателят му не може да откаже такова прехвърляне.

# 307
  • Мнения: 658
Здравейте,
искам да попитам нещо, което сигурно тук се е коментирало. Моля да ме извините предварително, но нямам възможност да се поровя из архива Embarassed
Въпроса ми е следния: Имам син на 6 месеца, но майчинството го прехвърлих на свекърва ми, защото аз трябваше да се връщам на работа. В тази ситуация аз имам ли право на болничен при положение, че сина ми трябва да бъде приет в болница за операция и аз трябва да го придружа, разбира се. По стария закон нямах това право, а по новия как е?
Моля ви за спешен отговор Praynig

# 308
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 22 802
Здравейте,
искам да попитам нещо, което сигурно тук се е коментирало. Моля да ме извините предварително, но нямам възможност да се поровя из архива Embarassed
Въпроса ми е следния: Имам син на 6 месеца, но майчинството го прехвърлих на свекърва ми, защото аз трябваше да се връщам на работа. В тази ситуация аз имам ли право на болничен при положение, че сина ми трябва да бъде приет в болница за операция и аз трябва да го придружа, разбира се. По стария закон нямах това право, а по новия как е?
Моля ви за спешен отговор Praynig

Съжалявам, но наистина нямаш право на болничен за гледане / придружаване на детето. Cry

# 309
  • Мнения: 160
здравейте,
искам да попитам при кого се подават документите за майчинството.аз съм от велико търново,но офисът на фирмата в която работя е в софия.всички са много заети и не си вдигат телефоните,а аз няма кого да попитам.
документите в нои ли се дават или на работодателя и какви точно документи се изискват.със сигурност въпросът ми няма да ви затрудни.моля да ми отговорите и предварително благодаря.

# 310
  • Мнения: 9 044
здравейте,
искам да попитам при кого се подават документите за майчинството.аз съм от велико търново,но офисът на фирмата в която работя е в софия.всички са много заети и не си вдигат телефоните,а аз няма кого да попитам.
документите в нои ли се дават или на работодателя и какви точно документи се изискват.със сигурност въпросът ми няма да ви затрудни.моля да ми отговорите и предварително благодаря.

Ами затруднява ме. Какво имате предвид под майчинство - болничен за бременност и раждане или отпуск за отглеждане на дете до 2 години. При всички положения документите се подават при работодателя. Но за да ви кажа какви документи трябва да подадете, трябва да ми кажете какво точно ще ползвате.

# 311
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 22 802
здравейте,
искам да попитам при кого се подават документите за майчинството.аз съм от велико търново,но офисът на фирмата в която работя е в софия.всички са много заети и не си вдигат телефоните,а аз няма кого да попитам.
документите в нои ли се дават или на работодателя и какви точно документи се изискват.със сигурност въпросът ми няма да ви затрудни.моля да ми отговорите и предварително благодаря.

Ако става въпрос за болничен за бременност и раждане, то освен него се представя документ от банка за твоя банкова сметка, дебитна карта или безсрочен депозит. Попълваш и декларация за банковата ти сметка - Приложение 7, която би трябвало да ти дадат в счетоводството. Всичко това се представя на работодателя. Какво трябва да сначи "всички са много заети"  newsm78 Нямате ли регионален шеф или ТРЗ-служител, който да приеме документите и да ги придвижи до София?

# 312
  • Мнения: 160
родих преди пет дни,значи това трябва да е майчинство за отглеждане на дете до 2 години.шефът ми е много некоректен и говори по телефона с нас,когато сам реши,а не когато го търсим,а в момента незнам кой е счетоводител на фирмата,защото предишният напусна.счетоводството се води изцяло в софия.ние сме верига книжарници и в търново имаме само търговски обект.
та какви точно документи трябва да изпратя до офиса в софия за отглеждане на дете до 2 години. : Rolling Eyes

# 313
  • Мнения: 288
......ние сме верига книжарници и в търново имаме само търговски обект.......
.. хе хе .. Офис 1 ???? Wink

# 314
  • Мнения: 9 044
родих преди пет дни,значи това трябва да е майчинство за отглеждане на дете до 2 години.шефът ми е много некоректен и говори по телефона с нас,когато сам реши,а не когато го търсим,а в момента незнам кой е счетоводител на фирмата,защото предишният напусна.счетоводството се води изцяло в софия.ние сме верига книжарници и в търново имаме само търговски обект.
та какви точно документи трябва да изпратя до офиса в софия за отглеждане на дете до 2 години. : Rolling Eyes

Така, хайде сега малко информация. 315 дни ( от които 45 дни преди термина ) се наричат отпуск за бременност и раждане. За първите 135 от тях се издават болнични листове. Останалите 180 се ползват въз основа на молба. Едва след това е отпуск за отглеждане на дете.
Вие, щом сте родила преди 5 дни, това оначава, че вече сте имала един болничен лист, издаден 45 дни преди термина ви. С него какво направихте? Сега би следвало да имате втори - от болницата, където сте родила. И после ще имате и трети, от педиатъра на детето.

Общи условия

Активация на акаунт