Дела срещу бързи кредити

  • 828
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте, има ли някой успял до осъди фирма за бързи кредити заради незаконосъобразни условия в договора? Или ако може някой да ми даде повече информация какви точно са незаконосъобразните условия, за какво точно трябва да проверя в договорите?

# 1
  • София
  • Мнения: 15 742
Трудно ще се получи, когато вече си подписал, защото се предполага преди това да си чел какво подписваш и го правиш доброволно.
Когато още не си разписал, ти преценяваш дали условията са ти изгодни или не са и ти решаваш дали да подпишеш.
А относно какво да провериш - всичко. Четеш внимателно всяка дума и мислиш дали те устройва.

# 2
  • Мнения: 888
Ако са незаконосъобразни, т.е. действително противоречащи на нормативни изисквания - да, можеш да ги осъдиш. Ако просто обаче не ти допадат - не, все пак си ги подписал/а и си се съгласил/а с тях.

# 3
  • Мнения: 2 559
Имаше скоро (миналата седмица мисля) по бТВ, в предаването Преди обед точно такава тема за бързите кредити и техните незаконосъобразни условия. Даваха една жена, която ги е осъдила. Така че най-добре консултация с адвокат, за да ви каже какво може да се направи.

# 4
  • В реалния живот
  • Мнения: 318
Ето как може да се ориентирате поне донякъде дали имате неравноправни клаузи
Цитат от тази статия от 20 март 2024 година -

Бързите кредити са "разграден двор" за 5.5 млрд. лв.
 https://www.mediapool.bg/barzite-krediti-sa-razgraden-dvor-za-55 … v-news357339.html

Статията е в архив, но с безплатна регистрация може да я прочетете.

Ето извадки:
"Секторът на бързите кредити у нас е "разграден двор" за 5.5 млрд. лв., който си прави каквото иска под носа на държавата. Това е основният извод, който може да се направи от двучасово изслушване по темата в подкомисията за защита на потребителите и ограничаване на монополите. Депутатите за пореден път бяха "шокирани" от безсилието и бездействието по темата на Комисията за защита на потребителите (КЗП), която е единственият орган в изпълнителната власт с правомощия да контролира действащите у нас 230 фирми за лесни пари."
Този абзац показва, че въпреки че държавата е разрешила да има такива кредити, фирмите намират доста вратички да нарушават закона. Комисията за защита на потребителите е органа, който може да се сезира. Както и някакъв граждански натикт също е възможно да промени нещо.

Друг цитат:
"Преди близо 10 години с поправката "Кадиев" със закон беше въведен таван на годишния процент на разходите (ГПР) по заемите за потребители – не повече от 5-кратния размер на законната лихва по просрочени задължения (ОЛП + 10%), което към днешна дата прави не повече от 69% на годишна база."

Този цитат може да бъде ориентир, че ако сте взели 1000 лв., държавата е предвидила да върнете за една година най-много 1 411 лв.  Ако плащате редовно, главницата ви намалява. Тук трябва още да го проуча, но ще се заема. Ако сте взели 1000 лв., а искат да върнете 2200 най-вероятно имате неравноправни клаузи. Ето един може би добър калкулатор - https://www.moitepari.bg/Kalkulatori/Krediten_Kalkulator.aspx

Следващ цитат:

"Въпреки това фирмите за лесни пари начисляват десетки видове незаконни такси и неустойки, които увеличават сумата на задължението до 2-3 пъти още с подписването на договора. Такива са например неустойките за неосигурени поръчители, неосигурена банкова гаранция, такса "гарант", такса за експресно разглеждане, за извънсъдебно събиране на просрочен кредит и т. н.

Огромен проблем е обявяването на заема за предсрочно изискуем, което при бързите кредити често се случва не само при частично просрочие на вноска, но дори при напускане на работа, завеждане на друго дело срещу длъжника и т. н., алармира Мая Манолова, която от години работи по темата."


Дадени са насоки, какво евентуално са неравноправните клаузи.

---------
Тук искам да поясня, че не съм против фирмите за бързи кредити. Спомням си преди години се говореше, че банките не могат да отпускат малки кредити - например 600 лв., за да си платиш бързо парното и за това дават права на фирмите за микрокредитиране. Но нещо отговорното кредитиране, съобразено със закона се е изместило твърде много в полза на бързите кредитори.

И още едно пояснение, за да можете да се консултирате ви трябват максимално много документи, а ако сте си загубили документите фирмите не предоставят такива при нормално поискване от кредитополучателя.

Последна редакция: пт, 06 дек 2024, 12:55 от TanyaMG

# 5
  • Мнения: 4 245
Има доста осъдени фирми за бързи кредити.
Има адвокати, които доста често публикуват спечелили дела и точните незаконносъобразни клаузи.
Потърсете ги във фейсбук.

Общи условия

Активация на акаунт