Здравословно хранене на деца от 3 до 7 годишна възраст

  • 120 771
  • 1 172
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 211
но 4-6 порции на ден от всяко ми идва в повече... Rolling Eyes
И аз като прочетох за порциите направо онемях. Може би имат предвид не толкова порции, колкото брой храненета на ден с такъв вид продукти

# 16
# 17
  • Мнения: 2 242
Мис Бу не е ли възможно да обединим темите, които се повтарят или най-добре да направим отделна секция в библиотеката newsm78. Според мен има доста мами които се интересуват от подобни неща, но темите са разхвърляни из различни подфоруми и реално много трудно се откриват (аз редовно ги пропускам)  :

Пълноценно хранене и здравословни техники да готвене
Рецепти за здравословно хранене 
Здравословно детско меню 
Детското хранене по света 
Оформяне вкуса на бебето и малкото дете
Как възпитавате в здравословно хранене децата си?
Инфо за рецептурниците и храните в детски кухни, ясли и градини 
За нездравословните мазнини в нашето меню
Черен списък на храни и хранителни продукти - Бг
Генно модифицираните храни 
Генно-модифицираните храни 

Последна редакция: пт, 09 мар 2007, 18:18 от Slavi

# 18
  • Мнения: 2 242
Въпросът ми е по-скоро: защо растителни, а не животински мазнини (каквото се явява маслото)?
Във всички книги за детско хранене, които съм чела, се твърди че най-полезни и лесно смилаеми за подрастващият организъм са млечните мазнини. Винаги има задължителен дневен прием на - мляко, млечни продукти, рибено масло, яйчен жълтък и т.н.

Спазвате ли това за порциите?
Аз се придържам към тази схема http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=167253.msg3266129#msg3266129
 По нея съм направила ориентировъчен седмичен списък с храни които задължително трябва да бъдат включени в седмичното меню и съответно колко пъти. Примерно до сега Зори няма седмица без риба, бобови и ядки и т.н. На броя порции и количества не държа толкова, колкото гледам да спазваме режим - в определени часове винаги предлагам храна. Е ако откаже здраве да е Whistling

Давам пълномаслени млека - знам че е задължително за деца

Последна редакция: пт, 09 мар 2007, 19:05 от Slavi

# 19
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Опитвам се да избягвам преработени храни. Не съм специалист, но ми се струва, че всички нискомаслени продукти търпят повече обработка и съответно - имат повече "химия".
И да не е така, предпочитам пълномаслените млека - и кисело, и прясно.
Маргарин не ядем, само краве масло.

# 20
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Аз пък се уча от бабите ми..... едната до 90 години си мажеше лой на филия и никога не е страдала от нищо ...Нищо.... умря си със своите си зъби, протрити до живеца, но здрави ...което ми говори, че това за холестерола и животинските мазнини е някакъв мит, разпространен от производителите на маргарин  Crossing Arms

# 21
  • Мнения: 1 640
Имам впрос: Здравословна /полезна/ храна ли е купеният шипков мармалад или в  него има подобрители,оцветители и разни Е-та?

# 22
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
Записвам се и аз за темата да я следя.
По въпроса с маслото и маргарина и аз знам, че маслото се препоръчва и масло давам. Същото е и с млякото, давам пълномаслено, най-малкото аз обичам повече пълномаслено, другото ми е блудкаво.

# 23
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Имам впрос: Здравословна /полезна/ храна ли е купеният шипков мармалад или в  него има подобрители,оцветители и разни Е-та?
Ако не пише на етикета, няма кой да ти каже Rolling Eyes

# 24
  • София
  • Мнения: 12 236
  Да се запиша и аз въпреки че ми е раничко  Simple Smile

# 25
  • Мнения: 5 877
Ами то няма много голяма разлика между здравословните храни за децата на тази възраст и за нас. Гледам да купувам непреработени продукти и да ги преработвам умерено.
Бу, писах ти вече в другата тема - най-лесно е, ако детето само се заинтересува какво е хубаво за него и какво - не. Любопитството към собствената анатомия и разрастващата се детска суета довършват останалото.
Аз съм либерална - в смисъл разрешавам едно малко прегрешение на ден. Може да са бонбони "Пепеляшка", може да е Corny, може да е парченце шоколад... понякога пропускаме ден (ако съм пазарувала без нея), но никога не купувам две неща. И не купувам неща, които по моему са откровено вредни. Тя си знае, че има право и на още желания, но ако са здравословни. И си иска неща като риба например. Или обяснява на посегналото да я почерпи със "Зрънчо" дете, че това не е полезно. А преди година се е тръшкала за въпросния "Зрънчо".
Има нещо в теориите за възпитаване на вкуса. Аз не вярвах много, честно казано... ама се получи.

# 26
  • Мнения: 5 877
Пресен казус от снощи:
"Мамо, какво ще стане, ако някое дете - не аз! - иска да прилича на Барби?"
Та по късна доба й показвах снимки на анорексички и картинки на хранителната пирамида. Може и да съм идиот, ама ето за това не ги тача тези кукли.

# 27
  • Мнения: 3 537
Записвам се и аз за темата.Много е полезна.
Ние от време на време ядем маргарин Blush,признавам си,но е крайно време да го спра.

# 28
  • Мнения: 2 242
Благодаря на Ellypr че закова темата   bouquet – най-после да се обособи на видно и удобно място такава информация. Мисля че е добре да я допълваме с линкове към други такива теми–да се получи библиотека. Ето още няколко от мен

ВРЕДНИТЕ ХРАНИ ЗА ДЕЦАТА НИ 
Плодове и Зеленчуци 
за здравословното хранене  
Какво се крие в храната на децата ни 
минерална вода
НИТРАТИ 
За нитратите 
Ограничавате ли децата си относно някои храни и напитки?

# 29
  • Мнения: 3 479
И аз се записвам. Мен най - много ме вълнува въпросът за здравословното готвене. Другото ми е долу горе ясно.

Общи условия

Активация на акаунт