ПОМОЩ-Ревматоиден артрит в много ранна възраст

  • 380 907
  • 1 509
  •   1
Отговори
# 1 440
  • Мнения: 60
Тони, знам че реактивния и ревматоидния артрит не са едно и също, запозната съм и си двата...По-скоро подлагам на съмнение диагнозата ми реактивен артрит, защото имам много от симптомите на ревматоидния...Пък и лекарката ми пусна само част от изследванията и набързо постави диагноза...А и във вашия форум намирам много ценна информация, благодаря за което, затва и продължавам да чета...Не намерих мнения относно плодолечението - това знам, че рестартира имунната система и много облекчава РА. Някой практикува ли го?Освен това чувам много добри отзиви и за карамфиловото масло, за всякакви ставни проблеми.

# 1 441
  • Мнения: 1
Здравейте,

Току що станах потребител на БГ Мама, за да се включа във вашия форум. Моля за съвет от по-опитните.

С мен от февруари насам се случват странни неща. Всичко започна с изтръпване на ръцете от лакътя към малкия пръст, после постепенно се подуха пръстите на ръцете, така че не можех да ги свивам. После коленете и глезените, качването на стълби стана много трудно. Направих първоначални изследвания, като изключих щитовидната жлеза, за която имах съмнения. През март отидох на ревматолог, назначиха ми още изследвания - CRP, СУЕ, Аnti CCP, ANA скрининг, HLA B 27, левкоцити, както и общата кръвна картина - всичко беше в норма.  Казаха, че се колебаят между реактивен артрит или ревматоиден артрит, но и при двете лечението, което ми предписват щяло да помогне. Предписаха ми серия от инжекции с Дипрофос и Салазопирин. Правих физиотерапия. Почувствах се доста добре. През май и юни получих нови кризи - болките се местеха, като получих и нови -  болки в тазобедрените стави, отстрани по всички ребра, гръдната кост беше подута като малко топче, най-високата част на раменете също ме болеше, а не самата става, лактите в ставата, понякога имах и болки в кръста. Сухожилията ми според мен също са възпалени и ме опъват, като дори смятам че си скъсах нещо в коляното при едно много рязко движение преди 1 седмица, сега се занимавам с изясняване на този въпрос. Напоследък усещам и болки на челюстта, но не на ставата. Междувременно посетих и доста лекари по други специалности по препоръка на ревматолога - засега нищо не се откри. Прелекувах и зъб, за който имаше съмнение, но аз лично нямах оплаквания. Единствените мои други оплаквания са: 1./ Подути лимфни възли на шията от юни месец насам, като понякога спадат, после пак се подуват, 2./ В корема - от две години усещам болка ниско долу вдясно, ходила съм няколко пъти на ултразвук и на хирург, защото си мислех, че имам апендицит. Казаха ми, че нямам, а че понятие хроничен апендицит не съществувало. Отидох и на гастроенетеролог - той се усъмни за болест на Крон, защото видя увеличен далак, какъвто досега проблем не съм имала. Но аз изобщо нямам типичните симптоми - разстройство и/или кръв в изпражненията. Иска да ми прави ендоскопия, но на мен ми се иска да пробвам първо с някакви по-общи изследвания - скенер или рентген с контраст, доколкото разбрах. 3./ Косопад и повишена пикочна киселина в кръвта, което предполагам е от салазопирина и датира от юни месец. По този въпрос ревматологът каза, че за първи път й се случва такова странично действие и смята, че има друга причина за косопада, а за пикочната киселина било възможно.
Молбата ми е, ако някой е преживял нещо подобно, да ми разкаже. Честно казано се отчаях и не зная какво да правя. Търся също и координати на много добър друг ревматолог в София за второ мнение. Имал ли е някой хроничен апендицит? Може ли някой с болест на Крон да изброи лично своите симптоми, защото тези в статиите са винаги обобщени. Може ли салазопиринът да предизвика подути лимфни възли и увеличен далак? Какво изследват, ако постъпя в болницата на Урвич - нещо по-различно ли от изброените от мен изследвания?
Дотук изключих като заболявания - Хеликобактер пилори, Хепатит В и С, Лаймска болест, чревни паразити, спин и сифилис, последните две по мое настояване. Ходих и в Раковата болница, лимфните възли на врата не болели и не спадали, ако се касае за рак.

# 1 442
  • Мнения: 1
P.S.

Забравих да напиша още, че тръпненето в ръцете се появява периодично пак. Отслабвам също на тегло, като за това може би има значение, че спрях кърменето на осмия месец от раждането на бебето, за да мога да започна да пия салазопирина. Само че нещо започна да ме съмнява и този въпрос.
Нямам още микоплазма, уреяплазма и хламидии.

# 1 443
  • София
  • Мнения: 873
здравей,
съжалявам за всичко което ти се случва. при мен горе долу нещата са сходни.
само че се замислям за следно:
1, увеличена пикочна киселина- дали пък не е подагра?
2, лимфни възли- наи-вероятно са от артрита. аз самата имах доста такива особено 2 на ингвиналните гънки, накараха ме да махнат единият и да го изследват. хематолога още преди това ми обясняваше как това е рак и то злокачествен... нямам думи. оказа се 4е нищо ми няма и е от артрита. истаината е че като поспаднат възпаленията и възлите също се скриват.
явно и при тебе е вследсвтвие на раждането.
мога да ти препоръчам добър ревматолог в Токуда болница. д-р Андреев. много внимателен и обстоен. В ревматологищта не съм доволна. претупват и ти взимат 50 лв.
друго какво да ти кжа- бори се, не е лека болест но тр да намериш своеото лечение.
аз съм пробвала какво ли не - от метотрексата ми се натовариха веднга бъбреците и съм категорична че повече няма да го пия; от салазопирина ми се гадеше; кортикостероидите са ок докато не ги спреш освен ако не си ги взимал дълго време; сега съм се насочила към биолочгично лечение. скъпо е, но нямам избор. искам да съм отново човек и да мога да си гледам детенцето. пиши за каквото се сетиш още. ще помагам с каквото мога

а за плодолечението и аз напоследък се замислям но срещам различни мнения- щяло още повече да изостри болките в ставите. а и да си призная ме е страх сама да го правя а не под лекарски контрол...

# 1 444
  • Мнения: 1
Благодаря за отговора. Смятам, че не е подагра, защото пикочната киселина започна да се покачва след започване на лечението и се покачваше постепенно. В момента съм на горната граница, още не съм я прехвърлила. Ревматоложката каза, че още не било страшно, имала пациенти и със значително по-високи стойности. Баща ми има подагра на големия палец на крака и неговата става изглежда по друг начин - зачервена, кожата опъната и лъскава, чувства парене. При мен ставите изобщо не са зачервени, само е подуто около тях. Салазопиринът бил наистина много добро лекарство и да не се отказвам така лесно от него. Новото е, че получих страшно парене в стомаха през последните 10 дни, от 7 дни пия Ланзопрол, но засега не помага. Сигурно се оформя язва. Просто се чудя какво точно да лекувам по-напред. Говорих с гастроентеролог по тел., който ми препоръча Контролон. От утре почвам него за стомаха. Имате ли други идеи или допълнения? А за биологичните лекарства прочетох, че има опасност от рак и се предписват, само ако стандартното лечение не помогне.  Затова още не смея да мисля за тях.

Забелязвам, че другите пациенти по ревматологичните кабинети имат засягане на доста по-малко стави от мен.  А пък и гръдната кост и ребрата не са стави, нали? Затова започнах да се питам, дали нямам някаква друга болест. Ревмафакторът ми също беше отрицателен. Просто се чудя какво се случва с мен и се отчаях. И при теб ли са засегнати толкова много кости?

# 1 445
  • Мнения: 1
Още забравих да попитам - получавам и доста черни синини, където се ударя, минават много бавно. Това от Дипрофоса ли е? А при теб възпалени ли са и сухожилията, както при мен?

# 1 446
  • Мнения: 13
Bunnie,моля споделете  за лечението с пчелна отрова.  Имате  ли опит и какви са резултатите?

# 1 447
  • Мнения: 3 852
помощ, включвам се тук, защото имам болест на Крон. Аз нямам типичните симптоми за тази болест, но хистологията казва обратното. Освен утайката, всички останали показатели са ми наред. Първоначално имах болки долу в дясно в корема и година и половина слушах как няма диагноза хроничен апендикс, но за Крон никой не се сещаше. Обиколих всякакви специалисти. После имах и гадене и ужасно повръщане. Накрая по мое искане си направих операция и сега съм спокойна и не бягам в спешното всеки пък като ме заболи корема в дясно. Болестта на Крон не е много позната тук, малко са лекарите, които я изучават. Ако искаш, на ЛС ще ти пиша къде са най-добрите специалисти за тази болест. При мен с течение на времето се появиха и болки по мускули и кости, но пък не ми се подуват ставите. Също имам подут лимфен възел на врата от близо 2 години. Свързвам появата му след операция на един зъб, не ме боли, изследванията бяха ок. Сега май отново трябва да отида да го видят!
Това, което разбрах за болестта на Крон, че е болест-хамелион. Освен чревния тракт, засяга и други органи и системи в организма. Доста често я откриват не заради оплаквания от корема, а от съвсем различни места. Към 80% от случаите, тя върви ръка за ръка с болест на Бехтерев или РА. Направи си колоноскопия, задължително с биопсия, но при някой добър специалист. Изследването го правят с упойка, така че не се притеснявай. Скенер пак си направи, ако искаш, но той няма да ти отговори на въпроса дали имаш Крон. А стомахът те боли от Салазопирина. Аз пия Нексиум, половин час преди другите лекарства. Ако го спра, още на втория ден получавам ужасни киселини. Ако не ти помага Ланзопрола, поискай да ти го сменят с друго подобно лекарство. Ако стигнеш до колоскопия, може да ти направят и гастроскопия на стомаха, докато си под упойка. Така ще провериш и стомаха, да не се притесняваш от язви и тем подобни.  Peace
Ако имаш въпроси, пиши, че май стана доста объркано!  Hug

# 1 448
  • Мнения: 478
помощ, според мен не може да разчиташ на думите които си чула в ракова - цитат:"лимфните възли на врата не болели и не спадали, ако се касае за рак", диференциални диагнози в сферата на автоимунитет / онкохематология КАТЕГОРИЧНО не се отхвърлят с принципни приказки изложени в устен вид, ами задължително с изследвания като БИОПСИЯ / > имунохистология / > цитометрия ..т.н. и заключения в писмен вид, защото кръвните заболявания не са като математика нито по шаблон, автоимунните синдроми могат да се комбинират и не всички са описани да се търсят по учебник, освен това не всички антитела могат да се докажат лабораторно, затова понякога за оценка на автоимунни комплекси може да послужат разни прости изследвания като ПРОТЕИНОГРАМА / Общи Имуноглобулини и т.н. изследвания.
Аз на твое място не бих отлагала предложената ендоскопия .. щом се предлага изследване - приемаш а не се втурваш в терапия без изследването, бих искала скенер на врата, бих си пуснала тест за проба туморни маркери макар че хипотетично и да има заболяване те маркерите не са диагностични.
Има изследване от кръв с цитометрия за определяне на количества клетки по дадена характеристика с CD маркери, стандартният панел е насочен към снемане на общ имунен статус, а разширеният панел е за онкохематологични.
Комбинацията : лимфни възли на врата + отслабване + увеличен далак = вероятност от автоимунно  / имунно / хематологично състояние, може да се окаже нещо банално .. но може и да не е!
Не спомена повече за изследвания на биохимия, като чернодробни ензими .. LDH, общ белтък .. албумин.
 поуспокой се, бременността също може да е отключващ фактор към объркване на имунитет и матаболитни неща, може спонтанно да се оправи, но си длъжна да обходиш вси възможни лекари и изследвания за да си спокойна, че каквото зависи от теб си положила усилия да получиш здравна помощ.
успех

# 1 449
  • Мнения: 1
Смърфиетка, благодаря много за отговора, писах на лични (ако се справих добре с тази опция, защото съм съвсем новак в БГ Мама)

# 1 450
  • Мнения: 1
n, благодаря много за отговора. Ще си прегледам изследванията и ще пиша пак. Някои неща от товя отговор не са ми ясни, ще попитам отново за тях.

# 1 451
  • Варна
  • Мнения: 282
Моля за помощ . От Варна съм.
Дъщеря ми е на 8 год. със силни болки в дясната длан. Направихме изследвания за ревматизъм и само единия фактор е увеличен-Waler Rose 10+.
Изписаха и Voltaren таблетки и крем, но няма никакъв ефект.
Какво може да направим и към кого да се обърнем, понеже това е ново за мен, а болките и не спират.

# 1 452
# 1 453
  • София
  • Мнения: 873
искам да попитам някой лекува ли  се с Енбрел и да сподели мнения

# 1 454
  • Мнения: 20
На мен също ми предлагат лечение с биологични средства, но за момента не мисля да се подлагам на тях. Звучи ми като покана от страна на лекарите за *опитни зайчета*. Мисля, че не е доказано ефекта от тях,а и страничните им действия са малко плашещи...незнам. Sad

Общи условия

Активация на акаунт