Инсултът се поделя в две основни категории: исхемичен и хеморагичен.
Исхемичните са тези, предизвикани от нарушение в кръвоснабдяването, докато хеморагичните са резултат от пробив на кръвоносен съд или анормална съдова структура. Около 87% от инсултите са породени от исхемия, а останалите са хеморагични.
Рискови фактори за инсулта са фамилната обремененост, както и начинът на живот.
Пораженията при човек, претърпял инсулт, може да са най-различни – говорни, двигателни, вестибуларни и др. Някои от тях са непоправими, но за много от засегнатите функции възстановяването е възможно при правилна и продължителна рехабилитация.
Решаваща е помощта в първите часове.
- Претърпелият инсулт да бъде отведен до най-близкото лечебно заведение.
- Да бъдат извършени всички необходими изследвания и да започне незабавна терапия.
- Да се извърши диагностиката и лечение с необходимите лекарства.
- Да се осигури спокойствието в дома и подкрепата на близките и семейството (важен фактор при стимулиране на процеса на възстановяване).
Когато се засегне центърът на говор, следват проблеми с речевата функция. Важно е да се има предвид, че възстановяването на речта се постига трудно, бавно и изисква месеци търпение и работа с подготвен и квалифициран логопед, специалист в корекция на говорни смущения след инсулт.
Този процес, за съжаление, може да продължи понякога и години. В никакъв случай обаче не трябва да се допуска болният да изпадне в състояние на речева изолация и отчаяние, депресия. Упражненията за възстановяване трябва да се извършват всеки ден, след като мине седмица след диагностициран мозъчен инсулт. Наред с логопедичните упражнения (артикулационна гимнастика, релаксация, стимулация на езика) не бива да се неглижират и упражненията за цялостна рехабилитация на тялото (пасивни, аеробни, упражнения в седнало положение и други).
Въпросите си към мен можете да задавате в тази тема: https://www.bg-mamma.com/?topic=1490956