Дете с аутизъм в градината. Права?

  • 16 741
  • 110
  •   1
Отговори
# 15
  • Сливен
  • Мнения: 382
Момичета, обърнах се към вас с молба АКО МОЖЕТЕ ДА ПОМОГНЕТЕ С ИНФОРМАЦИЯ да го направите.  Изказванията, че учителката ме е насадила, че градината е 'нннам си каква, са безмислени. Общо взето впечатлението ми е, че ако решиш можеш да излезеш от всяка една детска градина. Та хората от затвора бягат, а градината не е затвор. На учителката аз САМА предложих да потърся информация. С нея се познаваме и извън градината и реших, че нищо не ми коства да поразпитам. Те с техните си начини също се опитват да намерят нещо. Последно като говорехме се чудеха дали ако се обърнат към юриста на общината (към която всъщност са детските градини) ще могат да научат нещо повече. и всъщност коя точно организация може да им даде повече информация или помощ. За тези, които смятат, че от градината се опитват да отстранят детето - не мисля, че вярно. Останах с впечатление, че търсят начин за специален учител за него, който са може да му обръща внимание, докато останалите деца играят навън. Или дали има начин да задължат семейството му да го взимат по-рано. А може би има и решения, които на мен или на тях изобщо не са хрумвали.

Не разбирам защо винаги в такива случи се тръгва на нож?!? Наистина ли не мислите, че е възможно да се намери решение, което да е добро както за детенцето с проблеми, така и за останалите деца, а в същото време дори и възрастните да са удовлетворени. Аз все си мисля, че в дух на сътрудничество се постига повече.

# 16
  • София
  • Мнения: 4 412
Наистина ли не мислите, че е възможно да се намери решение, което да е добро както за детенцето с проблеми, така и за останалите деца, а в същото време дори и възрастните да са удовлетворени. Аз все си мисля, че в дух на сътрудничество се постига повече.
И аз така мисля, как да не е възможно да се намери решение, има толкова безработни и програми за тях.
Мисля, че детето има право на ресурсен учител, който да идва няколко часа в градината.

# 17
  • Мнения: 229
Или дали има начин да задължат семейството му да го взимат по-рано.
Защо семейството да го взима по-рано? Само защото детето не е като останалите? Ако вас някой ви задължи да си взимате детето по-рано от детската градина по една или друга причина? Едва ли на родителите на това детенце им е толкова лесно, че да ги задължавате да търчат да си приберат детенцето. Това не е разрешение на въпроса.

# 18
  • София
  • Мнения: 13 206
Като учител ти го казвам. ..... Родителите на детето им съчувствам, но истината е, че не може да се очаква деца с различни нужди да бъдат заедно в еднакви групи, затова и по-нагоре има всякакъв вид учебни заведения.
Едно е да се свиква с присъствието на такива дечица и възрастни хора и да се проявява нормално, спокойно отношение към тях, друго е да страда цялата група - това е недопустимо.

Браво!!! Абсолютно недопустимо изказване на учител.... Shocked
Какво значи деца с различни нужди!? Децата с различни нужди сигурно трябва да бъдат затваряни в заведения далеч от хорските очи, а?!
В групата на дъщеря ми има нечуващо дете... И в другите групи в нашата градина има дечица, които не чуват. Бяха в отделна група, но и родителите и директорката решиха, че ЗА ДЕЦАТА е е най-добре така... Учителите се справят добре. Има и сурдопедагог, който работи индивидуално.
В конкретния случай смятам, че на учителките не им се занимава. Е хубаво де, не е ли това професионално предизвикателство?! Ей това си мисля аз... Но не, по-лесно е никой да не ги вижда тези деца... А като учители не се ли замисляте, че деца със специфични потребности се развиват по-добре и имат напредък в нормална среда, защото за мен отделянето им на групи е ненормална среда!

Искам да кажа, че не съм пряко засегната, т.е. моето дете не е със специални нужди! Но никой не е застрахован. Крайно време е да приемем различните...

А в конкретния случай групата страда заради учителките, а ен заради детето!

# 19
  • Мнения: 3 405
И защо тогава вървят реклами, че всички деца учат заедно, щом учител прави такива изводи?

В групата на сина ми имаше деца с увреждания, едното беше глухонямо, а другото не можеше да ходи. Нямаше разлика между децата, играеха заедно  и никога не попита какво им е на тези деца, прие ги, както всички останали.
Децата не правят разлика.
Различието вменяват някои възрасни.

А това са деца като всички други, само дето имат нужда от повече внимание и повече работа с тях.

# 20
  • Мнения: 4 585
Изчетох всичко. Това, което разбрах, е:
Едно дете е избягало през прозореца на детската градина.
Евентуалният аутизъм на детето няма отношение по случая.
Детето е интелигентно.
Нито е първото, нито последното дете, успяло да избяга от детска градина.
Къде са били учителките /учителката/?
Удобно е да се затварят в сенчест двор, от който няма избягване.
В други страни отдавна са си отговорили на въпроса за интеграция на различните деца.
Отговор на въпроса за правата на персонала е дала мама Maia в тая тема.

# 21
  • Мнения: 5 682
Искам да кажа, че не съм пряко засегната, т.е. моето дете не е със специални нужди! Но никой не е застрахован. Крайно време е да приемем различните...

А в конкретния случай групата страда заради учителките, а ен заради детето!
Да, но аз съм пряко засегната. Детенцето ми посещаваше детска градина до преди половин година. Той има липса на концентрация и не говори. В момента е вече по добре, концентрацията му се подобри. Докато посещаваше детска градина ПО НИКАКЪВ начин не ни беше намекнато че детето изисква повече грижи или нещо подобно. Напротив винаги са ми хвалили детето, че е много добре че не смущава учебния процес, че децата го приемат /в което лично съм се убедила/. Децата го обожаваха и искаха да си играят с него - не са го изолирали от игрите си. Това според мене е от учителите и от директора на учебното заведение - от подхода им, от знанията им. Не пиша, че детето ми има аутизъм, защото нямаме официално диагноза /засега не искаме да му се поставя такава официално/, но то има аутистични черти. Мислите ли че учителите при нас не са го забелязали това нещо. Те не са коне с капаци. Виждат и гледат да помогнат, не са ми правили намек да го спирам от градината. Напротив когато ми се наложи да го спра /по наши си причини/, търсиха начин да се избегне това нещо. Много съжаляваха за него. По коледа когато имаше тържество с дядо Коледа бяхме в детската. Всички го приеха много радушно и отново ме питаха кога пак ще тръгне. Та това е. Всичко е до подхода на учителите. Децата не се настройват сами към "специалните" деца. Каквото им се втълпи това и те мислят.  Децата се разбират сами помежду си. Но застанат ли възрастни помежду им с техните си разбирания...

# 22
  • София
  • Мнения: 13 206
 Децата се разбират сами помежду си. Но застанат ли възрастни помежду им с техните си разбирания...

Абсолютно вярно!!! Моето дете се разбира прекрасно с приятелката си, която не чува! Всички деца се разбират с нея. Тя  е едно прекрасно, лъчезарно дете, същото като моето! Разлика аз не виждам. И тя комуникира, наистина по свой начин, но е важна комуникацията, не начина. И тя се смее и плаче! Щастлива съм, че детето ми има възможност да комуникира с нея! И е жалко, много жалко когато има хора, на които не им се занимава. Значи професията им учител е просто работа, а не призвание. Това е една от малкото професии, която не бива да е просто работа. Аз аз бях учител за мен щеше да бъде предизвикателство да се занимавам с "различно" дете.. Това е моето мнение... В нашата градина има и детенце със Синдром на Даун.. Е, явно директорката и учителите не са тесногръди... като гледам как е на другите места... Confused

# 23
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Какво общо има аутизмът с предоставената от детската градина възможност едно дете/със или без увреждания/  да напусне сградата по какъвто и да било начин?!


Каква е гаранцията, че някое "нормално" дте няма да реши да "се поразходи" навън?!


Подкрепям мнението на сто процента, а що се отнася до отношението към "различните" и то деца... просто нямам думи и не мога да проумея и да разбера някой майки #Crazy. Да не забравяме, че може да се случи на всеки... (да пази Господ!).


Много мразя такива неща, какво му е различното на детето. Ще ти кажа с 2 думи, тези деца са много по умни и интелигентни от нормалните деца, но нямат изградена емоционална система. Не изпитват емоции това е разликата. Какво лошо има да е сред други деца. Вярно е, че такива деца има нужда от по специални занимания. Някой от тях за изключителни художници, други са невероятни математици, знанията им надхвърлят дори знанията на професорите. Заниманията им трябва да са по интелектуални: пъзели, конструктори, редена на купчета, карти, рисуване и т.н.
Детето не е нито опасно нито заразно. И има нужда от въздух, всяко дете има възможност да избяга.

# 24
  • София
  • Мнения: 1 074
Според мен е гадна манипулация от страна на учителките,дано не съм права...........но нещо ме кара да си мисля,че понеже тези дечица са доста трудни за отглеждане и искат по специални грижи и внимание,на някои хора не им се занимава.........пък и според мен нямат законното право да откажат на родителите да го приемат и затова манипулират по този начин родителите.Ако се окажа права ще е много тъжно Cry

Глупости са това!
Какви манипулации бе хора! Тези деца се нуждаят от специални грижи, също както деца слепи, глухи, инвалиди и много други. Какво общо имат задълженията на възпитателките? Ние говорим изобщо за смесването на такива деца с групи от други деца. Нито едните, нито другите се чувстват добре - само родителите на детето аутист, които явно са като щрауси в пясък и не желаят да погледнат  на нещата такива, каквито са.
Много е лесно да тръбиш за правата на аутистите. Само че аз съм свидетел на твърде много проглами насочени към домове за умствено изостанали например, наркомани, цигани, социално слаби, но не и на достатъчно програми за будни, интелигентни деца, които са бъдещето на България.
Аман от фалшиво съчувствие. Вие изобщо мислите ли какво му е пък на това дете? Емоциите на родителите се предават на децата, кой знае дали не го малтретират (понякога съвсем несъзнателно) както децата, така и възпитателките. Не става въпрос за това дали си вършат работата, а дали изобщо имат квалификацията и опита да се занимават с такива деца!

# 25
  • София
  • Мнения: 1 074
Искам да кажа, че не съм пряко засегната, т.е. моето дете не е със специални нужди! Но никой не е застрахован. Крайно време е да приемем различните...

А в конкретния случай групата страда заради учителките, а ен заради детето!
Да, но аз съм пряко засегната. Детенцето ми посещаваше детска градина до преди половин година. Той има липса на концентрация и не говори. В момента е вече по добре, концентрацията му се подобри. Докато посещаваше детска градина ПО НИКАКЪВ начин не ни беше намекнато че детето изисква повече грижи или нещо подобно. Напротив винаги са ми хвалили детето, че е много добре че не смущава учебния процес, че децата го приемат /в което лично съм се убедила/. Децата го обожаваха и искаха да си играят с него - не са го изолирали от игрите си. Това според мене е от учителите и от директора на учебното заведение - от подхода им, от знанията им. Не пиша, че детето ми има аутизъм, защото нямаме официално диагноза /засега не искаме да му се поставя такава официално/, но то има аутистични черти. Мислите ли че учителите при нас не са го забелязали това нещо. Те не са коне с капаци. Виждат и гледат да помогнат, не са ми правили намек да го спирам от градината. Напротив когато ми се наложи да го спра /по наши си причини/, търсиха начин да се избегне това нещо. Много съжаляваха за него. По коледа когато имаше тържество с дядо Коледа бяхме в детската. Всички го приеха много радушно и отново ме питаха кога пак ще тръгне. Та това е. Всичко е до подхода на учителите. Децата не се настройват сами към "специалните" деца. Каквото им се втълпи това и те мислят.  Децата се разбират сами помежду си. Но застанат ли възрастни помежду им с техните си разбирания...

Великолепно казано и трудно може по-точно да ми обясни тезата.
Има ли възможност - педагозите правят всичко, но ако няма, значи детето е за друго учебно заведение. И престанете сляпо да обвинявате възпитателите, учителите, лекарите, та ако ще и полицаите.

# 26
  • Мнения: 643
Чакайте бе хора, защо нападнахте Кенга, тя не казва, че искат да се оттърват от детето, просто според нея нещо не е наред. Ами не е, защото като цяло идеята е добра, дори чудесна, но зад тази идея трябва да има покритие. Разбирам засегнатите родители, може някой ден и аз да съм на тяхно място, никой не е застрахован, но нима те не искат да има хора които поне са наясно за какво става дума. Как учител, който няма представа от заболяването на детето ще се държи адекватно. Ами невъзможно е, честно за това се иска подготовка. Да децата ни са готови за масовото образование, но учителите и училищата ни, в частност детските градини не са. Може би някой ден и това ще стане, но засега те чувстват тези деца като тежест повярвайте ми. Разговаряла съм с такива учители, грозно е, да, но те сами си признават, нямам подготовка, незнам какво да правя и т.н.
 

# 27
  • София
  • Мнения: 13 206
Глупости са това!
Какви манипулации бе хора! Тези деца се нуждаят от специални грижи, също както деца слепи, глухи, инвалиди и много други. Какво общо имат задълженията на възпитателките? Ние говорим изобщо за смесването на такива деца с групи от други деца. Нито едните, нито другите се чувстват добре - само родителите на детето аутист, които явно са като щрауси в пясък и не желаят да погледнат  на нещата такива, каквито са.
Много е лесно да тръбиш за правата на аутистите. Само че аз съм свидетел на твърде много проглами насочени към домове за умствено изостанали например, наркомани, цигани, социално слаби, но не и на достатъчно програми за будни, интелигентни деца, които са бъдещето на България.
Аман от фалшиво съчувствие. Вие изобщо мислите ли какво му е пък на това дете? Емоциите на родителите се предават на децата, кой знае дали не го малтретират (понякога съвсем несъзнателно) както децата, така и възпитателките. Не става въпрос за това дали си вършат работата, а дали изобщо имат квалификацията и опита да се занимават с такива деца!


Как да нямат общо възпитателите!!!! Че с нечуващите дечица в нашата градина кой мислиш се занимава!? Учителките, които не са специални... има логопеди и сурдопедагози, които обаче се занимават с тези деца в опредлено време. В останалото са си по групите. Нищо подобно, че се чувстват зле... Ти да не мислиш, че на нашите учителки им е лесно... на тях им е по-трудно отколкото на децата... но се справят жените, защото са си на местата. Който не е за таз работа хич да не я работи...

И как ти даде сърце да го напишеш това за родителите на детето. Думи нямам просто... Фалшиво съчувствие казваш... Аз изобщо не изпитвам съчувствие... смятам тази дума за крайно неподходяща и обидна. Докато има такива хора с такива разсъждения няма да вървим напред... Аз на момиченцето, което не чува в нашата група гледам така както на дъщеря си! Така бих гледала и на всяко друго дете със специални потребности..
Може да прозвуча крайно, но се радвам, че учителите на детето ми не разсъждават като теб!

# 28
  • София
  • Мнения: 13 206
Чакайте бе хора, защо нападнахте Кенга, тя не казва, че искат да се оттърват от детето, просто според нея нещо не е наред. Ами не е, защото като цяло идеята е добра, дори чудесна, но зад тази идея трябва да има покритие. Разбирам засегнатите родители, може някой ден и аз да съм на тяхно място, никой не е застрахован, но нима те не искат да има хора които поне са наясно за какво става дума. Как учител, който няма представа от заболяването на детето ще се държи адекватно. Ами невъзможно е, честно за това се иска подготовка. Да децата ни са готови за масовото образование, но учителите и училищата ни, в частност детските градини не са. Може би някой ден и това ще стане, но засега те чувстват тези деца като тежест повярвайте ми. Разговаряла съм с такива учители, грозно е, да, но те сами си признават, нямам подготовка, незнам какво да правя и т.н.
 

Кенга никой не я напада...
Освен това тя пише, че идва специалист да се занимава с детето. Ама явно на учителките им се вижда тежичко.. Да не говорим, че самата Кенга не е сигурна в диагнозата. Ей така се лепят етикети дето после цял живот си ги носят хората... не че тя е виновна, но мисля, че се е подвела по учителката. Нищо лично, Кенга  Hug
Нямам думи просто, а някои мнения по темата дори ме отвращават... не мога да не съм крайна... съжалявам...  Confused

# 29
  • Мнения: 1 734
дабре де, за какво е спора -  до колкото разбрах дори не е ясно, дали е с поставена диагноза или са само съмнения.  Всяко едно дете може да избяга от градината, ако липсва надзор.  и защо родителите да бъдат задължени да си го взимат по-рано  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт