Лекарят съветва да захраните със сок?

  • 48 543
  • 74
  •   1
Отговори
# 45
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Прочетох внимателно статията и буквално се "втрещих". Това е точно обратното на всичко, което ми е казвала моята педиатърка. Имам усещането, че някой упорито иска да насади колко е вредно да се пие сок от ранна възраст. Дъщеря ми е на 4м. и пие пресно изстискан и от готовите сок от първия си месец, и слава богу няма признаци това да й влияе зле. Нека като се предлагат теми, се дава възможност да се чуе и другата страна. Сигурна съм, че както има специалисти, които са против ранното даване на сок, така има и специалисти, които са "за" това. Но дотук не съм видяла другата гледна точка. От думите на К.Кузовкина излиза,че и ние, възрастните не трябва да пием сок, ако не е разреден. Чухте ли, като си купите 1л. натурален сок, му добавете 1л. вода и хем ще е здравословно, хем ще сте на кяр.

Дъщеря ви пие сок и въпреки това оцелява, защото човекът е най-издръжливото животно, но това, че изглежда добре след сока, не значи, че е усвоила "витамините".
Да, излиза, че и възрастните не бива да пият сок - това го пише в книжките за полезно хранене, разделно хранене и подобни. Плодовете и зеленчуците са най-полезни в природния си вид. Когато се смачкат, за да се изстиска сока, клетките се разрушават, изливат се ензими, които предизвикват процеса автолиза, или саморазрушаване, което е нормална реакция на всяко растение, ако се нарани целостта му.... а любимият на педиатрите витамин С се окислява на кислорода доста бързо... Не сте ли забелязали, че оставен на въздуха, сок от ябълка за 10 мин става кафяв  - това е видимият резултат от тези процеси.
"Натуралният" сок, който се продава по магазините, далеч не е 100% натурален, и е обработен с много ензими, които го избистрят, за да има търговски вид, а също има и консервиращи обработки - пастъоризация, или направо консерванти.

Поради куп проблеми с детето ми, в един момент просто си намерих учебник по педиатрия.
Ще ви кажа под секрет, че в него пише за болести, болести и пак болести.
Това за кърменето, захранването и тн, се мярка бегло, и никъде никой не учи лекарите защо се почва с по-неутрални храни. По биохимия евентуално са учили, че вит. С се окислява бързо на въздуха, обаче биохимията е изпълнена с дълги, сложни формули,  и веднъж отървали кожата след изпита, бъдещите доктори са се постарали да я позабравят.

В бебешкото стомахче се отделят главно ензими, които обработват млякото. Чак след 6-8 месец се отделят и други ензими, като постепенно количеството им се увеличава. Затова даването на други храни, освен човешко, или адаптирано към човешкото мляко, не е полезно. Пък ако сте така убедени, давайте сокове, нали ви казах, човекът е много издръжлив, понася всякакви грижи.

# 46
  • Пловдив
  • Мнения: 972
Здравейте момичета, интересува ме кога и с какво най-напред да захраня?Моята педиатърка ми беше казала да започна със сокчета още след първият месец,но аз още не съм му давала.Той е  на два  месеца и половина и е на кърма.

 и ние сме така.... аз също нямам намерение да давам сок скоро...

# 47
  • Пловдив
  • Мнения: 556
Аз също давам по 1-2 лъжички прясно изцеден ябълков сок,откакто навърши един месец.Педиатърката каза,че това не е захранване,а витамини.Не знаех,че сока може да е толкова вреден.Ако е така едвали толкова лекари ще го препоръчват.

# 48
  • Мнения: 144
Аз също давам по 1-2 лъжички прясно изцеден ябълков сок,откакто навърши един месец.Педиатърката каза,че това не е захранване,а витамини.Не знаех,че сока може да е толкова вреден.Ако е така едвали толкова лекари ще го препоръчват.


Да и моята педиатърка така препоръча обедена, колко много е полезен сока за детето ми, но като резултат от няколко дневното ни пиене на ябълков сок ние получихме "изключително полезните" - обезводняване от повръщане, което се засили след даването на сока и алергия към ябълки, проявена на 4,5 мес. възраст, когато всички местни лекари ме убеждаваха, че алергията е от пюрето от банан, а не от ябълки, защото алергия към ябълки нямало (тогава започнах да захранвам, бях дала пюре от ябълки, от ябълки и круши и от банан). В последствие се оказа, че въпреки спирането на пюрето от банан алергията не отшумява, докато не спрях ябълките. Учудващо, но факт - дъщеря ми беше и все още е алергична към ябълки. Банани си яде без никакъв проблем и в момента.
Аз за себе си по никакъв друг начин не мога да си обясня тази алергия освен с ранното даване на сока от ябълки и само се благодаря, че не давах и други сокове както съветваше многокомпетентната ни педиатърка.   
Пиша всичко това, защото наистина случаите, когато не се проявява никаква реакция са повече от тези като нашия, но ако тогава само предполагах, че играя на руска рулетка със здравето на дъщеря си и през ум нямаше да ми мине да слушам педиатърката. Мисля, че всяка майка трябва да знае, че има такива случаи като нашия, за да прецени дали ще даде сок на едномесечното си дете.

# 49
  • Мнения: 174
Ще има още много да си патим от старото поколение лекари, които си говорят това което си знаят от 50 години, и приемат новооткритията в медицината като оронване на авторитета им!

# 50
  • Мнения: 3 091
Моята педиатърка е от същата школа, за съжаление... Тя ме съветва да замествам кърмене, за да съм "пестяла" кърма за следващите хранения...

Да ви кажа честно, тези разминавания между личния лекар, форума, опита на други майки, информацията в медиите ме объркват жестоко... НЕ мога да си обясня защо не се приеме единна схема за захранване, която да се популяризира широко и да се спазва на национално равнище.

# 51
  • Мнения: 2 829
Лейди Спаска, има приет Национален План Храни и Хранеен 2005-2010, но педиатрите не са го чели масово. Там се препоръчва изключително кърмене до 6-ти месец и т.н. Но кой ти чете...
Не мога да намеря линк в момента, утре ще ти го пусна, ако някой не ме изпревари.

# 52
  • В горичката, до рекичката
  • Мнения: 193
Добре че има в днешни дни Интернет за да могат хората и в частност майките да обновяват информация. По жалкото е че всички лекари вече имат служебни компютри и Интернет в кабинетите си, но никой не си прави труда да чете и да се информира какво става по света.
За захранването нашата педиатърка ми спомена че от 1,5 мес. мога вече да давам сокчета . Аз й казах "аха' и толкова. Защо е толкова важно детето още от раждането да пие сокчета, нали така или иначе след няма и година вече ще си яде цели плодове. Тези 'витамини' които си набавя дали са му толкова необходими newsm78? Все пак еволюцията си е свършила работата като е създала най - доброто за бебето от раждането докато само може що годе да се храни. Аз лично след всичко изчетено до тук ще изчакам още някой месец преди да захраня.

# 53
  • Мнения: 903
Моята педиатърка още от началото рабра, че искам да 6 месец да сме само на кърма и уважи решенията ми. Но аз първо захраних с плодово пюре, а на 7 месеца пи сок.

# 54
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Не мога да се съглася, че за детето е по добре да се дава компот вместо сок #CrazyАко не е тайна, какво полезно може да извлече детенцето от компота?Плодове,вода,захар,стерелизиране?Ми то си остава само сладка боя в тоя компот и абсолютно не виждам причина да се дава на детето!
Съгласна съм, че сока може да раздразни не само чревният тракт, а ивсъщност цялата храносмилателна система АКО бъде въведен прекалено рано.Аз лично захраних сина си с пресни сокчета, разредени наполовина с вода, но той беше на 8 месеца.Проблеми не сме имали!Важно е не само да се знае, какво да се дава и какво не на децата, а и да се дава правилно!
Давах на синът ми сок от магданоз към зеленчуковите пюрета(в началото 1ч.л. и постепенно увеличих).Никога не е имал абсолютно никакви проблеми нито със запек нито с разтройство, нито с витамини, нито с микроелементи,желязо и тн.
Мнението ми е, че трябва много внимателно да се въведе сокчето, а не да не се въвежда, в менюто на бебето и то не по - рано от 8 - 9 месеца!
Все пак   bouquet всеки сам решава за себе си и за детето си  bouquet

# 55
  • Мнения: 3 091
Лейди Спаска, има приет Национален План Храни и Хранеен 2005-2010, но педиатрите не са го чели масово. Там се препоръчва изключително кърмене до 6-ти месец и т.н. Но кой ти чете...
Не мога да намеря линк в момента, утре ще ти го пусна, ако някой не ме изпревари.
Ще ти бъда много благодарна. Ще дам линка на педиатърката, дано прочете

# 56
  • Мнения: X
Лейди Спаска, има приет Национален План Храни и Хранеен 2005-2010, но педиатрите не са го чели масово. Там се препоръчва изключително кърмене до 6-ти месец и т.н. Но кой ти чете...
Не мога да намеря линк в момента, утре ще ти го пусна, ако някой не ме изпревари.
Ще ти бъда много благодарна. Ще дам линка на педиатърката, дано прочете

Заповядай.   bouquet

(откъсът за изключителното кърмене се намира на стр.15 от документа)

# 57
  • Мнения: 22 829
Цитат на: Anonymous
.........излиза,че и ние, възрастните не трябва да пием сок, ако не е разреден. Чухте ли, като си купите 1л. натурален сок, му добавете 1л. вода и хем ще е здравословно, хем ще сте на кяр.
Идея си нямаш колко си права!!!
Има една книжка $Лечение със сокове$ се казва. Та в тази книжка се опсива по колко точно мл. сок трябва да се пие, съответно концетриран или най-добре разреден с вода, а не както ние си представяме - колкото повече пиеш толкова по-добре.Пише даже, че прием по-голам от това определено количество е вреден даже.

Извинявам се,че е малко встрани от темата
Peace

# 58
  • у дома с любимите си хора
  • Мнения: 859
Съветва,съветва...ама и аз имам очи за да чета ,уши за да слушам и мозък за да мисля кое е най-доброто за детето ми.И съвсем не смятам да захранвам със сок.Пък за пред него-да,захранила съм го.Не мисля да влизам в излишни спорове ....

# 59
  • Мнения: 3 091
Жасмин, благодаря.

Общи условия

Активация на акаунт