Пазарът на недвижими имоти във ВАРНА - какво се случва реално? - Тема 23

  • 28 386
  • 719
  •   2
Отговори
# 705
  • 2860 км северно от Екватора
  • Мнения: 29 204
Ами кьорав карти не играе.
Наемате си личен адвокат който да ви държи информирани какво купувате.

# 706
  • Варна
  • Мнения: 7 689
Защо некоректно? Статутът на имотите е ясен. Не е нещо, което може да се скрие. Ваше задължение е да можете да четете и да разбирате това, което четете, щом сте тръгнали да купувате нещо за хиляди евра. Ако не можете, си платете на специалист, който може.

# 707
  • Мнения: 2 939
По този повод, изненадана съм колко много хора харчат за глупости, а адвоката при важни сделки го спестяват.
В банката “управител клон” се опитваше да ме убеди, че нямам нужда от адвокат, техните щели да следят сделката и дали документите били изрядни. Казах му, че си имаме семеен и че само на него вярвам, най-малкото защото ни е печелил вече няколко дела и винаги е давал обективно мнение.

# 708
  • Мнения: 6 273
Последните дни ми писна да обяснявам на млади хора, че като купуват парцел или къща трябва да си наемат и адвокат, и архитект! Първият ще им каже дали документално са ок нещата, а архитектът ще им изкара извадка от ПУР, ще им каже какво може да се строи, колко м2 ще им се отнемат за улица. Масово се продават парцели, на които не можеш да построиш къща с нормално разпределение. Архитектите знаят и къде в момента има мощности за Ел захранване и ВиК, въпреки че да се иска становище от дружествата е най-сигурно.

Брокерите лъжат безогледно - на вижте съседите имат ток и вода, значи е на граница. И като им кажете, че то за имането в съседите има, но в парцела, който гледат, ще имат трудно или срещу много 💰💸  и ахват ..

Пак едно младо семейство развали договор и брокера си му върна всички пари без да протестира точно в обект до Джъмбо,  заради това, че скрива статута на апартхотел, но ако бяха минали през нотариус щеха да пият една студена вода!

О, да и фаворитите ми се - безплатните кредитни консултанти Sad Не са безплатни, плаща им банката, в която ви заведат! А дали е тази банка са най-добрите условия за клиента или най-дебелата комисионна за консултанта, не може да се каже!

На фона на 100-200 Хил евра за имота, че сте дали 1000-2000 евро за консултации със специалисти е нищо! Давате на брокера 7% , на общината още 2.6%, маса такси на банките и нотариусите и никой от тях не е длъжен да направи  задълбочена проверка! Брокерът пък няма грам законови обосновани задължения!

# 709
  • Мнения: 156
От Любопитство направих едно търсене за Варна в еърбнб за следващата седмица и ми излязоха 509 резултата. Това сякаш е доста за свободни апартаменти в пиковия сезон. Май навсякъде се говори че е много слаб сезона по черноморието.

# 710
  • 2860 км северно от Екватора
  • Мнения: 29 204
Скаридка, аз те чета много внимателно. Брокерите наистина гледат как да набутат имота. Даже на имоти с по ниски цени не искат 3.6%  а минимална твърда сума от 1200 евро.

# 711
  • Мнения: 210
Скаридка, аз те чета много внимателно. Брокерите наистина гледат как да набутат имота. Даже на имоти с по ниски цени не искат 3.6%  а минимална твърда сума от 1200 евро.

Когато си прост - купуваш с брокер. Когато имаш за 5 пари акъл - прескачаш го, и купуваш от собственика.

# 712
  • Варна
  • Мнения: 7 689
А когато имаш за 6 пари акъл, знаеш, че нещата не винаги са само черни или бели. Знаеш че всяка една имотна сделка е различна и може да крие много особености. И не наричаш хората прости, без да си запознат с детайлите.

# 713
  • 2860 км северно от Екватора
  • Мнения: 29 204
С удоволствие бих платила на брокер, стига да си заслужава имота.

# 714
  • Мнения: 6 273
Понякога брокерите са незаобиколими, защото имат ексклузивни права за продажбата, защото продавача така или иначе не плаща комисионна, тя е в ключена в цената на имота, А с брокер пртодавачът си спестява срещи с разни Генчовци

# 715
  • Варна
  • Мнения: 7 689
Купували сме и със, и без брокер, според конкретния имот. Брокерката на последния ни апартамент беше позната на собствениците и единствено тя предлагаше имота. Дори знаехме адреса предварително и не подписахме протокол за огледа. И какво от това? Нито ние, нито продавачите сме имали за цел да мишкуваме. Да, платихме едни 3% комисиона, но си издействахме 5% отстъпка от обявената цена, която и без това беше два пъти по-ниска от средната за района. Разказвах преди време. Пък нека някой си мисли, че сме прости.
Сега разбирам, че някои хора си измерват интелигентността със способността да издирят един адрес и едно име / тел. номер Grinning

# 716
  • Мнения: 4 761
Еми хубаво е че сте намерили под пазарен имот. Аз се чудя на повечето хора как си плащат по 200-300к евро без да им мигне окото, но се циганят за разни комисиони, данъци и приемат едноцифрена отстъпка. Аз под 10% отстъпка не приемам ако имота не е нещо специално, ми то е смешно. Направо бих си платил без отстъпката.
Ако си готов да платиш колосални суми за един имот, то такива разходи изобщо не трябва да те спират или събарят. Иначе брокерите са безполезни единици, но понякога не може да ги прескочиш. Има много брокери, които основна и единствена цел им е заграбване на пазарен дял грубо казано. И няма да се поколебаят да влошат услугата или дори да я превърнат в анти-услуга, ако могат да се докопат до 100% гарантирана комисиона.

# 717
  • Варна
  • Мнения: 7 689
Еми хубаво е че сте намерили под пазарен имот. Аз се чудя на повечето хора...

Вместо да се чудиш напразно, ти също можеш да си дадеш сметка, че всяка ситуация е индивидуална.
Този имот се появи неочаквано след 5 (ПЕТ) години активно следене на пазара, като през това време разполагахме с друго собствено жилище, където да живеем спокойно, без да плащаме наем или ипотека. За съжаление обаче повечето средностатистически млади семейства не разполагат с този лукс.

И да, случва се да платиш 200 к за нещо и това да са последните ти пари и да е нормално да се "циганиш" за някаква си комисиона в размер на няколко заплати.
Първото си жилище ММ си го е купил още преди да се познаваме. С ипотека и с брокер. С последните си пари. Изповядал е сделката няколко дена преди да се качи на кораба (преди беше капитан). Отишъл е в мола да си купи нов куфар и при плащане с карта транзакцията е била неуспешна поради недостатъчна наличност. Та се е наложило да смени с по-евтин модел.

# 718
  • Мнения: 733
Ако е бил капитан значи е бил на ~40 години и заплатата му е била 8 - 10 000 евро. При такива обстоятелства би трябвало да има повече аванс, не да се оставя на изпарения. Аз на 29 купих апартамента си, и гараж към него, и пак не се оставих напълно без пари въпреки, че не съм с толкова висока заплата.

# 719
  • Мнения: 156
Еми хубаво е че сте намерили под пазарен имот. Аз се чудя на повечето хора как си плащат по 200-300к евро без да им мигне окото, но се циганят за разни комисиони, данъци и приемат едноцифрена отстъпка. Аз под 10% отстъпка не приемам ако имота не е нещо специално, ми то е смешно. Направо бих си платил без отстъпката.
Ако си готов да платиш колосални суми за един имот, то такива разходи изобщо не трябва да те спират или събарят. Иначе брокерите са безполезни единици, но понякога не може да ги прескочиш. Има много брокери, които основна и единствена цел им е заграбване на пазарен дял грубо казано. И няма да се поколебаят да влошат услугата или дори да я превърнат в анти-услуга, ако могат да се докопат до 100% гарантирана комисиона.

Тънкия момент където много хора грешат е да вземеш отстъпка от пазарната цена, а не от някаква завишена цена дето продавача си я е измислил и е доста над пазарната. Иначе въпроса за брокерите е принципен. Трудно бих дал 3% на 300 хил имот при положение че функцията на брокера е да ми отвори вратата и реално не представлява моите интереси. За такава услуга и 1% е много. Бих платил комисион ако ми намерят имот с подпазарна цена. Или ако ми договорят добра цена на имот който харесвам, а не да ми казват че цената е Х и да чакат комисион

Общи условия

Активация на акаунт