Отговори
# 75
  • Sofia
  • Мнения: 8 398
в момента умишлено свалих,преди менопаузата,
И на мен това ми е идеята. Ако мога да сваля едни 7-10 кг преди менопаузата, че после не ми се мисли какво ще е.
Не съм с наднормено тегло все още. BMI ми е 22. Килограмите ми варират между 60-64. В момента съм се застопорила на 61 кг. Засега не се ограничавам много с храненето, но съм увеличила физическата активност до 3 часа кардио на ден на тренажорите newsm39. Пък да видим дали ще има някакъв ефект. Диети не съм спазвала никога през живота си и затова не съм сигурна в себе си в това отношение и ги избягвам.
Иначе дори не си правя илюзии да си връщам теглото от 20-те ми години, тогава се въртях около 45 кг.

Последна редакция: чт, 02 апр 2026, 13:23 от Brin de muguet

# 76
  • Мнения: 31 699
Защо ти е да сваляш 7-10кг? BMI 22е супер

# 77
  • Sofia
  • Мнения: 8 398
Да, както казах не съм с наднормено тегло, ама съм малко на ръба вече.

Защото никога не съм била над 60кг преди да навърша 40г. Не се чувствам добре с този разплут корем - за жалост там се трупа.
Когато бях 42кг - имах добра фигура и никакви гърди. Сега на 61/62 кг много си харесвам гърдите, ама коремът вече стърчи колкото тях. От тук нататък килограмите само нагоре ще вървят, ако не взема мерки. И също така всеки път като ходя на профилактичен преглед ми казват, че имам леко омазнен черен дроб и той ще се оправи, ако се вталя. Е ми, опитвам се да се вталя.
Била съм и 42 кг и 62 кг, най-добре съм се чувствала на 52кг и това ми е целта. Ама дали ще я постигна е друга тема. Но не пречи аз да си искам.

# 78
  • Мнения: 30 608
и аз имах омазнен дроб, въпреки нормалното тегло.Като отслабнах това изчезна.Вероятно и храненето повлия.А лекарите се почесваха и се чудеха защо е. такъв добът.

# 79
  • Мнения: 1 355
в момента умишлено свалих,преди менопаузата,
И на мен това ми е идеята. Ако мога да сваля едни 7-10 кг преди менопаузата, че после не ми се мисли какво ще е.
Не съм с наднормено тегло все още. BMI ми е 22. Килограмите ми варират между 60-64. В момента съм се застопорила на 61 кг. Засега не се ограничавам много с храненето, но съм увеличила физическата активност до 3 часа кардио на ден на тренажорите newsm39. Пък да видим дали ще има някакъв ефект. Диети не съм спазвала никога през живота си и затова не съм сигурна в себе си в това отношение и ги избягвам.
Иначе дори не си правя илюзии да си връщам теглото от 20-те ми години, тогава се въртях около 45 кг.

Прочети повече за тренировките. Тежестите са задължителни. Кардио също трябва да има  , но съчетано с тежести. Преди години тичах на ел. пътека вкъщи,  4 пъти седмично по 8 км. Като приключих с пътеката бях по-дебела от преди да я купя😅 Това кардио ме караше много да ям...

# 80
  • Мнения: 44 036
Аз не вдигам тежести. Преди години го правех, но ме заболява врата, имам шип (установен и не мисля да се оперирам) и се отказах. Карам стационарно колело и определено помага за отслабването.

Между другото, аз не ги ползвам, но да спомена, че има приложения, в които можете да запишете какво упражнение правите, колко време и ви изчислява колко калории са изгорени. Преди ползвах, но ми стана досадно и спрях - така или иначе вече горе-долу знам.

# 81
  • Sofia
  • Мнения: 8 398
Да, аз гледам изгорените калории на часовника според активността (велоергометър, кростренажор).
За час и половина въртене на педалите ми дава, че изгарям по 400 калории. Това умножено по две прави 800 калории на ден.
Идея си нямам дали е достатъчно.

Вярно е, че после огладнявам по-лесно и трябва малко контрол.
А има и друг положителен ефект - спя като бебе Grinning

# 82
  • Мнения: 8 771
Кардиото - особено продължителното и високоинтензивно - въобще не е препоръчително в нашата възраст.
Доста инфо има вече по този въпрос. Качва се кортизола, той задвижва други хормони и крайния резултат е именно коремни мазнини.
Силови трябва да са упражненията, със съпротивление за мускулите. Ластици, гири, дъмбели...

# 83
  • Мнения: 44 036
Зависи какво се разбира под продължително - 40 минути въртене на колело на ден не са много. По-малко от един епизод на сериал. Може да е продължително за някой, който не се движи по принцип в ежедневието.
Аз ходя пеша на работа - не заради упражнения, а защото така си правя, и не ми прави впечатление.
Що се отнася до интензивно - не, темпото е нормално (аз лично предпочитам високо съпротивление и средно бързо въртене, отколкото съпротивлението да е никакво и да трябва да въртя бързо - т.е. затягам го).

Като бях студентка, а и след това, можех да въртя по час и половина на ден (3 часа не съм въртяла и си мисля, че за мен при всички положения ще е много, защото ще отнеме твърде много от деня). В сравнение с тогава, съм намалила много.
А миналата година ходих на кардиолог (изписа ми някакви слаби хапчета за кръвно) и му казах за упражненията с колелото - той каза, че са ок.

Последна редакция: пт, 03 апр 2026, 13:55 от pppqqq

# 84
  • Мнения: 8 771
... но съм увеличила физическата активност до 3 часа кардио на ден на тренажорите ...

Това е прекалено.

# 85
  • Мнения: 2 815
Аз правя 30 мин. почти всеки ден на степер, не знам много или малко е, но се чувствам добре от него и заредена с енергия. Работата ми е да седя и това ме съсипва. За силови и аз знам, но не мога да измисля какви в домашни условия.

# 86
  • София
  • Мнения: 306
3 часа кардио с каква цел? Не е ли много?

# 87
  • Мнения: 1 355
3 часа кардио с каква цел? Не е ли много?


От незнание. Има много видеа в СМ, обяснения как да се изпълняват правилно упражненията и мн. други... И аз преди да се захвана с гири и упражнения бях така.

# 88
  • Мнения: 44 036
А, между другото, ако е заради горенето на калории - в случай, че и някой друг ги брои (като мен) - когато имате определени калории на ден, правилно е да не ги превишавате и не приспадате изгорените с упражненията. Упражненията са отделно нещо. Дневните калории са определени. Двете не се смесват.

П.п. И наваксването е вредно по принцип. Т.е. ако имате 1400 к, но си кажете - днес ще изям 2000, а на другия ден 900. Не. Важното е режимът да е устойчив.

Аз писах, че ще прекъсна през Великденската ваканция и така ще направя, но няма да наваксвам - просто прекъсвам за 3-4 дни, нарушавам си диетата, след това продължавам като преди това. Наваксване под формата на повече упражнения и по-малко калории няма да има.

# 89
  • Мнения: 1 355
А, между другото, ако е заради горенето на калории - в случай, че и някой друг ги брои (като мен) - когато имате определени калории на ден, правилно е да не ги превишавате и не приспадате изгорените с упражненията. Упражненията са отделно нещо. Дневните калории са определени. Двете не се смесват.

В калкулаторите,  които аз съм ползвала за калории има въпроси дали спортувате, колко пъти седмично и т.н. и посочените дневни калории са съобразени с това, та не е като да нямат общо със спорта Wink

Общи условия

Активация на акаунт