Примерна схема за захранване

  • 191 586
  • 612
  •   1
Отговори
# 30
Сега навършваме 4 месеца, още я кърмя ядем плодови пюрета, а вече трябва да започваме със зеленчуковите. Кои са най-подходящи? Моята педиатърка ми предлага да я захраня с домашно картофено пюре. А после всеки нов зеленчук ли трябва да започвам с 1 лъжичка? И какви пюрета бихте ми препоръчали

# 31
  • Мнения: 535
Ники, темата е страхотна, ще следя и аз, въпреки че съм решила утре да захранвам с каша  Peace

# 32
  • Мнения: 4 915
тук има доста подробна схема. Не съм захранвала по нея и не мога да кажа дали е добра или не. Разгледайте я!
http://store2.data.bg/iramira/calendar_main_frm.htm

Майката твърде рано замества кърмене с друга храна - още в първите дни на захранването. След 6 месеца й остава само 1 кърмене за деня.
Домати, риба и прясно мляко въвежда преди годинката, аз бих изчакала след първия рожден ден. Предполагам, майката е давала готови пюрета с тези съставки.
Иначе схемата е много подробна и би била от помощ на другите. Стига да не се замества кърмене до годинката, а другата храна да се дава 30-40 минути след него - това са моите съвети.

# 33
  • София
  • Мнения: 6 268
Имам един може би малко глупав въпрос, но все пак ще ви питам, тъй като искам да се ориентирам как да започна захранването на бебо (въпреки че има време за това) - защо не се препоръчва да се започне с даването на сокчета (ябълка, морков), а това трябва да се отложи ако може до към 1 годинка? Каква е разликато между даването на пресен сок и даването на плодово пюре от ябълка например?

Доколкото прочетох до сега, е добре да се започне с домашно приготвени пюрета и каши, така ли е? А от кога може да се дават готовите такива, които се продават в голямо  разнообразие, както забелязах в супермаркетите?

 Май станаха повече въпроси Rolling Eyes

# 34
  • Мнения: 153
Имам един може би малко глупав въпрос, но все пак ще ви питам, тъй като искам да се ориентирам как да започна захранването на бебо (въпреки че има време за това) - защо не се препоръчва да се започне с даването на сокчета (ябълка, морков), а това трябва да се отложи ако може до към 1 годинка? Каква е разликато между даването на пресен сок и даването на плодово пюре от ябълка например?

Доколкото прочетох до сега, е добре да се започне с домашно приготвени пюрета и каши, така ли е? А от кога може да се дават готовите такива, които се продават в голямо  разнообразие, както забелязах в супермаркетите?

 Май станаха повече въпроси Rolling Eyes
За сокчетата има информация подробна в библиотеката! Тук само ще ти кажа, че те са прясно изцедени, а пюретата са минали през термична обработка. Питах веднъж мамите от форума, защо не може да се дават сокчета до годинка, а пресни плодове може, но не получих отговор! Така, че все още не знам! Дано да разбера...
Въпросът дали е по-добре да започнеш с домашни пюрета или не също е спорен! Срещала съм различни мнения! Според мен, ако захраниш след шест месеца, както направих аз /всъщност седмица преди малчо да ги навърши/ няма проблем да почнеш с домашни, пюрета от екологично чисти продукти. Те са с по-груба консистенция, затова мисля че е добре бебчо да е по-голям, т.е да е навършил шест месеца. Аз например почнах с морков, отгледан от свекърва ми. Не бих рискувала обаче със зеленчуци закупени от пазара особено сега, когато за някой от тях е все още рано. Не знам как са отглеждани и колко нитрати съдържат. Затова давам готови пюрета, надявам се с тях контролът да е по засилен. Предпочитам тези на ХИП, защото сравнени с останалите ми изглеждат най-качествени. Пример: ябълка и тиква на ХИП не съдържа захар, сгъстена е с оризово нишесте. Същото пюре на Ганчев обаче, освен че съдържа захар, има и три "Е"та в състава си, което за мен е знак че нещо му е изкуствено.

Между другото и аз искам да благодаря за темата!  bouquet
Все още сме в началото на нашето захранване. До сега сме опитвали: оризова безмлечна каша на Милупа; домашно приготвено пюре от морков, примесено с кърма и оризова каша; чисто такова; ранни моркови на ХИП; картоф и морков на ХИП; и тиква и морков на ХИП.

Последна редакция: нд, 03 юни 2007, 23:50 от Grafi_81

# 35
  • София
  • Мнения: 44 115
Аз захраних така - не казвам, че е най-правилния начин, а и млечна каша въведох доста по-рано от колкото исках (наддаваше доста зле, не че кашата промени нещо, но....Wink)
Не помня кога истински замести ядене , но не е било преди 10 м, а и след това докато се кърмехме(до година и 2 месеца) сучеше между всички яденета така че...не знам..по едно време спрях да си пиша кога какво, нямаше смисъл, така или иначе до сега реакция към храна все още за щастие не е правил. В момента яде почти всичко, като единствено не е опитвал мед и ягоди, боб...риба отказва, яйце прояде на годинка и нещо сега на великден, просто си взе едно и отпраши в другата стая докато стигна до него го беше изял, дори жалтък не е ял преди това.Прясно мляко дадох на годинка, от годинка сме и на кухня така че съвсем му изгубих края.
Черен дроб нямам намерение скоро да давам.

5,5 месеца започнах ето така :

29.04.06 - 7 дни пюре от морков - от 1 лъжичка до около 40гр.
дни почивка...
09.08.06г - 5 дни към морковите прибавях тиква, увеличавайки съотношението в полза на тиквата. като стигна до 60 гр. да яде на ден пюре.
14.05.06 -  въвеждах картоф, различни комбинации от 3 те продукта.

6 месеца:

21.05.06г - и тук започнах да въвеждам млечната бананова каша на закуска и на обяд пюре.
25.05.06г -  карфиол, приет с отвръщение....
28.05.06 г - дадох слънчогледово олио...в едно пюре тиква на сънвал
29.05.06 г - по малко спанак. не го хареса и спрях.
31. 05.06 - елда. (с ябълки и банан)
1.06.06 - копър
3.06.06 - суров банан
6.06.06 - Тиквички
8.06.06  - Пилешко
10.06.06 - Каша - ябълки и бъз
11.06.06 - Грах
Череши – 1-2 общо да е изял....

На 7 месеца:

17.06.06 - Пуйка
17.06.06 - Сметана
17.06.06 - Пъщърнак
18.06.06 - Ябълка (пюре)
19.06.06 - Круша (пюре)
20.06.06 – каша праскови и маракуя.
24.06.06 - Грозде (сок, но не го искаше)
24.06.06 - Сирене(краве) - трошичка
29. 06.06 – попара - Масло
29. 06.06 - Глутен
29. 06.06  - Сухар
29. 06.06 Чай шипка, без чая по харесваше попарата, яде я 2 месеца и после категорично отказа.
Праскова (плод)
Боровинки (пюре)
Целина
Магданоз
Йогурт
Броколи
Обикновенни бисквити (да грезка по малко)
Пъпеш (плод)
Заек
Диня (плод)
Царевица

8 месеца:

Извара
домат (пюре), пресен чак сега давам на годинка и полувина.
Телешко месо
Шунка (пюре)
Патладжан

Със сигурност преди да навърши годинка ядеше и сирене, кашкавал, кисело мляко, киви, кайсии,гризеше ябълки, свинско, ориз, просо, опитвал беше малини...беше гризкал и хляб.

Зеле, чушки, краставици,домати, леща, лук, сол, захар, овесени ядки, грис, кус-кус, спагети и др такива, зелен фасул, ананас, стафиди, някои ядки, солети,  маслини,  цитруси  след годинка прояде. Както и вс други в графа вредни - като шоколадче, бонбонче, зрънчо, вафли, кроасани, кремчета , кисели и...................к'во ли не.
Сокове истински пропи преди няма и месец, до тогава само на вода.

Към края на 7 месец почнах да включвам и по малко следобедна закуска. Чак като тръгна на кухня и то след около 2 месеца прояде вечеря...в момента е на 4 яденета твърда храна + 1 млечно.

Последна редакция: пн, 04 юни 2007, 00:16 от bubu_to

# 36
  • София
  • Мнения: 170
Записвам се  и аз. Супер, ще  следя темата, нищо че ни е още рано.

# 37
  • Мнения: 1 273
Така... да се запиша и аз:
От вчера, започнахме захранването. Първото, което дадох е пюре от тиква и картоф--2л.
 Днес пак дадох същото -4л, но аз си го кърмя след пюрето , а сега видях Free soul, че е писала преди пюрето да се кърми. Та се чудя, проблем ли е, че го кърмя след пюрето?
 За другата седмица: мисля да мине на тиквички с картоф  newsm78

# 38
  • Мнения: 617
и аз се записвам да следя темичката, много е интересна и полезна. Ще използвам вашия опит когато му дойде времето за захранване

# 39
  • София
  • Мнения: 44 115
Така... да се запиша и аз:
От вчера, започнахме захранването. Първото, което дадох е пюре от тиква и картоф--2л.
 Днес пак дадох същото -4л, но аз си го кърмя след пюрето , а сега видях Free soul, че е писала преди пюрето да се кърми. Та се чудя, проблем ли е, че го кърмя след пюрето?
 За другата седмица: мисля да мине на тиквички с картоф  newsm78

по-добре давай само по една нова храна, защото така ако направи реакция няма да знаеш от кое е , особено пък за първите храни и за по-силните елергени.
За кърменето по принцип ако искаш да заместиш хранене кърмиш след пюрето/кашата, ако не искаш да заместваш преди това. Като целта е да опитва нови вкусове , а не да се нахрани...

# 40
  • Мнения: 1 273
Ами аз така дадох по съвет на педиатъра-- готови на ХИП-антиелергични. Сега като се замисля си права, но вече е късно. Слава Богу не даде реакция  Praynig Нататък няма да правя такава грешка. Naughty
Колкото до заместването на хранения-- не искам да замествам за сега. Така че, явно ще се кърмим и после ще яде пюрето.  Обаче аз от септември-октомври ще се връщам на работа, та искам да попитам от сега ли да замествам хранене или по нататък? Горе долу за колко време става свикването на бебо да се кърми сутрин, вечер и през ноща (защото като тръгна на работа, само тогава ще мога да го кърмя  Sad) И за колко време се регулират гърдите на такъв режим, защото определено май не става от раз.  newsm78

# 41
  • София
  • Мнения: 44 115
ами това зависи мн от бебето...а вариант да оставиаш изцедена кърма?тук съвет не мога да ти дам...ри нас така си станаха нещата....много бавно и постепено....мисль, че може да ти се наложи да изцеждаш и през деня...но наистина нямам опит.
хип имат и чисти моркови и чиста тиква...и др такива за това така писах....

# 42
  • Мнения: 1 273
Варианта с изцеждането, май няма да стане, защото в работата просто няма как  Sad А аз се опасявам, че гърдите ми ще се препълват много и да не стане запушване  newsm78
Колкото до  пюретата на ХИП-- тия , които взех са с обозначение "А" т.е. - антиалергичните и те са само смес.
Но за другата седмица явно ще взема само един вид.

# 43
  • София
  • Мнения: 44 115
ее за пюретата - захранхвах именно с тях и ранните моркови и тиквата чистите са антиалергични...
ако намериш сънвал и те имат антиалергични...и изобщо са доста чисти и хубави. моя мъник мн ги харесваше...повечеот хипските.

е добре де в работа - баня, тоалетна няма ли...другия вариант е да минете по-от рано на тази схема така, че да си свикнала....но не знам пак може да ти се налага да изцеждаш...но това ще се види като минете на тази схема, може и всичко да е наред и да няма нужда...

# 44
  • Мнения: 276
Браво за темата! Записвам се да я следя! Free Soul както винаги е супер!

Общи условия

Активация на акаунт