Примерна схема за захранване

  • 191 590
  • 612
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 3 064
Имах намерение да захраня Борис при навършени 6 месеца, но поради стечение на обстоятелствата реших да го направя на 5.

Първото нещо беше картофено пюре, разредено с кърма.
Не следвам твърда схема, следя само продуктите, подходящи за възрастта, както и мин. 3 дни между въвеждането на новите храни.

Досега съм въвела: картоф, морков, тиква, тиквичка, ябълка, круша, банан, оризово-царевична каша. Предлагам ги в различни комбинации, понякога слагам малко плодово пюре в кашата за вкус. Зеленчуковите пюрета приготвям предимно сама вкъщи, защото сезонът е такъв. Купувам от бабите зеленчуци, варя и пасирам. Плодовите са готови, че ябълките на пазара нещо не ме кефят. Като навърши тия дни 6м, смятам да дам суров банан, и да почна месото.
Лятото - сурови плодове!

# 16
  • Мнения: 348
Аз го захраних на шест навършени месеца, демек преди три седмици  Mr. Green
Вкарвам по един нова продукт на всеки три дни, в следния ред:
Оризова каша+кърма
Картоф
Картоф+морков
Морков+Ябълка
Тиква+Ябълка
Каша 5 кълна без глутен + кърма
Картоф+Морков+Грах
Тиква+Морков+Круша
Аз заместих цяло ядене с пюре защото ходя на работа и нямам избор. Изяжда около 200 грама.
От следващия месец мисля да вкарам плодова каша следобяд и малко месце в зеленчуковите.   bouquet

# 17
  • Мнения: 2 616
Начало: :Мариела е на 6 месеца без 10 дни.
(въвела съм елда рано, но после четох, че се води алерген!)

Кашите в началото са доста редки, смесени с кърма – така 1 месец. Ако и през следващите месеци кашата стане по-гъста, се разрежда с кърма.
Първо се кърми – след около 30-40 минути се дава храната. Колкото яде-толкова, най-важно е млякото.

........




Златна си   love001 Мерси!!!

# 18
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
Благодаря на всички мами, които се отзоваха!  На мен ми предстои захранване другата седмица и съм решила да започна с:
- пюре от тиква.
- После евентуално да дам пюре от тиква с картоф /разхлабващ с запичащ/ - въвеждам картоф
- след това пюре от тиква с ябълка /разхлабващ с запичащ/ - въвеждам ябълка
- пюре от моркови с картофи - тези и двата са запичащи  newsm78 - въвеждам морков
- пюре от тиквички с кратофи  - въвеждам тиквички
- пюре от карфиол с картофи - въвеждам карфиол
- пюре от спанак с картофи - въвеждам спанак
- пюре от моркови, картофи, карфиол и грах   - въвеждам граха
- пюре от моркови, броколи и грах - въвеждам броколи
- пюре от броколи с ориз - въвеждам ориза
- пюре от картофи, карфиол, магданоз и пастърнак - тука има две нови храни, но не мисля, че е фатално.

До тук са въведени 7-8 зеленчука + ябълка+ориз+подправки

Навсякъде има по един нов зеленчук! Даже съм се снабдила вече с тези пюрета! Мисля да взема и тиква с моркови - също звучи интересно и пак е разхлабващ със запичащ, уж така гледах да ги избирам.
Какво мислите? Може ли така с комбинирани пюрета или е по-добре примерно картофа и моркова да ги въведа първо по отделно, а после комбинирано с други, или май няма значение? Коментирайте примерната ми схема, ще се радвам на всеки съвет и предложение.
После вече ще въвеждам плодовите пюрета. Като почна от въведената вече ябълка.......


Ще продължавам да следя темата с интерес.

# 19
  • Мнения: 5 401
За спанак е още рано, граха също можеш да отложиш.

Иначе мисля, че схемата ти е ОК.. Само внимавай да не привикне малкия с тиквата до толкова, че да се налага да я добавяш във всяко пюре. Не че при нас не е така, макар че я въведох по-късно с идеята да не свиква със сладкия й вкус.   bouquet

# 20
  • Düsseldorf
  • Мнения: 503
Niki:  Аз горе-долу по същия начин захраних, като в началото ядяхме много символични количества, от няколко дни хапваме по-сериозно. Всичко се прие общо вето добре, но се запекохме. Даже и след храни, които уж разхлабват ни е малко трудничко да акаме. И откакто ядем пюрета разредихме акането до веднъж на 2 дена, а преди бяхме по няколко пъти на ден. Но май и това е нормално, може би ще се регулира като свикне повече организмът. И спанак с картоф дадох, нямаше проблем, не знам защо може да е рано според pearly. Както си прецениш.

# 21
  • София
  • Мнения: 888
Ники горе долу така беше при Ева (по препоръка на педи почнах с плодови, но всеки сам решава):
пюре от ябълка 1-2л. следобяд м/у храненията 4 дни с постепенно увеличаване. не изяжда повече от 50гр.Същата схема за зел, но на обяд.
2 дни почивка. После тиква- пак така.
круша, ябълка+тиква(вече спрях почивките), ябълка+банан, ябълка+шипки, сини сливи, ябълка+круша. До тук с плодовите.

Зел почнах с картоф, картоф+морков, тиква+морков, картоф+тиквички и пресни зел на ХИП с грах и карфиол, но с граха май ще продължим по- натам. Въвеждам по 4 дни. Каши май като навършим 6 ще дам. Харесваме пюренцата, но също имахме проблеми с акането, доста се запече. Спрях за 2 дни всичко и сега гледам да съчетая регулиращи и запичащи, за да не пречи на производството на "мармалад".

# 22
  • Мнения: 319
БРАВО за темичката!!!  smile3501

Бебо още е малък, но ще я следя с най-голям интерес!  book

# 23
  • Мнения: 46
Здравейте момичета!
Момичета внимавайте с някой зеленчуци и плодове. Някой от тях предизвикват алергии или са трудно смилаеми и е по добре да се поизчака с тях. Free Soul е дала прекрасно инфо по въпроса, има и много още във библиотеката, поинтересувайте се. Не, че ще можете да спазите всичко, но е добре да се внимава поне в началото.
И много важно според мен е първите зеленчуци и плодове да се предложат на бебо САМОСТОЯТЕЛНО! Да, някой са запичащи, и ние имахме този проблем дори още преди да захраня моето слънце, но с подходяща последователност и след време нещата се оправиха.
Успех !!!  Hug

# 24
  • Мнения: 27
След месец и ние ще се захранваме,но не мога да разбера 3-дневните почивки.Тогава само на мляко ли ?И от кой месец има два пъти пюре?В началото на захранването колко дни зеленчукови,след това колко дни на плодови пюрета?Благодаря

# 25
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
След месец и ние ще се захранваме,но не мога да разбера 3-дневните почивки.Тогава само на мляко ли ?И от кой месец има два пъти пюре?В началото на захранването колко дни зеленчукови,след това колко дни на плодови пюрета?Благодаря
Не Simple Smile означава като дадеш нова храна, 3 дена да не въвеждаш друга нова. Даваш само вече давани храни - така ще знаеш ако се прояви алергия или друга реакция, от коя храна е причинено и можеш да я изключиш. Ако въведеш много нови храни едновременно, няма да знаеш коя е проблемната.
Два пъти пюре/каша - когато ти прецениш. Може да е скоро след захранването, може да е много след него. Следи бебето и сигналите, които ти дава. Така или иначе твърдата храна служи за опитване, не толкова - за наяждане.

примерни схеми:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=8557
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=46257.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1496
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=22547.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=25462.0

как се приготвят домашни пюрета и каши:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=7750

Истината е, че няма универсална схема, която да е подходяща за всички бебета и майките им. Някои майки решават да започнат захранването с каша, други - със зеленчуково пюре, трети - с плодово пюре... Най-общо - не се започва захранване със сок, противно на някои поостарели практики, срещани все още тук-там в България; останалото е по преценка на майката. Стига детето да приема добре новата храна - няма проблем с кое точно ще се започне.
Само някои са по-утвърдените методи:
- не се започва с храни, за които се знае, че са алергени
- обичайно нова храна се въвежда сутрин, за да може да се проследи за евентуална алергична реакция в остатъка на деня
- обикновено кърмене (или млечно хранене, ако е на АМ) не се замества изцяло, преди детето да е навършило годинка - все още нуждите му от млечни храни в дневния рацион са от порядъка на 70-85%, т.е. такова количество мляко трябва да му бъде осигурено всеки ден. Твърдата храна служи за приучаване към нови вкусове и текстури, а не за наяждане. Нормално е да ядат дълго време съвсем малки количества твърда храна - да я опитват, а не да се наяждат с нея.
- преди годинка обикновено се предлага първо кърмене, изчаква се 30-40 минути да се слегне в стомахчето
 и се предлага твърдата храна. Ако се предложи много скоро след кърмене, бебето може да не прояви никакъв интерес. След година-годинка и малко обикновено плавно се обръща режимът - първо твърда храна, после кърмене. Всичко е ориентировъчно - не е беда, ако някой ден не се спази режимът или ако повече суче, от колкото е било замислено (примерно ако са били предвидени 3 приема на твърда храна, а е имало само един или нито един)
- количеството храна се увеличава плавно - от 1 ч.л. първия ден, 2 ч.л. втория и така нататък, докато приеманото количество стигне 30-40 мл на ядене. Малко бебета приемат повече от 50-60 мл на хранене, макар че може да се опита - някои бебета приемат охотно повече твърда храна, без това да се отрази на количеството приемана кърма. Следи бебето и се вслушвай в сигналите, които ти дава и няма да сбъркаш Simple Smile
- нова храна се въвежда на интервали. 3-5 дена, ако няма фамилна обремененост с алергии и 5-10 дена, ако има такава обремененост. Въвежда се само по една нова храна наведнъж.

# 26
  • Някъде в Европа...
  • Мнения: 3 441
записвам се в темата

# 27
  • Мнения: 326
тук има доста подробна схема. Не съм захранвала по нея и не мога да кажа дали е добра или не. Разгледайте я!
http://store2.data.bg/iramira/calendar_main_frm.htm

# 28
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Записвам се да следя. Четох много материали, ще изчакам със захранването, но защо не е хубаво да се започва със сок??? И защо се брои за захранване??Аз още не съм го изпробвала....

# 29
  • Мнения: 1 768
Здравейте и от мен!

И аз от 3 седмици запо4нах със захранването.До сега съм дала морков,тиква,и картоф и тиква на Хип!Моята Мика много добре се 4увства за сега,но имам 4увството,4е е много лакова.Колко горе долу трябва да изяде бебе на 5 месеца и половина?Тя си изяжда на обед по4ти цялото буркан4е,като и давам и вода,а след буркан4ето понякога иска да я и докърмя.Аз смятам да давам полодове по-късно.
Искам да питам мамите след като се замести обедното кърмене с пуре,кое кърмене след време да заместя?И с какво?С ка6а ли?

Благодаря предварително!

Общи условия

Активация на акаунт