Примерна схема за захранване

  • 191 589
  • 612
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 273
ее за пюретата - захранхвах именно с тях и ранните моркови и тиквата чистите са антиалергични...
ако намериш сънвал и те имат антиалергични...и изобщо са доста чисти и хубави. моя мъник мн ги харесваше...повечеот хипските.

е добре де в работа - баня, тоалетна няма ли...другия вариант е да минете по-от рано на тази схема така, че да си свикнала....но не знам пак може да ти се налага да изцеждаш...но това ще се види като минете на тази схема, може и всичко да е наред и да няма нужда...

Ами явно ще се изцеждам в банята. Но ще видим има време.
Утре става седмица от въвеждането на пюрето тиква и картоф. Стигнах ме до приблизително 60гр на ден. Взела съм от ранния морков и се чудя, дали като му дам лъжичка от моркова-- пак да си му дам от тиквата с картофа?  newsm78

# 46
  • Мнения: 487
Взела съм от ранния морков и се чудя, дали като му дам лъжичка от моркова-- пак да си му дам от тиквата с картофа?  newsm78
Можеш да прибавиш малко от моркова към количеството, което изяжда другото , като постепенно с дните намаляваш старото за сметка на новото (поне аз така правя)  Simple Smile

# 47
  • Някъде в Европа...
  • Мнения: 3 441
Като ви чета, направо ви завиждам... Моят син е много капризен и злояд.... Вече се захранваме 3 месеца, но сме под кривата круша. Досега е ял само тиква, картоф, морков, ябълка, круша и череша. (иамхме проблеми с обриви, настинки) Като казвам ял имам впредвид по-скоро опитвал - плодовете му харесват, но яде около 2/3 кафяна чашка, от зеленчуковите възприема само тиквата с охота.. #Cussing out Направо ми писна вече, какви ли не марки сменяхме - Бебивита, Хип, Ам-ам (отделно ми е с АД и трябва да следя и за състава на пюретата), домашно приготвени не ще и да помирише.... На катроф и морков направо се опитва да повръща, нищо че му ги давам я с тиква, я с ябълка. Усети ли  ги и се почват физиономиите и стискането на устата. Караме си я основно на кърма..., аз исках много вече до това време да имаме заместено хранене но той не иска  Sad, ако се опитам първо да му дам пюре блъска, върти се, даже изобщо не ще да седне в столчето, вкопчва се в мен и си търси гърдата...

За моркова( казвам го да знаете) - при деца със съмнение за алергия не се препоръчва (така ни каза дерматоложката, аз го дадох с много страх, слава богу нямаше реакция.)

Последна редакция: сб, 09 юни 2007, 14:53 от AIR

# 48
  • София
  • Мнения: 44 115
Взела съм от ранния морков и се чудя, дали като му дам лъжичка от моркова-- пак да си му дам от тиквата с картофа?  newsm78
Можеш да прибавиш малко от моркова към количеството, което изяжда другото , като постепенно с дните намаляваш старото за сметка на новото (поне аз така правя)  Simple Smile

И аз като Catty правех Wink

AIR - а сънвал пробвала ли си, на моя злоядко му бяха любими...и са доста чисти, нямат никакви сол, захар и др глупости....имат и сравнително избор на пюрета без домат. Филип много харесваше чистия пъщърнак, например...
http://www.sunval.nn-bg.com/al_prod.html това им е асортимента може да разгледаш, те общо взето са насочени към деца с алергии...не всички ги има на пазара не знам защо, но все пак повечето съм ги намирала. Най-ми харесваше, че като пише например карфиол с картофи, отзад в съдържанието нямаше още 1000 продукта, а наистина беше само от тези продукти + вода...например.

и Алете са мн вккусни, но са малко по-особени комбинации, но сина ми и тях харесваше (но са по-скъпички те).
Иначе Филип хубаво прояде чак след годинка, така че не се притеснявай, те си знаят...

Последна редакция: сб, 09 юни 2007, 15:24 от bubu_to

# 49
  • Мнения: 4 915
Да, пюретата Сънвал и аз много ги харесвам заради състава им. Когато ходехме на почивка, купувах от тях на голямата щерка.

# 50
  • Някъде в Европа...
  • Мнения: 3 441
bubu_to , да и тях сме пробвали, плодови, ябълка и круша, яде си ги (малко трудно ги анмирам тук в Пловдив, има ги във Вис виталис, но обикновено са с изчерпан асортимент). Но той плодовите ги яде, проблема е със зеленчука.

# 51
  • Мнения: 888
И аз да се запиша  Peace - водя си записки засега и след около 3 седмици започваме захранване!Много благодаря на всички мами споделили опита си! Hug

# 52
  • Мнения: 404
И аз се записвам. Благодаря за информацията и споделения опит  Hug

# 53
  • Мнения: 304
Да се запиша и аз, за да следя темата. Браво за идеята.

# 54
  • Мнения: 230
bubu_to , да и тях сме пробвали, плодови, ябълка и круша, яде си ги (малко трудно ги анмирам тук в Пловдив, има ги във Вис виталис, но обикновено са с изчерпан асортимент). Но той плодовите ги яде, проблема е със зеленчука.
А, пробва ли "Различни зеленчуци" на Хип?
Питам, защото моят син също предпочита сладкото и ядеше с охота само тиква, но това пюре го хареса от първата лъжичка. Обикновено пробва, мръщи се и на втората лъжичка извърта глава, а тук пробва, млясна и се наведе напред за още. Самото пюре сладни - от граха и моркова сигурно, картофът въобще не се усеща.

# 55
  • Мнения: 230
Имам един може би малко глупав въпрос, но все пак ще ви питам, тъй като искам да се ориентирам как да започна захранването на бебо (въпреки че има време за това) - защо не се препоръчва да се започне с даването на сокчета (ябълка, морков), а това трябва да се отложи ако може до към 1 годинка? Каква е разликато между даването на пресен сок и даването на плодово пюре от ябълка например?
Ето отговор:
"Сокът е твърде тежък продукт, който съдържа много киселини, минерални соли и захар. Даже за възрастните, сокът е прекалено концентриран продукт, който е нужно да се разреди с вода.
Сокът по-често от плодовото пюре предизвиква алергии и дразни червата. Ако е въведен твърде рано - и дисбактериоза. Плодовото пюре е за предпочитане, защото в самото пюре се съдържа целулоза, която неутрализира концентрацията на агресивните вещества."
Цитатът е от тази статия
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=18208.0

# 56
  • Мнения: 304
Момичета, първо да кажа, че моят бебчо е на 3 навършени месеца и е само на кърма. Аз също съм решила да захранвам по-късно, но още не съм сигурна дали след 4 навършени или след 5 навършени.

Да ви споделя, че днес една майка в парка, чието дете е на 7 месеца и е захранено по стария начин със сокче от втория месец и т.н. ми каза "леле, ама детето ти е много бледо, ти като не го захранваш още - може вече да има анемия"  #Cussing out #2gunfire. Като разбра, че не му давам вода и нададе още по-голям вой  #Cussing out, че съм щяла да го обезводня и т.н  Sick. Между другото, не че се хваля, но първите 2 месеца бебо наддаваше по 1500 гр.  Mr. Green Сега още не сме минали на консултация след 3-тия.

Аз разбира се се оправдах, че всичко което знам съм прочела тук - във форума  Naughty, което е и самата истина, а тя ми каза "какво ги четеш тия форуми, там само майки си пишат, а не доктори". Е не знам защо не можах да и отговоря нищо  Outta Joint. За съжаление и на педиатърка, поддържаща късното захранване не можах да попадна  Tired.

Та ви моля за 3 неща:
1. кажете дали наистина късното захранване се подкрепя от доктори и е по-добро за бебето  Praynig
2. посъветвайте ме след 4 или след 5 навършени месеци да започвам захранването  newsm78
3. има ли нужда да изследваме хемоглобина на детето newsm78

# 57
  • София
  • Мнения: 3 064

1. кажете дали наистина късното захранване се подкрепя от доктори и е по-добро за бебето  Praynig
2. посъветвайте ме след 4 или след 5 навършени месеци да започвам захранването  newsm78
3. има ли нужда да изследваме хемоглобина на детето newsm78[/b][/color]

1. Чети внимателно библиотеката на форума и там ще намериш източници - Световна здравна организация, Американска педиатрична и т.н.
2. По-добре след 5 или 6.
3. Хемоглобин, ПКК и урина се изследва на 6 месеца, така и така, няма нужда да го правиш сега, освен, ако педиатърката ви не държи по някакви причини.

4. М@йн@та им на майките в парка. Просто не им обръщай внимание. Добре е, че си се зачела, все пак. И аз тук намерих много полезна информация, която използвам добре, но си намерих и лекар, подкрепящ, което е още по-добре.

# 58
  • София
  • Мнения: 44 115
Към това, което  София ти е написала ще прибавя само и че в българия има педиатри, подкрепящи късното захранване (става все повече, но за съжаление другите все още преобладават.). И разбира се http://www.evroportal.bg/article_view.php?id=727191 (долу има линк към самия него.) Националния план за храни и хранене 2005-2010, в който също се препоръчва изключителното кърмене/АМ и късното захранване.  другото, коетое писала подкрепям на 100%.

Цитат
Кърменето е поведенчески фактор с изключително благоприятни здравни последици. То създава условия за по-тесен контакт между майката и детето, формира изключително близки, запазващи се дълги години отношения между тях. Кърменето влияе благоприятно върху намаляване на детската смъртност и има голямо значение за понижаване на честотата на най-широко разпространените в детската възраст заболявания – респираторни и гастроинтестинални инфекции, възпаления на средното ухо, инфекции на пикочните пътища. Намалява риска, както от развитие на атипични състояния при наличието на фамилна обремененост, така и от развитие на някои автоимунни заболявания /диабет/. Повишава интелигентността /когнитивното развитие/, не само при родени в срок, но и при преждевременно родени деца. Кърменето влияе много положително върху здравословното състояние на детето, като това влияние се запазва години след прекратяването му. Кърменето също така влияе благоприятно и върху здравето на майката, като намалява риска от развитие на пременопаузален рак на гърдата, някои форми на овариален карцином и фрактури на бедрената шийка в по-късна възраст. Липсата на кърмене, ранното захранване с краве мляко и неправилното въвеждане на немлечни храни преди 4-6 месец след раждането създават предпоставки за хранителни дефицити при кърмачетата, което допринася за изоставане във физическото и психоемоционалното им развитие; създава риск за развитие на хранителни алергии и здравни проблеми в последващите периоди на живота им

Цитат
Практиката на захранване на кърмачетата в България не отговаря на международно приетите препоръки. Докато препоръките на СЗО са до 6-ия месец бебетата да са на “изключително” кърмене, у нас вода се дава още след раждането, а в края на 2-ия месец се въвеждат плодови сокове. Това намалява приема на кърма и оказва неблагоприятно действие върху хранителния статус и имунитета на кърмачето. Поради неинформираност или липса на средства, някои майки въвеждат рано краве мляко в храненето на кърмачето, което създава риск от алергия и желязодефицитна анемия.

Цитат
1. ОСНОВНИ ПРОБЛЕМИ НА ХРАНЕНЕТО НА БЪЛГАРСКОТО НАСЕЛЕНИЕ
...
Ниско разпространение на “изключителното” кърмене (хранене на кърмачетата само с кърма), кратка продължителност на кърменето и неправилно захранване на кърмачетата;

това са част от текстовете в плана за хранене, ако не ти се чете целия, има и още свързани с кърменето...

Последна редакция: пн, 11 юни 2007, 09:58 от bubu_to

# 59
  • Мнения: 376
Благодаря ви момичета за изчерпателната информация , минала съм по този път но се забравя .  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт