Трябва ли държавата да стимулира високата раждаемост?!

  • 3 257
  • 93
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 7 837
Оня ден имаше тема с поклон към румънците.
500 лв. ще ви накарат ли да родите 3-4 деца, а?

# 31
  • Мнения: 920
Мадам Гоца, а дали трябва изобщо?  newsm78

Бих се радвала Държавата да ни осигурява качествено образование и здравеопазване на децата ни, а не да сме на едно от първите /или първото място беше/ по смъртност на деца до 1 година в Европа... Да ми намали данъците, защото отглеждам сама детето си, да ми ги намали втори път, защото не ползвам държавното образование, да ми ги намали трети път, защото не ползвам държавното здравеопазване за детето си... Пък аз сама ще реша да родя второ, че и трето без да ме 'стимулират'.

Не разбирам защо непрекъснато пълните форума с расистки изказвания? Не разбирам...убийте ме, не разбирам. Не ви ли е срам?

Ами , Иса, аз май точно това написах - Адекватно Семейно подоходно облагане.
И не , не ме е срам, защото много разбират социалната политика като раздаване на пари.
Не съм расистка. Ако българско семейство живее по този начин, ще има цялото ми презрение. Но факт е, че повечето са ромски.

# 32
  • Мнения: 68
На мен лично не ми е трябвала помощта на държавата, за да се навия да имам 3 деца. Искам да имам и още едно.  Flutter
НО- в тази наша България ми прави впечатление, че все още на многодетните български  семейства се гледа като не нещо неестествено, едва ли не неморално, просташко. "Тия имат 4 деца, тцтццтц, като циганите!".
Друг момент- моя позната, на 40 години, с едно голямо дете. Искаше жената да си роди още едно, но имаше някакъв гинекологичен проблем. Отишла на лекар, естествено. И там едва ли не я изкарали луда. На 40 години тръгнала да ражда, не знам си кво- да се оправя. Грубо, грозно. Отказа се, след като и родителите и й бяха заявили, че щяло да ги е  срам "вместо внучета да има, тя да ражда". Остана си с едно дете. Това са глупави предразсъдъци, но е факт, че влияят върху решението не едно семейство дали да има повече деца.
Трето, което се сещам. Ами всички тези семейства с репродуктивни проблеми?! Какво прави държавата за тях? В борбата си да имат дете те са сами. Не само, че не им помага финансово, но и им създава непрекъснато спънки. Трябва да се помисли за тези близо 250 000 български семейства, а не само за циганките, за които, ще ме извинявате, раждането да дете е бизнес или най-малкото  осигуряване на социални помощи.
Още един момент- самотните майки. За тях не ми се говори. И за това как трябва да се борят, за да отглеждат сами децата си.  Или за това колко аборта по-малко щеше да има, ако имаше адекватна политика спрямо отглеждането на дете от самотен родител. Сега много жени нямат избор. Искат детето, но нямат  възможност сами да го отглеждат, махат го "по желание" (кой прави такова нещо с желание??) А в една Швеция жените имат избор.
В 80% от случаите отказът за раждането на дете/деца, се дължи на липсата на пари, на твърде ограничена финансова възможност. С кампания с разни лентички и лепенки по стъклата на автомобилите няма да увеличат прирастта, ми се струва. Confused

# 33
  • Мнения: 920
На мен лично не ми е трябвала помощта на държавата, за да се навия да имам 3 деца.

1 момент - на теб пука ли ти.
2 момент - на нея явна й пука. Като реша да имам дете не питам роднините от село.
3 - прави се. Надявам се все повече да се прави.
4 - самотните майки. Докато не се реши ? кои са самотните майки! Много не сключват брак, живеят с мажО и се водят самотни майки.
5 - Ти не си разчитала на държавата да ти гледа децата, нали?

# 34
  • Мнения: 6 167
държавата да стимулира чия висока раждаемост  Wink
аз нямам нужда от никакви поощрения.


# 35
  • Мнения: 3 423
На тези, които се водят самотни майки,
пък живеят с мъжете си, прави ли някой
проверки? Примерно, дали имат отделен
хладилник, отделна перална машина, както
и отделен гардероб, т.е. наистина са само
съквартиранти с мъжа, който живее в жилището.
Щото, ако нямат такова отделено имущество,
майката не е никаква самотна майка!

# 36
  • Sofia, BG
  • Мнения: 394
Може би по-приемлив вариант е държавата да отделя повече средства за подпомагане лечението на стерилните двойки..В България те са над 250 000. Много малко от тях успяват да съберат пари поне за един ин-витро цикъл (между 4 и 5 хил. лева) В момента се отпускат пари само за около 1000 жени на година (а миналата и за толкова нямаше) и то само за медикаментите (това е горе-долу половината от сумата). В доста европейски държави се покриват 100% от 3 до 6 опита и в тях децата, родени благодарение на асистирана репродукция достигат до 10% от всички родени деца на година, докато при нас този процент е под 1...

# 37
  • Мнения: 68
4 - самотните майки. Докато не се реши ? кои са самотните майки! Много не сключват брак, живеят с мажО и се водят самотни майки.

Да, това също е проблем. Точно и ясно да се определи кои са самотни майки. Или бащи.. Не може да си живееш с бащата на детето ти, пък да си "самотен родител".


1 момент - на теб пука ли ти.
5 - Ти не си разчитала на държавата да ти гледа децата, нали?

Аз нямам нужда от помощ. Аз имам възможност и желание да родя и да гледам 3 деца. За моите деца държавата не е правила и не парви нищо, но аз и те не страдаме от това. Но много хора страдат.
Всъщност, Лени  е права- който иска дете, няма нужда да бъде стимулиран. Но са доста объркани нещата, та човек понякога е принуден да не иска повече от 1 дете. Peace

# 38
  • Мнения: 920
На тези, които се водят самотни майки,
пък живеят с мъжете си, прави ли някой
проверки? Примерно, дали имат отделен
хладилник, отделна перална машина, както
и отделен гардероб, т.е. наистина са само
съквартиранти с мъжа, който живее в жилището.
Щото, ако нямат такова отделено имущество,
майката не е никаква самотна майка!

Лиске, ти май не живееш в България. Искат им бележка, че не са женени, те, бракувани. 

# 39
  • Мнения: 3 423
Лиске, ти май не живееш в България. Искат им бележка, че не са женени, те, бракувани. 
Добре, де, и после проверяват ли ги?
Щото, ако нямат отделни хладилници,
значи просто живеят на семейни начала,
а майката или бащатата не са самотни
отглеждачи на живеещото с тях дете.
Тоест, ако живеят на семейни начала,
са с правата и задълженията на женените.
Трябва да има някакъв контрол все пак.

# 40
  • Мнения: 843
   Айде  брееее.  Изчетох много, всичко, освен емотиконите.
    Разбира се, че съм за стимулиране на раждаемостта. И разбирам , че  ще е симулирано стимулирана с 500 лв.нашата Родна раждаемост.  /_ Ако ще стигаме румънците/  
   Добре , че няма и  донори за целта/ за стимулиране/   , на повикване. Със стирйп.. Crazy
       Трябва да сТИмулира.... но не и за  месец. Не предизборно.

     Помня една публикация на мама Кенга за нещата в Квебек,   по- точно Монреал  и за наистина една социална система.  Нещата ги знам и от друг източник, да не ме хапете по дефолт.
         Аз родих въпреки държавата . Стимулира ме мъжО  , къде с език, къде.. ... карай.., представете си.  

   Като оставим майтапа , ако ще се говори за Стимул...  трябва да сме внимателни  кой какво  и как ще предложи на НС... и какво ще се гласува. Нали за това сме форум.
    За трябване - трябва.  Как  ?  Много хора познават и други системи.. да кажат.

Последна редакция: пн, 04 юни 2007, 21:04 от Найка

# 41
  • Мнения: 6 167
найка, аз пак да питам - чия висока раждамост да стимулира държавата.
на българските граждани ли  Wink
и защо да го прави?

моля, някой да ми обясни Защо.

# 42
  • София
  • Мнения: 6 999
4 - самотните майки. Докато не се реши ? кои са самотните майки! Много не сключват брак, живеят с мажО и се водят самотни майки.

Не е така вече. Точно, защото Държавата се 'страхуваше', че я минават мними самотни родители сега нещата са такива: Самотен е родителят ако в акта за раждане на детето фигурира само един родител.... Адски умно и далновидно.

На практика всички овдовели отпаднаха, всички мъже, всички които са имали глупоста да поискат бащата да признае детето си и прочие... Обидно е някак това. Да не говорим, че като отида да вземам кредит банката веднага ме слага в графа 'самотна майка' и ме смята за неблагонадежна, ама държавата не е на това мнение - там не съм 'самотна' Crossing Arms

# 43
  • Мнения: 677
Нека не чакаме 7-ма страница, нека дифинираме - "висока раждаемост" - сега!

# 44
  • Мнения: 6 167
4 - самотните майки. Докато не се реши ? кои са самотните майки! Много не сключват брак, живеят с мажО и се водят самотни майки.

Не е така вече. Точно, защото Държавата се 'страхуваше', че я минават мними самотни родители сега нещата са такива: Самотен е родителят ако в акта за раждане на детето фигурира само един родител.... Адски умно и далновидно.

На практика всички овдовели отпаднаха, всички мъже, всички които са имали глупоста да поискат бащата да признае детето си и прочие... ......

Иса, ами това е лесен начин и много логичен. Защо се обиждате?
Ако бащата е признал детето, той влиза в ролята на родител, не е ли така. Тоест, майката не е самотна.
Има втори човек, който е поел отговорността от родителството...
А вдовиците, имат право на стипендии и 'сирашки' пенсии за децата, или вече го няма това?
имах една колежка от университета, татко й беше починал докато тя е била бебе и тя до 18г. получава пенсия, после стипендии и тн.

Общи условия

Активация на акаунт