Трябва ли държавата да стимулира високата раждаемост?!

  • 3 255
  • 93
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 676

А за циганите... много ми е смешно като се твърди, че раждат заради социалните придобивки... това може да го твърди човек без деца, но почти всички тук са с деца... не мога да разбера как според вас се ражда дете за 20 лв на месец???!!! то поне 200 да бяха...  Mr. Green

Първо при раждане получават 200 лв. Второ- 1 год. получават по 180 лв. и трето-еднократна помощ за бременност, която май е мин.заплата- не съм сигурна за размера. А, и на 4-то място всеки месец по 18 лв. Те и затова не си гледат децата, защото номера е да вземат парите.  И наистина- те са народа с най-слабо развит майчински инстинкт. Няма други като тях, освен племената по Африка, за които не сме чували.

Ееее, за 200 лв еднократна помощ износваш 9-месечна бременност... и не знам да се получава някаква помощ за бременност....

Да се включи и някой счетоводител, но май не е точно такава ситуацията с майчинството.

И смятам, че не е редно да се окачествява толкова категорично някой, защото в същото време същият този човек може да каже за нас, че сме егоисти и какви ли още не...

# 61
  • Мнения: 364
Я разгледайте следния парадокс:

Социални стипендии във висше учебно заведение. Кои са критериите или кои лица биха могли да получават такава стипендия без класиране:

 - Не семейните студенти без двама родители;
 - студентите инвалиди и студентите с двама родители инвалиди;  
 - студентите с един родител, който е инвалид
 - Студентите с деца до 6–годишна възраст;
 - Чуждестранните студенти приети по актове на МС;
 - Чуждестранните студенти приети по международни спогодби за образователен, научен и културен обмен.

Такаааа. Я вижте, дали някъде е упоменато за студенти само с един родител, т.е полу сираци? Не, никъде!
Знаете ли колко са студентите само с един жив родител? Доста.
С какво тези студенти са по-различни от онези, чиито родители са разведени? Или от онези, които имат родител инвалид? За инвалиди се приемат всички трудоустроени лица, т.е родителят - инвалид си взима пенсия, работи някъде, защото болестта му позволява, но това няма значение. Децата на такъв родител са в по-неравностойно положение, от тези, които имат само един родител - така излиза! Не, че те не трябва да взимат стипендия, трябва, но къде остава онази голяма група студенти, полу сираци?
Те не са предвидени в закона. За това са изписани хиляди писма вече, за да се преразгледа и да се внесе поправка. От години се говори и ....нищо!
 
Така стоят нещата в България! Това е само поредната законова неуредица, която в очите на хората си е жива подигравка!

# 62
  • Мнения: 457
Дават се по 150 лв. за бременност еднократно, когато не работят, т.е. когато нямат право на болничен и дохода на член от семейството е по-малък от 200лв. Еднократната помощ се изплаща 45 дни преди термина за раждане. И когато майката не е осигурена да друго основание си взима от НОИ по 100 лв. до навършване на детето на 1 годинка. Бях писала, че са 180 лв. , но са 100лв.  Може да ми се довериш- малко с финанси се занимавам и счетоводствое, не малко
И забравих да напиша, че 200 лв. еднократна помощ за раждане е така, както съм писала в предния си пост, както и 18-те лева на дете. Това е, свирче.

# 63
  • София
  • Мнения: 676
Добре, дори и да ти се доверя, макар че нямам причини да го правя, мислиш ли, че това е достатъчно мотивираща причина да се раждат по 5,6 и не знам още колко деца? И защо другите, вкл. и тук присъстващите, не го правят?  В крайна сметка парите, пресметнати като месечен доход, далеч не са приемливи...
И според вас след колко раждания се "амортизира" една жена? Защото не може да се ражда до безкрай... Мисля че е много популистко да се твърди, че за тях това е само бизнес! А още по-грозно е да се твърди, че са без инстинкти... точно обратното!

# 64
  • Мнения: 3 740
Малко статистика.
Според преброяването от 2001 г. многодетните семейства от българския етнос са около 22 000, а от ромския - около 17 000. Толкова по въпроса за преобладавищия брой цигански многодетни фамилии.

Това, че циганите раждат повече деца заради високите стимули за раждаемост, са митове и легенди. Аз имам 4 деца - за тях ми се полагат 78 лв. детски. Това е - толкова дава държавата. И моля не ми обяснявайте, че някой може да изхрани 4 деца със 78 лв. на месец - пък ако ще и трижди циганин да е. Всичко останало, което получават като социални помощи, идва от други пера - не от стимулирането на раждаемостта. Циганите не раждат много деца заради детските, а защото използват децата като стока и евтина работна ръка - за продажба, за просия, проституция, джебчийство - все неща, с които държавата е длъжна да се бори. А не да вдига безпомощно рамене и да ни хвърля прах в очите, че не може да стимулира раждаемостта, защото циганите изяждали парите. Подчертавам - не съм расистка. Нямам нищо против циганите, които работят и пращат децата си на училище. Възраженията ми са срещу държавата, която допуска една част от тях да не го правят.

По въпроса на темата - смятам, че държавата трябва да стимулира раждаемостта в съчетание с отговорното родителство.

И понеже в нашия Клуб "Пълна къща" доста сме говорили за това, позволявам си да пусна предложенията, които имаме. Съжалявам, че се получава дълго. На който не му е интересно, да не чете нататък.

1. Децата да се превърнат в център на държавната политика. Всяко решение да се преценява от гледна точка на отражението му върху децата.
2. Всяко дете е важно – да се премахне дискриминацията на децата според поредността на тяхното появяване в семейството. В момента държавата наказва родителите, решили да имат четвърто и следващо дете с намаляване на еднократната помощ за бременност и раждане, съкращаване на допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете, както и с липса на каквито и да било данъчни облекчения. Редно е да се наказва безотговорното поведение на отделни родители, а не групата “многодетни” като цяло.
3. Да се въведе реално семейно подоходно облагане, което да отчита истинския брой на членовете на семейството.
4. Държавата да създаде гаранционен фонд за жилищните кредити на многодетните. Фондът да покрива лихвите и таксите по кредитите, а семейството да плаща само главницата.
5. Покупката на основно жилище и автомобил според нуждите на многодетните семейства да бъдат освободени от ДДС.
6. Държавата да създаде статут `многодетна майка - домакиня` и да плаща осигуровките на майката на базата на средната работна заплата за страната. Този статут може да бъде ограничен само до годините, в които майката има повече от две деца на възраст до 18 години и да е обвързан с критерии за качествено отглеждане на децата.
7. Да има данъчни облекчения при застраховане на децата от единия родител (да се промени чл. 29 от Кодекса за осигуряване)
8. Да се замени системата на детски надбавки с ваучери за образование и здравеопазване, чийто размер да расте с израстването на детето.
9. Да се осигурят безплатни карти за градския транспорт за учениците – това е въпрос на  равен достъп до образование
10. Да има законовоуредена възможност за намален работен ден на майката в зависимост от броя на децата, като времето се зачита за пълен работен ден по отношение на трудовия стаж. (За заплащането най-вероятно е невъзможно)
11. Да има индексация към пенсията на майката в зависимост от броя на децата и степента на тяхното образование – създаването на граждани е не по-малко важно от създаването на национален продукт.
12. Държавата да стимулира работодателите напр. с данъчни облекчения, за облекчаване труда на майките, както и за използване на нетрадиционни форми на работа – почасово, надомно, по интернет и т.н.
13. Осигуровките на майките да се поемат от държавата - така работодателите ще имат стимул да наемат майки (нещо като компенсация за отсъствията при боледуване на децата, например)
14. Работното време на детските градини и ясли да бъде наистина до 19 ч., т.е. персоналът да са длъжен да стои до 19, независимо дали има деца или не - така няма да имат повод да бъдат тормозени родителите, които поради удължено работно време (или пътуване) идват по-късно за децата си.
15. Да се намалят ваканциите на детските градини и ясли или да се осигури алтернативна форма за отглеждане на децата на работещите родители по време на тези ваканции.
16. Да се създадат условия за преминаване към едносменна форма на обучение, а в следобедните часове сградите на училищата да се използват за допълнителни занимания - спорт, изкуства, езици - за да се осмисля свободното време на децата и да отпаднат ангажиментите на майките по водене и прибиране на децата на подобни занимания из целия град.

# 65
  • Мнения: 3 491
Кабо Алма, много е хубаво това, което си написала.   bouquet Чудя се обаче има ли реално съществуваща страна с такава система, по всичките показатели?

# 66
  • Мнения: 2 792
 Не съм чела отговорите, но държавата не може да бъде фактор относно създаването на едно дете, абсурдно е това да е мотивът и базата да родиш и гледаш дете. Държавата и съпътстващите я органи би трябвало (умишлено използвам тази глаголна форма), да контролират и да защитава всяко едно дете, тази защита може да бъде стимул за гледащите го родители или някаква превенция срещу тези, които не полагат грижа, за Бг, това е утопия, за това по темата нищо повече не мога да кажа. Не знам как може да се промени модела на мислене, не вярвам, че може да се промени.

# 67
  • Мнения: 3 740
Кабо Алма, много е хубаво това, което си написала.   bouquet Чудя се обаче има ли реално съществуваща страна с такава система, по всичките показатели?

Опитваме се да разберем. Grinning

Наясно сме, че не може всичко. Но според нас това са работещите варианти, кой точно би се реализирал, не се знае. Затова ги представяме всичките.

# 68
Нека не чакаме 7-ма страница, нека дефинираме - "висока раждаемост" - сега!

Висока раждаемост означава поне три деца.Критерият - при две деца от двама родители нямаме положителен прираст.

А по отношение на двойните стандарти - помощ за дете без родители и липса на помощ за дете с един родител, несубсидиране на двойки с фертилни проблеми и какво ли още не...мисля, че е крайно време да се вземат някакви мерки и не само в предизборно време както някой по - горе спомена.

Мили дами, не зная с какъв праг на търпимост сте родени, но аз ви уверявам, че около себе си наблюдавам все повече майки, които са минали своя.Омръзнало им е да дават "дарения" на детските градини, за да могат да вземат децата им. Омръзнало им е също така да ходят да се молят на работодателите да си довнасят парички през последните 6 месеца на бременността, за да могат все пак няколко месеца след появяването на малкото човече/човечета да не мислят за това дали да си купят от евтините или от хубавите памперси. И все едни ей такива мрачни картини.
Преди време моя позната ми каза, че 160-те лева месечно и стигали за детенцето, дори оставали по 20 лева (примерно да му купи нова дрешка) А моят въпрос е - а с какво се хранят родителите ако таткото взема заплата 400 лева и сметката за тока и водата е 130 лева. И още въпроси си задавам, защото аз съм една от тези, които скоро се надява да си има бебенце.
Най лошото обаче е, че моите въпроси си ги задават и много момичета, ей такива обикновени като мен и се отказват (освен ако не си намерят някой по богатичък чичко), защото на всички е ясно, че няма да е лесно, но не е нормално да е толкова много трудно.
И само за сравнение казвам следното - докато в София работната заплата от типа 400 лева и дори малко нагоре е нещо нормално какво правят хората в малките градове, но не от този тип , в който си произвеждат картофи и дини, а в тези където единственото забавление са едно кафене и една дискотека и не са чували що е това бостан (има и такива)!?

# 69
  • Мнения: 1 299
Да. Чрез инвестиции, работни места, семейно подоходно облагане.
А не с раздаване на помощи.

 Peace

# 70
  • Мнения: 1 299
Трябва, но не като ми дава пари наготово, а като ми облекчи данъците, работното време, даде ми предимство при търсене на работа и разни такива подобни стимули, може да допълвате.
Против съм тези помощи точно заради циганите.
Peace

# 71
  • София
  • Мнения: 4 423
Да. Чрез инвестиции, работни места, семейно подоходно облагане.
А не с раздаване на помощи.

 Peace
Съгласна съм, но при заварено положени е какво правим? - никакви помощи, никакви пари, само защото тепърва трябва да се отварят нови работни места, инвестиции.... Crossing Arms и под един знаменател с циганките ( вярно е, че форума не е представителната извадка на българската майка - поне 70% от майките в България дори не са от средната класа)
20лв на месец детски добавки, за това няма ли да се замислим?

# 72
  • Мнения: 6 472
Кабо Алма    bouquet  bouquet  bouquet Много добре казано! Бих добавила сами и откриване на нови детски градини, които да ни спестят боя пред съществуващите, за подаване на документи или отглеждането на 30 деца в една група в яслите.

Аз съм на мнение, ме щом държавниците реват, че населението намалява с всеки изминал ден, значи трябва да стимулират по някакъв начин отглеждането на деца. Давам съвсем конкретен пример със себе си. Имаме две деца и планове за трето. Тези планове не съм сигурно кага, как и дали ще мога да осъществя Sad Никога до сега не съм получавала детски надбавки - доходите ни са над допустимите, но от друга страна ние изплащаме големи жилищни кредити, които в крайна сметка не се отчитат. Хубаво бе, не искам надбавки - нека въведат облекчения при жилищтното кредитиране! Малкото си дете в държавна градина не мога а запиша - ми нямало места. Значи моя доход се намалява и с пари за бавачка/частна детска градина! Голяата ми дъщеря от тази година вече няма да ходи на занималня - още пари за жена, която да я води и прибира / училищен транспорт. Ще е на 9 тогава, няма как да я пусна сама. Сегашната система за изплащане на болнични и вече споменатите ни кредити, автоматично изключват възможноста, да излезна болничен ако някое от децата се разболее - извънредни пари за бавачка. Изведнъж се оказва, че ако аз рода трето дете сме обречени на мизерия.
И така - не искам държавата да ме стимулира да родя трето дете - аз съм си достатъчно стимулирана - нека само премахне съществуващите в момента пречки Wink

# 73

Подкрепям Кабо Алма

# 74
  • Мнения: 3 740
Кабо Алма    bouquet  bouquet  bouquet Много добре казано! Бих добавила сами и откриване на нови детски градини, които да ни спестят боя пред съществуващите, за подаване на документи или отглеждането на 30 деца в една група в яслите.

Не сме го включили в предложенията, защото по този въпрос вече се заговори и се дават някакви индикации, че ще има напредък.

Общи условия

Активация на акаунт