ТЕЛК, Обжалване на ТЕЛК

  • 205 086
  • 820
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 741
<eiffel tower>,
така е,  Peace не се опитвам да споря за парите по чл. 8д, а само исках да кажа, че наистина парите от социалната оценка са различни за всяко дете.

# 691
  • Мнения: 14
Много Ви благодаря! Значи са 189лв твърдо! Страшно много благодаря,че отговорихте !

# 692
  • София,
  • Мнения: 4 267
<eiffel tower>,
така е,  Peace не се опитвам да споря за парите по чл. 8д, а само исках да кажа, че наистина парите от социалната оценка са различни за всяко дете.
Дори не съм си и помисляля, че искаш да спориш Mr. Green, просто си помислих че така на
Velours Noir изобщо няма да и стане ясно за какво точно става въпрос, а останах с впечатлението че тя пита определено за твърдата сума, по чл. 8д, а така със социалната оценка ще се обърка тотално!
Радвам се че сме помогнали все пак де!!! Hug





# 693
  • Fort Worth, TX
  • Мнения: 2 119
Според мен не процента, а социалната оценка е определяща при вземане на сумата, но може и да не съм права.Не знам как точно седят нещата само си предполагам и коментирам.

Права си. Наистина сумата от социалната оценка е различна за всяко дете. И ако има разлика в парите, които получават децата с ТЕЛК, наистина идва от разликата в сумата, определена от социалната оценка.
Парите които се полчават след извършването на социална оценка са съвсем друго нещо, те са  по друг член - сега не се сещам как точно беше, но според социалната оценка се отпускат пари примерно за социална интеграция, за лекарства, за транспорт, за специална диета както и за санаториално лечение, когато се налага! Peace А тези 189лв. са си твърда сума и се водят нещо като социална помощ - т.е. нещо като пенсия все едно, но сега не било прието да му казват пенсия, защото се отнасяло за деца - било си социална помощ - това ми го обясняваше една служителка от НОИ преди време Mr. Green.
Обяснила си го много подробно.Аз също не бях съвсем наясно как точно седят нещата.Благодаря.

# 694
  • Мнения: 249
Здравейте, искам да попитам има ли списък с болестите кои се взимат под внимание за ТЕЛК? Не зная, дали формулирам правилно въпроса си, но се надявам да сте ме разбрали.
Не зная дали някой преди мен е задал въпрос, но с търсачката не намерих нищо. Ще съм благодарна, ако някой ми отговори. Благодаря.    bouquet

П.П. Ако може линк със списъка на заболяванията за ТЕЛК и какъв процент им дават? Praynig

# 695
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141


П.П. Ако може линк със списъка на заболяванията за ТЕЛК и какъв процент им дават? Praynig

Назад го бяха пускали в темата, ако искаш, докато някой знаещ го пусне пак, прегледай назад за линкове.

# 696
# 697
  • Мнения: 249


П.П. Ако може линк със списъка на заболяванията за ТЕЛК и какъв процент им дават? Praynig

Назад го бяха пускали в темата, ако искаш, докато някой знаещ го пусне пак, прегледай назад за линкове.
Търсих, но не успях да намеря...Благодаря за предложението.  bouquet

Благодаря Ви.   bouquet

# 698
  • Мнения: 11
Здравейте, моля ви за помощ по нашия казус - имаме ТЕЛК 50 % за една година за бронхиална астма на 4-годишното ми момиченце. Проблемът е ДИ - определена е за септември 2011 г. - направление от личния лекар за явяване на ТЕЛК. От това, което чета тук, останах с впечатление, че ДИ се определя от първата епикриза за заболяването - в нашия случай април 2009 г. Звънях в РКМЕ, отговориха ми, че няма такова нещо... Какво да направя?
Намерих и това -  Чл. 70. (1) Дата на инвалидизиране се определя, когато се определя процент трайно намалена работоспособност (вид и степен на увреждане).
(4) Когато лицето не е ползвало отпуск по болест или не работи, датата на инвалидизиране се определя въз основа на медицинските документи и здравословното му състояние при освидетелстването. Когато липсва медицинска документация и здравословното състояние на лицето не дава достатъчно основание, за дата на инвалидизиране се определя датата на издаване протокола на ЛКК.
Ще съм благодарна за вашите мнения!



# 699
  • до реката
  • Мнения: 295
обжалвай решението ако не ти е изтекъл срока.

# 700
  • Мнения: 11
Срокът тече от 1.11., пред НЕЛК ли да обжалвам? Става въпрос само за ДИ, не за процента...

# 701
  • Мнения: 141
Здравейте! Днес взех ЕР от ТЕЛК на сина ми-34%. Той е 16г. с 2 диагнози- хемофилия/лека/ и юношески артрит. Отделно са записани 30 и 20%, а общо 34... Не съм съгласна с процентите и ДИ-водещата диагноза е вродено генетично заболяване, но е открито /въпреки, че е имало прояви/ сега и ТЕЛК-а  е в сила от тази година.
Четох темата и се чудя в нашата "Много социална" държава струва ли си да обжалваме ...

# 702
  • Мнения: 838
Здравейте! Днес взех ЕР от ТЕЛК на сина ми-34%. Той е 16г. с 2 диагнози- хемофилия/лека/ и юношески артрит. Отделно са записани 30 и 20%, а общо 34... Не съм съгласна с процентите и ДИ-водещата диагноза е вродено генетично заболяване, но е открито /въпреки, че е имало прояви/ сега и ТЕЛК-а  е в сила от тази година.
Четох темата и се чудя в нашата "Много социална" държава струва ли си да обжалваме ...

A струва ли си да се примирите без дори да сте опитала- това е Вашето дете и ако не Вие, то кой да брани правата му?

Успех!

Ето и нещо за кураж на всички ни:

http://www.facebook.com/#!/pages/%D0%A7%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BA-%D0%BD%D0%B0-%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-2011-%D0%A1%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B0-%D0%94%D1%8F%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B0/293301267361892?sk=info

# 703
  • Мнения: 415
Здравейте, искам да питам, който си спомня или има документ пред себе си - какво пише педиатърката в направлението за ТЕЛК в графата ИЗПРАЩА СЕ НА ТЕЛК ЗА?

Друг въпрос - къде се подават и подават ли се изобщо оплаквания от педиатъкрака (ако не иска да даде направление за ТЕЛК или иска да промени диагнозата в това направление)? Според вас има ли смисъл да се жалвам? И ако някой може да ми каже и за смяна на педатъра кога може да го направя, само два пъти в годината ли беше?

Ако ви се четат поредните абсурди - нашият случай е такъв - детето ми чак на 3 години и половина му поставиха диагнозата ДЦП - левостранна хемипареза, защото педиатърката твърдеше, че нищо му няма и щял да го израсте, ортопедите ни въртяха с плоскостъпието и някакво тазобедрено изкривяване, но накрая настоях да ни пратят на невролог и му поставиха тази диагноза. Сега тя продължава да отрича и твърди, че тази диагноза не е вярна и щял да го израсте. Искаше да пише в направлението "много лека форма", за което обаче според нея нямало да ни дадат нищо, за процент инвалидност изобщо не можело да става въпрос. Проблемът е че според нея моето дете не е ДОСТАТЪЧНО увредено, а с това което е, може да си живее и не е нужно да взимаме пари за това.
Половин час се разправях на място (не броим преговорите преди това), няколко пъти й давах да говори с мъжа ми по телефона, на него му каза "дано не ви накарат да го водите, че като го видят, няма да ви дадат нищо". Накрая ми пожела успех!

Не вярвах, че има хора, които така да се гаврят с деца-инвалиди и родителите им, но като чета какво пишете в този форум, почват да ми изчезват илюзиите.

# 704
  • Мнения: 5 692
Първо да си напиша, че аз при подаване на молба за явяване пред ТЕЛК комисия не помня някога да съм носила и направление  от личната Rolling Eyes. Когато ви насрочат дата за явяване в писмото ще пише какви документи да си носите, но това със сигурност е копие от епикризата, където е упомената диагнозата. Аз дори още при първото ни подаване на молба, си прикрепих към нея и едно копие от тази епикриза. И още нещо относно това:
....няколко пъти й давах да говори с мъжа ми по телефона, на него му каза "дано не ви накарат да го водите, че като го видят, няма да ви дадат нищо". Накрая ми пожела успех!
няма вариант да не го водите - нещата не стават само по документи и детето трябва да е там  Peace
Успех и от мен  Simple Smile


За смяна на личен лекар - два пъти в годината е: януари и юли месец

Общи условия

Активация на акаунт