Прецедент?

  • 2 822
  • 50
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 4 867
Сърфлайн, права си. Тук пише, че се искат 4 броя кръщелни, т.е. и на кумовете
Да, ама като задължително условие е посочено само младоженците да са православни християни. За кумовете не пише нищо.

# 16
  • Мнения: 3 521
Ох още веднъж ще го напиша, КУМОВЕТЕ трябва да бъдат кръстени православно, младоженците не е задължително-последното е защото Вселенския патриарх преди 2 години прие и призна кръщението на католиците като тайнство т.е. им приехме вярата за легална. Laughing . Преди Венчанието на мъжът ми му четоха някаква молитва специално за случая.
Личният ми съвет е отиди в църквата, която си си избрала за венчавка и говори на място с попа-той ще ти обясни най-точно нещата, какво, къде, кога, недей да премълчаваш кой какъв е и защо е. Получават се много свежи дискусии, ососбенно с по-младите свещеници. Wink

# 17
  • Мнения: 1 799
Аз бях кръстница, без да съм кръстена. Никой не ме попита.

Това ме изненадва много.
Не би трябвало да може. Всички участници в ритуала трябва да са кръстени. Така поне знам.
Но за пари може би правят всякакви венчавки и кръщенета. За едната такса.

# 18
  • София
  • Мнения: 4 867
Ох още веднъж ще го напиша, КУМОВЕТЕ трябва да бъдат кръстени православно, младоженците не е задължително-последното е защото Вселенския патриарх преди 2 години прие и призна кръщението на католиците като тайнство т.е. им приехме вярата за легална. Laughing . Преди Венчанието на мъжът ми му четоха някаква молитва специално за случая.
Личният ми съвет е отиди в църквата, която си си избрала за венчавка и говори на място с попа-той ще ти обясни най-точно нещата, какво, къде, кога, недей да премълчаваш кой какъв е и защо е. Получават се много свежи дискусии, ососбенно с по-младите свещеници. Wink

Чудя се протестантите къде се наместват в тия споразумения?
И ако в една църква ти кажат едно, а в друга - друго, кое е истинското? По-стриктното, защото евентуално е по някакъв канон, или по-либералното, защото показва отношение към хората и вярата им?

# 19
  • Мнения: 442
в кръщелното ми свидетелство /кръстена съм в православна църква/ имам вписани двама кръстника - единият е православен, другият е католик. не знам дали е прецедент.

Последна редакция: пт, 29 юни 2007, 13:58 от Maika_Zaika

# 20
  • Мнения: 804
Не знаех бе, човек. Наистина.
А попа не поиска ли твоето кръщелно?  Май и те го подкараха през просото, само пари да падат, другото няма значение...

# 21
  • Мнения: 3 423
И ако в една църква ти кажат едно, а в друга - друго, кое е истинското? По-стриктното, защото евентуално е по някакъв канон, или по-либералното, защото показва отношение към хората и вярата им?
Най-грубо казано протестантите са новатори.
Твърдят, че не трябва да се кланяш на икони
и че Господ е в теб. Тоест против отживялата
църква са. Гугълвай Мартин Лутър и се ориентирай.

Разбира се, че старата църква няма да ги признае.

# 22
  • Мнения: 3 521
Чудя се протестантите къде се наместват в тия споразумения?
И ако в една църква ти кажат едно, а в друга - друго, кое е истинското? По-стриктното, защото евентуално е по някакъв канон, или по-либералното, защото показва отношение към хората и вярата им?

Откровенно казано незнам, нямам и идея. По канон не би трябвало да се приеме нито евангелисти, нито католици, нито никакви други, обаче е факт, че има намесени огромни икономически интереси, а интереса клати феса. Аз лично не намирам нужда от това деление-християните са християни, но от мен нищо не зависи Laughing.

# 23
  • Мнения: X
Най-грубо казано протестантите са новатори.
Твърдят, че не трябва да се кланяш на икони
и че Господ е в теб. Тоест против отживялата
църква са. Гугълвай Мартин Лутър и се ориентирай.

Разбира се, че старата църква няма да ги признае.
[/quote]
бая време отживява май...докато я чакат да отживее, те и новаторите от мартинлутъровото време вече отживяха...

# 24
  • София
  • Мнения: 2 437
Напоследък в повечето църкви взимат парите и не ги интересува кой какъв.  Confused

Това е истината...Поповете са подкупни и само и само да не изпуснат кеша правят огромни нарушения.
Чувала съм за какво ли не.
Лично на нас ни разрешиха църковен брак по време на Великденските пости. Щях да падна, като го чух да казва "Вие нали се обичате? Това е важно. Бог ще ви разбере" Shocked Попа в църквата при Фестивална.  Не направихме църковен брак. Ще  е някога по-натам.

На погребението на дядо ми попа взе пари от баща ми за опело и хор. После видял  майка ми (тя е дъщеря на дядо) колко е разстроена (беше неадекватна, на успокоителни) и и казал да плати...добре че бях, когато татко плащаше после видях майка да си вади портмонето.


Така, че...всичко е позволено щом се плаща.

На кръщенето на малкия не поискаха кръщелното на кръстницата...ама нали си плащаме Rolling Eyes

# 25
  • София
  • Мнения: 4 867
Лиска, сигурна съм, че гугъл знае. И аз поназнайвам за реформацията. Не схващам обаче защо хем са официално призната деноминация, хем току скокне някой поп и викне, че са сектанти. И като правят изключения за католици, за протестанти дали правят?

# 26
  • Мнения: 3 521
И като правят изключения за католици, за протестанти дали правят?

Абсурд е май.

# 27
  • Мнения: 3 146
Католическата Църква в БГ признава всички официални християнски деноминации, може и да не е екръстен кумът/кръстникът.
Православната Църква по правило трябва да признава другите деноминации, при които кръщението се извършва с думите "Кръщавам те .... в името на Отца, Сина и Св. Дух". Но по принцип държат да си православен християнин. Единственото място, където знам със сигурност, че не искат кръщенли свидетелства, а само питат (то там и пари не взимат) е руската църква "Св. Николай Чудотворец" в София. Там кръстиха сина ми.
Трабва предварително за говорите с православния свещеник дали ще се съгласи на крътик/кум от друга деноминация. Ако откаже, а вие държите да извършите обреда във въпросния храм, може да се допитате до митрополита на областта, по принцип са длъжни да се съгласяват. Мгат да откажат, ако не е християнин или не е кръстен, иначе - не.

# 28
  • Мнения: 4 806
По принцип: православната църква извършва обредите само, ако всички участници са православни.
Срещала съм свещеници, които отказват ритуали, ако участниците са към арменска църква.
Още нещо: кръстникът на сватбата е един и е мъж. така наречената кръстница не е задължителна. За кръщене: кръстникът/кръстницата е една/един.

Всичките ни ритуали сме провели без представяне на свидетелства. На никой. Но с обяснения за причините на липсата им.

Друг е въпросът (а може би същият) какво се практикува. Практически всяка църква/манастир си има своя политика. Пак по принцип - единствено кръщене може да се прави в манастир. Не би следвало в манатирите да се правят венчавки, което напоследък е практика. Също така, много е вероятно да се правят и значителни компромиси за това кой към коя църква е кръстен и кръстен ли е изобщо. 

# 29
  • Мнения: 2 891
Католическата Църква в БГ признава всички официални християнски деноминации, може и да не е екръстен кумът/кръстникът.
Православната Църква по правило трябва да признава другите деноминации, при които кръщението се извършва с думите "Кръщавам те .... в името на Отца, Сина и Св. Дух". Но по принцип държат да си православен християнин.

Това ми напомня за един спор, който проведох с единият от поповете в  "Св. София". Каза нещо от рода(цитирам по памет):
- За какво се мислят тези католици, че казват "Кръщавам те", а не "Кръщава се"? Бог кръщавал, а не те! - и ми се обиди.  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт